Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Earache

Болка во увото е симптом кој може да се појави кај болните и здрави луѓе. Во зависност од основната причина, третманот може да биде само симптоматски или комплексен. Природата и степенот на болка, исто така, можат да се променат. Програмата на терапија треба да ја пропише само специјализиран медицински специјалист. Само-лекувањето може да предизвика компликации, до целосно губење на слухот.

Етиологија

Болка во увото кај дете или возрасен може да се должи на следните фактори:

 • зголемена подложност на студ;
 • неправилно усогласување на притисокот во увото преку аудитивната цевка;
 • патологија на temporomandibular зглобовите (во овој случај, болка во увото може да се забележи при голтање);
 • стоматолошки заболувања;
 • Ореловиот синдром;
 • паротит ;
 • невралгија ;
 • онколошки процеси во гркланот и горните респираторни системи;
 • интракранијални неоплазми;
 • артеритис на гигантски клеточен тип;
 • патологија на цервикалниот 'рбет;
 • отитис медиум ( среден и надворешен );
 • мастоидитис ;
 • механички оштетувања на увото и околните ткива, органи.

Загадувањето на увото без болка може да се забележи кај САРС и грип . Како по правило, како симптоми се намалуваат и температурата се стабилизира, овој симптом исчезнува. Меѓутоа, ако по отстранувањето на болеста, сослушувањето не се вратило или станало полошо, треба да се јавите кај специјалист за ЕНТ за совети, а не само за лекување. Можеби ова е манифестација на отитис медиа.

Класификација

Клиничарите ги идентификуваат следните типови на овој симптом:

 • болка во ушите кај луѓе без тековни болести;
 • отоларинголошка болка;
 • болка во заболувања од друга природа.

Природата на манифестацијата на овој симптом може да биде како што следува:

 • притискање;
 • треперење;
 • акутен;
 • пирсинг

За секоја од овие форми на манифестација на симптомите се карактеризира со сопствена етиолошка слика. Затоа, кога увото боли, треба да побарате квалификувана медицинска помош, а не да се практикува традиционалната медицина и совети од Интернет.

Симптоматологија

Природата на манифестацијата на овој симптом ќе зависи целосно од основната причина. Со отитис медиа и отитис екстерна, симптомите може да се манифестираат како следниве симптоми:

Ако увото на детето боли, тоа може да биде манифестација на отитис медиа. Треба да се напомене дека со надворешен отитис, практично нема болка, тие можат да се појават многу ретко. Како по правило, болеста се открива кога се дијагностицира друга причина.

Отитис медиуми

Причината за болка во увото може да биде мастоидитис, што е често компликација на отитис медиа. Во овој случај, може да се забележат следниве знаци на отоларинголошка болест:

 • отекување на кожата зад увото;
 • дебел исцедок од ушите;
 • уво болка внатре;
 • значително губење на слухот, до целосна загуба;
 • слабост ;
 • треска.

Како што напредува болеста, може да има знаци на општа интоксикација на телото .

Нема исклучок - болка во ушите со болести на други системи. Доста често, овој симптом може да биде манифестација на заушки, болеста се манифестира на следниов начин:

 • акутна болка која може да стане поинтензивна при голтање или џвакање;
 • главоболка , чувство на летаргија, апатија;
 • слабост, треска , која често е придружена со треска;
 • кожата во близина на акумулацијата е отечена, а можеби и локален пораст на температурата;
 • на местото на каналот на плунковната жлезда, може да се забележи црвенило, понекогаш има и празнење на гној.

Во овој случај, итно треба да побарате помош од стоматолог или хирург, во зависност од степенот на развој на патолошкиот процес.

Во повеќето случаи, болката во ушите со стоматолошки заболувања се забележува само ако основната причина е во занемарена состојба или се претвори во хронична форма. Затоа, потребно е да се елиминираат сите патологии на време.

Дијагностика

Ако увото боли, треба да го контактирате, пред сè, отоларингологот . Лекарот ќе спроведе физички преглед и ќе пропише дијагностичка програма или ќе го пренасочи пациентот на друг специјализиран медицински специјалист.

Аудиометрија

Списокот на лабораториски и инструментални методи за истражување може да го содржи следново:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • МНР и КТ на темпоралните коски;
 • аудиометрија;
 • радиографија на темпоралната коска;
 • инфекции тестови;
 • стоматолошки прегледи.

Врз основа на добиените резултати, лекарот може да ја утврди етиологијата и да го пропише правилниот третман.

Третман

Не е секогаш можно да се консултирате со лекар веднаш по појавата на симптом, па затоа треба да ги знаете правилата за прва помош за ушите:

 • земи лекови против болки;
 • легнете и да ги елиминирате надворешните стимули;
 • користете сува топлина.

Што се однесува до капките за внатрешна употреба, тие не треба да се користат без рецепт на лекарот.

Терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • лекови против болки;
 • локални лекови за ублажување на воспалението и спречување на гноен процес.

Капките за уши ги пропишува само лекар. Невозможно е да користите такви средства без дозвола ако имате болка во увото.

Исто така можете да го елиминирате овој симптом со помош на традиционалната медицина. Народни лекови за уво болка подразбираат следново:

 • миење на ушите со камилица лушпа;
 • цвекло навивам со мед;
 • компреси со кромид или лук;
 • капки на мед и алкохол тинктура на прополис.

Сепак, треба да го разберете следново: како и што да прават дома за болка во ушите може да се каже сигурно само специјализиран медицински специјалист.

Програмата за лекување, која ја напиша лекар, мора строго да се следи.

Превенција

Бидејќи ова е симптом, а не посебна болест, не постојат насочени превентивни методи. Општо земено, со цел да се минимизира ризикот од развој на отоларинголошките патологии, во практиката треба да се примени:

 • во ладно, ветровито време, мора да носите шапка;
 • заразни и воспалителни процеси треба да се третираат до крај и навремено;
 • Не користете лекови без рецепт на лекарот.

На првите симптоми треба да се јавите во здравствената установа за квалификувана помош.

Сподели го овој напис:

"Болка во увото" се забележува кај болести:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...

Пултурен отитис медиум е честа отоларинголошка патологија, која се карактеризира со воспаление на епителот со површина на внатрешното и средното уво. Како последица на тоа, во ушната шуплина се појавува гноен ексудат.

...

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...

Катарларниот отитис медиум е ENT-болест во која инфекцијата се шири кон средното уво, предизвикувајќи воспаление во неа и симптомите кои се карактеристични за оваа болест. Ваквата болест често се среќава кај деца, бидејќи слушните помагала на детето имаат свои анатомски и физиолошки карактеристики, што доведува до често ширење на инфекции на ушите од устата и назофаринксот.

...

Продуктивното губење на слухот е нарушување на слухот кое се карактеризира со тешкотии во спроведување на звучни бранови до апаратот за перцепција на звукот. Главните карактеристики вклучуваат: губење на слухот, застојот на ушите (воздушен сообраќаен метеж), неможноста да се разликува говорот од околниот шум.

...

Лабиринтис е воспалителна болест која влијае на внатрешното уво. Почнува да напредува заради пенетрација на инфективни агенси во организмот или поради повреда. Во медицината, оваа болест се нарекува и внатрешен отитис. Се карактеризира со развој на вестибуларни нарушувања (вртоглавица, несоодветност), како и оштетување на органите на слушниот апарат.

...

Мезотимпанитис е хронично воспалително заболување на мукозната мембрана на тимпаничната празнина, најизразена во нејзиниот среден и долен дел, во која има изобилни гнојни празнења од ушната празнина, едем и некротични промени на мукозната мембрана на внатрешното уво. Во повеќето случаи, хроничниот гноен мезотимпанитис е едностран, но во некои случаи е можно и билатерален развој на патолошкиот процес. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до целосно губење на слухот.

...

Надворешниот отитис е форма на отитис во кој надворешниот аудитивен канал е предмет на воспаление. Надворешниот отитис, симптоми кои зависат од типот на воспаление (ограничен отис или дифузен, што е чест), е прилично честа болест што се јавува кај пациенти од било која возрасна група.

...

Неуритисот на фацијалниот нерв е дефиниран како лезија на еднострана природа, формирана во седмиот пар на кранијални нерви. Овие нерви се особено одговорни за движењата произведени од страна на мускулите на лицето на едно лице. Клиничката манифестација карактеристична за таквата дијагноза како невритис на фацијалниот нерв, чии симптоми се изразени во импотенцијата на пациентот во контролирањето на мускулите на лицето во погодената област, е појавата на асиметрија на лицето, која се јавува како резултат на парализа на мускулите или пареза во областа на соодветната половина на лицето.

...

Неуритисот на аудитивниот нерв е болест на нервниот систем, што се карактеризира со манифестација на воспалителниот процес во нервот, кој обезбедува слуховна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и "кохлеарен неврит". Вообичаено, оваа патологија се дијагностицира кај постари лица постари од 50 години (почесто во посилниот пол). Таквите луѓе ретко бараат помош од квалификуван специјалист, со оглед на намалувањето на аудитивната функција како нормален процес кој го придружува стареењето на телото.

...

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

...

Отитис е генеричка дефиниција која се однесува на отични воспалителни болести. Отити, чиишто симптоми се поврзани со воспаление, во најголем дел е заболување забележано кај деца.Тоа често се јавува наспроти позадината на инфекција која паднала во средното уво, а повреда на увото или алергијата може да предизвика помала отитис медиа.

...

Отитис кај дете се смета за најчеста патологија кај оваа возрасна група, која влијае на сите структури на аудитивниот канал. Експертите од областа на педијатриската отоларингологија велат дека до возраст од 7 години, околу 95% од децата страдаат од оваа болест.

...

Отомикозата е габична болест на природата која влијае на средното и надворешното уво. Според локализацијата на лезијата, болеста е унилатерална во повеќето случаи, а само во еден од десет случаи проблемот се јавува истовремено во два уши. Печурките Кандида, Пеницилиум и Аспергилус предизвикуваат болест.

...

Отосклероза (друго име за болеста - оспоспонгиоза) е лезија на коскената капсула во внатрешното уво. Како резултат на отосклероза, пациентот развива губење на слухот, дисфункција на слушниот систем и анкилоза на стремежот. Заедно со губење на слухот, пациентот може да почувствува болка во ушите, како и вртоглавица. Болеста обично влијае на едно уво, но по некое време, без соодветен третман, таа оди на второто.

...

Паратонзиларен апсцес (синоним ококомундален апсцес, флегмонална ангина, паратонсилитис, лакунарна ангина) - е неоплазма, локализирана во палатинскиот крај. Таквиот тумор е исполнет со гној, затоа е индициран интегриран пристап кон терапијата. Во отсуство на третман се формираат компликации опасни по живот.

...

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

...

Руптура или перфорација на оштетувањето на тапанчето - мембрана поради изложеност на голем број негативни фактори. Под влијание на механички, физички, хемиски или термички причини се создава јаз, поради што е оштетена способноста на едно лице целосно да ги слуша звуците. Понекогаш постои независна реставрација на мембраната, но само со мало оштетување. Во случај на потешка траума, може да остане лузна и во особено тешки ситуации, секое нарушување на интегритетот може да доведе до губење на слухот.

...

Пневмококната инфекција е група на заразни болести кои се манифестираат како гнојни воспалителни процеси во различни места на човечкото тело. Децата од 6 месеци до 3 години најмногу се подложни на болеста. Треба да се забележи дека пневмококната инфекција трајно трае во мукозните мембрани на човекот. Само кога условите се поволни за инфекција може да се развие патолошки процес.

...

Затворите во крајниците (казеозни трупови, тонзилитис гнојни јамки) се акумулации на гној во лакуните на крајниците, кои најчесто се формираат по тешки и продолжени болни грла и слични болести.

...

Ракот на грлото (рак на гркланот) е исклучително сериозна болест, која се карактеризира со формирање на малигна туморска формација врз основа на ткивата на грлото. Ракот на грлото, чии симптоми се предизвикани од голем број на одредени фактори, претежно е болест што се јавува кај мажи во возраста од 40 до 70 години.

...

Оралниот рак се карактеризира со формирање на малигнен тумор, кој се наоѓа на мукозната мембрана. Групата на можни заболувања вклучува рак на јазикот, дното на устата, образите, непцата, тврдото непце, палатално-јазичниот лак, плунковните жлезди. Патологиите се манифестираат во чиреви, кои се обраснати долго време, и во растот на ткивата.

...

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...

Pseudomonas aeruginosa е мобилна бактерија која е предизвикувач на голем број заразни болести. Опасноста од Pseudomonas aeruginosa е дека е отпорна на огромното мнозинство на антимикробни лекови. Бактеријата го добила своето име поради тоа што го зацврстува хранливиот медиум во кој расте, во зелено-сина сенка.

...

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...

Уво холестеатом е тумор-како тумор во средното уво шуплина, која се состои од десквамирани епител и холестерол кристали. Третманот на оваа болест, во повеќето случаи, е хируршки. Во ретки случаи, и само во почетната фаза од развојот на болеста, санацијата на барабанот може да се искористи за да се отстрани инкапсулираниот тумор.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.