Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Долна абдоминална болка

Абдоминална болка е прилично честа манифестација која придружува многу болести. Кажано, сосема различни причини може да предизвикаат непријатност кај мажите и жените. Но, сепак, најчесто се соочуваат со жени. Оваа манифестација може да произлезе од речиси ништо од едноставна прејадување и завршувајќи со инфекции или воспалителни процеси, па затоа невозможно е да се направи дијагноза која се темели само на такво чувство.

Поради фактот што чувствителноста на карличниот регион е намалена, во споредба со другите делови од телото, лицето може да чувствува дека болката не е локализирана на ова место, туку само дава од друга област. Неопходно е да се обрне внимание на природата на болката - тоа е акутна или болка, од која страна се јавува и кои органи се шири. Исто така е важно дали други симптоми ја придружуваат болката, вклучувајќи мачнина, треска, крварење и сериозна вртоглавица.

Жените треба јасно да ги знаат фазите на нивниот менструален циклус, за да не земаат грчеви за разни заболувања, а исто така да не забораваат на можноста за овој израз за време на бременоста. Кај мажите, болката манифестирана во долниот дел на стомакот често укажува на такво заедничко пореметување како простатит . Затоа, претставниците на двата пола треба што е можно поскоро, по појавата на силна болка, да стапат во контакт со медицинска установа, бидејќи колку што побрзо ќе се направи тоа, толку поефикасно ќе биде третманот.

Етиологија

Причините за болка во долниот дел на стомакот не може да се одделат само по пол, туку и да бидат заеднички за сите луѓе. Првата група на фактори кои се заеднички за сите возрасни лица се:

 • воспаление на лигавицата на мочниот меур. Во исто време, постои болка во долниот дел на абдоменот, топлината и честата емисија на урина;
 • апендицитисот е типичен за луѓе со апсолутно било која возраст. Најочигледен знак на ова нарушување е болката во десната страна на абдоменот со постепено зголемување на интензитетот на грчевите. Процесот е надополнет со гадење и треска;
 • широк спектар на болести на дебелото црево, како што се опструкција . Во исто време, процесот на екскреција на измет станува тешко, пациентот се чувствува силна слабост на телото и гадење. Ова може да предизвика остра болка во долниот дел на стомакот, минувајќи низ долниот дел на грбот;
 • тумори на рак во мочниот меур. Болката може да се прошири до места каде што ќе појдат метастази, како што се бубрезите, препоните, 'рбетот;
 • воспаление на уринарниот канал од хронична природа;
 • формирање на камења во уринарниот систем - оваа болест е придружена со остра болка во средината на абдоменот, појава на седимент во урината и болен процес на емисија, како и треска или треска.

Причини за болка во долниот дел на стомакот кај жени:

Ектопична бременост
 • абнормално крварење од вагината;
 • болен проток на менструацијата - жената чувствува болка што се шири кон долниот дел на грбот;
 • крварење во јајниците поради прекин на циста. Во овој случај, често постои остра болка на страната од која се наоѓа оштетениот јајник, што значи дека спазмите може да бидат локализирани од двете страни или да се шират на сите страни на абдоменот;
 • појавата на бременоста надвор од матката - ова речиси секогаш покажува болка во долниот дел на стомакот. Грчевите се протегаат на сите страни и можат да одат до долниот дел на грбот;
 • неоплазма на јајниците, односно циста . Всушност, тоа е тумор на бенигна природа, но ако тоа е некако извршено, тоа доведува до остра болка во долниот дел на стомакот на жената. Придружен со овој процес е треска и постојана гадење;
 • силен воспалителен процес во додатоците на матката. Во повеќето случаи, тоа е резултат на абортусниот абортус или природно раѓање. Во такви случаи, грчевите не се интензивни и болуваат. Оваа состојба може да се влоши со треска и треска;
 • земајќи голем број хормонални лекови;
 • патолошки текот на бременоста, на пример, кога матката е во хипертонија;
 • компликации по гинеколошка интервенција;
 • повреди на абдоминалните органи;
 • се користи како контрацептивен интраутерински уред. Ова често ја манифестира болката во долниот дел на стомакот лево, но може да оди на десната страна;
 • вродени болести на гениталните органи;
 • Бременоста - секоја манифестација на болка, дури и најнезначајната, во тој период е причина да се консултира со специјалист, бидејќи може да укаже на загрозениот спонтан абортус. Ако овој процес е проследен со крварење и општо влошување на здравствената состојба, неопходно е итно да се хоспитализира жртвата.

Покрај тоа, болката во долниот дел на стомакот кај жените може да предизвика такви специфични причини како што е овулацијата, или подобро, болката може да се случи по овој процес, како и по сексот. Во такви случаи, болката оди до долниот дел на грбот, а жената може да биде вознемирена од обилното испуштање на непријатен мирис.

Причините за болка во долниот дел на стомакот кај мажите исто така се доста разновидни. Тие вклучуваат:

 • воспаленија во тестисите и додатоците предизвикуваат остра болка во средината на абдоменот, минувајќи низ долниот дел на грбот;
 • простатитисот е најчеста болест кај машката популација. Спазмите може да се изразат кај секој претставник на различни начини - некои имаат болка во болка, додека други имаат акутна болка во долниот дел на стомакот. Може да се шири до препоните и долниот дел од грбот;
 • аденомот на простатата - главно знаци се слични на простатитис, но има дополнителен симптом - тешкотии или целосно отсуство на емисија на урина, и покрај целосната состојба на мочниот меур и честото повикување;
 • штипкање на хернијата од областа на препоните - болка во стомакот во стомакот, оди во скротумот и долниот дел на грбот;
 • болести на генитоуринарниот систем кај мажите, кои се појавуваат со воспаление на семенните везикули и простатата. Грчеви во исто време се влечат и се наоѓаат во средината на долниот дел на стомакот.

Ако болката кај двата пола била локализирана на левата страна, ова може да значи дека разни болести "нападнати" органи анатомски се лоцирани во оваа зона. Но често болката во долниот дел на стомакот од лево може да се премести на здрава десна страна. Појавата на болка во долниот десен абдомен често укажува на воспаление или прекин на апендицитисот.

Симптоми

И покрај фактот дека главниот симптом на присуството на патологии е акутна болка во долниот дел на абдоменот, честопати се придружени со дополнителни симптоми во зависност од страната во која се почувствува сензација и главните причини што ги предизвикале. Дополнителни симптоми се:

 • треска
 • напади на гадење, често завршувајќи со повраќање;
 • дијареа, која се заменува со запек , или обратно;
 • честа желба или не мокрење;
 • треска;
 • неоплазми на кожата;
 • тежок чешање и горење во гениталиите;
 • прекумерно потење - често излегува ладна пот;
 • различен интензитет на манифестација на болка. Синдромот на болка може да се движи од едвај забележителни до акутни. Често, кога патологијата е појава на прободување на болка во долниот дел на стомакот;
 • Грчевите често се движат кон долниот дел на грбот, вагината, препоните и скротумот.

Во бременоста, важно е да се разликуваат некои симптоми од првата манифестација на тоа што една жена ќе стане мајка.

Дијагностика

За да се направи комплетна слика за текот на главната болест, која станала причина за болка, неопходно е да се спроведе целосна дијагноза на состојбата на пациентот. Така, дијагностичките мерки вклучуваат:

Иригоскопија
 • собирање на комплетни информации за локацијата на локализацијата на болни сензации, бидејќи болката во долниот дел на стомакот на левата и десната страна има различно потекло;
 • изнаоѓање од пациентот токму она што симптомите го нарушуваат, како и степенот на интензитетот на нивната манифестација;
 • испитување на пациентот, при што лекарот мора да ги палпира проблематичните области, како и мерење на температурата на телото, крвниот притисок и пулсот;
 • лабораториски испитувања на урина и крвни тестови;
 • земање примерок од брис од уретрата или вагината;
 • радиографија;
 • ендоскопски и иригоскопија;
 • Ултразвук на органи анатомски лоцирани во долниот дел на стомакот.

Важно е да се изберат методите за испитување на жените за време на бременоста, бидејќи не може да се спроведат сите хардверски истражувања во ова време.

Третман

Во зависност од причините, секој пациент е назначен за индивидуален третман. Но, во повеќето случаи, терапијата се изведува со следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антибактериски агенси;
 • лекови кои ги ублажуваат грчевите, особено со прободување на болката во долниот дел на стомакот.

Дополнително, се пропишува физиотерапија, која вклучува:

 • тековна терапија;
 • влијание врз телото на електромагнетното поле.

Во некои случаи, може да се препише поединечно формулирана диета. Особено, овој метод на терапија е погоден за жени за време на бременоста, затоа што најдобро е да се одбие лекувањето.

Хируршката интервенција се применува само во случаи кога други средства за третман не даваат резултати, а исто така и за:

 • руптура на апендицитис;
 • формирање на камења или цисти;
 • онколошки болести.

Сподели го овој напис:

"Абдоминална болка" се забележува кај болести:

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Аднекситис е еднострано или билатерално воспаление на додатоците, вклучувајќи ја фалопиевите туби и јајниците. Воспалението на овој тип се формира поради ефектите на разни микроорганизми кои можат да се пренесат во акутна или хронична форма. Треба да се напомене дека аднекситисот, чиишто симптоми се доста чести кај жените, идентификување на болеста како една од најчестите во областа на гинеколошки заболувања, се карактеризира со појава на чести рецидиви. Покрај тоа, ова воспаление, по правило, ги зафаќа двата органа одеднаш, а неговата опасност лежи во формирањето на последователна неплодност за секоја петта заразена жена.

...

Алгоменореа е непријатна болка за влечење во долниот дел на стомакот и лумбалниот регион пред почетокот на критичните денови, која може да трае до крајот на менструацијата. Според МКБ-10, кодот на оваа патолошка состојба е запишан во болничката листа како 94.4 во случај кога прекршокот се манифестира за прв пат. Вторичната манифестација на патологијата е фиксирана како 94.5. Ако ова прекршување има неодредено етиологија, тогаш неговиот код ICD-10 ќе биде снимен како 94.6.

...

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Аномулацијата е неуспех во телото на жената, што предизвикува нарушување на функционирањето на јајниците - тие го спречуваат месечното ослободување на зрел јајце, што доведува до пореметувања во менструалниот циклус и неплодноста. Постојат многу причини кои можат да предизвикаат неуспех во телото на жената. Во ризик се жени од репродуктивна возраст - од 14 до 35 години.

...

Овариејална апоплексија е ненадејна руптура (т.е. нарушување на интегритетот) која се формира во ткивото на оварите. Јајчни апоплекси, чии симптоми се состојат од крварење, кое поминува во абдоминалната празнина, исто така е придружено со силен болен синдром.

...

Артропатијата е секундарна болест која се манифестира со различни дегенеративни-дистрофични или воспалителни манифестации во погодениот зглоб. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува реактивен артритис. Најчесто болеста влијае на зглобовите на колкот, лактот и коленото. Вреди да се напомене дека патологијата може да почне да напредува и кај децата и кај возрасните. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Бактериската вагиноза е прекршување на природната микрофлора на вагината предизвикана од заразни болести. Со други зборови, жената има дисбиоза на вагината. Ако ја следите статистиката, тогаш оваа болест најчесто се забележува кај млади девојки (18-27 години) и кај жени за време на менопаузата.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Ектопичната бременост подразбира патологија на текот на бременоста, во која оплодената јајца се припишува на области надвор од матката, каде што вообичаено се јавува. Ектопична бременост, чиишто симптоми се манифестираат како во вообичаениот тек на бременоста, е состојба во која медицинската грижа мора да му се обезбеди на пациентот, како итно прашање, поради итноста на ризикот од смрт од компликации поврзани со оваа патологија.

...

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...

Воспаление на јајниците е акутен или хроничен патолошки процес кој ги зафаќа женските сексуални жлезди и предизвикува нарушување во нивното нормално функционирање. Доста често, патологијата е придружена со оштетување на фалопиевите туби - во такви ситуации, болеста се нарекува салпинго-офоритис или аднекситис.

...

Вулвитис кај деца е акутен воспалителен процес кај девојчињата што влијае на надворешната генитална област. Меѓу гинеколошките патологии кај девојчиња со помлади предучилишни возраст (од година до пет години) се рангираат први. Вулвитис кај девојчињата може да предизвика развој на патологии на урогениталниот систем и репродуктивните нарушувања. Со навремено започнување третманот не предизвикува значителни компликации.

...

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување од матката преку гениталната пресечка. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Хематома за време на бременоста е колекција на крв во ткивата, која најчесто се формира по секоја повреда. Во формираната вакуола содржи или течна или коагулирана крв. Оваа состојба е крајно опасна и за бремената мајка и за фетусот.

...

Гематометра – это патологическое состояние, при котором в полости матки скапливается кровь, что происходит вследствие нарушения физиологических процессов её эвакуации. Патология встречается нечасто, и по сути, представляет заполненную кровью полость матки, откуда кровь не может эвакуироваться самостоятельно. Поэтому требуется проведение врачебного вмешательства, чтоб не допустить развития осложнений.

...

Гематурия – термин, использующийся клиницистами для обозначения наличия крови в урине в количестве, которое значительно превышает норму. Гематурия не самостоятельный недуг, это симптом, который указывает на прогрессирование патологий почек и мочевыделительных путей. При этом наблюдается окрашивание выделяемой мочи в красно-бурый цвет.

...

Гидронефротическая трансформация или гидронефроз почки – это недуг, в результате которого начинается патологическое растягивание чашечно-лоханочной системы. Патологический процесс обусловлен тем, что в почках нарушается процесс оттока мочи. Как правило, недуг поражает только одну почку. Наиболее подвержены заболеванию молодые женщины.

...

Гидросальпинкс – это патология, которая возникает в области маточных труб и характеризующаяся нарушением в их проходимости. Гидросальпинкс, симптомы которого проявляются по причине скопления жидкости в просвете трубы, преимущественно возникает в результате сальпингита (воспаления маточной трубы).

...

Гиперкинезы – это неосознанные, самопроизвольные движения мышц. Патология имеет различную локализацию, возникает в результате нарушений в работе центральной и соматической нервной системы. Заболевание не имеет чётких ограничений, что касается возраста и пола. Гиперкинезы диагностируются даже у детей.

...

Гиперстимуляция яичников (синдром гиперстимуляции яичников) – заболевание гинекологического характера, возникновение которого обусловлено чрезмерным приемом гормональных средств в целях стимуляции овуляции для зачатия ребенка.

...

Гипоменорея (син. скудные месячные) — нарушение цикла менструаций, когда происходит выделение небольшого количества кровянистой жидкости из половых путей (менее 50 миллилитров). Патология может носить как первичный, так и вторичный характер.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.