Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во горниот дел на стомакот

Болката во горниот дел на стомакот не може да биде независна манифестација - таа често се случува во позадина на разни болести или воспалителни процеси на органи анатомски лоцирани на врвот на абдоменот. Но, во некои случаи, болката во оваа област може да се манифестира како резултат на зрачење на сензации од други делови на телото, вклучувајќи и други области на абдоменот, градите и грбот.


И покрај фактот дека грчевите кај некои луѓе може да се изразат прилично слабо, а во други - остро, не треба да ја одложувате посетата на докторот, особено ако непријатноста трае повеќе од еден час. Најчестите симптоми на болести на горниот дел на стомакот се дијареа, наизменично со запек , општа слабост на телото, гадење со повраќање. Доколку некое пореметување е придружено со крварење, веднаш треба да се јавите на амбуланта, но во никој случај не треба да се обидете сами да го елиминирате овој процес со помош на масажа и силна палпација, бидејќи ова само може да го интензивира крварењето.

Често, во доцна бременост, една жена забележува дека има болка во горниот абдомен - ова е предизвикано од растот на детето во матката и неговите движења. Но, ако грчевите се локализирани на десната страна, ова укажува на хронична или акутна прогресија на болеста - во повеќето случаи таа не била стекната за време на периодот на носење на детето, но се појави долго пред тоа.

Важно во дијагнозата и третманот на локализацијата на болката. На пример, ако спазмите се појавуваат на левата страна, можно е лицето да има проблеми со хранопроводот или стомакот, малиот или ректумот, како и со панкреасот. Во случаи кога болката се манифестира на десната страна, ова се проблеми со црниот дроб, жолчниот меур или дебелото црево. Интензитетот на болката исто така може многу да каже. Во некои болести, може да биде акутен, а во други случаи едвај забележлив. Болката станува поостро под влијание на микроорганизми - во такви случаи може да се формира гној. Со ткивна некроза, болката може да се прошири на сите делови на абдоменот, да се заокружи и да даде на други делови од телото или органите.

Етиологија

Како што споменавме погоре, многу болести можат да дејствуваат како фактори на болка во горниот дел на стомакот, и тие не се секогаш директно поврзани со органите лоцирани во овој дел. Често, абдоминалната болка предизвикува нарушувања на крвта, нарушен метаболизам или хормонален дисбаланс. Најчестите болести кои предизвикуваат болка во горниот дел на стомакот се:

 • улцеративни тумори во стомакот - комплицирани од фактот дека може да се појави перфорација, поради што содржината што била во стомакот влегува во абдоминалната празнина. Болката се чувствува лево;
 • оштетување на мукозната мембрана на овој орган во гастритис - болката е локализирана на левата страна на абдоменот и се зголемува по јадење;
 • воспалителен процес во жолчното кесе. Најчесто болката синдром се појавува на позадината на формирање на камења. Спазмите во исто време се локализирани на десната страна и можат да траат од дваесет минути до неколку часа;
 • воспаление на панкреасот. Често се случува поради прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци, или поради одредени наследни фактори. Главните симптоми се болка на левата страна, гадење и често заглавување. Грчевите се влошуваат по вдишувањето и се шират кон грбот;
 • разни болести кои влијаат на слезината. Бидејќи овој орган е воспален ретко, лицето не може секогаш да чувствува никакви симптоми, но ако се изрази болка, тогаш е најсилно на левата страна. Најчесто, непријатноста настанува како резултат на зголемување на волуменот на органот;
 • различните патологии на 'рбетниот столб предизвикуваат болка во десната или левата страна. Ова често се забележува кај остеохондроза , повреди или тумори на 'рбетот;
 • миокарден инфаркт , особено задниот дел од ѕидот, доведува до болка во абдоменот со различен интензитет. Може да се движи од едвај забележлив до неподнослив. Симптомите ќе бидат само повраќање и грчеви на левата страна на абдоменот;
 • апендицитис - и покрај фактот што апендиксот се наоѓа во долниот дел на стомакот, за време на акутен тек синдром на болка може да биде локализиран во горниот десен дел од стомакот (но по некое време се спушта);
 • хернија на дијафрагмата , во која има проширување на отворањето на органот. Со ова нарушување, едно лице често не чувствува непријатност, бидејќи нема оштетување на ткивата. Таа најчесто предизвикува болка кај жените за време на бременоста;
 • онколошки неоплазми во органи како што е хранопроводот, стомакот, црниот дроб, мочниот меур и панкреасот. Со оваа болест, болката ќе биде ќерамиди и често се шири на други органи, во зависност од тоа каде се движат метастазите;
 • траума на абдоменот. Можни причини за болка на врвот на абдоменот се ребро фрактури , слезина на слезината или црниот дроб, појава на хематоми од тешка повреда.
Апендицитис

Покрај тоа, причините за болка во горниот дел на стомакот вклучуваат такви болести или процеси како што се:

 • хепатитис од различни потекла;
 • перитонитис , односно воспаление на самата абдоминална празнина;
 • конгенитални абнормалности, вклучувајќи Кронова болест ;
 • разни интоксикации , на пример, при употреба на застоена храна, прекумерна потрошувачка на алкохол или дрога, како и од хемиски елементи;
 • нарушувањата на кардиоваскуларниот систем предизвикуваат појава на болка лево и десно во горниот дел на стомакот;
 • јадење големи количини на масна храна, особено пред спиење;
 • разни генетски нарушувања;
 • земање лекови чии несакани ефекти можат да предизвикаат болка во горниот дел на стомакот;
 • бременост Поради зголемувањето на матката, притисокот се изведува на одредени внатрешни органи, што, пак, предизвикува грчеви во горниот дел на стомакот. Во овој случај, болката ќе биде локализирана во средината и често се протега до долниот дел на грбот. Ако причината било нарушување кое напредувало дури и пред почетокот на бременоста, сите методи на терапија, вклучувајќи хирургија, ќе се вршат само по породувањето.

Симптоми

И покрај фактот дека главниот симптом на болка во горниот дел на стомакот е грчеви со различен интензитет (на пример, од болка во болка до тешка), ова нарушување може да биде придружено со други симптоми, во зависност од главната болест. Најчести меѓу нив се:

 • зголемување на телесната температура;
 • постојана гадење и повраќање;
 • вртоглавица и сериозни главоболки;
 • запек, наизменична дијареа и обратно;
 • зголемено потење;
 • општа слабост на телото;
 • стекнување на бледа боја на кожата;
 • треска;
 • промена на големината на абдоменот;
 • сини усни;
 • крварење поради кое едно лице може да ослабне;
 • недостаток на здив;
 • тежина под ребрата, лево или десно, во зависност од тоа што е фактор во појавата на болката;
 • појавата на горчина во устата.

Овие симптоми се многу важни за темелно проучување за време на бременоста, бидејќи некои од нив се карактеристични за овој период во животот на жената.

Дијагностика

Ако има болка во горниот дел на стомакот, без целосен преглед на пациентот, тешко е да се направи точна дијагноза и да се пропише најефикасен третман. Дури и ако едно лице дава целосни информации за тоа кои симптоми се загрижени, од која страна (на десната или левата) болка најмногу се чувствува - ова не е доволно за да се потврди дијагнозата. Покрај тоа, исто така мора да дадете информации за текот на бременоста. Затоа, дијагностичките мерки вклучуваат:

 • испитување на пациентот од страна на лекар, кој се состои од палпација на целата абдоминална област, слушање на бучава во срцето и белите дробови. Покрај тоа, пациентот треба да ја мери телесната температура и крвниот притисок;
 • Х-зраци, кои можат да се користат за да се утврдат чиреви или онколошки формации, конгломерати во бубрезите и жолчниот меур, како и абнормалности во структурата на 'рбетот;
 • хардверски истражувања со помош на МРИ или КТ - се изведуваат за точна потврда на одредена патологија на внатрешните органи;
 • Абдоминален ултразвук
 • Ултразвук - се користи за мерење на големината на органите на десната и левата страна на абдоменот, како и за проучување на брзината на протокот на крв и откривање на крварење;
 • испитување на внатрешните органи со помош на специјална сонда со мала камера;
 • земање мостри од материјал од ткивата или мукозните мембрани за понатамошни лабораториски испитувања;
 • скрининг тестови за микроорганизми кои можат да доведат до болка во горниот дел на стомакот;
 • општи и биохемиски тестови за крв или урина;
 • дополнителни консултации со акушер-гинеколог.

Треба да се внимава на дијагнозата на жените за време на бременоста, бидејќи во овој период не можат да се спроведат сите методи.

Третман

Во зависност од факторот на акутна болка на врвот на стомакот на десната или левата страна, пациентот може да биде пропишан со неколку методи на третман:

 • хирургија;
 • терапија со лекови.

Првиот метод на лекување се примени само во некои случаи кои се особено опасни за животот на пациентот, на пример, кога:

 • улкусна перфорација;
 • руптура на апендицитис или слезината;
 • акутен панкреатит ;
 • перитонитис.

Во други случаи, пропишани лекови. Особено внимателно е избрана за жени за време на бременоста. Доколку дојде до резултати, последователната оперативна интервенција не се спроведува. Главните лекови кои може да се препишат за пациент со акутна болка се:

 • антибактериски лекови;
 • антибиотици;
 • лекови кои ја намалуваат киселоста на желудникот;
 • антиспазмодии - намалување на болката во левата или десната страна на горниот дел на стомакот;
 • широк спектар на болка лекови.

Но, ова се само општи методи за лекување на болката во стомакот. За секој пациент се избираат индивидуални методи на лекување, како медицински, така и медицински. Ако пациентот е жена за време на бременоста, се применуваат само методи на терапија со поштеда, главно диети, а операциите се вршат по раѓањето на детето.

Сподели го овој напис:

"Абдоминална болка" се забележува кај болести:

Дисфункција на билијарниот тракт - е патолошки процес поврзан со нарушен проток на координирани моторни процеси на мускулните ткива на жолчниот меур и жолчните канали. Најчесто ова се случува наспроти позадината на нарушување на сфинктерот, кога не ја исфрла жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

...

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...

Акутен гастроентеритис е прилично честа нарушување во кое воспалението истовремено влијае на поставата на желудникот и тенкото црево. Болеста може да го погоди апсолутно секој човек, нема ограничувања за возраста и сексот. Болеста има поинаква природа, но најчеста причина за воспаление се патогени. Сепак, се разликуваат и прехранбените и алергиските предиспонирачки фактори.

...

Панкреатитот е група на болести во комбинација со нивните придружни синдроми, чиј тек е придружен со заеднички фактор, што е воспаление на панкреасот. Панкреатитот, чии симптоми се манифестираат поради фактот дека нема ослободување на ензими секретирани од жлездата во дуоденумот, се случува со активирање на овие ензими директно во жлездата, поради што постепено се уништува, со други зборови, само-варење.

...

Панкреасот е уникатно мултифункционален орган, истовремено делува како единствена жлезда во нашето тело во кое се изведуваат нејзините ендокрини и егзокрини функции. Ракот на панкреасот, чии симптоми се предизвикани од малигнен тумор на ткивото на жлездата, е шестиот од најчестите видови на рак.

...

Золингер-Елисон (Zollinger-Ellison) синдром е прилично ретка гастроентеролошка болест која се јавува кај четири лица до еден милион луѓе. Главната ризична група е на работоспособна возраст. Во моментов, причините за неоплазмите за гастрин, кои често имаат бениген тек, не се утврдени. Сепак, лекарите идентификуваат голем број на најверојатно предиспонирачки фактори.

...

Цревната стеноза е болест која е придружена со стеснување на луменот во цревата. Многу луѓе ја збунуваат стенозата со атрезија. Со стеноза се јавува стеснување на цревниот лумен, а со атрезија, целосно се преклопува и храната не поминува по неа.

...

ХЕЛП синдром е ретка патологија кај жените во доцната бременост. Речиси секогаш се наоѓа околу еден месец пред почетокот на трудот. Некои жени покажаа знаци на таков синдром по породувањето. Првата што ја опишува оваа патологија беше Џорџ Причард. Мора да се каже дека овој редок синдром се појавува само кај седум проценти од жените, но 75% од случаите завршуваат со смрт.

...

Хроничниот гастритис е воспалителна болест која ја зафаќа гастричната мукоза. Главната причина за нејзината прогресија е дефектна акутна форма на патологија. Најчесто болеста се развива кај пациенти на работоспособна возраст. Нејзините симптоми можат да се манифестираат во старост Карактеристична особина е протокот сличен на бран (промена на периоди на ремисија и влошување). Ограничувањата врз основа на сексуалната патологија не.

...

Хроничниот дуоденитис е болест на дуоденумот во кој се нарушува структурата на органот и нејзиниот горен слој е исцрпен. Често се манифестира поради појава на други воспалителни процеси во дигестивниот тракт или може да биде резултат на неухранетост. Бидејќи нарушувањето е хронично, тоа се менува со периоди на егзацербации и повлекување на симптомите. Затоа е неопходно да се подложат на долгорочен третман и во текот на целиот живот да следат посебна диета.

...

Ехинококозата на црниот дроб е хронична болест предизвикана од паразитски црви, кои може да траат повеќе од половина година. Се состои во формирање на цисти на површината на црниот дроб. Поразот на ова тело е повеќе од педесет проценти од сите случаи на откривање на ехинококозата. Постојат неколку видови на болеста на која зависи нејзиниот тек.

...

Дуоденален улкус е хронична болест на повторлива природа, чии манифестации се состојат во формирање на чир концентриран во ѕидот на засегнатиот орган. Дуоденален улкус, чии симптоми се појавуваат кај пациенти, главно во однос на позадината на инфекцијата од бактеријата Helicobacter pylori, има тенденција кон прогресија, поради што патолошкиот процес може исто така да го искористи стомакот и другите органи на дигестивниот систем.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.