Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Често мокрење ноќе

Доста голем дел од луѓето се запознаени со таков непријатен проблем како честа мокрење ноќе. Во поголема мера, жените страдаат од оваа состојба, поради особеностите на структурата на нивниот урогенитален систем. Прво, честите посети на тоалетот во текот на ноќта не можат да предизвикаат сомнеж во врска со прогресијата на болестите. Но сепак, по некое време, ова однесување во текот на ноќта почнува да го вознемирува човекот во голема мера, и тој се свртува кон доктор за да ја разјасни причината за оваа состојба.

Честата ноќна мокрење кај мажите и жените во областа на медицината има свој термин - ноктурија . Прогресијата на таквата состојба е индицирана во случај кога диурезата во текот на ноќта главно преовладува над дневната диуреза (2/3 од урината се ослободува ноќе, 1/3 во текот на денот). Бидејќи процесот на изолирање на урината е интимен и личен, не многу жени или мажи се свртат кон специјалист за дијагноза. Но важно е да се разбере дека срамот во таква работа е несоодветен, бидејќи ноктуријата може да укаже на прогресија на опасните заболувања, не само во генитоуринарниот систем, туку и во телото како целина.

До денес, лекарите не воспоставија строги норми на фреквенција на мокрење кај жените и мажите за еден ден. Некои експерти веруваат дека вообичаено едно лице го посетува тоалетот до 10 пати на ден. Фреквенцијата на излачувањето на урината зависи од таквите фактори:

 • метаболична стапка во човечкото тело;
 • физиолошки карактеристики на организмот на одредена индивидуа;
 • исхрана;
 • нивото на потрошувачка на вода дневно;
 • присуството на заболувања во телото кои се веќе познати.

Видови

Врз основа на етиолошките фактори, клиничарите разликуваат два типа на честа мокрење кај мажите и жените:

 • едноставно;
 • симптоматски.

Едноставна форма на честа мокрење кај жените и мажите се манифестира поради потрошувачката на голем број различни пијалоци кои имаат изразен диуретичен ефект. Тие вклучуваат пиво, билни чаеви и многу повеќе. Исто така, оваа форма може да се појави во последните месеци од бременоста на жената кога проширената матка почнува силно да притиска врз мочниот меур.

Во сите други случаи, честото мокрење во текот на ноќта е знак на прогресивна патологија. Ова е веќе симптоматска форма.

Етиолошки фактори

Етиолошките фактори на таков непријатен симптом, како што е зголемено мокрење, може да бидат различни. И кај жените и мажите, тие се малку поинакви.

Предизвикува ноктурија

Физиолошките етиолошки фактори на ноктурија кај жените вклучуваат следново:

Патолошки причини за ноктурија кај жени:

 • неуспех на хормонална позадина поради прогресија на одредени патологии, како што се дијабетес , синдром на менопауза и така натаму;
 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • патологии на генитоуринарниот систем, како што се циститис, аднекситис и други;
 • болести на виталните органи и системи.

Причините за манифестирање на ноктурија меѓу претставниците на силната половина на човештвото:

 • патологии на мочниот меур и уринарниот канал, како што се уретритис , циститис и др .;
 • нарушена функција на бубрезите;
 • нарушувања на цревата и простатата;
 • болести на централниот нервен систем.

Дијагностика

Манифестацијата на ноктурија е сериозна причина да одите кај квалификуван уролог. Важно е да се разбере дека зголемената секреција на урина е симптом на одредена патологија во човечкото тело. И токму тоа мора да го идентификува специјалист. За таа цел се спроведуваат инструментални и лабораториски методи за истражување:

Анализа на урина Зимницки
 • крвна биохемија ;
 • крвен тест ;
 • анализа за да се одреди концентрацијата на гликоза во крвотокот;
 • урина според Зимницки;
 • радиографија на бубрезите со контраст;
 • Ултразвук на бубрезите и уринарниот систем. За жени - ултразвук на органи локализирани во карлицата.

Медицински настани

Елиминирање на ноктурија само може да ја елиминира вистинската причина за нејзината манифестација. Така, за терапевтски цели, ваквите фармацевтски препарати можат да се препишат:

 • диуретици;
 • диуретични лекови;
 • антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • пробиотици;
 • антиспазмодии;
 • лекови против болки и други.

Сподели го овој напис:

"Честа ноќна мокрење" е забележана кај заболувања:

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Апнеа е патолошки процес предизвикан од еден или друг етиолошки фактор кој води кон краткотраен прекин на дишењето за време на спиењето. Апнеа за ноќно спиење кај новороденчињата е доста честа појава - до 60% од случаите. Кај недоносените бебиња, оваа бројка достигнува 90%. Во овој случај, можно е како прекршување на процесот на дишење и негово запирање, но не повеќе од 10 секунди. Во повеќето случаи, апнеја за спиење исчезнува за 3-5 недели.

...

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Преоперативниот мочен меур е болест што се карактеризира со честа потреба за уринирање, што е често придружено со инконтиненција. Бидејќи мочниот меур е целосно составен од мускули, тоа значи дека со оваа болест лицето не е способно само по себе да ја потиснува емисијата на урина. Со ова нарушување, мускулното ткиво почнува да реагира дури и на мала акумулација на течност, додека лицето ја чувствува постојаната полнота на мочниот меур и постојано ја посетува тоалетната просторија. И покрај таквата непријатност, еден пациент со таква болест зема многу мала количина на урина во исто време, а понекогаш и неколку капки.

...

Хиперурикемијата е патолошка состојба која се карактеризира со висока содржина на урична киселина во телото. Оваа болест е една од причините што го зголемува ризикот од подагра кај личност (вид на артритис кој ги зафаќа бубрезите и зглобовите). Оваа состојба е предизвикана од кршење на пуринскиот метаболизам и се дијагностицира кај скоро секој петти возрасен човек од целата популација во светот. Кај децата ова нарушување е исклучително ретко. Во меѓународната класификација на болести (ICD-10) хиперурикемијата има свое значење - E79.0.

...

Бенигна хиперплазија на простатата (BPH) е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на ткива на даден орган. Треба да се напомене дека овој тип на болест не припаѓа на онколошката група и не се стреми да се дегенерира во малигнен процес.

...

Интерстицијален цистит е не-инфективно воспаление кое се карактеризира со лезии на мочниот меур, при што лигавицата не ги извршува своите заштитни функции целосно. Ова се должи на нарушување на интегритетот на ткивата лоцирани под мукозната мембрана, што предизвикува хроничен процес на воспаление. Со ова нарушување ѕидовите на овој орган се компактираат, што доведува до намалување на нејзината големина. Често болеста се дијагностицира кај жени на возраст над четириесет години.

...

Нефросклерозата е патологија на бубрезите, која се карактеризира со постепена смрт на нефроните - клетките одговорни за функционирањето на органот, и го заменува нивното растечко ткиво кое не е одговорно за функционирањето на бубрегот. Оваа болест се карактеризира со фактот дека бубрезите се компактираат, се намалуваат, односно го губат нормалниот волумен и перформанси, поради што бубрежната инсуфициенција почнува да напредува.

...

Ноктурија е болест на генитоуринарниот систем, чиј главен симптом е зголемениот нагон за уринирање ноќе. Луѓето со оваа болест често одат во тоалет во текот на ноќта, поради што спиењето е нарушено, а лицето чувствува уморни и намалени перформанси. Треба да се напомене дека разговорот за ноктурија може да се случи само кога лицето оди во тоалет ноќе најмалку 2 пати, и за тоа нема предиспонирачки фактори, како на пример прекумерно количество течност пред спиење.

...

Бубрежната инсуфициенција сама по себе подразбира таков синдром во кој се оштетуваат сите функции релевантни за бубрезите, што резултира со распаѓање на разни видови на размена во нив (азотен, електролит, вода итн.). Реналната инсуфициенција, чија симптоми зависат од текот на ова нарушување, може да биде акутна или хронична, секоја од патологиите се развива поради ефектот на различни околности.

...

Уретерохидронефрозата е патолошка експанзија на бубрежната карлица и чаши, како и уретерот. Се развива поради нарушување на природниот проток на урината. Како резултат на овој процес, функционалните клетки на бубрегот умираат.

...

Циститис е прилично честа болест како резултат на воспаление на мукозната мембрана на мочниот меур. Циститис, чии симптоми во најголем дел од случаите се искусни од страна на претставници на послаб пол на возраст меѓу 16 и 65 години, исто така може да се дијагностицира кај мажи - во овој случај, болеста најчесто се развива кај 40 години и постари лица.

...

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.