Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Напа болка

Болка во задниот дел на главата - симптом на одреден патолошки процес или краткотрајно нарушување во телото. Треба да се напомене дека манифестацијата на овој симптом не е секогаш поврзана со околните органи. Доста често, оваа патологија може да биде манифестација на болеста на други телесни системи. Ако често се јавува главоболка во задниот дел од главата, треба да се јавите кај вашиот лекар за совет и третман. Во спротивен случај, веројатноста за сериозни компликации е висока.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните етиолошки фактори кои можат да предизвикаат главоболки во задниот дел на главата:

Одделно, неопходно е да се идентификуваат болести кои можат да предизвикаат болка во задниот дел на главата:

Причини за болка во задниот дел на главата

Малку помалку, но сепак се јавува во етиологијата, повреда на залак како причина за болка во задниот дел на главата во основата на черепот. Треба да се напомене дека ако оваа повреда не е елиминирана, болката може да се претвори во хронична состојба.

Во никој случај не може да се споредат причините и третманот само за еден симптом. Главоболките, без оглед на локацијата, може да бидат манифестација на било која патологија, дури и не се поврзани со функционирањето на мозокот и централниот нервен систем. Затоа, во случај на таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Симптоматологија

Со оглед на горенаведените етиолошки фактори, со овој симптом е можно да се идентификуваат следниве дополнителни знаци на развојот на патолошкиот процес:

 • чувство на притисок во задниот дел на главата;
 • тинитус ;
 • болка во грбот на главата може да му даде на вратот. Често ваквите напади се набљудуваат токму со зголемен физички напор;
 • вртоглавица ;
 • честа врска на ушите;
 • нестабилен крвен притисок;
 • затемнување на очите;
 • чувство на "пијана" состојба;
 • тоа може да биде тешко за едно лице да се концентрира на одредени работи.

Мачна болка во задниот дел на главата може да биде манифестација на висок крвен притисок. Во овој случај, клиничката слика може да се карактеризира со следниве специфични карактеристики:

 • остри главоболки кои не помагаат за анестезија;
 • поспаност ;
 • гадење , понекогаш со повраќање ;
 • остра реакција на звуците и јака светлина.
Симптоми на висок крвен притисок

Ваквата човечка состојба е опасна за здравјето, бидејќи високиот крвен притисок може да доведе до мозочен удар или срцев удар .

Главоболките во задниот дел на главата може да бидат предизвикани од токсични или труења со лекови. Во овој случај, може да се појават следниве симптоми:

Болката во вратот и вратот може да биде манифестација на заразен процес. Во овој случај, симптомите може да се манифестираат на следниов начин:

Во овој случај, можеме да зборуваме за таква заразна болест како менингитис . Сепак, неопходно е да се разбере дека таквите знаци може да се појават дури и со мозочен удар на мозокот, па затоа само-лекувањето е неприфатливо - потребна е итна медицинска интервенција, можеби со хоспитализација на пациентот.

Дијагностика

Ако окципиталниот дел од главата боли, треба, пред сè, да контактирате со невролог . За да се утврди факторот на основната причина, се прави дијагноза, која може да го содржи следново:

ЕКГ
 • земање историја;
 • детален физички преглед;
 • земање примероци од крв за биохемиски и општи истражувања;
 • серолошки крвен тест;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • лумбална пункција;
 • радиографија;
 • Доплер студија.

За време на физичкиот преглед и собирањето анамнеза, лекарот мора да ја открие зачестеноста на симптомите, присуството на дополнителни знаци и природата на нивната манифестација, без разлика дали пациентот земал лекови за да го отстрани овој симптом. Треба да го известите вашиот лекар пред да ги земете дијагностичките процедури.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да утврди зошто грбот на главата боли и како да се елиминира манифестацијата на овој симптом и основната причина.

Третман

Основната терапија ќе зависи од утврдената дијагноза и етиолошкиот фактор што го предизвика развојот на овој симптом. Прашањето за хоспитализација се решава на индивидуална основа. Општо земено, терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • вазодилататори;
 • лекови против болки;
 • антибактериски;
 • диуретици;
 • антиинфламаторно;
 • триптани;
 • кортикостероиди;
 • ноотропна

Треба да се разбере дека за секој тип на патолошки процес, најдобрата употреба на одреден лек, така што не можете да земете нешто според вашата дискреција. Дозата и режимот треба да се препише само од страна на лекарот што посетува.

Покрај медицинскиот третман, за да се отстрани овој симптом, лекарот може да пропише физиотерапевтска процедура и курс на рачна терапија. Во повеќето случаи, таквите методи на третман се користат кога факторот на коренот е патологија на цервикалниот 'рбет или продолжен принуден престој во непријатна положба.

Ако имате главоболка во задниот дел од вашата глава, можете да користите традиционална медицина, но само по консултација со лекар. Во овој случај, можете да го користите следново:

 • топол чај од липа и црни јами;
 • лушпа на збирката на билки - мудрец, нане, Медоусвит.

За досадна главоболка која е продолжена во природата, треба да се консултирате со лекар, а не да се вклучите во неконтролирана употреба на лекови против болки.

Превенција

Целните методи на превенција не се, како што зборуваме за посебен симптом, а не болест. Во принцип, треба да се следат следниве правила со цел да се минимизира ризикот од развивање на таков симптом:

 • умерен физички и ментален стрес;
 • целосен одмор;
 • правилна исхрана;
 • просториите за одмор и работа мора систематски да се емитуваат;
 • сите болести треба да се третираат брзо и правилно.

Исто така, треба периодично да подлегнете на превентивен медицински преглед и ако се чувствувате добро, треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Болка во вратот" се забележува кај заболувања:

Вертебро-базиларна инсуфициенција (вертебробсаларен синдром) - абнормалности во мозокот поради слабо снабдување со крв во вертебралните и базиларните артерии. Последната голема во мозокот. Поради можно стеснување на крвните садови, мозокот нема доволно кислород, што доведува до нарушувања во централниот нервен систем.

...

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...

Невралгија е патолошка состојба која напредува поради поразот на одредени делови од периферните нерви. За оваа болест карактеристична е појавата на акутна и интензивна болка низ должината на нервните влакна, како и во областа на нејзината инервација. Невралгија може да почне да се развива кај луѓе од различни возрасни групи, но жените се повеќе подложни на тоа по 40-годишна возраст.

...

Невралгија на окципиталниот нерв е болест која прогресира како резултат на иритација и стегање на влакната на окципиталниот нерв. Оваа патологија може да биде или независна нозолошка единица или да се развие по втор пат, врз основа на постоечките патолошки процеси во човечкото тело. Оваа состојба не претставува посебна закана за човековото здравје и живот, но неопходно е да се третира така што акутниот процес не стане хроничен.

...

Синдромот на Арнолд-Киари или аномалијата (Магноформацијата на Арнолд-Киари) е група на мозочни развојни патологии. Прекршувањата се поврзани со функционирањето на малиот мозок, кој е одговорен за рамнотежата на една личност. Оваа група, исто така, ја вклучува и патологијата на подлогата на медулата, која се манифестира во нарушување на центрите кои се одговорни за респираторниот систем, кардиоваскуларниот и централниот нервен систем.

...

Хроничен синузитис е болест со која најчесто родителите на децата и возрасните пациенти се свртуваат кон ЕНТ. Со цел да се разбере она што е оваа патологија, морам да кажам дека во носната празнина има многу синуси, воспаление кое предизвикува синузитис. Покрај тоа, еден синус ретко се воспалува - често се забележува полисинузитис, односно повеќе воспалителни фокуси во нив.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.