Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во храмот

Болка во храмот, болка во храмовите - една од најчестите жалби кај пациентите, во врска со која дури и многу од нив бараат помош од невролог. Во повеќето случаи, оваа главоболка се третира самостојно, со употреба на лекови "кои обично се користат за оваа намена".

Во меѓувреме, само-лекувањето, дури и ако се однесува на главоболка во храмот, може да има сериозни последици, како на пример, развој на алергиски реакции, дисфункција на гастроинтестиналниот тракт, патологии на бубрезите и црниот дроб. Затоа, со цел да се отстрани причината што го предизвика овој не е премногу пријатен симптом, толку е важно да се отстрани, па затоа е важно да се консултирате со лекар.

Како можни варијанти на причините, во однос на позадината на влијанието на која болка во храмовите може да се појави, може да се нагласи следново:

 • прекршување на тонот на венскиот и церебралниот кревет;
 • реална автономна дисфункција, зголемен интракранијален притисок (млади луѓе);
 • артериска хипертензија, атеросклероза (постари лица);
 • физичко, ментално, ментално преоптоварување;
 • климатските промени, вообичаените временски услови;
 • присуство на одредени заразни болести (ова вклучува обична настинка, грип);
 • труење на телото (интоксикација, на пример, врз основа на алкохол);
 • "Нервна" главоболка (придружена со замор, концентрација на болка во главата, во задниот дел, со ширење во храмови);
 • главоболки, мигрена (во овој случај, зборуваме за две сосема независни од типот на манифестации на болести; акутна главоболка фокусирана на едната страна од главата, придружена со појава на "муви" пред очите, чувствителност на вкус, мириси и други надворешни стимули; болката им дава на очите, може да достигне состојба на гадење, па дури и повраќање, со мигрена, постои силна слабост, фотофобија, времетраење на болката од половина до неколку часа, времетраење на тоа за неколку дена може да се укаже на можните завршување на развојот на оваа состојба мигрена мозочен удар);
 • поврзаност со менструалниот циклус, "хормонални бури" (во зависност од специфичниот период на стареење), за време на бременоста, нападите на таква главоболка се појавуваат поретко, откако ќе престанат да се појавуваат);
 • хормонски нарушувања (вклучувајќи менопауза);
 • темпорален артеритис;
 • дисфункција на 'рбетниот и кранијалниот нерв;
 • итноста на патологијата која го зафаќа темпоромандибуларниот зглоб (болка во храмовите и забите, може да им даде на лопати, придружни манифестации - запршување на забите, стискање на вилиците, мускулни болки кои се развиваат поради што се развива главоболка);
 • консумирање на одредени видови храна кои предизвикуваат главоболки (чоколада, пушена риба, печени ореви, супа од конзервирана супа, суви супи, сосови и зеленчуци, кинески јадења итн.).

Сподели го овој напис:

"Болка во храмот" се забележува кај болести:

Артеритисот е име на група на патологии во кои се појавуваат воспалителни процеси во крвните садови. Воспалението го ограничува луменот на крвните садови, поради тоа, крвниот проток е вознемирен, а тоа се поволни услови за формирање на згрутчување на крвта. Кога крвотокот е нарушен, органите не го примаат потребното количество кислород и хранливи материи. Ова води кон развој на разни болести. Воспалителниот процес може да се појави во било кој сад - вена или артерија.

...

Хортоновата болест или темпоралниот артеритис е акутна системска болест, чија прогресија резултира со акутно воспаление на темпоралните и каротидните артерии. Оваа болест припаѓа на групата на васкулитис. Во некои извори, болеста се нарекува артерит на гигантски клетки. Во повеќето случаи, тоа влијае само на постарите лица. Оваа болест е именувана по американскиот лекар Хортон, кој прв го опишал во 1932 година.

...

Бруксизам кај деца или возрасни, научна дефиниција за таков феномен како заби со заб, кој често се појавува во текот на ноќта, а понекогаш и во текот на денот. Децата се со поголема веројатност да се соочат со овој проблем од возрасните, а момчињата и девојчињата се подеднакво погодени од нарушувањето. И иако ваквата патолошка состојба не е премногу сериозна, таа може да предизвика развој на кариес и други проблеми кај луѓето, па затоа треба да се дијагностицира и да се третира навреме.

...

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.