Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Често мокрење

Честа мокрење е проблем со кој се соочуваат и жените и мажите. Таков проблем се вели кога лицето оди во тоалет повеќе од 8-10 пати на ден. Во исто време, празнењето на мочниот меур може да биде и болно и безболно, што зависи од болеста што предизвика симптоми.

Клиничка слика

Треба да се запомни дека фреквенцијата на празнење на мочниот меур зависи од количината на течност што ја консумира лице, а со зголемување на количеството потрошена вода, може да се зголеми до 15 пати на ден. Оваа состојба не се однесува на патолошки и не бара третман.

Ако количината на потрошена течност не ја надминува нормалната вредност (т.е. износот што постојано го користи лицето), а фреквенцијата е зголемена, треба да размислите за можноста за присуство на патолошки процес во телото.

Тоа е, нарушувањето може да биде функционално и патолошко.

Важен критериум за патолошкото нарушување е присуството на други симптоми, имено:

 • чешање и горење во уринарниот канал;
 • rezi;
 • чувство на непотполно исфрлање на мочниот меур.
 • чешање и горење во вагината;
 • пониска абдоминална болка;
 • исцедок од уретрата;
 • треска, слабост, итн.

Причини за симптоми кај жените

Приговорите за симптом, како што се честа мокрење кај жените, обично се поврзуваат со воспалителните процеси во мочниот меур. Циститис (име на оваа болест) е честа патологија, која ретко се среќава кај мажи, но често се среќава со жени поради структурните карактеристики на женскиот уринарен канал.

Со оваа патологија постои чувство на горење, желба да се испразни мочниот меур веднаш по мокрењето, има нарушувања на сексуалниот живот, болка во долниот дел на стомакот и не е изречена хипертермија .

Исто така често овој симптом е карактеристичен за жените за време на бременоста. Особено, честото мокрење за време на бременоста се должи на зголемениот притисок врз мочниот меур, поради што неговиот волумен се намалува. Ова е физиолошка состојба, така што третманот не бара, докторот може да советува само една жена да пие течност во мали порции за да не предизвика прелевање на мочниот меур.

Ако има чести уринирања кај жените, причините може да бидат промени поврзани со возраста и хормонални пореметувања во телото. Ако зборуваме за промените поврзани со возраста, тогаш постои слабеење на еластичноста на мускулите на уринарниот систем, поради што се намалува тонусот на мочниот меур и жената е во искушение да уринира неколку пати почесто отколку порано. Покрај тоа, намалувањето на тонот може да се појави и од други причини - поради породување, со болести на женските органи (на пример, со миом на матката ).

Ако зборуваме за хормонални пореметувања, тие, исто така, предизвикуваат симптом, како што се честа мокрење кај жените без болка. Особено, ова може да укаже на појава на дијабетес . Затоа, ако е присутен овој симптом, како и други симптоми кои се карактеристични за оваа патологија, треба да се консултирате со лекар.

Болести и инфекции, исто така, може да предизвика овој симптом. Особено, кај уретритис, постои зголемување на телесната температура, промена на бојата и мирисот на урината, па дури и појава на нечистотии во крвта во неа, болка во долниот дел на стомакот, горење и пукање кога урината се излачува. Уролитијаза, исто така, предизвикува зголемување на износот на излачена урина, но, исто така, симптоми како што се:

 • хипертермија;
 • безболна зголемена урина;
 • извлекува болки во грбот;
 • Чолиќ (најкарактеристична карактеристика).

Постојат и други причини за честа мокрење кај жените и се состојат од болести на внатрешните органи. На пример, таков симптом може да се појави кај анемија , реактивен артритис , како и кај невролошки нарушувања на карличните мускули.

Зголемената киселост на урината исто така може да предизвика зголемување на бројот на желби, а излачувањето на урината ќе биде придружено со печење во уретрата. Затоа, кога се појавува таков симптом, потребно е темелно испитување на пациентот - потребна е општа и детална анализа на урината, а други студии се изведуваат земајќи ги предвид симптомите.

Причини за симптоми кај мажите

Кај мажите, причините за честа мокрење се сосема различни и се поврзани со структурните карактеристики на нивниот генитоуринарен систем.

Простатитис

Честа мокрење кај мажите во повеќето случаи е знак за дефект на простатата. Со простатитис (воспаление на простатата) и аденома на простатата (тумор на жлездата), таков синдром како честа мокрење е неопходно присутен, со ослободување на урината болно, придружено со остри и гори во уретрата.

Мажите постари од 50 години се повеќе подложни на оваа патологија, но понекогаш болеста ги напаѓа младите мажи, особено оние кои се сексуално промискуитетни.

Друга честа причина за таков симптом како честа мокрење кај мажите е присуството на нивните генитални инфекции. Ова се инфекции како што се:

Треба да се запомни дека во случај на инфекции, уринарниот тракт е засегнат и честото мокрење се комбинира со други симптоми (присуство на исцедок, непријатен мирис, горење и чешање итн.).

Повремено, мажите исто така развиваат циститис, но обично тоа е бактериска природа кога инфекцијата се влегува во мочниот меур.

Пиелонефритисот и уретритисот исто така го предизвикуваат овој симптом, а процесот на празнење на мочниот меур во овие случаи ќе биде болен и со мала количина на урина.

Постојат некои патолошки состојби во кои има чести уринирања кај мажи без болка. На пример, ова се случува со дијабетес инсипидус , како и хиперактивност на мочниот меур.

Третман

Вредно е да се третира честата потреба за уринирање кога тие се патолошки. Планот за лекување зависи од видот на патологија. На пример, во случај на генитални инфекции и други инфективни процеси во уринарниот тракт, се препишуваат мочниот меур и бубрезите, антибактериска терапија, антиинфламаторни лекови и симптоматска терапија (антиспазмодии, лекови против болки, антипиретни лекови).

Ако честата мокрење за уринирање е поврзана со природни промени во женското тело, се препорачуваат посебни гимнастика и физиотерапија. Кај аденом на простата кај мажи, и конзервативен и хируршки третман е пропишан, во зависност од големината на туморот.

Сподели го овој напис:

"Често мокрење" се забележува кај заболувања:

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

...

Алдостеронизмот е патолошки процес во ендокриниот систем, најчесто со секундарна природа. Во повеќето случаи, патологијата се должи на туморскиот процес во надбубрежниот кортекс, но не се исклучуваат други етиолошки фактори.

...

Атрофичниот колит е воспалителна и дистрофична промена во ткивата на обвивката на вагината. Најчесто ваквите деформитети се поврзани со физиолошкиот почеток на менопаузата, но болеста, исто така, може да се дијагностицира кај жени на раѓање.

...

Атрофичниот вагинитис е болест на женскиот репродуктивен систем, кој се карактеризира со појава на сувост во вагината, предизвикани од разредување на ткивата, намалување на подмачкувањето, намалување на нивото на естроген и подготовка на женското тело за стареење. Таквите промени можат да бидат природни, предизвикани од прекин на менструацијата или формирани на позадината на вештачки фактори - на пример, за време на третманот со хемотерапија.

...

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Синдромот на болка е непријатно чувство дека секој човек се чувствувал барем еднаш во својот живот. Речиси сите болести се придружени со таков непријатен процес, затоа овој синдром има многу варијанти, од кои секоја се карактеризира со свои причини, симптоми, интензитет, времетраење и методи на лекување.

...

Паркинсоновата болест, која исто така е дефинирана како треперење парализа, е долгорочна прогресивна состојба, придружена со оштетена моторна функција и бројни нарушувања. Паркинсонова болест, симптоми кои постепено се влошуваат со текот на времето, се развива поради смртта на соодветните нервни клетки во мозокот одговорни за контрола на извршените движења. Оваа болест е предмет на одредени корекции на симптомите, може да трае многу години и е неизлечива.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Ганглионевритис е воспаление на нервниот јазол на симпатичкиот нервен систем, проследен со оштетување на нервните процеси. Основната причина за оваа болест е појавата во телото на инфективниот процес и во акутна и хронична форма. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

...

Гастроптозата е болест во која стомакот зафаќа анатомски абнормална положба, многу пониска во споредба со нормата и во однос на другите внатрешни органи. Клиничарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на оваа болест, но тие ќе се разликуваат во зависност од неговата форма.

...

Хематурија е термин кој го користат лекарите за да укажат на присуство на крв во урината во количина што е многу повисока од нормалната. Хематурија не е независна болест, тоа е симптом кој укажува на прогресија на патологиите на бубрезите и уринарниот тракт. Во овој случај, постои боење на урина излачена во црвено-кафена боја.

...

Гениталниот херпес е најчеста инфективна болест која влијае на мукозните мембрани или кожата на гениталиите со карактеристични осипувања. Осипот е како мала група везикули кои можат да мутираат во мали чирови.

...

Херпесот е вирусна болест која се манифестира во форма на карактеристични лезии (везикули), групирани меѓу себе и локализирани во мукозните мембрани и на кожата. Херпес, симптоми кои се појавуваат на позадината на влијанието на вирусите на херпес, најчесто се наоѓаат во форма на лабијална (попрецизно, лабијална) инфекција, нејзините манифестации во традиционалниот секојдневен живот се дефинираат како "студени на усните". Постојат и други форми на болеста, на пример, генитален херпес (со доминантна лезија на гениталните органи), како и форми во кои се засегнати различни области.

...

Гестацискиот дијабетес мелитус (GSD) е болест за време на бременоста, што е обележано со зголемување на нивото на гликоза во крвта. Вреди да се забележи дека се развива само во доцните фази на бременоста. Главната причина за формирање на болеста е нарушување на хормоналните нивоа. Сепак, постојат голем број на други предиспонирачки фактори и ризични групи.

...

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...

Преоперативниот мочен меур е болест што се карактеризира со честа потреба за уринирање, што е често придружено со инконтиненција. Бидејќи мочниот меур е целосно составен од мускули, тоа значи дека со оваа болест лицето не е способно само по себе да ја потиснува емисијата на урина. Со ова нарушување, мускулното ткиво почнува да реагира дури и на мала акумулација на течност, додека лицето ја чувствува постојаната полнота на мочниот меур и постојано ја посетува тоалетната просторија. И покрај таквата непријатност, еден пациент со таква болест зема многу мала количина на урина во исто време, а понекогаш и неколку капки.

...

Хипергликемијата е патолошка состојба која напредува како резултат на зголемување на концентрацијата на гликоза во крвотокот во однос на позадината на болестите на ендокриниот систем, вклучувајќи и дијабетес мелитус. Нормалните нивоа на шеќер во крвта се движат од 3,3 до 5,5 mmol / l. Кога нивото на гликоза во крвта се зголемува на 6-7 mmol / l. Кодот за ICD-10 е R73.9.

...

Простатата е одговорна за производство на течен дел од семената течност, а исто така помага да се исфрли оваа течност за време на ејакулација. Вродената хиперплазија на простатата е бенигна маса која се јавува од вроден епител на простатата. Неговиот внатрешен дел расте во големина, која може да расте од големината на костен до големината на портокал.

...

Хипокалемијата е патологија која се јавува во позадина на намалување на количината на таков елемент во трага како калиум во човечкото тело. Ова се случува од различни причини, внатрешни или надворешни, и може да доведе до развој на тешки патологии. Затоа, ако нивото на калиум во урината падне под 3,5 mmol / l, лекарите го слушаат алармот и зборуваат за хипокалемија која бара итен третман.

...

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.