Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во перинеумот

Болката во перинеумот е прилично чест симптом кој може да се појави и кај жените и кај мажите, без оглед на возраста. Во повеќето случаи, овој симптом укажува на појава на било која болест на органите на урогениталниот систем. Од ова произлегува дека изворите за лицата од двата пола можат да бидат и општи и индивидуални.

Најчесто, покрај болката, клиничката слика се состои од такви манифестации како непријатност при одење или со продолжено седење, чешање и горење во проблематичната област, како и повреда на мокрењето.

Клиничарот ќе може да направи точна дијагноза и да ја дознае причината само откако ќе ги проучи резултатите од лабораториски и инструментални испитувања. Третманот е диктиран од предиспонирачки фактор, но често се базира на конзервативни методи.

Етиологија

Најчесто, причините за перинеална болка се појава на болест што го зафаќа урогениталниот систем, што кај мажите и жените има поинаква структура, па затоа изворите на овој симптом ќе бидат поделени во неколку групи.

Првата категорија вклучува патолошки услови за кои поделбата по пол нема смисла. Тие вклучуваат:

Перинеална болка кај мажите исто така може да биде предизвикана од такви предиспонирачки фактори:

 • акутен или хроничен простатит ;
 • текот на воспалителниот процес во уретрата, тестисите или семената туберкула;
 • апсцес или онкологија на простатата;
 • прекршување на гениталниот нерв;
 • аденома и цисти на простатата;
 • цистични неоплазми кај тестисот, епидидимисот или сперматичната мода;
 • присуство на епидидимитис или оркепидидимитис ;
 • везикулитис ;
 • повреда на скротумот или пенисот;
 • тестикуларна торзија ;
 • проширени вени, кои исто така се нарекуваат варикоцела .

Болка во перинеумот кај жените поради такви причини:

 • ектопична бременост ;
 • воспаление на фалопиевите туби или вагината;
 • прекин на цисти на јајниците - додека болката ќе се забележи не само при одење, туку и за време или по секс, или во случај на продолжено седење. Болката може да биде локализирана и од лево и од десно, укажувајќи на погодениот јајчник;
 • ендометриоза ;
 • циститис ;
 • рак на матката;
 • гинеколошки заболувања кои ја нарушуваат нормалната микрофлора на вагината;
 • проширени вени на перинеумот.
Ендометриоза - можна причина за болка во перинеумот кај жените

Покрај тоа, сличен симптом кај жените може да се случи за време на менструацијата или за време на носењето на детето.

Ние исто така треба да се напомене и за болката во перинеумот за време на бременоста. Доколку овој симптом се појави, се појавува:

 • пред породувањето - болката покажува дека жената ќе стане мајка во следните неколку дена, а бебето е многу блиску до рачниот канал. Иако болката во перинеумот пред породувањето не е нормална, тоа не е причина за загриженост;
 • директно во текот на бременоста - често се јавува на околу 35 недели од интраутериниот развој на фетусот, бидејќи од овој период женското тело се подготвува за работа, имено, коските на колкот се раздвојуваат. Покрај тоа, сличен знак се изразува ако ијатичниот нерв е притиснат. Сепак, не во сите ситуации таков знак се смета за нормален - болката во перинеумот во раните фази дејствува како алармен сигнал што укажува на веројатност за спонтан абортус;
 • по раѓањето на детето во светот - исто така се смета за нормална, но непријатна последица на трудовата активност. Многу често, породувањето доведува до разни повреди, солзи и други феномени. Често, болката во перинеумот после породувањето излегува по неколку дена по раѓањето на бебето.

Класификација

Во зависност од предиспонирачкиот фактор, болката во перинеумот кај мажите и жените е поделена на:

 • примарно - формирана на позадината на разни невролошки нарушувања или директна повреда на оваа област;
 • секундарна - тоа е, ако се озрачува со пораз на други внатрешни органи, како што се простатата, матката или мочниот меур.

По потекло, сличен симптом е:

 • висцерална - главната причина е иритација на нервните завршетоци локализирани директно во органите на урогениталниот систем;
 • психоген - често се јавува во отсуство на појава на одредена болест, кај лица со одредени карактеристики на карактер или како одговор на организмот во стресна ситуација;
 • неврогена - се развива кога нервното ткиво е оштетено во дадена област.

Во зависност од природата на манифестацијата, постојат следниве видови синдром на болка:

 • влечење болка во перинеумот - може да укаже на онколошкиот процес;
 • болката - жените често ја доживуваат во тек на вагинитис . Болката на типот на лагите исто така е присутна непосредно пред испораката;
 • остра болка во перинеумот - предизвикана од уролитијаза и циститис, модринки и хематоми;
 • стрелачка болка;
 • досадна болка во перинеумот - често се развива поради воспаление на органи лоцирани во оваа област;
 • болка за болки - најчесто се јавува во позадина на уролошки проблеми, што значи дека е типично за мажите. Кај жените, болниот тип е поврзан со истегнување или отекување на рачниот канал.

Се разликуваат времетраењето на изразот:

 • акутна болка во перинеумот - загрижува лице за неколку минути или часови, но не повеќе од еден ден;
 • хронична болка во перинеумот - е таква, ако е блага и е присутна три месеци или повеќе.

Симптоматологија

Клиничката слика, комплементарната болка во перинеумот кај мажите и жените, ќе се разликуваат во зависност од тоа која болест го предизвикала главниот симптом. Од ова произлегува дека симптомите ќе бидат индивидуални.

Сепак, вреди да се нагласат најчестите симптоми:

 • ширење на болка во лумбалниот регион, долен дел на стомакот и карлицата;
 • честа и болна желба да емитираат урина, вклучително и ноќе;
 • чувство на резии и горење за време на празнење на мочниот меур;
 • чешање на препоните ;
 • рекурентен или постојан абнормален вагинален или уретрален исцедок, кој може да има специфична боја и мирис;
 • присуство на нечистотии од гној или крв во урината или спермата;
 • лажен порив да се дефецира;
 • чувство на туѓ објект во ректумот;
 • зголемување на телесната температура;
 • зголемување на погодениот тестис;
 • зголемен интензитет на болка за време на сексот или за време на физичкиот напор;
 • значајна црвенило на пенисот или на маките;
 • чувство на нецелосно празнење на мочниот меур.

Дијагностика

За да дознаете причината за болката во перинеумот, може да биде само клиничар. За време на првичните консултации, треба да одите кај општата лекарка , која по почетната дијагноза може да го упати пациентот за дополнително испитување на таквите специјалисти:

Таквите лекари ќе препишат специфични лабораториски и инструментални испитувања, но основата на примарната дијагноза ќе биде:

Цистографија кај мажи
 • проучување на историјата на пациентот и животна историја на пациентот со цел да се открие болест која може да доведе до болка од различна природа во перинеалната област;
 • темелно физичко испитување, односно гинеколошки и уролошки, дигитално испитување на ректумот и палпација на долниот дел на стомакот. Ова често ќе укажува на која страна се наоѓа погодениот јајник или тестисите;
 • детален преглед на пациентот - за да се утврди природата на болката, присуството и сериозноста на дополнителни симптоми;
 • општа клиничка анализа на крв и урина;
 • оградена размаска на флора од уретрата и вагината;
 • крвна биохемија;
 • крвен тест за хормони и тумор маркери;
 • микроскопско испитување на измет;
 • Х-зраци и ултразвук на перинеумот или карличните органи;
 • колоноскопија и сигмоидоскопија;
 • иригоскопија и гастроскопија;
 • цистографија и FGDs;
 • КТ и МРИ.

Треба да се запомни дека списокот на дијагностички процедури може да се прошири зависно од тоа на кој специјалист му се упатува пациентот.

Третман

За да се олесни сечење, прободување, кинење и други видови на болка во перинеалниот регион, се користат конзервативни методи, вклучувајќи:

 • употреба на антибактериски и антиинфламаторни лекови, употреба на ректални супозитории и локални масти;
 • употреба на рецепти за традиционална медицина;
 • физиотерапевтски постапки, особено микробранова, ласерска терапија и магнетна терапија;
 • диета терапија - за да се избегне развој на компликации од одредени болести.

Практично сите терапевтски методи се пропишани од лекарот кој присуствувал поединечно за секој пациент. Единствен исклучок е народните лекови, кои вклучуваат имплементација на седентарен бања со додавање на:

 • камилица и календула;
 • калиум перманганат и сода;
 • даб кора и равнец;
 • ленено семе и костен од коњ;
 • Хиперикум и боровинка;
 • листови од кавини и хмељ.

Главните индикации за хирургија се откривање на онколошки формации или цистични тумори, уролитијаза и неефективност на конзервативната терапија.

Болката во перинеумот за време на бременоста бара внимателно следење од лекарот што присуствува при користење на лекови и популарни рецепти. Операцијата, доколку е потребно, се врши само по раѓањето на детето.

Превенција и прогноза

Со цел луѓето да не се соочуваат со проблеми со болката во перинеумот, се препорачува:

 • да води активен и здрав начин на живот;
 • избегнувајте хипотермија;
 • да се вклучат во заштитен пол - за спречување на СПБ;
 • јаде право и избалансиран;
 • ако е можно, избегнувајте повреда на перинеумот и стресните ситуации;
 • да се обезбеди рана дијагноза, навремен и сеопфатен третман на сите болести кои можат да доведат до појава на таков симптом - за ова треба да се подложите целосен медицински преглед неколку пати во годината.

Што се однесува до прогнозата на болката во перинеумот, таа целосно ќе зависи од болеста на органите на урогениталниот систем, која делува како етиолошки фактор. Апел за квалификувана помош на првата манифестација на таков знак во голема мера ги зголемува шансите за поволен исход.

Сподели го овој напис:

"Болка во перинеумот" се забележува кај заболувања:

Аденом на простатата (аденома на простатата) во суштина е малку застарен термин, и затоа се користи денес во малку поинаква форма - во форма на бенигна хиперплазија на простатата. Аденом на простатата, симптомите на коишто ги разгледуваме подолу, е повеќе познат во оваа дефиниција. Болеста се карактеризира со појава на мал јазол (веројатно неколку нодули), кој со текот на времето постепено се зголемува. Особеноста на оваа болест е тоа што, за разлика од ракот во оваа област, аденомот на простатата е бенигрен раст.

...

Попуштени вени на карлицата - патолошка состојба во која крв, наместо нормална циркулација, се фрла долж каналот (рефлукс) назад во оваријалната вена. Жените од раѓање често страдаат од оваа патологија, а активирањето што ја предизвикува болеста честопати станува гестација и породување, бидејќи во текот на бременоста матката значително се зголемува и врши притисок врз вената, спречувајќи нормално циркулирање на крвта. Во исто време, адолесцентните девојки понекогаш може да се соочат со слична болест.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Vulvodynia (син синдром "горење" на вулвата) - е хронична болка или непријатност кај женските надворешни гениталии. Болката може да има поинаква природа и времетраење. Најчесто погодени се жени на возраст меѓу 20 и 60 години.

...

Гарнелелоза, која исто така може да ви биде позната како бактериска вагиноза, е една од најчестите варијанти на заразни болести кои потекнуваат од гениталијата. Гарднелолоза, симптомите на кои главно се однесуваат на жените од раѓање и се манифестираат, пред сè, при појава на карактеристично празнење со "риби" мирис, сепак, може да се појават кај мажите.

...

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...

Ракот на простата е малиген тумор, кој, според степенот на преваленција, е рангиран на четвртото место меѓу другите видови на рак, кои се најчести во медицинската пракса. Рак на простата, чии симптоми се карактеристични само за оваа болест, не се појавуваат главно кај мажи на возраст од 50 години и постари.

...

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

...

Кламидија е исклучително честа болест кај оние кои се сексуално преносливи, односно од голем број на СПБ. Chlamydia, симптоми кои во околу половина од случаите се отсутни кај пациентите, како и клинички манифестации или карактеристични поплаки, се дијагностицира годишно кај повеќе од 90 милиони луѓе.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.