Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во слезината

Болката во слезината е симптом на неспецифична природа, што може да укаже на развој на патолошки процеси и во самиот орган и во други телесни системи. Во некои случаи, симптомот не е последица на патологијата (при трчање, прекумерна физичка активност). Нема јасни ограничувања во однос на возраста и полот, овој симптом не се јавува, што може да се манифестира и кај мажите и кај жените на која било возраст.

Треба да се забележи дека често природата на симптомите на болка може да укаже на самата причина за коренот. Сепак, ова може точно да се утврди од страна на квалификуван лекар преку физички преглед и неопходни дијагностички мерки. Од ова произлегува дека е невозможно самостојно да се споредат симптомите и третманот, ова може да предизвика сериозни компликации.

Етиологија

Акутната болка во областа на слезината може да биде предизвикана од некои болести, како и од надворешни негативни фактори. Првата група треба да содржи:

 • инфаркт на слезината;
 • апсцес;
 • туберкулоза ;
 • гастроентеролошки болести;
 • заразни болести на респираторниот тракт;
 • акутен хепатитис ;
 • паразитски лезии на слезината на ехинокок ;
 • циста на слезината;
 • развој на онколошки процес.
Локацијата на слезината

Што се однесува до надворешните негативни фактори кои можат да предизвикаат болка во левата страна (т.е. во областа на слезината), тогаш ова треба да вклучува:

 • механички стрес што може да доведе до кинење на орган или кинење;
 • систематски неухранетост, што доведува до зголемување на оптоварувањето на телото;
 • алкохолизам и зависност од дрога.

Без оглед на тоа кој етиолошки фактор се подразбира, ако болката е присутна во слезината, веднаш треба да побарате медицинска помош и да не земате лекови за да ги отстраните акутните симптоми. Навремениот почеток на третманот значително ги зголемува шансите за закрепнување.

Симптоматологија

Клиничката слика целосно ќе зависи од тоа што точно ја предизвикало болката во левата страна. Сепак, без оглед на основната причина, симптомите ќе вклучуваат карактеристична особина - зголемување на органот и болка за време на палпација.

Болка во природата може да биде:

 • стегање;
 • arching;
 • лелекаат;
 • шевове;
 • тап или остар.

Во патолошки процеси кои директно влијаат врз телото, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • нарушување на срцевиот ритам, во повеќето случаи, се зголемува;
 • болката во левата страна дава во лумбалниот регион и назад;
 • гадење , често со последователни напади на повраќање. Вреди да се забележи дека повраќањето често не носи олеснување на пациентот;
 • интензивна жед, која сѐ уште е придружена со сува уста ;
 • слаб физички замор;
 • чувство на тежина и полнота на левата страна;
 • низок крвен притисок;
 • во областа на локацијата на телото може да формираат модринки.
Симптоми за тумори во слезината

Одделно, неопходно е да се потенцира клиничката слика која е присутна со затворена или отворена повреда на слезината:

Таквата човечка состојба може да биде екстремно опасна по животот, па затоа, со забележани први знаци, е итна потреба да се побара медицинска помош.

Во случај сензација на непријатност и болка во левата страна се должи на гастроентеролошка болест, комплексот на симптоми може да се карактеризира како што следува:

 • абдоминална болка , интензитетот и локализацијата на која ќе зависи од провокативниот фактор;
 • нарушување на фреквенцијата на движењата на дебелото црево, промени во конзистентноста на измет;
 • гадење, што може да биде придружено со напади на повраќање;
 • промена на вкусните параметри, губење на апетитот ;
 • губење на тежината;
 • зголемена надуеност ;
 • надворешен вкус во устата ;
 • слабост, раздразливост .

Без оглед на тоа каков вид на клиничка слика се одвива, треба да се консултирате со лекар навреме, бидејќи само квалификуван медицински специјалист, по преглед и точна дијагноза, може да каже што да прави и како да се третира болеста. Не е препорачливо да земате лекови без дозвола.

Дијагностика

За да се пропише ефикасен третман, лекарот ги спроведува сите потребни дијагностички мерки, кои се состојат од две фази. Првиот е физички преглед на пациентот со палпација на погодената област. Во текот на физичкиот преглед, докторот исто така го утврдува следново:

 • кога почнаа да се појавуваат знаци, нивниот карактер;
 • исхрана и начин на живот на пациентот;
 • дали има историја на хронични заболувања, хирургија во абдоминалната празнина;
 • дали имало во пресрет на прекумерна физичка активност, напади во регионот на слезината.

Ако пациентот земал апчиња за ублажување на симптомите, тогаш лекарот треба да биде известен пред почетокот на дијагностичките постапки. Ова се должи на фактот дека некои лекови може да доведат до нејасна клиничка слика.

Покрај тоа, се спроведуваат следните дијагностички мерки:

 • биопсија на спленично ткиво за сомнителна онкологија или инфаркт на слезината;
 • радиолошки преглед на орган;
 • Ултразвук;
 • КТ
Како да се подготвите за ултразвук на слезината

Како и за лабораториски тестови, комплетна крвна слика е задолжителна. Биохемиската анализа на крвта и дефинирањето на туморските маркери се доделуваат по потреба.

Третман

Текот на лекувањето целосно ќе зависи од основната болест и строго се пропишува од лекарот кој го посетува.

Во случај кога причината за остра болка во слезината е неговата руптура и слично, операцијата се изведува. Истите мерки се применуваат за време на онколошкиот процес.

Лековите со рецепт се засноваат на клиничката слика и утврдените причини за овој клинички знак. Покрај тоа, лекарот може да препише посебна диета.

Превенција

Поради фактот што ова не е посебен патолошки процес, туку клиничка манифестација на неспецифична природа, не постојат насочени методи за превенција. Треба генерално да се следат правилата за здрав начин на живот и да се придржуваат до превентивни препораки во однос на оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Болка во слезината" се забележува кај болести:

Руптурата на спленици е опасна состојба која бара итна медицинска интервенција. Поради одредени причини, постои руптура на капсулата на органот, што доведува до сериозни последици. Вреди да се напомене дека оваа состојба може да се појави не само поради механичка повреда. Нема ограничувања во однос на полот и возраста. Руптурата на слезината може да се појави кај деца и кај возрасни (кај деца, патологијата е потешка).

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.