Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во зглобовите

Болката во зглобовите е една од првите позиции меѓу болните симптоми кои предизвикуваат болни сензации и проблеми со мускулно-скелетниот систем. Според лекарите, овој проблем се развива во речиси половина од светското население. Често, нарушувањата во зглобовите започнуваат кај луѓе постари од 40 години. Според статистичките податоци, зглобовите се повредени кај 50% од луѓето над 40, а на 70-годишна возраст симптом е дијагностициран кај 90% од случаите.

Зглобот е движечки дел кој е присутен во сите екстремитети. Се наоѓа на раскрсницата на две коски, а движењето се должи на мускулите и тетивите. Болката во која било од овие делови се смета од страна на лекарите како болка во зглобовите.

Етиологија

Патолошки процеси може да се формираат во зглобовите, на пример, воспаление, истегнување, руптури или проблеми со метаболичките процеси. Симптом карактеристика на ваквите болести:

Различни иритирачки фактори можат да предизвикаат болка во екстремитетите, а според овие индикатори исто така е можно да се утврди ризичната група:

 • возраст - над 60 години;
 • генетика;
 • конгенитални малформации;
 • прекумерна вежба;
 • прекумерна тежина;
 • повреди и фрактури;
 • пол.

Болка во коленото , рамото, раката или на други места каде што има сврзно ткиво може да се развие од нарушена циркулација на крвта до синовијалната мембрана на зглобот. Ова придонесува за влошување на регенерацијата на ткивото на 'рскавицата. Артикуларната 'рскавица започнува да се распаѓа и понатаму да се оштетува коската, мускулите и соседните зглобови.

Друга вообичаена причина лекарите се идентификуваат кога дијагностицирање на болест е исхрана. На болката во зглобовите на овој фактор се манифестира помалку, лекарите советуваат да се држат до диета која ќе го максимизира количеството на калциум, манган, бор, фосфор, силициум и цинк.

Следниот важен фактор од кој луѓето имаат болки во зглобовите на прстите и прстите е неактивен начин на живот. Екстремитетите почнуваат да се повредат, бидејќи лицето се движи малку, поради што се намалува производството на синовијална течност, метаболните процеси се нарушени.

Едно лице може да доживее синдромот на функционална артикуларна болка, кој е формиран од стрес и нервна напнатост. Зошто зглобот боли, лекарот ќе може да дознае по испитувањето и дијагнозата.

Причини за болки во зглобовите

Класификација

Симптом се манифестира во повеќе форми и типови, така што лекарите добија класификација која ви овозможува брзо да го одредите видот на симптомот:

 • природата на штетата е воспалена и не-воспалителна;
 • пространоста на прогресијата - моно-, олиго-и полиартикуларна;
 • локализација - општи и локализирани.

За време на развојот на многу болести, пациентите го чувствуваат болниот синдром од различна природа и време на манифестација. Лекарите идентификуваа 4 главни типови на болка:

 • механички;
 • почнувајќи;
 • ноќно;
 • рефлектира.

Патологии за болки во зглобовите

Често, ако некое лице има болка во зглобовите на прстите, ова може да биде поврзано со развојот на артритис. Други знаци, исто така, може да го известат пациентот за развојот на патологијата:

Болеста е формирана во форма на моно- и полиартритис , во која еден или повеќе зглобови се оштетени.

Подаграта е препознаена со знаци на моноартритис. Со повторување на воспаление, пациентот исто така влијае и на соседните зглобови. Целото тело е вклучено во патолошкиот процес. Подаграта се карактеризира со фактот дека болката во лакотниот зглоб се манифестира остро и интензивно.

Друга честа болест на зглобовите на прстите е остеоартрит . Во староста луѓето имаат еластична 'рскавица, која го штити зглобот од оштетување, постепено се зацврстува, ја губи својата поранешна еластичност и поминува во поранлива фаза. Во процесот на оштетување, 'рскавицата е избришана, лигаментите и тетивите се протегаат, што предизвикува зголемена болка. Остеоартритисот може да се развие во било кој зглоб, без оглед на неговата оригинална состојба. Може да бидат засегнати прстите, лактот, рбетот, рамената и колената.

Оваа патологија може да биде брзо препознаена од некои специфични карактеристики:

 • синдром на болка и чувствителност на погодената област;
 • конуси на коски.

За да се отстрани симптомот, пациентот ќе треба да ја намали телесната тежина, да го намали оптоварувањето на воспалените зглобови, да одигра спорт и да зема лекови против болки.

Друга честа болест која се манифестира со болка е артрозата . Таа припаѓа на групата на дегенеративни-дистрофични патологии на ткивото на `рскавицата. Артрозата се шири низ големи зглобови:

Остеоартритис на зглобот на глуждот

Болеста постепено се развива. Во овој случај, пациентот може да почувствува мала криза и болка во колкот кога шета. Микробраците се појавуваат на хијалинската 'рскавица, што доведува до груба површина. Со развојот на патологијата, таа е целосно уништена. На заедничка поранешна мобилност е изгубена, вкочанетоста и болката се засилува. Невролошките знаци се додаваат и во општите симптоми.

Бурзитис во својата манифестација е сличен на артритисот, па кога прв пат ќе го испитате пациентот, лекарите често ги збунуваат овие болести. Кога се открива таква патологија, пациентот не треба да се прашува зошто зглобовите болат, бидејќи воспалителниот центар е во артикуларната кеса. Со развојот на болеста, пациентот ги чувствува следниве дополнителни симптоми:

 • непријатност;
 • вкочанетост на движењата.

Често, болест се формира во коленото, рамото или бутовите. Тоа може да биде предизвикано со воспаление на синовијалната мембрана поради оштетување, компресија или повреда.

Фибромијалгија - болест која се манифестира од неразбирлива етиологија. Оваа болест се карактеризира со силни болки во мускулите, во зоната на зглобовите, во главата и во неуспехот на спиењето. Со прогресија на патологијата, пациентите може да чувствуваат замор и оштетена интестинална функционалност.

Развојот на остеопорозата се карактеризира со намалување на коскената густина. Како по правило, патологијата е формирана кај жени во постменопаузалниот период. Манифестацијата се базира на промени во структурата на коскеното ткиво.

Дијагностика

Со цел да се утврди зошто болката во рамото на зглобовите, ногата, колкот или раката на колкот, пациентот мора да се консултира со доктор. Целосно испитување на телото и идентификација на патологијата може да го изврши терапевт , хирург , ортопед , трауматолог и ревматолог . Дијагноза на причините за појава на непријатен симптом е да се спроведат лабораториски и инструментални испитувања:

 • крвен тест;
 • имунолошка студија;
 • тест за дефинирање на антистрептолизин;
 • тест на синовијална течност;
 • радиографија;
 • томографија;
 • миелографија;
 • интраозна флебографија;
 • артроскопија;
 • дискографија;
 • радионуклеидна студија;
 • артрографија;
 • биопсија.

За да се направи точна дијагноза, веднаш е важно лекарот да собира анамнеза. Тука спаѓаат информации за клиничката слика, инфективниот процес, псоријазата, повредите, диетата и други податоци кои можат да ги кажат за етиологијата на симптомите. После тоа, пациентот е назначен да ги спроведе горенаведените испитувања, во зависност од претпоставената дијагноза.

Третман

Недостатокот на физичка активност во текот на работен ден е белег на канцелариското работење. Немобилност, продолжен престој во непријатна положба предизвикуваат прекумерно оптоварување на зглобовите и предизвикуваат болка, непријатност и постепено уништување на 'рскавицата. Затоа, канцелариските работници се советуваат редовно да вршат гимнастика, а исто така треба да добијат средства за заштита и обновување на 'рскавицата, хондропротектори. На пример, гликозамин-максимум додаток во исхраната * се покажа како хондропротектор кој содржи две активни супстанции: глукозамин и хондроитин. Тие се природни структурни елементи на здравото ткиво на 'рскавицата, добро се апсорбираат поради нивната природна природа и ги стимулираат метаболните процеси во `рскавичните клетки и ја обновуваат структурата на ткивото на` рскавицата.

Со развојот на болеста е уништена заштитна 'рскавица на зглобот. Поради овој процес, површината на зглобот е деформирана и движењето е ограничено на одреден дел од телото. Болката во коленото или другите екстремитети при одење се зголемува и атрофија на мускулите на екстремитетот постепено се развива.

Лекарите пропишуваат на пациентите за болка во зглобовите разни лекови и мази, па третманот се состои само од конзервативни методи:

 • исхрана рамнотежа - намалување на количеството на месо, сол и зачинета состојки, да се зголеми потрошувачката на зеленчук и овошје, да се користи помалку;
 • да се ослободи од вишокот килограми;
 • не злоупотребувајте алкохол;
 • играат спорт - гимнастика во водата, пливање;
 • направи ладни и топли облоги.
Заеднички третман на болка

Често може да се открие дека лекарите препорачуваат народни лекови за пациенти со болка во зглобовите. Тие вклучуваат такви состојки и процедури:

 • облоги на урда, синап брашно, трици, лековити кал, компири;
 • тинктури, сокови и чај од глуварче, рен, јасли;
 • бања со антиинфламаторни етерични масла.

Мешавините и мастите од коприва, кантарион, равнец, компири и зелка, исто така, помагаат да се елиминира болката.

Што се однесува до традиционалните мерки на терапија, лекарите препорачуваат да се започне со третман според следните принципи:

 • употребата на лекови против болки;
 • отстранување на воспаление;
 • запирање на дегенеративни процеси;
 • реставрација на мускулно-скелетниот систем;
 • контролирање на животниот стил.

Избор на совршен лек за болка во зглобовите, на пациентот им се даваат лекови, хируршки, физиотераписки и рехабилитациски методи. Ефективноста на технологијата, исто така, зависи од фазата на синдромот на болка и од болеста која е формирана.

На пример, кај акутните болести, пациентот е блокада на нервни завршетоци, што е инјекција на силни лекови. По оваа постапка, пациентот подолго време ги минува сите симптоми и непријатност додека се движи.

На овој метод, лекарите се одмораат во ретки случаи. Компонента на секоја терапија е лекови. Тие се назначени на пациентот во секоја ситуација и со развојот на разни патологии. Се препорачува да се употребуваат такви лекови кои ја подобруваат општата состојба на пациентот и апчиња за болка за болка:

 • нестероидни лекови;
 • антибиотици;
 • хормони на кортексот и надбубрежните жлезди;
 • хондропротектори;
 • витамини.

Елиминирање на болката напад може да биде различни лекови кои се администрираат интравенски, орално или тематски. За брзо да се бори против симптом, се препорачува да се користи маст за врзување на болки врз база на природни состојки. Од горенаведените состојки на традиционалната медицина дома може да се направи природен лек против болки. Треба да се примени кога се појавува непријатна сензација, а понекогаш и како превентивна мерка.

Крпа за болка се користи и за елиминирање на симптомите локално. Таа работи на ист начин како и маста. Нанесете го на воспалената површина и пожелно е извесно време да не направите ненадејни движења, за да не го разгорите зглобот.

Превенција

Профилактичките мерки за болка во рамениот ногар, нозе, оружје или хип апарат се состојат едноставно со следење на вистинскиот начин на живот. Со цел да се намалат шансите да се развијат тешки патологии, лекарите ве советуваат да спортувате неколку пати неделно половина час. Благодарение на овие мали активности, може да се спречи заедничко воспаление.

Исто така, се препорачува да се избере вистинската храна за храна, која се полни со корисни микроелементи и може да ги пополни коските и зглобовите на телото со потребните супстанции. Во најмала манифестација на непријатност во екстремитетите или мускулно-скелетниот систем, треба веднаш да се консултирате со лекар за да го спречите развојот на патологијата на време.

* НЕ МЕДИЦИНА

Сподели го овој напис:

"Болки во зглобовите" се забележани кај заболувања:

Алергиската уртикарија се смета за прилично честа болест на кожата која се дијагностицира кај луѓе, без оглед на полот и возрасната група. Најчесто се јавува во акутна форма, поретко станува хронична.

...

Алергискиот васкулитис е комплексна болест која се карактеризира со асептично воспаление на васкуларните ѕидови, кое се развива како резултат на алергиска реакција на негативните ефекти на инфективните токсични фактори. За оваа болест се карактеризира со воспалителни и алергиски осипи со тенденција на едем, хеморагија и некроза.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...

Артралгија е патолошка состојба која се карактеризира со појава на изразен синдром на болка во еден зглоб, како и неколку во исто време. Оваа болест се јавува поради иритација на нервни завршетоци локализирани во синовијалната заедничка кеса. Треба да се забележи дека обично се изложени големи зглобови на оваа лезија (најчесто се дијагностицира артралгија на коленото зглоб).

...

Воспалителни заболувања, кои се придружени со манифестација на постојана болка во зглобовите, се нарекуваат артритис. Всушност, артритисот е болест која придонесува за чистење на 'рскавицата на зглобовите, промени во лигаментите и заедничката капсула. Ако болеста не се третира, процесот се влошува, што доведува до деформитет на зглобовите.

...

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...

Автоимуниот тироидитис е автоимуна болест на тироидната жлезда, која се карактеризира со хроничен тек. Како што се развива, се јавува постепено и долгорочно уништување на тироцитите. Како резултат на тоа, состојбата на хипотироиди почнува да напредува. Медицинската статистика е таква што болеста се јавува кај 3-11% од вкупното население.

...

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...

Куру болест е смртоносна болест која е поврзана со хуманите невродегенеративни болести на прион-протеин. Kourou е класифициран како инфекција на сунѓерести енцефалопатии. Карактеристично лепење и акумулација на деформирани прионски протеини во мозочното ткиво.

...

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...

Morgellon-овата болест (Morgellon-ова болест) е болест непозната за науката, која долго време се смета за психијатриско нарушување. За време на патолошкиот процес, едно лице има многу чудни симптоми: чувството дека трети лица се движат под кожата, се формираат сини влакна, поретко од црвена боја, кои се наредени во неразбирливи супстанции.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Фабриевата болест (синдромска наследна дистонична липидоза, керамид тригексозос, дифузен универзален ангиокератом, Андерсеновска болест) е наследна болест која предизвикува проблеми со метаболизмот кога гликосфинголипидите се акумулираат во ткивата на човечкото тело. Кај мажите и жените се наоѓа подеднакво.

...

Чагасовата болест (син Американска трипаносомијаза) е заразна болест која е предизвикана од воведувањето на патолошки агенс во човечкото тело. И возрасните и децата можат да страдаат од патологија. Дијагнозата често се дава на машки претставници.

...

Боррелиозата, која е исто така дефинирана како Лајмска болест, Лајмска борелиоза, борелиоза која се пренесува преку крлежи и на друг начин, е природна фокална болест на преносливиот тип. Борелиозата, чии симптоми се состојат од оштетување на зглобовите, кожата, срцето и нервниот систем, често се карактеризира со хронична, како и со повторувачка само-струја.

...

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...

Вирусот Зика е опасна инфекција која ја носи комарецот Aedes aegypti. Исто така често се нарекува египетски комарец. Овој вирус му припаѓа на семејството на флавивируси, односно оние кои се шират од комарци и крлежи. Тој, исто така, предизвикува развој на треска со исто име.

...

Вирусен хепатитис е инфективна болест на црниот дроб, која предизвикува патолошко воспаление на ткивото на црниот дроб. Лицето е носител на болеста. Не постојат строги ограничувања во однос на возраста и полот. Денес во медицината постојат пет групи на оваа болест. Секоја група има своја клиничка слика и етиологија.

...

Вирусен енцефалитис е воспалителен процес на мозокот, кој е придружен со оштетување на мембраните на 'рбетниот мозок и периферниот нервен систем. Оваа болест е предизвикана од влегувањето на вирусни микроорганизми во оваа област. Во повеќето случаи, причината е вирусот на херпес, како и болестите кои се карактеристични само за децата, особено за мали сипаници, како и за спектарот на бактерии кои се пренесуваат преку убоди од инсекти. Постојат неколку видови на енцефалитис - примарни и секундарни. Често вирусот на енцефалитис не живее долго, но сепак може да стане опасен по живот.

...

Тифусната треска е концепт кој вклучува неколку слични во развојниот и клиничкиот тек на болестите, имено тивок и тифус кој се пренесува преку тифус. И покрај ова, двете патологии се сметаат за независни болести.

...

Волчанкой называется заболевание аутоиммунного типа, в процессе которого защитная система, которой располагает организм человека (то есть, его иммунная система), производит атаку на свои же ткани, игнорируя при этом чужеродные организмы и вещества в виде вирусов и бактерий. Процессу этому сопутствует воспаление и волчанка, симптомы которой проявляются в виде боли, опухлости и повреждении тканей во всем организме, находясь в острой своей стадии, провоцирует появление других серьёзных заболеваний.

...

Воспаление почек – недуг, характеризующийся прогрессированием воспаления в чашечно-лоханочном аппарате, клубочках, канальцах и сосудах почек. Эта болезнь в одинаковой мере поражает как женщин, так и представителей сильного пола. Не исключено возникновение воспаления почек и у детей из различных возрастных групп. В качестве возбудителя выступают условно-патогенные микроорганизмы, обитающие в теле человека.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.