Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во градите

Стернумната болка - може да произлезе од широк спектар на болести и фактори. Затоа, за почеток е неопходно да се исклучат најопасните од нив, на пример, патологии или тумори на срцето или на белите дробови. Потоа се елиминираат супуративните процеси и само после тоа се вршат дијагностицирање на други нарушувања кои можат да предизвикаат овој симптом.


Погрешно е верувањето дека само болка во срцето може да предизвика таква болка. Најчесто болката е забележана кај таква болест како остеохондроза , која се карактеризира со компресија на интервертебралните дискови. Локализацијата на болката е исто така многу важен симптом, на пример, болката на десната страна, најверојатно, се јавува на позадината на туберкулозата , онкологијата во белите дробови или срцев удар , а од лево - појавата на непријатни сензации предизвикува проблеми со срцето, стомакот или белите дробови.

Покрај тоа, болката при кашлање може да биде предизвикана од билатерална пневмонија. За појавата на таква болка се карактеризира со досадна и болна болка, ширејќи го во различни насоки во однос на центарот на градите. Често, болката поминува на рацете и назад, а исто така може да се појави во одредено време. Сосема различни фактори можат да ги испровоцираат - од таква безопасна како силен здив или кашлица, до разни болести. За да се намали интензитетот на болката може да има различни лекови, да се обезбеди целосен одмор на пациентот, како и одредена позиција на телото.

Етиологија

Како што споменавме погоре, различни фактори кои не се секогаш поврзани со патолошки процеси може да предизвикаат болка зад градната коска, што значи дека може да се појави кај апсолутно здрава личност. Така, причините за болката се:

 • генетска предиспозиција;
 • патологија на кардиоваскуларниот систем. Карактеристично за таквите нарушувања е дека болката може да биде локализирана не само на десната и левата страна, туку и целосно да ги покрие градите. Болката трае до 15 минути, а во некои случаи може да исчезне самостојно, а понекогаш и да се влошува со хоризонтална положба на телото, од силен здив или при кашлање;
 • во случај на згрутчување на крв, болката се јавува во средината;
 • остеохондроза - во која постои опаѓање на ткивото на 'рскавицата во' рбетот, што доведува до формирање на интервертебрална хернија и појава на болка строго во центарот на градната коска;
 • разни респираторни заболувања. Во овој случај болката може да се зголеми при голтање или кашлање;
 • туморите за рак на белите дробови доведуваат до болка во респираторниот систем - ова е предизвикано од преваленцата на метастази;
 • широк спектар на болести на дигестивниот тракт или рефлукс, во кој гастричниот сок влегува во хранопроводникот. Болката во исто време се изразува со различен интензитет и почесто е локализирана на десната страна;
 • пептичен улкус - со ова, болката јасно се чувствува на дното на градната коска, како на средината;
 • воспаленија на зглобовите во градите предизвикуваат болка на нивото на ребрата, а при притискање предизвикуваат тешки грчеви.

Причини за болка зад градната коска кај здрави луѓе или оние кои немаат проблеми со горенаведените органи:

 • странски предмет во хранопроводот. Во овој случај, болката ќе се зголеми не само со силен здив, туку и при јадење храна;
 • со силна кашлица, не мора да биде предизвикана од болест;
 • внесувањето на големи или слабо изџвакани парчиња храна доведува до болка во средината на градите;
 • претерано висока телесна тежина;
 • изведба на тешки физички оптоварувања, необично за одредена личност;
 • интоксикација на телото против позадината на нездравиот животен стил;
 • непријатно држење за време на работа, студирање или спиење;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • промени поврзани со стареењето во човечкото тело.

Некои од втората група фактори влијаат врз формирањето на болест како што е остеохондрозата, што е главната причина за болка зад градната коска.

Разлики болка во градите

Ако болниот синдром се зголемува со инспирација, тогаш ова може да биде предизвикано од повреди или модринки на градите или органите на дигестивниот тракт, хепатална или бубрежна колика , пневмонија или перикардитис . Болката обично се јавува на левата страна на градите. Во случаи на зголемен интензитет на болка при кашлање, тоа може да биде - настинки, рак или остеохондроза. Ако болката се зголемува при голтање, тогаш тоа е болест, тумор или туѓ предмет во езофагусот.

Симптоми

Во зависност од причините за формирање, овој симптом може да биде придружен со некои знаци, со појава на која е неопходно да се консултира лекар. Тие вклучуваат:

 • зголемување на телесната температура;
 • појава на гадење и гадење;
 • зголемено потење;
 • оштетено дишење и недостаток на здив (се јавува поради болка зад градната коска при кашлање);
 • краткотрајна губење на свеста - предизвикана од болки во градите лево и може да биде знак на срцев удар;
 • непријатност при голтање;
 • промена на пулсот;
 • сериозна вртоглавица;
 • зголемена болка зад градната коска при ненадејни движења, интензивен физички напор, како и со остри кивање или кашлање (често забележани кај остеохондроза);
 • мускулна слабост;
 • појавата на чувства на болки.

Веднаш треба да се јавите кај вашиот доктор или да повикате брза помош ако следните симптоми почнат да се појавуваат:

 • промена во природата на болката, на пример, од досадна до акутна, особено ако трае неколку дена и се случува во центарот или лево;
 • зголемена болка во хоризонталната положба на лицето или премин од лево кон десно;
 • не може да ја елиминира болката на разни лекови.

Често, болката е локализирана на левата страна, но исто така може да се прошири на здрава десна страна или да се изгради во средината.

Дијагностика

Дијагностичките мерки за болката зад градната коска се главно насочени кон утврдување на болеста "провокатор". Дијагностичките техники вклучуваат:

ЕКГ
 • обезбедувајќи му на пациентот целосни информации за појавата на таквото нарушување, кога првпат биле забележани првите симптоми, колку е интензивна болката и каде се формирало. Таквите информации ќе му помогнат на лекарот многу побрзо да ја одреди главната патологија. На пример, ако болката прво се манифестира лево, тогаш тоа може да биде проблем со срцето или со респираторниот систем, од десните - нарушувања во гастроинтестиналниот тракт или остеохондрозата, а ако во средината е или рак или странски објект во респираторниот систем (во овој случај болката ќе се зголеми при голтање и кашлање);
 • студираат во лабораторија на урина и крвни тестови - ова најдобро ќе покаже дали некој има вирусни или заразни болести;
 • ЕКГ - ќе даде целосна слика за работата на срцето;
 • Ултразвук, КТ и МРИ на внатрешните органи на пациентот;
 • дополнителни совети од потесни специјалисти.

По добивањето на сите резултати, лекарот пропишува третман на главното нарушување и лекови за отстранување на симптомите.

Третман

Третманот на болката во градите е третман на основната болест, која во некои случаи може да трае долго време. Меѓутоа, ако по дијагнозата не можеше да се направи пациентот, неопходно е да се смести во болница и да се спроведе подлабок сет на испитувања. Во повеќето случаи, пациентот е пропишан:

 • антиинфламаторни лекови и кортикостероиди;
 • хормонални лекови;
 • антибиотици;
 • оперативната интервенција е индицирана само за формирање на згрутчување на крвта, присуство на тумори од онколошка природа, како и за екстракција на туѓ предмет;
 • физиотерапија;
 • специјални диети и целосно отфрлање на зависности;
 • диуретични лекови се пропишани за остеохондроза за да се отстрани отежнатост од пршлените.

Но, ова се само општи методи на терапија. Планот за лекување е назначен на секој пациент поединечно, врз основа на дијагностички резултати, фактори на појава, локација и што е најважно, манифестации на болка при кашлање или вдишување, како и општо здравје на пациентот.

Сподели го овој напис:

"Стериум болка" се забележува кај болести:

Белодробниот апсцес е неспецифична инфламаторна болест на респираторниот систем, како резултат на прогресијата на која се формира празнина со тенки ѕидови во белите дробови, во која содржи гноен ексудат. Оваа болест почесто започнува да се развива ако се изврши инфериорно лекување на пневмонија - на местото на белите дробови постои топење проследена со некротизација на ткивата.

...

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...

Ахалазија на кардија на хранопроводникот (кардиопазма) е невромускулната патологија на хранопроводникот, што води до фактот дека храната се акумулира во хранопроводникот и се прошируваат горните делови на органот. Овој патолошки процес се должи на фактот дека рефлексната релаксација на долниот езофагеален сфинктер е нарушена во времето на голтање на храната. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но болеста најчесто се дијагностицира во старост. Ахалазијата на хранопроводникот кај децата може да биде конгенитална патологија.

...

Срцевиот блок е патологија поврзана со нарушена спроводливост на импулсите на срцевиот систем. За да се разбере механизмот на појавата на оваа патологија, потребно е добро да се знае анатомијата на срцето, како и нејзиниот импулсен систем, но со едноставни зборови процесот на блокада може да се нарече кршење на спроводливоста на срцевите импулси во различни делови на срцето. Често болеста се одвива без симптоми, затоа само со ЕКГ е можно да се утврди повреда на импулсната спроводливост.

...

Вертебралната торакалгија е состојба која се карактеризира со појава на болка со различна тежина во градите, но постои повреда на 'рбетниот столб. Причина слично нарушување може да биде како сосема безопасни фактори, и текот на сериозни болести. Најчесто провокатори се седентарен начин на живот, интервертебрална хернија, остеохондроза и 'рбетна кривина.

...

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...

Хемолитичната анемија е прилично ретка болест на крвта која се карактеризира со намалување на животниот циклус на црвените крвни клетки (еритроцити). Нормално, еритроцитите живеат во просек од 3 до 4 месеци, но во присуство на анемија, овој период се намалува на две недели. Секој ден одреден дел од црвените крвни клетки се заменува со нови, кои произлегуваат од црвената коскена срцевина.

...

Хемосидерозата е болест што спаѓа во категоријата пигментални дистрофии, а исто така се карактеризира со акумулација во ткивата на голема количина на хемосидерин, што е пигмент кој содржи железо. Механизмот на развој на болеста и понатаму не е целосно познат, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека причините за формирањето може да се разликуваат во зависност од формата на појавата на таквото нарушување.

...

Hydropericardium - е колекција на течности во атријалната кошула. Оваа болест укажува на појава на сериозни проблеми во човечкото тело. Овој феномен бара лекарска грижа и итна нега. Болеста е подложна на секој човек, без разлика на пол и возраст. Покрај тоа, болеста може да се дијагностицира дури и во фаза на развој на фетусот.

...

Хипертрофична кардиомиопатија е патологија која се карактеризира со задебелување на левиот вентрикуларен ѕид. Ѕидовите на десната комора многу поретко страдаат од оваа болест. Покрај тоа, срцева слабост почнува да се развива и речиси секогаш дијастолно.

...

Левата вентрикуларна хипертрофија (кардиомиопатија) е типично срцево заболување кај пациенти со дијагноза на хипертензија. Левата вентрикуларна хипертрофија, чии симптоми овозможуваат оваа патологија да се смета како процес кој вклучува структурна адаптација на срцето во однос на метаболните потреби релевантни за миокардот, како и промени кои се јавуваат кај хемодинамските параметри, е доста опасна по тоа што често резултира со фатален исход.

...

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...

Хернија на хранопроводот, која исто така е честопати дефинирана како хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата (или АМЛ), е болест со карактеристично поместување на органот лоциран во абдоминалната празнина во градите шуплина преку езофагеалниот отвор кој се наоѓа во дијафрагмата. Хернијата на хранопроводот, чии симптоми имаат изразени клинички манифестации, исто така е поврзана со спецификите на сопствената формација, која го одредува својот вроден или стекнат карактер, но хернијата може да се појави како резултат на повеќе причини.

...

Дивертикулата на езофагусот - деформација на ѕидот на телото, кој комуницира со својот лумен. Појавата на таквото нарушување се карактеризира со зголемување на обемот на слојот на гастроинтестиналниот тракт и нивното вртење кон медијастинумот. Дивертикулата е еден или повеќе додатоци слични на торба.

...

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Терминот "емболизам" се однесува на патолошка оклузија на крвните садови од оние супстанции кои вообичаено не можат да бидат во нив. Масното емболија, според тоа, е патологија во која садовите се запушени со капки на маснотии, поради што е нарушен протокот на крв, со сите последователни последици.

...

Инверзија на цревата - акутна интестинална опструкција, која почнува да напредува поради ротацијата на цревата околу мезентеричната оска. Исто така, може да настане поради извртување на одреден дел од цревата заедно со мезентеријата околу оската (процесот е проследен со изразена оштетена циркулација на крвта). Најчесто оваа патологија се дијагностицира кај деца под една година. Ова се должи на фактот што нивната перисталтика сеуште не е целосно нормализирана, така што дел од тенкото црево може да влезе во дебелиот.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...

Кардигијата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на болка во левата страна на градниот кош, што не е поврзано со ангина или срцев удар. Треба да се напомене дека ова не е независна нозолошка единица, туку манифестација на голем број на различни состојби на срцето и екстракардијалното потекло.

...

Коронарната инсуфициенција е патолошка состојба во која коронарниот проток на крв е делумно намален или целосно запира. Како резултат на тоа, срцевиот мускул ќе добие недоволно хранливи материи и кислород. Оваа состојба е најчестата манифестација на CHD. Најчесто, тоа е акутна коронарна инсуфициенција зад инфарктот на срцевиот мускул. Ненадејна коронарна смрт е исто така директно поврзана со овој патолошки процес.

...

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...

Пулмоналната хипертензија не е независна болест, туку специфичен синдром на одредени патологии кои се поврзани со една посебна карактеристика - се зголемува крвниот притисок во пулмоналната артерија. Исто така, за време на прогресијата на овој патолошки процес, забележано е зголемување на оптоварувањето на десната комора, кое подоцна ќе доведе до хипертрофија.

...

Липосаркомот е малиген тумор формиран од липобластите или масното ткиво. Често е локализиран на долните екстремитети, во рамото или во ретроперитонеалниот простор, но не ја исклучува можноста за оштетување на други делови од телото.

...

Неврозата на срцето е функционално оштетување на органот, што произлегува од различни невропсихијатриски нарушувања. Често, ваквото нарушување се развива кај луѓе кои имаат слаб нервен систем, поради што е тешко да се издржат различни стресови. Болеста не предизвикува анатомски и морфолошки промени во организмот, и обично има хроничен тек. Луѓето често зборуваат за таква повреда - го болат срцето, а тоа се случува за време на силни психо-емоционални возбудувања. Третман на патологија во повеќето случаи е насочен кон зајакнување на нервниот систем.

...

Недостигот на кардија на желудникот е патолошки процес, кој се манифестира во форма на недоволно затворање на сфинктерот (вентил) помеѓу хранопроводникот и желудникот. Во медицината, оваа болест се нарекува и халасија. Главната функција на срцевиот сфинктер е да го блокира обратниот излез на варената храна од желудникот во хранопроводот. Опасно е со формирање на чиреви и изгореници на површината на мукозната кожа. Најсериозната компликација на кардиоваскуларната неуспех е малигната дегенерација на епителните клетки.

...

Нервниот дефект вклучува акутен напад на вознемиреност, како резултат на што се јавува сериозно нарушување на вообичаениот начин на живот. Нервниот распад, чија симптоми ја одредуваат оваа состојба на семејството на ментални нарушувања (неврози), се јавува во такви ситуации во кои пациентот е во состојба на ненадеен или прекумерен стрес, како и долгорочен тековен стрес.

...

Туморот на белите дробови - комбинира неколку категории на тумори, имено, малигни и бенигни. Вреди да се одбележи дека првите влијаат врз луѓето постари од четириесет години, а втората се формираат кај лица под 35 години. Причините за формирање на тумори во двата случаи се скоро исти. Најчесто, трајната зависност од штетни навики, работат во опасно производство и изложеноста на телото делува како провокатори.

...

Медијастиналниот тумор е неоплазма во медијастиналниот простор на градите, кој може да биде различен во морфолошката структура. Бенигна неоплазми често се дијагностицира, но за секој трет пациент има онкологија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.