Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стомачна болка

Болка во желудникот - може да се активира не само од разни болести на желудникот или автономните заболувања, туку и од други фактори кои не се поврзани со здравствени проблеми, на пример, по јадење, за време на бременоста или пред почетокот на менструацијата. Често болката се чувствува во левата страна под ребрата и зад градната коска. Неговиот интензитет исто така е важен, може да биде сечење, досаден, остри или болки, тоа може да укаже не само на одредена болест, туку и на стадиум на нејзиниот тек.

Ако некое лице правилно ја утврди природата и локацијата на болката, тоа многу ќе му помогне на лекарот во дијагностицирањето и пропишувањето на најефективниот третман. Често, болката во желудникот може да направи човек да се разбуди во средината на ноќта - најчесто тоа укажува на формирање на чирови во овој орган. Покрај тоа, многу често ова непријатно чувство е придружено со симптоми како што се констипација , дијареа, зголемување на големината на абдоменот и појава на непријатен мирис од устата. Третманот на оваа непријатна сензација се состои од комплексни методи, вклучувајќи терапија со лекови и народни лекови.

Етиологија

Причините за стомачната болка се толку различни што само искусен гастроентеролог ќе може да ги идентификува. Таквите сензации можат да предизвикаат не само болести на овој орган, ниту нарушувања на други човечки органи или системи. Затоа, во првите симптоми, не треба да се обидувате да се само-третман со помош на разни лекови и лекови, бидејќи понекогаш тоа само може да ја комплицира ситуацијата. Стомачната болка може да биде предизвикана од:

 • улцеративни тумори во стомакот или други органи на гастроинтестиналниот тракт - поради тоа постои остра болка во стомакот;
 • онколошки тумори;
 • хроничен тек на гастритис , кој се појави од разни причини, на пример, од влијанието на микроорганизмите, стресот или алергиските реакции;
 • израстоци на мукозната мембрана, наречена полипи;
 • широк спектар на вирусни или бактериски инфекции.

Втората група на причини се болести кои не се директно поврзани со стомакот:

 • воспаление на панкреасот . Во овој случај, болката во стомакот се зголемува за време на оброкот;
 • разни патологии на малиот и дебелото црево, на пример, дуоденитис или колитис ;
 • апендицитис , во кој постои синдром на силна болка во десната страна на абдоменот, а понекогаш и силна болка во стомакот. Како по правило, поминува само откако ќе се отстрани воспалениот орган (апендикс);
 • болести на кардиоваскуларниот систем кои се појавиле во позадината на недоволно снабдување со крв, како и прекин на аортата;
 • разни интоксикации на телото предизвикани од хемиски елементи.
Причини за стомачна болка

Причини кои влијаат на појавата на болка во стомакот кај здраво лице:

 • јаде премногу мрсна храна или низок квалитет на храна. Болката во желудникот по јадење исчезнува по некое време самостојно или ако лицето зема дрога;
 • влијанието на стресните ситуации - поради оваа причина, многу често има непријатни чувства кај децата. Во повеќето случаи, родителите не треба да бидат загрижени, бидејќи болката доаѓа во услови на стрес, на пример, пред да оди на училиште;
 • штетните навики на лицето - пушењето и алкохолот, често стануваат фактори во манифестацијата на болка во стомакот;
 • алергиски реакции;
 • ендокрини нарушувања;
 • земајќи одредени лекови чии несакани ефекти го нарушуваат функционирањето на гастроинтестиналниот тракт, па пред да ги земете, мора да бидете сигурни дека ќе се запознаете со инструкциите;
 • разни надворешни ефекти на стомакот - повреди или модринки;
 • премногу работа или недостаток на спиење.

Во повеќето случаи, со цел да се отстранат ваквите ситуации, неопходно е да се направат неколку нешта - рационализирање на режим на исхрана и одмор, како и искористување на традиционалните терапевтски техники, но само по консултација со специјалист.

Причини за болка во стомакот по јадење:

 • премногу јадења што стомакот не може да издржи;
 • синдром на иритабилен стомак - кога зачин или преголема солена храна влијае на органот;
 • хернија на дијафрагмата - во која дел од желудникот е повреден;
 • спазам од желудникот кој го поврзува со дуоденумот;
 • малигнитет, особено ако е голем;
 • жолчни камења ;
 • труење со застарени производи - стомачни болки ќе се појават за неколку часа.

Најчесто, со цел да се ублажи болката во желудникот по јадење, неопходно е да се земат лековити и народни лекови, како и да се придржуваат до специјална диета.

Ние исто така треба да се напомене зошто стомакот боли за време на бременоста. Некои веруваат дека ако стомакот постојано боли и се разболува, тоа се нужно први знаци на таква ситуација и за тоа нема ништо патолошки. Но, ова нарушување се јавува наспроти позадината на хормоналната нерамнотежа, и за време на бременоста, телото на жената е најранлива на разни видови на инфекции или алергии. Покрај тоа, постојат неколку дополнителни фактори:

Видови на гастритис
 • гастритис ;
 • раст на матката;
 • недостаток на витамини;
 • влијанието на бактериите.

Третманот на стомачната болка за време на бременоста во секој случај не треба да се спроведува со лекови, бидејќи сите тие содржат хемикалии. Исто така вреди да се одбие фолклорните методи. Примарна терапија е поштедна диета.

Видови

Класификацијата на болката во стомакот, зависно од причините за:

 • органски - се манифестира против позадината на веќе постоечките болести на желудникот и гастроинтестиналните органи;
 • функционални - фактори зошто е тешко да се утврди стомачната болка. Манифестацијата на болка може да придонесе за: лоша исхрана, алергии, употреба на лекови или интоксикација. Манифестации на овој тип спазам се индивидуални.

Според преваленцата на непријатност, болката во стомакот е поделена на:

 • заеднички - дистрибуиран низ телото, но се наоѓа во ретки случаи, главно со пептичен улкус или нарушувања на нервниот систем;
 • делумно - болка е забележана во било кој дел од телото, но може да преземе остра манифестација под влијание на тутунот или некои лекови.

Симптоми

Главниот симптом е, се разбира, болката, но, зависно од коренот, може да биде придружен со дополнителни знаци. Степенот на изразување на симптомите и, воопшто, нивното присуство, зависи од тоа која болест предизвика манифестација на овој симптом, дали има ефект од какви било дополнителни причини, како и од општото здравје на пациентот. Така, болката во стомакот може да биде придружена со следниве симптоми:

 • гадење, што често води до повраќање. Ако желудникот боли и е болен, ова е често првиот знак дека апендицитисот пукна;
 • абдоминална дистензија;
 • запек, наизменична дијареа или обратно;
 • израз на болка помеѓу оброците или во текот на ноќта;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • тешка губење на тежината;
 • тешкотии при голтање - овој симптом е најкарактеристичен за онкологијата;
 • замор - главен симптом за време на бременоста;
 • крварење во повраќање или измет;
 • болна сензација со најмал допир до стомакот.

Покрај тоа, од големо значење е стомакот да боли, бидејќи со различни болести ова чувство ќе се изрази на различни начини. Така, во случај на улкуси на дигестивниот тракт, болката во стомакот е толку остра и остра, што во некои случаи е невозможно да се издржи. Кај гастритис, особено хроничен, симптомот не може да се почувствува воопшто, но кај некои луѓе се манифестира во форма на болки во грбот. Ако остра болка која се појави одеднаш, се чувствува поблиску до средината на абдоменот, ова може да значи дека лицето е болно со колитис, холециститис или панкреатитис . Болка во стомакот се јавува поради продолжен пост - во такви случаи, ако некое лице јаде, ова чувство ќе исчезне. За време на тешка и силна болка, мора да дадете медицинска помош навремено, ако тоа не е направено, жртвата може да умре од болка шок.

Ако се појават следните симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар или да се јавите на брза помош:

 • појава на горушица и поткопување;
 • упорни гадење;
 • остар пад на крвниот притисок;
 • непријатен мирис од устата;
 • ширење на болка до други делови од телото или папокот;
 • треска;
 • постојана поспаност;
 • зголемено потење;
 • мускулна слабост;
 • чувство на студ, иако е топло во затворени простории или на отворено.

Ваквите симптоми укажуваат на можен срцев удар, прекин на апендицитис, интестинална инфекција или воспаление на жолчниот меур.

Дијагностика

За да може лекарот да направи точна дијагноза, пациентот мора да го информира за локацијата на болка во стомакот, колку силно се манифестира и времето на првите симптоми. Ако лицето обезбеди целосни информации, тоа во голема мера ќе ја забрза дијагнозата на главната болест и назначувањето на ефективен третман.

Езофагогастродуоденоскопија

Покрај тоа, пациентот мора да стори:

 • КТ скенирање на абдоминалната празнина ;
 • esophagogastroduodenoscopy - испитување, при што стомакот се испитува со помош на специјална сонда со камера;
 • Ултразвук на дигестивниот тракт - направете го тоа за да откриете малигни тумори и структурни промени во ткивата.

Покрај тоа, пациентот може самостојно да ја следи состојбата на неговото здравје, потребно е само да се забележи како стомакот боли, каде точно се чувствува болката, по што се јавува. Откако лекарот ќе утврди зошто стомакот боли, се препишуваат индивидуални терапии, како лекови, така и луѓе.

Третман

Третманот на стомачната болка е насочен кон елиминирање на главната болест. За да го направите ова, на пациентите им се доделуваат индивидуални средства, во зависност од тоа која болест предизвика појава на овој симптом. Покрај тоа, апсолутно на сите пациенти им се доделува посебна диета за болки во стомакот. Ако се држите до него, постои голема веројатност дека лицето повеќе нема да почувствува непријатност во оваа област.

Доколку болката во стомакот е предизвикана од нарушување на дигестивниот тракт, лекарите често препорачуваат лекови кои го нормализираат тонот на дигестивниот систем, како што е Тримедат. Овој лек има троен ефект: истиот истовремено ги ублажува спазмите и болката, го стимулира гастроинтестиналниот тракт, го подобрува својот одговор на стимулите за храна.

Исхрана е забранета да се користи:

 • зеленчук кој може да предизвика горчина;
 • слатки печива;
 • пушеле колбаси;
 • топло сосови;
 • кисели краставички;
 • јајца во која било форма;
 • сладолед и чоколада;
 • газирани пијалоци, силен чај и кафе;
 • кисело овошје и бобинки.

Исхрана за болка во стомакот вклучува употреба на било која количина:

 • сушен леб;
 • пюре зеленчук и каша супи;
 • посно видови на месо, но само во варена форма;
 • млечни и ферментирани млечни производи;
 • свежи сокови и овошни пијалоци;
 • компир, зелка, цвекло, морков, домат;
 • патети;
 • мед, желе, џем.

Но, ова се само општи препораки за исхраната, може да се прилагоди од лекарот што присуствува, во зависност од основната болест.

Покрај тоа, можно е да се третира болката во стомакот со помош на народни лекови, вклучувајќи и рецепти од:

 • сок од краставици;
 • инфузија базирана на хиперикум и алкохол;
 • орли помине луксуз;
 • лисја на лисја кои треба да се изџвакаат;
 • маслиново масло и мед;
 • мешавина на корен девицал и Кахорс;
 • тинктура на сок од компир или зелка и мед;
 • чај од камилица;
 • лушпа од ленено семе.

Народни лекови се користат само по консултација со доктор, ако тоа е направено без назначување, само може да го влоши текот на основната болест. Вреди да се запамети дека таквите средства се забранети за жени кои очекуваат дете.

Сподели го овој напис:

"Болка во стомакот" се забележува кај болести:

Аденокарциномот на стомакот е процес на рак кој се развива во вроден епител на желудникот. Во главната група за ризик, мажите и жените на возрасната група од 50-65 години. Според статистичките податоци, кај мажите, ракот на желудечниот желудник се дијагностицира три пати почесто. Бидејќи во почетната фаза болеста е асимптоматска, во 40% од случаите третманот започнува во напредна фаза.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Таквата патологија како антрален гастритис се вели во случаи кога воспалението на гастричната слузница е предизвикано од присуството на бактериски агенс како Helicobacter pylori во човечкото тело. Таквата болест на стомакот може да биде асимптоматска за долго време, меѓутоа, кога процесот ќе достигне одредена фаза, ќе се појават симптоми на воспалително оштетување на органот, што предизвикува многу проблеми за лицето, принудувајќи го да побара медицинска помош.

...

Ахалазија на кардија на хранопроводникот (кардиопазма) е невромускулната патологија на хранопроводникот, што води до фактот дека храната се акумулира во хранопроводникот и се прошируваат горните делови на органот. Овој патолошки процес се должи на фактот дека рефлексната релаксација на долниот езофагеален сфинктер е нарушена во времето на голтање на храната. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но болеста најчесто се дијагностицира во старост. Ахалазијата на хранопроводникот кај децата може да биде конгенитална патологија.

...

Безоар е патолошки процес во кој се формира камен во стомакот. Во некои случаи, неговата големина може да достигне до 20 cm во дијаметар. Образованието може да биде единечно или повеќекратно. Најопасно е целосно полнење на стомачниот простор, поради што неговото функционирање запира.

...

Бластоцистис е паразитска природа на болеста, која е предизвикана од пенетрацијата на бластоцистот во цревата. По некое време, овие микроорганизми стануваат дел од микрофлората, па некое време симптомите може да бидат целосно отсутни.

...

Дуоденалниот булбус е воспалителен процес на мукозната мембрана на органот, имено булбарниот дел. Ова се должи на фактот дека содржината на желудникот се влева во сијалицата на овој орган и се јавува инфекција со Helicobacter pylori. Главните симптоми на болеста се болката во проекцијата на цревата, чиј интензитет е различен. Во случај на задоцнето лекување на такво воспаление, може да се појават компликации кои се штетни за човековото здравје и може да се отстранат само со помош на хируршка интервенција.

...

Гастритис со зголемена киселост е болест на желудникот, која се карактеризира со воспаление на мукозата на овој орган. Патологијата понекогаш има акутен тек, но сепак е често хронична болест. Почесто се дијагностицира кај луѓе од средна и постара возраст.

...

Гастропарезата е нарушување на перисталсата на желудникот, што негативно влијае на работата на гастроинтестиналниот тракт, особено проблемите се развиваат со премин на храна преку желудникот поради намалување на контрактилната активност на мускулното ткиво. Стапката на инциденца е само 4%. Жените страдаат неколку пати почесто од мажите.

...

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

...

Хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата е патологија која се манифестира поради абнормално поместување на внатрешните органи кои се наоѓаат физиолошки под дијафрагмата (цревни петелки, кардијален дел од желудникот, абдоминален сегмент на хранопроводот и други елементи). Таквата болест во медицината е доста честа појава. Ризикот од прогресија на оваа патологија значително се зголемува со возраста на пациентот. Но, вреди да се напомене дека во овој момент медицинската статистика е таква што хернијата на овој вид почесто се дијагностицира во фер сексот на средната возраст.

...

Смртта на дел од срцевиот мускул што води до формирање на коронарна артериска тромбоза се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...

Радикуларниот синдром е комплекс на симптоми кои се јавуваат во процесот на стегање на 'рбетните корени (т.е. нервите) во оние места каде што се одвојуваат од' рбетниот мозок. Радикуларниот синдром, чии симптоми се малку контроверзни во својата дефиниција, само по себе е знак на многу различни болести, со оглед на што важноста на навременоста на нејзината дијагноза и назначувањето на соодветен третман станува важна.

...

Ксантома - е фокално таложење на холестеролот во ткивата на одредени внатрешни органи и на кожата. Всушност, тие се последица на нарушување на метаболизмот на мастите, кој е поделен на вродени и стекнати. Главната причина за формирање на такво нарушување е зголемената содржина на липиди во човечкото тело. Покрај тоа, голем број на патолошки состојби, особено дијабетес мелитус, може да предизвикаат болест.

...

Гастричната невроза е патолошки процес, чиј развој е олеснет со широк спектар на физиолошки и психолошки фактори. Психолошки причини вклучуваат внатрешни конфликти на поединецот, постојани стресни ситуации, психолошка траума. Таквата состојба може да се излечи само ако се користи интегриран пристап.

...

Фокалниот атрофичен гастритис е една од најопасните форми на патолошкиот процес во стомакот, во кој се случуваат воспалителни процеси во мукозната мембрана и панкреасот. За време на болеста, нормалното функционирање на клетките одговорни за производство на гастричен сок е намалено, поради што умираат живите кои произведуваат ензими и хлороводородна киселина. Оваа болест може да се прошири и на двата дел од телото и на целиот стомак. Фокалниот гастритис има тенденција да влијае на една или повеќе области на мукозната мембрана на органот. Исто така, оваа болест може да предизвика преканцерозна состојба на стомакот.

...

Полипи од стомакот - е патологија во која мукозниот слој на овој орган се соочува со формирање на тумори кои се бенигни во нивниот тек. Сепак, во некои случаи тие можат да се трансформираат во онкологија.

...

Рефлуксниот гастритис е хроничен воспалителен процес кој води до исфрлање на содржината на дуоденумот во стомакот. Патолошкиот процес е предизвикан од дефект на вратарот. Како резултат на тоа, се јавува воспаление на стомачните ѕидови, бидејќи не може да се справи со патолошки агресивната средина. Оваа болест нема ограничувања во поглед на возраста и полот, но ретко се дијагностицира кај децата.

...

Mallory-Weiss синдромот е гастроентеролошка болест која е предизвикана од надолжните руптури на абдоминалната мукоза на хранопроводот, што доведува до гастроинтестинално крварење. Поради фактот што клиничката слика, во овој случај, се изговара, дијагнозата се спроведува навремено и евентуално лекување со конзервативни методи на терапија и исхрана. Ако постои сериозно крварење или конзервативна терапија не е соодветна, се користи хируршка интервенција.

...

Соматоформна автономна дисфункција е нарушување во кое се појавуваат симптоми на нарушено функционирање на внатрешните органи, но не се забележуваат органски промени. Патолошки процеси произлегуваат од оние органи што некако учествуваат во функционирањето на автономниот нервен систем.

...

Helicobacter pylori е бактерија која живее во човечкиот гастроинтестинален тракт и го предизвикува развојот на опасни болести - гастритис, чир, хеликобактериоза. Според статистичките податоци, 2/3 од популацијата на планетата се носители на овој микроорганизам. Треба да се напомене дека Helicobacter pylori е моментално единствената бактерија која лесно може да преживее во агресивната средина на желудникот.

...

Helicobacter pylori е болест предизвикана од бактеријата Helicobacter pylori (го добило ова име бидејќи се прилагодува на флората на пилоричниот стомак). Микроорганизмот, за разлика од другите бактерии кои умираат од сокот од желудникот, не е само не елиминиран, туку предизвикува и разни заболувања на желудникот, дуоденумот и другите гастроинтестинални органи.

...

Хроничниот атрофичен гастритис е слаба болест, при што гастричната мукоза е разредување, со што се намалува количината на гастричен сок произведен поради намалување на бројот на жлезди. Во околу половина од случаите, таквата болест е неопходно придружена со промена на структурата на мембраната, односно нејзината метаплазија. Ова се должи на намалување на бројот на нормални клетки и жлезди и формирање на хибриди со таква комбинација на знаци, кои вообичаено не треба да бидат. Често, замената на гастричните клетки е цревна. Покрај тоа, болеста се разликува по тоа што напредува, внатрешните органи на гастроинтестиналниот тракт анатомски лоцирани во близина се вклучени во воспалителниот процес, како и функционирањето на циркулаторниот и нервниот систем е оштетено.

...

Ерозивниот антрален гастритис е воспалителен процес кој води до патолошки промени во антралниот регион на стомакот, кој е најблиску до дуоденумот. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во спротивно, може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи чир на желудник и внатрешно крварење. Последново е често фатално. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, но децата ретко се дијагностицираат.

...

Ерозивниот гастритис е една од најчестите болести на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со појава на ерозии на мукозата на желудникот. Главната разлика помеѓу овој тип на болест и обичниот гастритис е присуството на голем број на мукозни подрачја кои се склони кон ерозија, промена во неговата боја, тешка црвенило и воспаление.

...

Гастричниот улкус е болест во која постои нарушување на интегритетот на ткивата на желудникот од внатре, поради што се јаде од гастричниот сок, кој пак претставува карактеристична лезија, односно чир. Гастричен чир, чии симптоми можат да се манифестираат со наизменично време на нивното влошување, е прилично честа болест кај возрасната популација.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.