Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Десна абдоминална болка

Абдоминалната болка може да се смета како манифестација на различни болести. Случајот е дополнително комплициран од фактот дека стомакот не е единствен орган, како што е стомакот или срцето. Во стомакот има многу ткива, органи и структури, односно, сè што е во стомакот може да се чувствува вообичаено во многу случаи со болка.

Обрнете внимание на болката во стомакот што се случува одеднаш, остар за природата на манифестацијата. Факт е дека таквата болка може да укаже на потребата за итна медицинска помош. Со оглед на тоа што многу органи во стомакот внатре се шупливи (жолчното кесе, цревата, стомакот), функционалното нарушување во форма на блокада или пукање може да претставува сериозна закана за животот. Времетраењето на акутна ненадејна болка во стомакот над половина час бара итен итен повик.

Општо земено, причините за абдоминалната болка на десната страна се следните:

  • дуоденален улкус;
  • холециститис;
  • жолчни камења;
  • оваријална циста;
  • апендицитис;
  • бубрежни камења;
  • ектопична бременост;
  • мускулен притисок;
  • запек

Во некои случаи, болката во стомакот на десната страна може да укаже на Кронова болест, болест на полицистични јајници, пневмонија, улцеративен колитис, затворање на хернија итн.

Болка на десниот врв. Оваа област има органи како што се жолчното кесе, црниот дроб, панкреасот, цревната област, дијафрагмата (десна страна). Со болеста на наведените органи, соодветно, болката се појавува во наведениот дел на стомакот. Болката во десниот хипохондриум може да укаже на воспаление на црниот дроб заради хепатит. Алкохолот е познат како познат отров на црниот дроб. Нејзината редовна употреба може да предизвика развој на алкохолен хепатитис. Исто така, проблеми со црниот дроб можат да се развијат со вистинска срцева слабост, што е предизвикано од недоволно ефикасен процес на крпирање на крвта.

Болка на долниот десен. Во оваа област постои апендикс, дел од цревата и уретер, поради што урината се отстранува од бубрезите, покрај тоа жените имаат фалопиести цевки. Прво на сите, таквата болка обично се смета прецизно како апендицитис, и оваа опција не може да се "исчисти" пред соодветното медицинско негирање.

Апендицитисот може да се карактеризира како што следува: невозможно е да се посочи со еден прст кај специфичен извор на болка, локализацијата на болка е забележана и во областа на папокот, времетраењето на нејзината манифестација обично е од 12 часа или повеќе. Неопходно е да се побара медицинска помош во секој случај, бидејќи додатокот, поттикнувајќи, може едноставно да пукне, што, пак, може да биде и фатално. Болката во абдоменот на оваа локација може да се припише на ектопична бременост, инфекции на гениталниот тракт (кламидија, гонореа, итн.), Цисти на јајниците (вклучително и за време на прекин) и тумори во нив.

Сподели го овој напис:

"Болка во стомакот на десната страна" се забележува кај болести:

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...

Гилбертовиот синдром е наследен тип на болест, кој се манифестира како трајно или привремено зголемување на нивото на крвта на билирубин, жолтица, како и кај некои други специфични симптоми. Треба да се забележи дека Гилберт-овата болест, чии симптоми мора да се доживее кај пациент со одредена фреквенција, воопшто не е опасна болест и, исто така, не бара посебен третман.

...

Хиперкинеза е несвесна, спонтано движење на мускулите. Патологијата има поинаква локализација, произлегува како резултат на нарушувања во работата на централниот и соматскиот нервен систем. Оваа болест нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот. Хиперкинезата се дијагностицира дури и кај децата.

...

Цистата на корпус лутеумот е една од варијантите на функционалните цистични формации во јајниците, каде, всушност, се појавува. Цистичниот корпус лутеум, чии симптоми често се дијагностицираат кај женската популација, во некои случаи исчезнува исто како што се појавува, односно нејзиниот изглед може да биде асимптоматски во природата со исклучените последици. Компликација на цистата може да биде лезија, во која не треба да се направи без хируршка интервенција, до отстранување на јајниците.

...

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...

Ракот на цекал е рак кој се карактеризира со појава на тумор на раскрсницата на дебелото црево и тенкото црево. Во оваа област често се формираат бенигни тумори, кои често се претвораат во рак. Главната опасност од болеста е тоа што е доста тешко да се дијагностицира, поради тоа што се наоѓа во подоцнежните фази. На почетокот на прогресијата, ракот на дијареата ретко се дијагностицира, често со потврда за присуство на друго нарушување. Оваа болест подеднакво ги зафаќа и оние на двата пола на возраст од четириесет и пет години. Во меѓународната класификација на болести ICD 10, ова нарушување има свој код - C18.0.

...

Хроничниот холециститис е воспалителна болест која влијае на жолчното кесе. Патолошката активност на условно патогени микроорганизми придонесува за нејзината прогресија. Почесто патологија се дијагностицира кај пациенти постари од 40 години. Жените се повеќе склони кон хроничен холециститис. Кодот за ICD-10 е K81.1.

...

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.