Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Често повраќање

Честа повраќање (трае повеќе од еден ден) е заштитна реакција на телото на одредени патолошки или физиолошки процеси, при што содржината на стомакот се ослободува преку усната шуплина, поретко низ носот. Ваквата човечка состојба може да го доведе телото кон дехидратација , што подразбира не само развој на сериозни компликации, туку и висок ризик од смрт. Во овој случај, потребна е итна медицинска интервенција, само-лекувањето е неприфатливо.

Етиологија

Честото повраќање кај дете и возрасен може да биде предизвикано од такви етиолошки фактори:

 • храна или токсично труење;
 • труење со опојни дроги;
 • атонија на стомакот;
 • гастроентеролошка патологија;
 • интоксикација со дрога или алкохол;
 • тежок стрес или продолжена нервна напнатост;
 • нездрава исхрана;
 • глад или, обратно, прејадување со злоупотреба на маснотии и зачинета;
 • онколошки болести;
 • мозочна повреда и патологија на централниот нервен систем;
 • инфективни процеси во телото;
 • бременост - чести повраќање и гадење може да се појават во раните фази.
Синдром на психогени повраќање

Во секој случај, за да не го предизвикувате овој симптом, треба да побарате медицинска помош што е можно побрзо и да не се обидете сами да го отстраните овој патолошки процес. Одложување или земање несоодветни лекови може да доведе до целосна дехидрација.

Класификација

Клиничарите ги идентификуваат следниве видови чести повраќање:

 • централно - се јавува симптом со лезии на централниот нервен систем и меѓусебно поврзани органи ( церебрален едем , менингитис , енцефалит , мигрена , хипертензивна криза );
 • висцерална - побудување на периферните рецептори на желудникот (хронични болести на црниот дроб, билијарниот тракт, гастроентеролошка патологија);
 • хематогено-токсични - токсични супстанции во крвта, труење со јаглерод моноксид и други токсични супстанции во крвта.

Треба да се забележи дека честото повраќање може да биде со нечистотии од крв и жолчка. Природата на ваквата повраќаница може да зборува за тоа што точно се развива патологијата во човечкото тело. Значи, повраќање со крв значи дека внатре во внатрешното крварење се отвора во телото. Vomitus со додаток на жолчката може да укаже на патологии на црниот дроб и билијарниот тракт.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од болеста или од единствен фактор што го предизвика овој патолошки процес. Во принцип, можеме да ги разликуваме следниве дополнителни карактеристики:

Треба да се напомене дека ако се појави повраќање и треска, ова може да укаже на тешка труење со храна или на почетокот на заразен процес во телото. Треба да се обезбеди прва помош и треба да се повика бригада за брза помош. Особено ако има зголемување на температурата кај детето.

Неопходно е да се обрне внимание на фактот дека оваа клиничка слика може да укаже на практично секој инфективен процес или развој на гастроентеролошка патологија. Затоа, само-лекувањето, дури и преку методите на традиционалната медицина, е неприфатливо. Така, можно е не само да се предизвика развој на сериозни компликации, туку и да се "избрише" клиничката слика, што го комплицира понатамошното дијагностицирање и рецепт за третман.

Дијагностика

Прво, се врши физички преглед на пациентот, со појаснување на општата историја и проучување на историјата на болеста. За време на испитувањето, лекарот мора да дознае од пациентот колку често се појави повраќање, кога започнало, какви дополнителни симптоми се присутни и што пациентот го консумираат еден ден претходно (храна, пијалоци и лекови).

За да се направи точна дијагноза и да се разјасни етиологијата, се спроведуваат голем број лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • земање на крв за да се утврди нивото на гликоза;
 • имунолошки студии;
 • ултразвучен преглед на абдоминалната празнина.
Абдоминален ултразвук

Лекарот може да препише дополнителни гастроентеролошки истражувања по сопствено наоѓање, земајќи ја предвид клиничката слика, општата состојба на пациентот и историјата.

Третманот се пропишува само по точна дијагноза или идентификација на фактор кој предизвикува. Неовластеното лекување е строго забрането.

Третман

Третманот ќе зависи од патолошкиот процес кој го предизвика симптомот. Ако тоа е труење со храна, тогаш медицинските интервенции може да вклучуваат следново:

 • храна за исхрана;
 • назначувањето антимеметички лекови;
 • ако се почитуваат повраќање и дијареа, се користат средства за нормализирање на столицата;
 • антибактериски лекови;
 • решенија за обновување на балансот на вода и електролит;
 • сорбенти.

На првиот ден, пациентот треба целосно да одбие да јаде. Со цел да се спречи дехидрација (што може да биде со повраќање и дијареа), му дава на пациентот колку што е можно повеќе топла течност. Следново е добро прилагодено за ова:

 • минерална вода без гас;
 • компот од сушено овошје;
 • кученца лушпа;
 • зелен чај со лимон;
 • лушпа на мела или мелем од лимон;
 • Хербална лушпа од камилица и нане.

Како што се чувствувате подобро, на вториот ден откако пациентот ќе престане да повраќа, може да почнете да јадете каша на вода и крекери. Генерално, програмата за исхрана треба да ја препише лекарот кој го посетува.

Општите медицински мерки во овој патолошки процес може да го содржат следново:

 • земајќи антиеметици, антипсихотици и антихистаминици;
 • течност за нормализација на балансот на вода и електролит;
 • храна за исхрана.

Целна терапија ќе зависи од основната причина што го предизвика овој симптом.

Превенција

Не постојат специфични методи на профилакса, бидејќи тоа не е посебна болест, туку симптом на одредена патологија. Со цел да се запре честите повраќање и гадење, треба да јадете правилно, внимавајте на вашето здравје и веднаш да ги лекувате сите гастроинтестинални патологии. Ако ги имате симптомите опишани погоре, треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

"Често повраќање" се забележува кај заболувања:

Бронхопулмонална дисплазија е хронична болест која влијае на органите на респираторниот систем. Најчесто се развива кај бебиња чија родилна тежина не достигнала 1,5 килограми. Оваа болест спаѓа во категоријата полиетиолошки болести, што значи дека неколку фактори истовремено влијаат на нејзиниот развој, почнувајќи од ирационалното користење на таква постапка како вештачка вентилација на белите дробови до оптоварената наследност.

...

Инфлуенца е тешка акутна инфективна болест која се карактеризира со тешки токсикози, катарливи симптоми и бронхијални лезии. Инфлуенца, симптоми кои се јавуваат кај луѓе, без оглед на нивната возраст и пол, годишно се манифестира во форма на епидемија, најчесто за време на студената сезона, а околу 15% од светската популација е засегната.

...

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Перитонитисот е воспалителна болест која влијае на перитонеумот. Ваквата состојба претставува голема опасност за организмот, бидејќи резултатот од таквата патологија е кршење на работниот капацитет на сите витални органи. Симптомите на перитонитис варираат во зависност од степенот на болеста и неговата форма: акутен и хроничен.

...

Секој кој е заинтересиран за историски книги веројатно мораше да чита за епидемиите на колера, кои понекогаш ги покриваа целите градови. Покрај тоа, споменувањата за оваа болест се наоѓаат низ целиот свет. До денес, болеста не е целосно поразена, но случаите на болеста во средните ширини се доста ретки: најголем број на пациенти со колера се наоѓаат во земјите од третиот свет.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.