Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Абдоминална болка

Абдоминалната болка е најчестиот тип на болна сензација, не само кај возрасен, туку и кај дете. Причините за појава може да бидат различни фактори кои се движат од болести на органите локализирани директно во стомакот и завршуваат со воспалителни процеси во други внатрешни органи. Многу е важно да се разликува природата на грчевите за време на болеста, од болката предизвикана од едноставно прејадување. Во првиот случај, лицето ќе биде вознемируто од гадење и вртоглавица, пролив и слабост, болката е пониска или повисока од папокот, а во вториот случај - досадна, опасна болка.

Случаите каде што грчеви траат помалку од една минута не се причина за загриженост, но за превентивни цели треба да се консултирате со лекар. Појавата на абдоминална болка во раната бременост се смета за сосема нормална (на крајот, може да значи приближно раѓање). Детето често го има ова нарушување поради вознемиреност пред посетата на образовна институција - појавата на непријатност се должи на влијанието на нервниот систем врз органите на гастроинтестиналниот тракт.

Често се манифестирала болка во абдоменот во текот на првиот менструален циклус кај девојчињата. Местото на појава на интензивна болка, исто така, може да му каже многу не само на лицето, туку и на лекар за време на дијагнозата. На пример, нежноста под папокот и десната страна на абдоменот значи дека започнува воспаление на апендицитис - ако станува нагло и неподносливо, цревниот аппендикс веројатно ќе прекине. Болка лево и над папокот - тумори во дебелото црево.

И покрај широк спектар на болести и процеси кои влијаат на појава на грчеви, сите тие покажуваат речиси истите симптоми. Дијареата може да се додаде на клиничката слика, често со нечистотии во крвта, или општа слабост на телото. Вреди да се напомене дека интензитетот на синдромот на болка може да варира.

Етиологија

Абдоминална болка се манифестира кога воспаление или оштетување на внатрешните органи. Непријатност е изразена како резултат на влошување на нивниот тек. Ваквите нарушувања вклучуваат:

 • воспаление на апендицитис - за таква болест постојат неколку карактеристични знаци на манифестација, главни од кои е гадење и непрестајна остра болка која се јавува на одредено место - на десната страна на абдоменот и под папокот. Ова нарушување може да влијае на секој возрасен и дете. Кај децата, најчесто постои силен пораст на температурата до 39 степени и вртоглавица;
 • воспаление во панкреасот - придружено со слични знаци како кај апендицитис, но исто така и дополнителни симптоми, како што се дијареа и ширење на болка во рамениците и скапулата. Абдоминалните грчеви се кријат;
 • гастритис со остра природа на протокот - изразена гадење, остар аверзија кон храната и дијареата;
 • инфективна или алергиска дисфункција на бубрезите - честа мокрење, вртоглавица, промена на бојата и конзистентноста на урината, телесна температура над нормата, грчеви на околната природа;
 • инфекции во респираторниот тракт или воспаление на крајниците во дете;
 • улцеративни заболувања на стомакот и дуоденумот . Симптомите, како што се ќерамиштата, гадењето и дијареата со крв, може периодично да се изразат и да се смират;
 • формирање на камења во жолчниот меур - придружена со температура, како и грчеви низ абдоменот, но почесто над папокот;
 • малигни неоплазми во дигестивниот тракт;
 • Хернија - додека болката ќе се изрази на левата страна и под папокот;
 • прекин на некои внатрешни органи, вклучувајќи ја и слезината, црниот дроб или јајниците;
 • недоволно снабдување со крв во абдоминалните органи.
Причини за абдоминална болка

Група на нарушувања кои се придружени со манифестација на абдоминална болка:

Покрај тоа, постојат неколку фактори кои немаат никаква врска со процесите на болеста во внатрешните органи:

 • ефектот на паразити или црви - додека има вртоглавица, болка не само што се опкружува, туку и се шири кон други органи (во зависност од големината на паразитот), губење на апетитот и, соодветно, телесна тежина;
 • алергиска реакција на храна;
 • абортус;
 • генетски или конгенитални абнормалности на структурата на дигестивниот тракт;
 • разни гинеколошки нарушувања;
 • проток на менструацијата;
 • несакани ефекти на некои лекови;
 • употребата на голем број на масни и зачинети јадења;
 • ектопична бременост .

Во основа, последната група на причини предизвикува појава на постојана болка во стомакот.

Видови

Според местото на манифестација на најинтензивните сензации, болката може да биде:

 • појас низ абдоменот;
 • се појавува над пубис - женските проблеми со органите на репродуктивниот систем. Грчевите може да не се интензивни, но во некои случаи тие стануваат сечење;
 • локализиран над или под папокот - болести на тенкото црево, воспаление на апендикс или хернија. Појавата на болка во папокот за време на бременоста обично е предизвикана од растот на фетусот;
 • проширување на грбот и препоните - патологија на уринарниот систем;
 • болка во стомакот од десната страна - укажува на проблем со црниот дроб, жолчното кесе;
 • кои произлегуваат од левата страна - панкреатит или пептичен улкус.
Локализација на абдоминалната болка

Покрај тоа, природата на болката исто така може многу да каже:

Без оглед на болката, неопходно е да се консултирате со специјалист што е можно побргу за целосна дијагноза и ефикасен третман.

Симптоми

И покрај фактот дека абдоминалната болка може да биде предизвикана од широк спектар на фактори, тие ќе бидат приближно исти - само степенот на интензитет на придружните симптоми ќе се разликува. Главните симптоми се:

 • зголемување на телесната температура - кај возрасен ќе се забележи само кај одредени болести, главно акутни, и кај дете со сите нарушувања;
 • напади со сериозна вртоглавица и мигрена;
 • запек , наизменична дијареа и обратно;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • промена на бојата на измет и урина;
 • ширење болки во грбот, рамења, над и под папокот;
 • гадење и повраќање (кај некои болести со крв);
 • зголемување на обемот на стомакот;
 • честа желба за уринирање;
 • стекнување на кожата бледа сенка;
 • општа слабост на пациентот;
 • кисело поткопување;
 • напнатост на абдоминалните мускули;
 • срцеви палпитации;
 • непријатно место на телото, кое пациентот го зема за да го намали интензитетот на грчевите.

Ако возрасен или дете има еден или повеќе од горенаведените симптоми, веднаш треба да повикате брза помош, бидејќи без навремена медицинска интервенција, повеќето болести може да доведат до компликации, па дури и смрт.

Појавата на абдоминална болка за време на бременоста не треба да предизвика загриженост ако се јавува ретко, не предизвикува непријатност и брзо поминува. Покрај тоа, гадењето и абдоминалната болка се првите знаци дека една жена ќе стане мајка. Но, ако болката е остра и не поминат долго време, ова може да укаже на загрозениот спонтан абортус. Симптомите на менструацијата, особено ако тие се појавуваат кај една девојка за прв пат во животот, може да бидат - сериозна вртоглавица, до губење на свеста, тешкотии при дишењето, болка во зашеметување, која често дава назад, мало зголемување на телесната температура.

Дијагностика

Во случаи кога абдоминалните болки не се појавуваат многу интензивно, едно лице може самостојно да го препознае можниот фактор во појавата на оваа сензација. За ова ви е потребно:

 • земи хоризонтална положба, лежејќи на грб и да се опуштите;
 • обидете се да одредите каде болката е најизразена. Ова е особено важно за поставување на дијагноза, бидејќи различната локализација, на пример, под или над папокот, на десната или левата страна, е својствена за одредени болести. За да го направите ова, треба внимателно да го проследите целиот абдомен со вашите прсти;
 • направи обид да се опише природата на болката. Може да биде - остра, остра, досадна, болка, сечење или заокружување;
 • утврди кои знаци се придружени со грчеви - гадење, дијареа, често наизменично запек, зголемена температура, сериозна слабост и напади на вртоглавица. Следете го зголемувањето на нивниот интензитет при движење или кашлање;
 • обидете се да се сетите што предизвикало овие непријатности. Дали овие болести кои се случиле порано, периоди, тежок стрес или физички напор, внес на храна. Често, болката предизвикува бременост во раните фази.
Контрастна радиографија на желудникот

Овие активности може да ги спроведуваат возрасните. Ако детето манифестира болка, активностите ги вршат неговите родители.

Ако овие постапки не ги направи пациентот, специјалистот ги врши истите дејства во клинички услови. Дополнително, докторот пропишува дополнителни дијагностички методи:

 • мерење на отчукувањата на срцето, температурата на телото и крвниот притисок;
 • урина и крвни тестови за општи и биохемиски студии;
 • анализа на измет за откривање на паразити или црвени јајца;
 • Ултразвук на карличните органи , стомакот и бубрезите ;
 • радиографија со контрастен агент;
 • истражување со користење на ендоскоп, често користејќи биопсија.

По добивањето на резултатите од сите тестови, лекарот може да донесе неколку одлуки во однос на пациентот:

 • итна хоспитализација - во случаи на прекин на апендицитис, пептичен улкус, формирање на камења или тумори, како и во ектопична бременост;
 • Планиран хоспитализиран третман - главно за нарушувања кои не се директно поврзани со болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • домашен третман и набљудување на болните - ако лицето побарало помош во самата почетна фаза на симптомите, како и во случај на менструација или бременост (во раните фази).

Кога пациентот е дете, неговиот третман се врши само во болница.

Третман

Примарната терапија за абдоминална болка е да се елиминира основната болест. Но, ова може да се направи само во здравствена установа. Затоа, пред да пристигне амбулантата, неопходно е да се обезбеди целосен одмор за жртвата, особено за детето, во секој случај да не се јаде. Можете да пиете само ладна прочистена вода. Не треба да се користат алкални бои. Откако пациентот ќе биде одведен во болница и дијагностициран, постојат неколку можни третмани:

 • непосредна операција - особено ако апендицитисот е пукнат, бидејќи пурулентната течност може да се шири низ телото, предизвикувајќи труење со крв и смрт на пациентот. Покрај тоа, операциите се пропишани за хернија, рак и чирови, како и за акутен почеток на симптоми кај детето, особено како дијареа со крвни нечистотии, критично зголемување на телесната температура, срцеви палпитации;
 • Болнички третман - предвидува намалување на интензитетот на симптомите (на пример, слабост, вртоглавица или перзистентна гадење) со различни лекови, изборот на кој зависи од основната болест. Покрај тоа, жената треба да поминат неколку дена во клинички услови ако се појавила болка за време на бременоста, особено во раните фази.

Кога се манифестира болка во долниот дел на стомакот за време на менструацијата, нестероидните антиинфламаторни лекови и лекови кои го намалуваат интензитетот на грчевите се препишуваат на девојчиња и жени. Во некои случаи, специјална диета може да помогне во ублажувањето на болката за време на менструацијата, треба само неколку дена да се откаже од алкохол и тутун, како и масна и зачинета храна. Но, во случаи кога таквите техники не ја ублажиле состојбата, а болката за време на менструацијата е само зголемена, како и дополнителни симптоми, како што се грчеви над папокот и зголемување на телесната температура, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Но, ова се само општи методи на терапија, третманот се пропишува индивидуално за секој пациент, во зависност од интензитетот на болката и нивната локализација.

Сподели го овој напис:

"Абдоминална болка" се забележува кај болести:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Цревниот аденокарцином е рак кој влијае на ректумот. Таа е една од најчестите форми на онкологија на дебелото црево. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-70 години. Клиничарите забележуваат дека неодамна аденокарциномот на цекумот има позитивен тренд.

...

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Амилоидозата на бубрезите е сложена и опасна патологија во која метаболизмот на протеини и јаглени хидрати е нарушен во ткивата на бубрезите. Како резултат на тоа, се јавува синтеза и акумулација на одредена супстанција, амилоид. Тоа е протеинско-полисахаридно соединение, кое во неговите основни својства е слично на скроб. Нормално, овој протеин не се произведува во телото, така што нејзиното формирање е абнормално кај луѓето и предизвикува кршење на функциите на бубрезите.

...

Анафилактичниот шок е тешка алергиска состојба која претставува закана за човечкиот живот, која се развива како резултат на изложеност на телото на различни антигени. Патогенезата на оваа патологија е предизвикана од моментален тип на реакција на телото, во која постои остриот прилив на супстанции како хистамин и други во крвотокот, што предизвикува зголемување на пропустливоста на крвните садови, мускулни грчеви на внатрешните органи и други повеќекратни нарушувања. Како резултат на овие нарушувања, крвниот притисок паѓа, што доведува до недостаток на соодветна количина на кислород од страна на мозокот и другите органи. Сето ова води кон губење на свеста и развој на различни внатрешни нарушувања.

...

Ангиодисплазијата е патолошки процес, како резултат на кој се зголемува бројот на поткожни садови. Во случај на гастроинтестинален тракт, ова може да доведе до внатрешно крварење, што е крајно опасно за животот. Се забележува дека таквата васкуларна болест може да биде вродена. Кај новороденчињата, капиларната ангиодисплазија е локализирана во регионот на лицето, долните екстремитети, поретко во рацете.

...

Ангиоматозата е патолошка состојба во која се јавува пролиферацијата на крвните садови, поради што се формира тумор. Развојот на ангиоматозата се појавува паралелно со разни конгенитални аномалии и дефекти на имунолошкиот систем. Пролиферацијата на крвните садови може да ја покрие кожата, внатрешните органи, мозокот, органите на видот и другите телесни системи.

...

Ангиомиолипом е редок бениген карцином кој се формира поради мутација на клетките на васкуларните, мускулните и масното ткиво. Овој тип на патологија главно влијае на бубрезите, но исто така се пронајдени лезии на надбубрежните жлезди, панкреасот, матката. Јајниците, надбубрежната кортекс и мозокот исто така се подложни на патологија.

...

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Анкилостомидози - хелминтијаза предизвикана од црви на групата на нематодози, што се, кружни циеви, кои, исто така, вклучуваат човечки roundworm и pinworms. Хуковерм, во зависност од видот на патогенот, може да биде од две форми: некатроза и анкилостома.

...

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...

Апендицитис кај дете е воспаление на апендиксот, кој се смета за една од најчестите итни заболувања во педијатриската хирургија, бидејќи изнесува околу 75% од итните медицински операции.

...

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаридоз – распространённое нематодное глистное заболевание, которое вызывается человеческой аскаридой. Личинки её могут свободно мигрировать по всему организму, поражая органы и системы. Развитие же их происходит в кишечнике.

...

Аскаридоз у детей – патология, относящаяся к паразитарным недугам, которая наиболее часто диагностируется у малышей. В подавляющем большинстве случаев, болезнь обнаруживается у малышей, которым не исполнилось 5 лет. Провокатором заболевания выступает гельминт, а именно аскарида человеческая (лат. Ascaris lumbricoides). Проникнуть в детский организм паразит может несколькими путями, но наиболее частым механизмом передачи является контактный.

...

Асцит брюшной полости (известный под названием водянка живота) – патология, которая является осложнением других болезней. Асцит брюшной полости характеризуется образованием и последующим накоплением жидкости внутри живота, что ухудшает функционирование органов в полости брюшины. Код по международной классификации болезней МКБ-10: R18. Такое заболевание требует немедленного вмешательства специалистов, выполняющих парацентез на высоком уровне и прописывающих специальную диету. Часто для лечения заболевания применяется лапароцентез.

...

Атеросклероз является достаточно распространенным хроническим заболеванием, характеризующимся собственным прогрессированием. Атеросклероз, симптомы которого проявляются на фоне поражения средних и крупных артерий из-за накопления холестерина в них (что определяет причину возникновения этого заболевания), становится причиной нарушения кровообращения и ряда серьезных рисков, этим нарушением провоцируемых.

...

Атонический запор – изменение нормальной работы кишечника, вследствие чего наступает задержка дефекации. Состояние вызывается нарушением перистальтики кишечника. Женщины сталкиваются с проблемой атонических запоров чаще, чем мужчины. Однако, если это единичный случай, не стоит переживать, ведь гораздо страшнее, когда заболевание сопровождает человека постоянно и становится нормой.

...

Атония кишечника определяется как состояние, которому сопутствуют жалобы со стороны больного на наличие нарушений, актуальных при попытках опорожнения кишечника. Атония кишечника, симптомы которой в частности проявляются в постоянном увеличении интервалов между актами дефекации или же в сильном затруднении стула, также характеризуется наличием запоров. Запоры, в свою очередь, указывают на целый комплекс патологических состояний или на наличие определенных негативных факторов, воздействующих на организм.

...

Ацетонемическая рвота (син. синдром циклической ацетонемической рвоты, недиабетический кетоацидоз) — патологический процесс, который обусловлен накоплением в крови ребенка кетоновых тел. В результате происходит нарушение обменных процессов, что вызывает рвоту у ребенка, симптоматику общей интоксикации и субфебрилитет.

...

Аэрофобия – нарушение психологического характера, которое выражается в паническом страхе перед полетом на любых летательных аппаратах. Статистика говорит о том, что около 40% людей на планете страдают данным заболеванием. Однако, если внимательно относиться к своему здоровью и правильно проводить подготовительные мероприятия перед полетом, можно свести к минимуму симптоматику данного нарушения.

...

Бедренная грыжа – мешковидное образование, которое характеризуется выходом петель кишечника и сальника за пределы брюшной полости. В этом случае, внутренние органы «вываливаются» в новообразование, которое внешне проявляется в виде опухоли в области бедренного треугольника.

...

Болезнь Берже (igA-нефропатия, igA-нефрит) – это неинфекционная форма гломерулонефрита, которая характеризуется медленным клиническим течением, нарастающей гематурией, протеинурией, почечной недостаточностью. Заболевание опасно тем, что специфического лечения относительно него не разработано.

...

Болезнь Бехчета – недуг, характеризующийся воспалением стенок вен и артерий мелкого и среднего калибра. Патология относится к системным васкулитам. По мере прогрессирования синдрома Бехчета начинает развиваться рецидивирующее эрозивно-язвенное поражение слизистых половых органов, полости рта, а также кожного покрова. В процесс вовлекаются жизненно важные внутренние органы, а также крупные и мелкие суставы.

...

Болезнь Гиршпрунга (аганглиоз) – врождённые расстройства в строении и формировании толстой кишки. Выражается недуг беспрестанными запорами и патологическим расстройством всасывания питательных веществ в кишечнике. Наблюдается также и такой симптом, как затруднение в самостоятельной дефекации — данный процесс может совершаться раз в неделю, возможно, и реже, а в осложнённых ситуациях протекания недуга выделение экскрементов возможно только при применении клизмы.

...

Болезнь Кавасаки - это редкая, но довольно опасная сосудистая патология, относящаяся к категории системных васкулитов. Во время течения такого заболевания отмечается атака стенок сосудов клетками собственной иммунной системы. В настоящее время причины формирования подобного недуга остаются для клиницистов белым пятном, однако принято считать, что патологическое влияния оказывают болезнетворные бактерии и вирусы.

...

Болезнь Крона – это заболевание, характеризующееся возникновением гранулематозного воспалительного процесса, в результате течения которого впоследствии поражению могут быть подвержены те или иные отделы кишечника. Болезнь Крона, симптомы которого мы рассмотрим в сегодняшней статье, при указанном варианте течения в основном поражает тонкую кишку (ее конечный отдел). Развиться болезнь Крона может у любого человека, даже совершенно здорового, причем - вне зависимости от возраста и пола.

...

Болезнь легионеров или легионеллез – это бактериальная инфекция, которая, чаще всего, проявляется в виде тяжёлой формы пневмонии. Характерным выражением заболевания является интоксикация и нарушение функционирования центральной нервной системы и почек. Иногда, во время болезни происходит поражение дыхательной и мочевыделительной системы.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.