Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во грбот

Болката во грбот е непријатна манифестација на мноштво болести или силна преоптоварување на грбот на мускулите од други причини. Во повеќето случаи, оваа патологија се јавува во позадина на различни промени во структурата на зглобовите на 'рбетот, како и соседните мускули, нервни завршетоци или кожата над' рбетот. Покрај тоа, овој симптом е придружен со некои болести или нарушувања на функционирањето на внатрешните органи.

Локализацијата на болката може многу да покаже за кои внатрешни органи се оштетени. Така, болката во долниот дел на грбот сугерира дека коскеното ткиво на 'рбетот може да претрпе, се развиваат човечки интервертебрални хернии и се нарушени нервите на коскената срцевина, стомачните органи и малата карлица.

Болката во горниот дел на грбот се манифестира во позадина на разни болести на аортата, онколошки или бенигни тумори во градите, при кашлање, а исто така и против позадината на воспаление на 'рбетот. Но, многу почесто болка во грбот се јавува поради големи оптоварувања на зглобовите и лигаментите на 'рбетот.

Но, ако непријатност се шири на двете страни на грбот, како и дополнителни симптоми, како што е зголемување на телесната температура на 38 степени, постојана гадење, притисок врз белите дробови при кашлање и варење, потребно е веднаш да се контактира со медицинска установа за третман, бидејќи знаците може да укажуваат на сериозно внатрешно пореметување.

Етиологија

Болката во грбот не е невообичаена за совршено здрава личност, но таа е неколку пати почеста кај болестите. Главните причини поврзани со нарушувања на функционирањето на телото се разни повреди на интегритетот на 'рбетниот столб. Оваа група на патолошки причини ги вклучува следниве болести:

 • остеомиелитис , во кој е зафатена коскената срцевина;
 • канцерогените израстоци или метастази што се шират кон 'рбетниот столб предизвикуваат болки во долниот дел на грбот;
 • хернијација во интервертебралните дискови;
 • поместување на пршлените;
 • искривување на 'рбетот со различен степен;
 • фрактури или други повреди на овој орган;
 • стеноза на 'рбетниот канал;
 • спондилоартроза - поразот на 'рскавицата;
 • фибромиалгија е хронична болка во мускулите, придружена со многу непријатни симптоми. Не е само болка во горниот дел од грбот, туку и во долниот дел.
Главните причини за болки во грбот

Причини за болка, кои не се поврзани со болести на 'рбетот или промени во неговата структура:

 • карлична крварење;
 • стегање на нервите во градната коска доведува до болки во грбот при вдишување;
 • гинеколошките болести често се карактеризираат со непријатни чувства на десната страна или во долниот дел на грбот како целина;
 • акумулација на големи количини на крв во ретроперитонеалниот простор;
 • болести на разни органи на карлицата;
 • аортна дисекција;
 • пептичен улкус - предизвикува болки во грбот помеѓу лопати;
 • нарушувања на функција на бубрезите;
 • ќерамиди ;
 • артритис ;
 • нарушувањата на гастроинтестиналниот тракт и урогениталниот систем предизвикуваат болка во грбот на десната или левата страна (на местото на проекција на засегнатиот орган);
 • нарушување на органите лоцирани во абдоминалната празнина;
 • ревматолошки заболувања;
 • нови израстоци во белите дробови ќе се манифестираат како болка при дишење или кашлање;
 • болестите на кардиоваскуларниот систем предизвикуваат болка во лицето, најчесто лево;
 • формирање на бубрежни камења - манифестирана болка во долниот дел на грбот;
 • апендицитис - со оваа болест, болката дава во двете страни;
 • заразни болести поврзани со белодробни лезии.

Во повеќето случаи, овие причини може да предизвикаат болки во грбот под половината.

Фактори кои можат да предизвикаат болка кај здраво возрасно лице или дете:

 • продолжено изложување на ладни температури;
 • работните услови под кои лицето е принудено да ги укине тежините неколку часа по ред;
 • остри движења;
 • со силна кашлица (болката во грбот се јавува над половината);
 • останете во непријатна положба, можеби во текот на спиењето или на долги патувања;
 • проток на менструацијата;
 • повреди или фрактури, а не нужно на 'рбетот. Поради фрактури, болката од повредената страна често се враќа;
 • лоша положба;
 • зголемена телесна тежина;
 • возрасна категорија - проблеми со грбот може да се појават на било која возраст, но за средовечни и постари лица, како симптом е најчест, бидејќи во телото може да се појават хронични болести, некои процеси се забавуваат, што предизвикува болка во мускулите во грбот (можеби нема да поминат долго време ).

Исто така, треба да размислиме за болки во грбот за време на бременоста. Жената чувствува тежина во грбот и болка во градите кога кашла поради растот на фетусот и притисокот што го создава. Поради поместувањето на торзото, мускулите на половината и на карлицата се напнати за да се одржи тежината. Од овие причини се јавува болка во грбот.

Видови

Во зависност од причините, ова непријатно чувство може да се локализира на различни места:

 • болката во грбот над половината - може да биде од периодична или хронична природа, главно поради безопасни фактори, меѓу кои се несоодветна организација на работното место или кревање тежина;
 • болката директно во лумбалниот 'рбет - се појавува на позадината на поместување или хернија на интервертебралните дискови. Болка може да биде толку тешка што болката во грбот се случува кога вдишувате и кашлате, но во хоризонтална положба, сè поминува;
 • болка под половината - може да се појави поради хипотермија или тешки оптоварувања на грбот. Ако овој симптом се манифестира кај било која болест, веднаш морате да повикате брза помош. Овој тип се карактеризира со непријатни сензации на десната страна, кои често се даваат на долните екстремитети;
 • болка во лопати - болки во грбот налево се јавува со срцев удар или со психолошки проблеми. Често се дистрибуираат во такви невообичаени места како десната рака, вратот или препоните. На десната страна - во формирањето на камења или други патологии на бубрезите. Болката директно во двете скапули се должи на тумори или туберкулоза ;
 • болка во грбот од десната страна - дава сигнал за проблеми со дишењето, пневмонија или онкологија во белите дробови или бронхиите, како и органи вклучени во распределбата на урината;
 • болка во грбот лево - зборува за проблеми со срцето и респираторниот систем;
 • болката во долниот дел на грбот е најчестиот тип на непријатност, бидејќи може да биде предизвикана од голем број болести, на пример, ако имате ладна кашлица или под влијание на надворешни фактори. Што е карактеристично, ако таквите болки се шират настрана и траат повеќе од три месеци, тоа значи дека нарушувањето течело во хронична форма;
 • болка во горниот дел на грбот - често предизвикани од рак или метастази во белите дробови или 'рбетот.
Болка во грбот класификација

Симптоми

Симптомите на болка во грбот на различна локализација може да варираат, во зависност од причините за појавата. Најчесто, болката во грбот е придружена со такви знаци:

 • ограничување на способноста за работа и моторни функции на лице поради различен интензитет на болка и негово ширење во различни насоки, други органи или екстремитети;
 • честа потреба за уринирање, особено ако болката во долниот дел на грбот е предизвикана од проблеми со бубрезите или со уринарниот тракт;
 • во некои случаи постои треска;
 • остра губење на тежината;
 • дијареа;
 • слабост и болка во грбот на мускулите;
 • напади на гадење кои завршуваат со повраќање;
 • притисок во градите, срцето и белите дробови;
 • појава на остра болка во белите дробови при кашлање;
 • чувство на недостаток на здив;
 • постојана анксиозност;
 • одвлекување внимание;
 • намалување на визуелната острина и слухот.

Бидејќи болката е главен симптом, таа може да биде од поинаква природа. Во некои случаи, може да биде остра и остра, во други пак таа е постојана и притиска. Честопати болката се шири во различни насоки, внатрешни органи или такви места каде што во принцип не треба да биде, на пример, лицето, вратот, долната вилица. Во некои случаи, синдромот на болка се влошува по оброкот, или алтернативно, застанува, може да се појави во сон поради неправилна позиција или да се оди самостојно штом некое лице претпоставува хоризонтална положба.

Поради оваа нестабилност на манифестацијата и широк спектар на причини, не треба да се преземат никакви дејства за само-третман. Ваков важен процес треба да се врши само од страна на специјалисти во клинички услови.

Дијагностика

Пред да почне третманот, терапевтот треба да спроведе серија на испитувања за да се утврди можната причина за изразување на болка, нејзиниот тип и локација. За да лекарот присутен да добие комплетна слика за текот на оваа непријатна сензација, пациентот треба да:

 • да обезбеди целосни информации за симптомите кои ја придружуваат болката во грбот, кога за прв пат се појавиле и колку интензивни;
 • изразуваат претпоставки за тоа што би можело да предизвика такво чувство, како што е менструацијата, непријатно држење за спиење или позиција на телото за време на работа, кашлање или ненадејни движења, а исто така и на специјалистот да се запознае со целосната листа на сите болести на одреден пациент во неговиот живот;
 • кажете каде се јавува болката и кои органи или страни на телото се шират. Ова е многу важно за одредување на дијагнозата, бидејќи различната локализација на болката може да зборува за разни болести;
 • се подложени на општ преглед, во кој лекарот ќе палпира на 'рбетот;
 • да поминат крвни и уринарни тестови за да се утврди патолошкиот процес или болеста на бубрезите;
 • Електромиографија
 • врши рендгенска снимка - што ќе помогне во откривање на абнормалности во структурата на 'рбетот, градите и белите дробови;
 • подлежат на КТ и МРИ испитувања - за откривање на можни патологии на внатрешните органи;
 • ги испитува мускулите со електромиографија;
 • вршат проучување на коските преку воведување контрастно средство во телото. Каде ќе се акумулира, постои повреда;
 • да се испита за да се одреди густината на коските;
 • дополнително консултирајте се со специјалисти како невролог, ревматолог, ортопед и 'рбетот.

По добивањето на сите резултати од тестот, лекарот ќе препише индивидуален третман за секој пациент.

Третман

Доколку болката е неподнослива, пред доаѓањето на лекарите потребно е да се извршат мерки за прва помош:

 • нанесете ладна компресија во подрачјето на грбот каде што болката е локализирана;
 • обезбедете целосна неподвижност за да спречите понатамошно оштетување. Жртвата мора да ја земе најудобната положба на телото;
 • земи лекови против болки;
 • целосно елиминирање на секој товар.

Важна компонента на сложениот третман е внесувањето на хондропротектори - на пример, Alflutop. Формата за инјектирање обезбедува максимална биорасположивост и брзина на лекот, што помага да се запре прогресијата на уништувањето на 'рскавицата, го намалува воспалението и ја стимулира синтезата на хијалуронска киселина. Поради брзиот почеток на ефектот, нема потреба од долги курсеви на лекот. Дополнување на нив во третманот на болки во грбот може да ја намали дозата и времетраењето на употребата на НСАИЛ.

По пристигнувањето во медицинска установа, се спроведува третман, чија основа е третман на основната болест, која може да се состои од:

 • антиинфламаторна медицина;
 • масти за затоплување;
 • лекови кои го елиминираат грчењето со интензивна болка во долниот дел на грбот, бидејќи токму овој вид на болка е најчест кај пациентите;
 • лекови кои ќе го зголемат производството на компонентите на 'рскавичните ткива;
 • физиотерапија (затоплување);
 • терапевтска масажа;
 • рачни методи на терапија, но тие можат да се користат само како што е пропишано од лекарот кој присуствува, бидејќи ако таквиот третман не се прави правилно, постои можност за отежнување на ситуацијата;
 • акупунктура - слично на претходната точка, се применува со дозвола на лекарот;
 • медицинска интервенција - се спроведува само во некои случаи, на пример, со онкологија или потреба за воспоставување на интервертебрална протеза;
 • носејќи посебен корсет кој ќе го намали товарот на 'рбетот и долниот дел од грбот.

Превенција

Превентивни методи за избегнување на појава на болки во грбот се:

 • навремен третман на големи болести на 'рбетот, белите дробови, бубрезите и стомачните органи;
 • избегнување на силен физички напор и хипотермија на телото, особено кај бремени жени;
 • правилен став при работа и студирање;
 • обезбедувајќи комфорни услови за спиење;
 • прилагодување на прекумерна тежина;
 • ограничување на остри назад движења;
 • превентивни прегледи во клиниката за рано откривање на патологии кои предизвикуваат болки во грбот.

Недостатокот на физичка активност во текот на работен ден е белег на канцелариското работење. Немобилност, продолжен престој во непријатна положба предизвикуваат прекумерен стрес на зглобовите и предизвикуваат болка, непријатност и постепено уништување на 'рскавицата. Затоа, канцелариските работници се советуваат редовно да вршат гимнастика, а исто така треба да добијат средства за заштита и обновување на 'рскавицата, хондропротектори. На пример, Глукозамин-Максималниот додаток во исхраната, хондропротектор кој содржи две активни супстанции, глукозамин и хондроитин, се покажа добро. Тие се природни структурни елементи на здравото ткиво на 'рскавицата, добро се апсорбираат поради нивната природна природа и ги стимулираат метаболните процеси во `рскавичните клетки и ја обновуваат структурата на ткивото на` рскавицата.

НЕ МЕДИЦИНА

Сподели го овој напис:

"Болка во грбот" се забележува кај болести:

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...

Шеуерман-Мау-овата болест (синхерманска кифоза, дорзална (јурнална) јуфилна кифоза) е прогресивен деформитет на 'рбетот кој се развива за време на активниот раст на телото. Без навремено лекување може да доведе до сериозни последици.

...

Церебралната парализа (ЦП) е општ медицински термин кој се користи за назначување на група на нарушувања на движењето кои напредуваат кај доенчињата поради трауматизација на различни мозочни области во циркадскиот период. Првите симптоми на церебрална парализа понекогаш може да се идентификуваат по раѓањето на детето. Но, обично знаците на болеста се манифестираат кај доенчиња во доенчиња (до 1 година).

...

Жолта треска (син Амарилоза) - е прилично честа и сериозна болест која води до нарушување на функционирањето на некои внатрешни органи, особено на гастроинтестиналниот тракт. Возбудливиот агенс на болеста е арбовирус, кој го носат членконоги. Ова значи дека едно лице може да се зарази со еден од најлесните начини - преку угриз од комарец.

...

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...

Кифозата, како медицински термин, има грчко потекло, неговите компоненти се "свиткани" и "грмки", врз основа на кои читателот веќе може да претпостави дека ова е искривување на држењето кое се манифестира во форма на наведнување. Кифоза, чии симптоми може да бидат не само чисто естетски по природа, туку и природата на тешките клинички манифестации, исто така, доведува до брзо стареење на 'рбетот, како и развој на болести како што се остеохондроза и голем број на поврзани нарушувања.

...

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...

Интервертебралната хернија е карактеристична испакнатост или пролапс што се изведува во 'рбетниот канал со фрагменти од интервертебралниот диск. Интервертебралната хернија, чии симптоми се манифестираат поради тоа што пациентот е повреден или во присуство на остеохондроза, меѓу другото, се манифестира во форма на компресија на нервните структури.

...

Меѓуребрената невралгија е болна состојба предизвикана од иритација на меѓуребрените нерви или нивното стегање. Меѓуребрената невралгија, симптоми кои обично се забележани кај постарите лица, се објаснува со промени поврзани со возраста кои се релевантни за состојбата на нивните крвни садови. Што се однесува до децата, тие имаат оваа болест е крајно ретка.

...

Церебеларната атаксија е комплетен симптомски комплекс кој се карактеризира со нарушена моторна координација, тремор на екстремитетите и главата, извикани од говор. Третманот целосно ќе зависи од тоа што точно станало причина за развој на таква патологија. Терапија народни лекови невозможно.

...

Неврофиброма - е бенигнен тумор кој е формиран од нервно ткиво во централниот и периферниот нервен систем. Во огромното мнозинство на ситуации, тоа се дијагностицира кај адолесцентите и луѓето од средната возраст.

...

Онкологические заболевания являются на сегодняшний день одними из самых тяжёлых и трудно поддающихся лечению болезней. К таковым относится и неходжкинская лимфома. Однако шансы есть всегда, и увеличить их может ясное представление о том, что являет собой заболевание, его виды, причины возникновения, способы диагностики, симптомы, методы лечения и прогноз на будущее.

...

Тумор на 'рбетниот мозок е патолошка форма на малигната или бенигната природа, која се наоѓа во регионот на' рбетниот мозок. Клиничките симптоми може да не се појават во раните фази на растот. Најчесто болеста е откриена со значително зголемување на големината на туморот.

...

Остеопороз – это прогрессирующего типа заболевание, характеризующееся достаточно серьезными последствиями и выраженными особенностями собственного течения, а также "пористым" типом поражения костей. Остеопороз, симптомы которого заключаются, прежде всего, в поражении скелета, приводит также к снижению плотности костных тканей с одновременным нарушением их структуры.

...

Многие часто слышат, однако не знают точно, что такое остеохондроз. На самом деле это заболевание является не таким уж и редким. Эта болезнь характеризуется дистрофически-дегенеративным поражением позвоночных тканей, дальнейшей деформацией дисков между позвонками, а также находящихся рядом связок позвоночного аппарата.

...

Остеохондропатия - это собирательное понятие, включающее в себя заболевания, поражающие опорно-двигательную систему, на фоне происходит деформация и некроз поражённого сегмента. Примечательно то, что такие патологии наиболее часто встречаются у детей и подростков.

...

Подвывих атланта — травма хребта в шейном отделе позвонка С1, для которой характерно ограничение движений шеи, обмороки, проблемы с наклоном головы, болезненные ощущения в спине и плечах. Это не полный вывих — смещаются только позвонки, а связки растягиваются без разрывов.

...

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

...

Предменструальный синдром – комплекс болезненных ощущений, которые возникают за десять дней до начала менструации. Признаки проявления данного расстройства и их совокупность имеют индивидуальный характер. У одних представительниц женского пола могут выражаться такими симптомами, как головная боль, резкая смена настроения, депрессия или плаксивость, а у других – болезненные ощущения в молочных железах, рвота или постоянные боли внизу живота.

...

Протрузия дисков – это патологический процесс, который приводит к деформации межпозвоночных дисков. Если на этом этапе не начать лечение, то патология может стать причиной развития более серьёзных недугов. По статистике, заболевание встречается у людей старше 30 лет. Также патологический процесс может развиться из-за приобретённой травмы или систематической чрезмерной нагрузки.

...

Протрузия поясничного отдела позвоночника — дистрофические изменения в области межпозвоночных дисков l5 s1 и l4 l5. Обусловлено это тем, что именно на данную область позвоночника приходится большая часть нагрузки. По статистике, заболевание чаще всего диагностируется после 35–40 лет. Протрузия является предшествующим этапом межпозвоночной грыжи.

...

Разрыв сухожилия – травматическое повреждение данных анатомических элементов. Чаще всего наблюдается разрыв сухожилий на ноге, так как именно сюда приходится наибольшая нагрузка. Разрыв сухожилий возникает при травматическом повреждении соединительнотканной части мышц, которые крепятся к костям и мышцам.

...

Формирование злокачественной опухоли на стенках пищевода способствует развитию онкологического заболевания, которое в медицине носит название рак. Заболевание зачастую встречается среди людей преклонного возраста. Наиболее подвержены недугу представители сильного пола, что связано, прежде всего, с употреблением алкоголя и табачной продукции. Именно посредством этих недостатков и провоцируется данный недуг.

...

Рак позвоночника может быть актуальным заболеванием, проявляющимся в форме первичной либо вторичной злокачественной опухоли области позвоночника. Опухоли вторичные – это метастазы новообразований злокачественного типа, чье развитие изначально происходит в каком-либо из органов (предстательная железа, легкие, желудок, грудная полость и т.д.). Рак позвоночника, симптомы которого заключаются в болевых ощущениях, развивается постепенно, в течение нескольких недель/месяцев, после чего отмечается усиление этих проявлений.

...

Дисекцијата на аорталната аневризма е оштетување на внатрешната постава на зголемената аорта, која е придружена со појава на хематоми и лажна дупка. Оваа болест се карактеризира со надолжно поделба на ѕидовите на аортата со различни должини. Во медицината, оваа патологија често се нарекува пократка верзија - "аортна дисекција".

...

Расслоение аорты – это разделение внутренней и средней стенки сосуда на две части. В результате такого процесса создаётся ложное отверстие, в которое может попадать кровь.

...

Синдром Гийена-Барре – группа острых аутоиммунных заболеваний, которые характеризуются быстрым прогрессированием. Период стремительного развития составляет примерно один месяц. В медицине это расстройство имеет несколько названий – паралич Ландри или острый идиопатический полиневрит. Основными симптомами считаются мышечная слабость и отсутствие рефлексов, которые возникают на фоне обширного повреждения нервов (как следствие аутоиммунного процесса). Это означает, что организм человека принимает собственные ткани как инородные, а иммунитет образует против поражённых оболочек нервов антитела.

...

Смешанный гастрит – патологический процесс, в результате которого происходит поражение слизистой оболочки желудка и, как следствие, развитие аутоиммунного процесса. Как правило, клиническая картина состоит из признаков других форм гастрита, что может усложнять диагностику. Ограничений, касательно возраста и пола нет. Однако наиболее часто диагностируется у лиц возрастной группы 30–55 лет.

...

Спинная сухотка не является отдельным заболеванием – это последняя стадия проявления такой патологии, как сифилис. У человека, страдающего от сифилиса и не проходящего лечение, спинная сухотка может возникнуть через 15 или даже 20 лет после заражения, и излечение от этой патологии невозможно. К счастью, на сегодняшний день болезнь встречается крайне редко, поскольку симптомы сифилиса отлично известны современному человеку и при их появлении люди обращаются за медицинской помощью на более ранних стадиях. Но тем не менее изредка пациенты настолько запускают болезнь, что развивается именно четвёртая стадия, характеризующаяся усыханием задних стенок спинного мозга с развитием специфических неврологических нарушений.

...

Спондилез является таким хроническим заболеванием, при котором поражается позвоночник, чему сопутствует деформация в нем позвонков, обусловленная разрастанием на их поверхности характерных шипов и выступов - остеофитов. Спондилез, симптомы которого проявляются на фоне нарушения питания клеток межпозвоночных дисков, сопровождается также сокращением подвижности головы или туловища.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.