Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Замор

Уморноста е неспецифичен симптом на одреден патолошки процес или последица на прекумерна физичка активност. Хроничната слабост и брзиот замор може да доведат до развој на сериозни болести, така што треба да се консултирате со лекар навреме, а не да се лекувате самостојно.

Треба да се забележи дека најчесто овој симптом е забележан кај жени на возраст од 40-55 години. Генерално, овој симптом нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот.

Етиологија

Постојат следниве причини за замор:

 • гастроентеролошки болести;
 • онколошки болести;
 • кардиоваскуларни заболувања;
 • заразни, вирусни процеси во телото;
 • акутни респираторни инфекции;
 • патолошки процеси во централниот нервен систем;
 • бременост;
 • нездрава исхрана;
 • невропсихијатриски нарушувања, депресија , неврастенија ;
 • анорексија нервоза ;
 • нарушувања во хормоналната позадина;
 • синдром на хроничен замор ;
 • анемија ;
 • недоволен износ на одмор;
 • прекумерна физичка и / или ментална стрес;
 • чест стрес , тешка нервна напнатост;
 • прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци, земање дрога.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат луѓето во категоријата ризична група:

 • жители на големите градови;
 • живеат во лоши услови на животната средина, низок социјален статус;
 • работа, која бара зголемено внимание, одговорност;
 • постојано земање "тешки" лекови;
 • работа со хемиски, токсични материјали;
 • кои страдаат од храна и други видови на алергии;
 • со ослабен имунолошки систем.

Клиничката слика може да биде дополнета со специфични симптоми, во зависност од основната причина.

Класификација

Природата на протокот разликува акутен и хроничен замор. Хроничната форма на развој на оваа болест се вели кога едно лице се соочува со слабост , емоционална исцрпеност, не се чувствува добро дури и по долг одмор.

Според природата на манифестацијата, се разликуваат таквите форми на развој на овој неспецифичен симптом:

Форми на замор

Во некои случаи се забележува сезонски замор, што најчесто е резултат на недоволно количество витамини, минерали или егзацербација на хронични заболувања.

Симптоматологија

Треба да се забележи дека брзиот замор и поспаност може да бидат присутни во клиничката слика на речиси секоја болест, бидејќи тоа ќе биде природна реакција на телото за развојот на патолошкиот процес.

Во овој случај, не постои општа клиничка слика, бидејќи е симптом на неспецифичен карактер.

Кај гастроентеролошките заболувања, замор може да биде проследен со следната клиничка слика:

Сепак, неопходно е да се разбере дека слична клиничка слика се случува во случај на заболувања на црниот дроб и панкреасот. Затоа, во никој случај не може да се само-лекови, треба веднаш да се консултира со лекар.

Доста често, овој симптом може да биде знак за "синдром на хроничен замор". Во вакви случаи, може да се појават следниве симптоми:

 • неможност да се фокусира на одредена тема, процес;
 • мускулна слабост ;
 • чести главоболки, во овој случај, анестетичкиот лек не може да го произведе саканиот ефект;
 • летаргија, раздразливост ;
 • промени на расположението ;
 • нарушен циклус на спиење ;
 • губење на апетитот;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • замор дури и по минимална физичка или ментална активност;
 • чувство на уморни и уморни, што не остава човек дури и по долг сон.
Манифестации на синдром на хроничен замор

Присуството на таков симптом со времетраење од повеќе од шест месеци може да доведе до развој на сериозни патологии од страна на нервниот систем, кардиоваскуларниот систем, функционирањето на мозокот и други негативни последици.

Ако невропсихијатриските нарушувања станат провоцирачки фактор за замор, клиничката слика може да се карактеризира со следниве симптоми:

 • вртоглавица , главоболки ;
 • болки во зглобовите ;
 • мускулна слабост;
 • губење на апетитот;
 • нарушување на дигестивниот систем;
 • несоница во текот на ноќта и речиси постојана поспаност во текот на денот;
 • промени во расположението, раздразливост;
 • апатија кон сè што се случува, депресивна состојба;
 • промена на вообичаеното однесување на пациентот - на пример, незаинтересираноста може да се замени со зголемена емоционална подложност.

Ако манифестацијата на овој симптом е причина за развој на мијастенија (мускулен замор), тогаш пациентот може да има:

 • нарушувања на окуломоторниот нерв;
 • мускулната слабост може да се претвори во болка, дури и со мала физичка активност или физичка активност;
 • можно оштетување на мускулите на ларинксот, што доведува до промена на гласот, болно грло при голтање;
 • речиси постојана слабост и поспаност.

Кај кардиоваскуларните болести, овој симптом може да биде проследен со следните манифестации:

Ако ги имате овие симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош, бидејќи оваа состојба на лице може да биде опасна за животот на една личност.

Замор може да биде присутен во клиничката слика на болест како анемија:

 • зголемен замор;
 • сувост и бледило на кожата;
 • вртоглавица;
 • постојан недостаток на здив , дури и при минимален физички напор или моторна активност;
 • срцеви палпитации ;
 • отсутен ум - тешко е пациентот да се концентрира на специфичен процес;
 • тинитус ;
 • кругови под очите;
 • губење на апетитот.
Симптоми на анемија

Ако причината за појавата на овој симптом не е патолошки процес во телото, туку последица на несоодветен животен стил, недоволен одмор, тогаш може да бидат присутни следните симптоми:

 • влошување на менталната функција;
 • летаргија;
 • поспаност;
 • раздразливост, депресија;
 • нарушување на апетитот;
 • можно егзацербација на хронични заболувања.

Ако чувството на летаргија, замор се забележува доста често и по добар одмор, треба да се консултирате со лекар. Навремената дијагноза и започнување на третманот значително ги зголемуваат шансите за целосно закрепнување и го елиминира развојот на компликации.

Дијагностика

Во случај да замор е придружена со мускулна слабост, главоболка и други симптоми, треба да се консултирате со лекар кој ќе препише дијагностичка програма, ќе ја идентификува етиологијата на оваа состојба и ќе го пропише точниот курс на лекување.

Идентификување на причината за замор може да се направи со следниве методи:

МНР на мозокот
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • имунограм;
 • Ултразвук на внатрешните органи и крвните садови;
 • електроенцефалограм;
 • МНР на мозокот;
 • дневно мерење на крвниот притисок.

Можеби ќе треба да се консултирате со психотерапевт, невролог, кардиолог, гастроентеролог. Во принцип, дијагностичката програма ќе зависи од тековната клиничка слика и проценетиот етиолошки фактор.

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот ќе ја утврди причината за манифестацијата на овој симптом и ќе избере најефективна тераписка тактика.

Третман

Во овој случај, основната програма за терапија ќе зависи од основната причина. Во некои случаи, конзервативната терапија можеби не е доволна, поради што е пропишана соодветна хируршка интервенција.

Општо земено, третманот може да вклучува такви препораки:

 • нормализација на исхраната и усогласеност со трпезата за исхрана (ако има потреба од тоа) - треба да вклучите свеж зеленчук и овошје, зеленчук, садови врз основа на нив во менито;
 • умерена количина на физички напор и прошетки на свеж воздух;
 • исклучување на стрес, постојана нервна пречка;
 • правилен и навремен третман на сите болести.

Програмата за терапија со лекови може да ја пропише само лекарот што посетува, може да вклучува и такви лекови:

 • адаптогени;
 • ноотропици;
 • седативи;
 • хипнотици;
 • витамински и минерални комплекси.

Треба да се напомене дека ако причината за манифестацијата на таков симптом е погрешен ден режим, а не патолошки процес, тогаш лековите не се пропишани.

Превенција

Бидејќи замор е симптом на неспецифична природа, а не одделна болест, не постојат насочени препораки за да се спречи нејзиното појавување. Во принцип, треба да се придржувате на правилата за здрав начин на живот - целосно да јадете, одморите, да се занимавате со умерена физичка активност. Исто така, треба систематски да подлегнете на превентивен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Замор" се забележува кај болести:

Абдоминалната дебелина е најчестата, но во исто време и најопасниот тип на прекумерна тежина. Вреди да се напомене дека болеста најчесто влијае на машките, додека жените ретко се развиваат. Служат како извор на болест може и погрешен начин на живот, и причините што имаат патолошка основа. Покрај тоа, влијанието на генетската предиспозиција не е исклучено.

...

Апсцесот на задникот (синхронизиран апсцес) е патолошка состојба, наспроти позадината на која се забележува формирање на центарот на воспалителниот процес во областа на претходно инјектираната инјекција. Постои акумулација на гноен ексудат и топење на ткивото.

...

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Аденомот формиран на тироидната жлезда е бенигна неоплазма со јасни рабови и фиброзна капсула. Таквиот тумор не е лемење на околните ткива, има мала големина и е апсолутно безболен. Опасноста од аденом на тироидната жлезда е во нејзина можна дегенерација во малигната неоплазма, па ако туморот брзо расте, се посочува неговото итно отстранување. Операцијата се состои од ексцизија на неоплазмата заедно со капсулата, проследена со испраќање за хистолошко испитување за да се потврди или побие присуството на канцерски клетки во аденомот.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амиотрофијата е патолошки процес на вродена природа, која се карактеризира со дегенеративни-дистрофични промени во мускулите со нивната последователна атрофија. Во повеќето случаи оваа болест е неповратна, што ја прави прогнозата исклучително неповолна.

...

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетки во васкуларниот, мускулниот и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антракозата е повреда на белите дробови што се јавува поради вдишување на честички од јагленовата прашина, предизвикувајќи пулмонална фиброза. Главните симптоми се болка во градите, отежнато дишење, кашлица, постојан замор. Болеста може драматично да напредува. Ова е професионално заболување на рударите, коксирачките растенија и рударските и преработувачките капацитети. Се случува доста често - од 12 до 50%.

...

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

...

Апатијата е ментално растројство во кое некое лице не покажува интерес за работа, во какви било активности, не сака да прави ништо и, воопшто, е рамнодушно кон животот. Таква состојба честопати неприметно доаѓа во животот на една личност, бидејќи не манифестира болни симптоми - лицето едноставно не може да ги забележи девијациите на расположението, бидејќи апсолутно секој процес на живот може да стане причина за апатијата, а најчесто и нивната комбинација.

...

Апластична анемија е крвно нарушување карактеризирано со намалување на хематопоетската функција на коскената срцевина и намалување на производството на крвни клетки. Оваа патологија е ретка, но има тежок тек и во многу случаи води до смрт на пациентот.

...

Арахноидната циста (синтетичка циста) е неоплазма со бениген тек со локализација или во мозочните региони или во шуплината на 'рбетниот канал. Едно лице може да се разболи на било која возраст.

...

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...

Аритмогена дисплазија (синхронична аритмогена десна вентрикуларна кардиомиопатија, Фонтанов болест, АРВД) е болест во која се јавува прогресивна замена на нормалното мускулно ткиво на миокардот со сврзно или масно ткиво. Почесто се јавува десната комора, а оштетувањето на левата се јавува во изолирани случаи и само со прогресија на болеста.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Аскаријазата кај децата е патологија поврзана со паразитски болести, што најчесто се дијагностицира кај децата. Во повеќето случаи, болеста се среќава кај бебиња кои не поминале 5 години. Провокатор на болеста е хелминтот, имено човековиот циркумбар (лат. Ascaris lumbricoides). Паразитот може да навлезе во детскиот организам на неколку начини, но најчестиот механизам на пренесување е контактниот.

...

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Безоар е патолошки процес во кој се формира камен во стомакот. Во некои случаи, неговата големина може да достигне до 20 cm во дијаметар. Образованието може да биде единечно или повеќекратно. Најопасно е целосно полнење на стомачниот простор, поради што неговото функционирање запира.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Блоунт-ова болест е детска болест која води кон искривување на коската на тибија. Патологијата може да се случи или до три години, или кај деца кои веќе имаат шест години. Механизмот и причините за оваа болест се непознати, сепак, клиничарите идентификуваат прилично тесна група предиспонирачки фактори и активирачки точки.

...

Келер-овата болест е патологија во која се јавува некроза на некои коски на нозете, е еден од видовите на остеохондропатија. Патолошкиот процес најчесто ја погодува кората на коските и метатарзалните коски, особено нивните глави.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.