Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лева абдоминална болка

Стомакот не е единствен орган, како на пример, срцето или црниот дроб во нашето тело, има многу органи, од кои секоја може да се почувствува во одреден период на болка и придружни состојби на "дефект". Болката може да се манифестира на различни начини, нагласуваме некои од опциите.

Болка лево погоре. Горниот квадрант на оваа страна од стомакот има цревни петелки, стомак и панкреас, левиот дел на дијафрагмата и слезината. Болката во наведената област може да биде, соодветно, поврзана со прекршување во работата на овие органи. На пример, одредени болести се придружени со зголемена слезина, поради што нејзината капсула е предмет на истегнување, што доведува до болка.

Благодарение на неговата близина на површината на нашето тело, слезината е склона кон прекин, што, пак, е предизвикано од повреда на површината на нејзината непосредна локација, со пренесување на некои болести (на пример, може да биде инфективна мононуклеоза итн.). Исто така се случува руптурата на слезината да се појави на произволен начин, што е придружено не само од болка, туку и од појавата на карактеристична цијаноза во областа на папокот, предизвикана од акумулацијата на крвта овде.

Исто така, болката во оваа област може да биде поврзана со патолошка состојба на стомакот, односно болката во левата страна е резултат на болка во стомакот, нешто што се шири. Таквата болка може да се надополни со гадење, а понекогаш и повраќање. Болката во желудникот може да се јави како резултат на функционална диспепсија или гастритис, како и поради посериозни болести, како што се пептичен чир, рак на стомакот итн.

Исто така, болката во левата страна од горе може да биде предизвикана од присуството на дијафрагмална хернија, главно се јавува кај постарите лица. Покрај тоа, оваа болка може да биде поврзана со дисфункција на панкреасот, што, пак, може да биде предизвикано од разни болести и изложеност на токсини, што исто така може да се должи на рак (меѓу другите причини).

Болката во левата страна од дното често е резултат на патолошки состојби предизвикани од појавата на болка во стомакот на десната (освен за апендицитис).

Сподели го овој напис:

"Болка во левиот абдомен" е забележана кај заболувања:

Дивертикула се нарекуваат издигнувања кои се формираат на ѕидовите на големиот или тенкото црево. Тие може да се појават и да не се грижат за личност за живот, но во некои случаи тие стануваат воспалени, предизвикувајќи таква болест како интестинална дивертикулоза. Оваа болест може да се формира во различни делови на цревата. На пример, во сигмоид или дебело црево.

...

Цистата на корпус лутеумот е една од варијантите на функционалните цистични формации во јајниците, каде, всушност, се појавува. Цистичниот корпус лутеум, чии симптоми често се дијагностицираат кај женската популација, во некои случаи исчезнува исто како што се појавува, односно нејзиниот изглед може да биде асимптоматски во природата со исклучените последици. Компликација на цистата може да биде лезија, во која не треба да се направи без хируршка интервенција, до отстранување на јајниците.

...

Циркуларната јајница е бенигна неоплазма од типот на тумор. Однадвор, циста е торба формирана на површината на јајниците (или кеси, ако зборуваме за повеќе цисти), во која содржи течност или друга содржина. Цистата на јајниците, чиишто симптоми зависат од специфичната форма на болеста, всушност е бенигна неоплазма, но тоа не ја исклучува можноста за обратно сценарио за тоа, во кое се јавува прекин, придружено со болка и крварење.

...

Неспецифичен улцеративен колитис (абс. НУК) е хронична инфламаторна болест која влијае на цревата. Неспецифичниот улцеративен колитис, чии симптоми предизвикуваат развој на карактеристични улцерации на површината на слузокожата на органот, може да предизвика сериозни компликации, кои се движат од цревни крварења и завршуваат со стеснување на цревниот ѕид за време на доцниот развој на болеста како што е колоректалниот карцином.

...

Остеомиелофиброзата е болест врз основа на оштетување на коскената срцевина. Оваа болест припаѓа на групата леукемија. Во текот на прогресијата на болеста, сврзното ткиво во тубуларните коски се размножува, а хематопоетското ткиво се заменува со влакнести и коскени ткива. Во повеќето случаи, остеомиелофиброзата влијае на луѓето помеѓу педесет и седумдесет години.

...

Проктосигмоидитис е воспаление кое се јавува во областа на мукозната мембрана на сигмоидот и ректумот. Оваа болест дејствува како најчеста форма која е карактеристична за колитис. Нејзиниот тек се повторува во природата, додека тече заедно со воспалителни промени кои се јавуваат во другите делови на гастроинтестиналниот тракт (гастроентеритис и ентеритис).

...

Сигмоидитис е воспалителна лезија формирана во сигмоидниот дебело црево, односно во еден од крајните делови лоцирани во дебелото црево. Сигмоидната црево е особено склона кон формирање на воспалителни процеси во него, бидејќи физиологијата тука ја предодредува долготрајната стагнација на цревните содржини за последователното формирање на фекални маси во неа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.