Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во нозете

Болката во нозете е симптом кој е знак на одреден патолошки процес на мускулно-скелетниот систем на ногата или последица на повреда. Во секој случај, третманот го пропишува само лекар, по испитувањето и точна дијагноза.

Етиологија

Болката во подножјето може да биде манифестација на следните патолошки процеси:

Покрај тоа, болката во стапалото може да се должи на механичко оштетување на зглобот - фрактура, дислокација, тешка повреда, прекин на вртење или лигаменти.

Класификација

Болката во стапалото при одење или во мирување ги разликува овие типови:

 • дифузен;
 • возбудлива цела нога;
 • локален тип.

Природата на манифестацијата на болка и нејзината локализација може да укаже на коренот, но тоа не значи дека самостојно може да се обидете да го отстраните овој непријатен симптом. Само-лекувањето може да доведе до сериозни компликации.

Симптоматологија

Во овој случај, тешко е да се изолира целокупната клиничка слика, бидејќи природата на симптомите ќе зависи од основната болест.

Болката во стапалото на ногата може да укаже на развој на остеопороза или артритис , кој се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • болката може да го вознемири лицето дури и во мирување, со притисок врз петицата, болката може да се зголеми;
 • во утринските часови, може да има вкочанетост во зглобовите, вкочанетост на прстите;
 • зголемен замор , дури и со кратка моторна активност;
 • болката во прстите на долните екстремитети може да се зголеми по продолжено вежбање или пролонгирана неактивност;
 • општа слабост;
 • нарушен циклус на спиење;
 • влошување на работниот капацитет.

Болката во стапалото од горе или во плантарот е присутна во клиниката за артроза, рамотост и гихт. Со вакви заболувања, на пациентите ќе им пречат следните симптоми:

 • оток на долните екстремитети;
 • криза во нога при одење;
 • замор;
 • чистење на кожата;
 • како што патолошкиот процес се влошува, болката може да биде остра, пароксизмална, дури и во состојба на комплетен одмор;
 • деформитети на нозете се можни;
 • синдром на болка може да се појави одеднаш;
 • локална пораст на температурата;
 • во хроничен тек на болеста може да се формира раст на површината на зафатениот зглоб.
Здраво заеднички и промени во артроза

Болката во ногата меѓу петицата и палецот, која им дава на страните, може да биде знак за развојот на поттикната пета или фасцитисот , кој се карактеризира со следнава клиничка слика:

 • болка во стапалото при одење се зголемува;
 • најголемата сериозност на симптомот е забележана наутро, кога едно лице е само почетна моторна активност;
 • оток;
 • локален пораст на температурата.

Ако третманот не се започне навремено, таквата повреда може да доведе до хронична кутрест.

Болката во подножјето под прстите при одење може да укаже и на прекумерна физичка активност и на сериозни патолошки процеси (артритис, остеомиелитис, гихт, рамни нозе). Следнава клиничка слика е забележана:

 • тешка болка со пирсинг или сечење карактер;
 • оток, оток во развојот на патолошкиот процес;
 • како што се влошува воспалителниот процес, болката поминува низ целиот зглоб;
 • локална пораст на температурата;
 • ниско-степен или фебрилна телесна температура;
 • знаци на општа интоксикација .

Присуството на таква клиничка слика може да укаже на развој на гноен-воспалителен процес, што е опасност за човековото здравје и живот.

Причината за болка во горниот дел од стапалото може да биде ревматизам, лигаментитис и други болести на мускулно-скелетниот систем. Во овој случај, симптомот е придружен со следната клиничка слика:

 • болка да биде краткотрајна, кратка, но изречена;
 • воспаление, отекување на зглобовите;
 • локална пораст на температурата;
 • црвенило на кожата во областа на погодениот зглоб.

Болката од нозете од колкот до нозете може да биде манифестација на остеохондроза и интервертебрална хернија, но само по еден лекар може да ја утврди точната етиологија по испитувањето. Во такви случаи, следнава клиничка слика може да се изрази:

 • синдром на болка се јавува кога моторната активност;
 • зрачи со површината на задникот, назад;
 • вкочанетост во движењето;
 • слабост во рацете и нозете ;
 • како што патолошкиот процес се влошува, болката може да го вознемири лицето дури и во мирување.

Болката во стапалото може да се манифестира во таква болест како дијабетична нога, симптомите се следните:

 • оток на ногата, зголемена болка, дури и со мали статички оптоварувања;
 • слабост во нозете, вкочанетост;
 • црвенило на погодениот екстремитет, цијаноза на кожата;
 • локална пораст на температурата;
 • улцерација на кожата.

Во овој случај, ако третманот не се започне навремено, компликацијата на патолошкиот процес може да доведе до потреба за ампутација на ногата.

Со проширена болест на нозе, синдромот на болка се забележува само во подоцнежните фази на болеста. Во почетната фаза на развојот на болеста, едно лице може да чувствува само оток, тежина, замор на нозете.

Треба да се разбере дека манифестацијата на овој симптом може да биде знак на механички оштетувања и сериозен патолошки процес. Затоа, само-лекувањето или игнорирајте го овој знак не може да биде. На првата можност треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате самостојно.

Дијагностика

Зошто нозете болат, само може да се каже квалификуван медицински специјалист, по истражувањето. Пред се, се спроведува темелно објективно испитување на пациентот, со појаснување на поплаките и собирање на историјата на болеста и животот. За дијагноза и препишување на правилен курс на лекување, може да се препишат такви дијагностички методи:

Артроскопија на глуждот
 • радиографија на погодената нога;
 • ултразвук на зглобот;
 • МНР;
 • сцинтиграфија;
 • артроскопија;
 • миелографија;
 • контрастна дискографија;
 • electrospondylography.

Точната дијагностичка програма е пропишана од лекар врз основа на собраната историја и моменталната клиничка слика.

Третман

Основната терапија целосно ќе зависи од дијагнозата и етиологијата на основната причина. Конзервативниот третман не е секогаш препорачлив, во некои случаи може да биде потребна хируршка интервенција.

Лекот може да вклучува и такви лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • деконгестиви;
 • антикоагуланси - за хематоми;
 • го подобрува протокот на крв;
 • витамини и елементи во трагови.

Во прилог на лек, лекарот може да препише физиотерапија, рачна терапија, физикална терапија.

Во некои случаи, можеби е неопходно да се прилагоди исхраната, бидејќи прекумерната тежина, исто така, негативно влијае на функционирањето на мускулно-скелетниот систем.

Ако третманот се започне со текот на времето, може да се избегнат сериозни компликации. Инаку, евентуален развој на истовремени болести, кои на крајот ќе доведат до попреченост.

Превенција

За целосно отстранување на ризикот од развој на оваа болест е можно ако следните препораки се ставени во пракса:

 • носат само удобно, точно, во смисла на ортопедија, чевли;
 • навремено да се лекуваат сите заразни болести и други патолошки процеси;
 • јаде право;
 • набљудувајте го дневниот режим;
 • врши умерена вежба.

Покрај тоа, треба да се има предвид важноста на систематскиот превентивен медицински преглед.

Сподели го овој напис:

"Болка во подножјето" се забележува кај болести:

Келер-овата болест е патологија во која се јавува некроза на некои коски на нозете, е еден од видовите на остеохондропатија. Патолошкиот процес најчесто ја погодува кората на коските и метатарзалните коски, особено нивните глави.

...

Хиперкератоза на сквамозниот епител е патологија за време на која се забележува раст и задебелување на слојот на слој на кожата. Во нормална состојба, кај здраво дете или возрасен, горниот слој умира и исклучуваат нови клетки за да се компензира загубата. Со оваа болест се нарушуваат процесите на умирање и надополнување. Причините за оваа болест може да бидат последиците од разни болести и генетска предиспозиција. Оваа болест доведува до фактот дека горниот слој на кожата расте од неколку милиметри до три сантиметри, што предизвикува сериозен непријатност. Се јавува најчеста фоликуларна хиперкератоза, која влијае на кожата на детето и на возрасните.

...

Габите на нозете во попознат смисла за нас, во медицинска терминологија се дефинира како спортист. Со оваа болест се подразбира поразот на кожата на нозете. Нога габа, симптоми кои најчесто се манифестираат кај мажите отколку кај жените, не зависи од карактеристиките на машката физиологија - причината за појавата во овој случај е речиси постојано носење на затворени чевли. Ова, за возврат, го оневозможува нозете да имаат доволно воздух на нозете, а исто така ги одредува идеалните услови за животната средина за патогената микрофлора.

...

Патологијата, како што Мортоновиот неурома, е воспалителен процес кој води кон задебелување на мезентеричниот нерв помеѓу два прста (3 и 4). Како што пациентот напредува, забележана е болка со различна природа и интензитет, а спроводливоста на нервните импулси е значително нарушена. Таквата лезија се јавува кога неуромот на Мортон е помеѓу 4 и 3 прсти, што укажува на оваа болест (важен дијагностички критериум).

...

Остеосклерозата е патолошки процес во кој коскеното ткиво е зафатено, коскени трабекули, кои се карактеризираат со зголемување на густината на ткивата, но големината на самата коска не се менува. Треба да се забележи дека остеосклерозата на артикуларните површини, пршлените и другите локални делови на мускулно-скелетниот систем најчесто се развива токму во позадина на веќе постоечките болести на коскеното ткиво. Одделно, се разгледува физиолошка остеосклероза, која се развива само кај деца и адолесценти во процесот на раст.

...

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...

Рамни стапала кај деца се сметаат за прилично честа патолошка состојба која се карактеризира со изедначување на лакови на ногата, што е полн со развој на вознемирување на одењето и неможноста да се носат обични чевли. Болеста се развива од различни причини. Вреди да се одбележи дека тие се често физиолошки по природа, односно не се поврзани со текот на која било друга болест. Секундарниот развој на flatfoot е редок.

...

Многу луѓе се свесни за фактот дека плантарниот фасциит не е по послушност - луѓето ја нарекуваат оваа патологија не на друг начин од "пета поттикне". Оваа болест се развива како резултат на преоптоварување на лигаментите, што ја обележува внатрешната страна на ногата. Овој лигамент го поврзува камененот и метатарзалот, создавајќи го лакот на ногата, кој е неопходен за стабилност при одење.

...

Попречно рамнина - делува како патолошка состојба, која се карактеризира со ширење на предната нога и девијација на палецот. Вреди да се одбележи дека женските претставници често страдаат од болеста - кај мажите се дијагностицира 20 пати помалку.

...

Надолжната рамнина е нарушување во кое постои патолошко спуштање на надолжниот лак на ногата. Таквата повреда доведува до нејзина деформација и намалени својства на амортизација. Само во некои случаи таквата болест ќе биде конгенитална, што значи дека често е резултат на други заболувања и голем број на физиолошки предиспонирачки фактори.

...

Сува гангрена е болест која се карактеризира со смрт на кожата. Ова се случува поради недоволно снабдување со крв, слаба циркулација на крвта и мали количини на кислород. Горните и долните екстремитети најчесто се засегнати. Освен карактеристичната боја на кожата, таков процес се карактеризира со намалување на големината на зафатената рака или нога, во споредба со здрава и брчки (како резултат на губење на влага). Придружуван од такви симптоми како тешка, непрестајна болка и губење на чувството. Третманот е возможен само со хируршки методи и нема други средства, а особено фолк.

...

Tenosynovitis - воспаление на сврзното ткиво обвивки околу тетива, кои се случуваат во акутна и хронична форма.

...

Ровот нога е патолошки процес, кој се изразува во специфична лезија на екстремитетите, често се јавува поради продолжено изложување на ладно и влажно. Оваа болест не е ограничена со возраста и полот, па затоа подеднакво е дијагностицирана кај деца и кај возрасни.

...

Еритромелгија е патологија на автономниот нервен систем, кој е класифициран како редок. Се карактеризира со пароксизмална контракција на артериите на екстремитетите. Овој патолошки процес е придружен со појава на болка во зафатената област, хиперемија на кожата, како и локална хипертермија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.