Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во увото

Болка во увото - симптом кој може да укаже на развој на инфективен или воспалителен процес. Често манифестацијата на таков симптом е придружена со зголемен лимфен јазол зад увото и формирање болна грутка. Третманот може да го препише само лекар, по неопходен лабораториски и инструментален преглед. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до развој на сериозни компликации, вклучувајќи и иреверзибилни патолошки процеси.

Етиологија

Болката зад ушите може да се должи на следните етиолошки фактори:

Во инфективни и воспалителни болести, болката е придружена со отечени лимфни јазли зад ушите.

Симптоматологија

Во овој случај, севкупната клиничка слика е отсутна, бидејќи природата на симптомите ќе зависи од основната причина.

Исклучително ретко, причината за она што боли зад ушите е епидемичниот паротит, кој се карактеризира со следната клиничка слика:

 • остриот пораст на температурата;
 • формирање на оток зад лобусот на увото;
 • кога ќе се притисне, грутка зад увото боли;
 • синдром на болка може да се зголеми со голтање, зборување и други движења во кои е вклучена вилицата;
 • непријатни сензации даваат во вратот.
Знаци на заушки

Воспалителниот процес се забележува и од една страна, а од друга, сепак, започнува само од едно уво.

Причината што го повредува увото може да биде воспалителна или заразна болест на самиот орган за слух. Во овој случај, симптомите можат да бидат како што следува:

Причината за болката зад увото, на десната или левата страна, понекогаш е лимфаденитис (воспаление на лимфните јазли), што се карактеризира со следната клиничка слика:

Со манифестацијата на таквата клиничка слика треба веднаш да побара медицинска помош, бидејќи воспалението на лимфните јазли може да биде знак за сериозен патолошки процес.

Не е исклучок манифестација на таков симптом со стоматолошки воспалителни заболувања. Во такви случаи, постои болка во увото, што ќе зрачи во окципиталниот регион.

Ако непријатноста зад увото е придружена со болка во главата, тогаш симптомите може да бидат знаци на остеохондроза. На пациентот може да му пречат следните симптоми:

 • вратот криза ;
 • вкочанетост на движење;
 • главоболка;
 • болката зад увото периодично се манифестира, е прободување, остра.

Покрај тоа, манифестацијата на таков симптом може да се забележи кај акутните респираторни инфекции, кои ќе се карактеризираат со следниве симптоми:

Симптоми на респираторни инфекции

Без оглед на тоа што точно се јавуваат симптомите, болката зад ушите треба да се консултира со доктор, а не само-третман.

Дијагностика

Ако има таков симптом кај дете или возрасен, треба да се консултирате со отоларинголог за совет. Исто така, можеби ќе треба да се консултирате со специјалист за заразни болести и хирург .

Дијагностичката програма ги опфаќа следните лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • земање крв за општо и биохемиско истражување;
 • уринализа;
 • радиографија;
 • МНР;
 • имунограм;
 • биопсија;
 • ELISA.

Точната дијагностичка програма се одредува поединечно, во зависност од тековната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед на пациентот.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од утврдената примарна болест. Третманот со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици;
 • интерферон и неговите синтетички аналози;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • глукокортикоиди;
 • лекови против болки;
 • витамински и минерални комплекси.

Самостојно земајте лекови или загревајте го заболениот простор е строго забрането.

Во повеќето случаи, третманот е конзервативен, радикалните методи на елиминација на симптомите се користат многу ретко. Основата на третманот е отстранување на основната причина.

Што се однесува до превенцијата, не постојат насочени препораки. Во случај на манифестирање на ваков симптом, треба да се побара медицинска помош и да не се лечи само-лекар.

Сподели го овој напис:

"Болката зад увото" се забележува кај болести:

Мастоидитис е лезија на воспалителниот тип, кој го покрива регионот на темпоралната коска и има заразно потекло. Најчесто оваа болест се јавува како компликација на отитис медиа. Најчестите симптоми се болката во мастоидниот процес на увото, присуството на едем и намалувањето на аудитивната функција.

...

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...

Паралисот на Бел - е локализација на воспаление во фацијалниот нерв, што доведува до иннервација на мускулите на едната страна од лицето и е екстерно изразено во форма на асиметрија. Патологијата е примарна и секундарна. Покрај појавата на широк спектар на заболувања, хипотермија, злоупотребата на лоши навики и широк спектар на повреди на главата исто така делуваат како причини за ова нарушување.

...

Пареза на фацијалниот нерв - болест на нервниот систем, што се карактеризира со нарушено функционирање на мускулите на лицето. Како по правило, забележан е едностран пораз, но вкупната пареза не е исклучена. Патогенезата на болеста се базира на оштетен пренос на нервните импулси поради трауматизација на тригеминалниот нерв. Главниот симптом кој укажува на прогресија на парезата на лицевиот нерв е асиметријата на лицето или целосното отсуство на моторна активност на мускулните структури од локализацијата на лезијата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.