Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка од подлактицата

Болка во подлактицата - симптом кој се карактеризира со манифестација на болка во оваа област, ограничена подвижност на зглобовите. Природата на синдромот на болка и времетраењето ќе зависи од степенот на воспалителниот процес.

Методите на лекување ќе зависат од коренот, точната причина за развојот на овој патолошки процес може да се утврди само од квалификуван специјалист, со спроведување на сите потребни дијагностички процедури. Само-третманот може да доведе до сериозни компликации, вклучувајќи и иреверзибилни патолошки процеси.

Етиологија

Најчесто болката во подлактицата е предизвикана од воспаление на следниве области:

 • крвните садови;
 • лимфни јазли;
 • тетивите;
 • коски и зглобови;
 • поврзување на кожата;
 • нервни завршетоци

Сепак, болката во подлактицата може да биде предизвикана од болести и не е воспалителна.

Во принцип, болно чувство при подигнување на раката може да биде предизвикано од такви патолошки процеси:

Покрај тоа, болката при подигнување на раката може да биде резултат на прекумерна физичка активност, кога се протега или како последица по претходно претходно оперативна интервенција. Во секој случај, само докторот може да ја одреди точната причина со спроведување на сите потребни дијагностички процедури.

Мускулите на подлактицата

Симптоматологија

Природата на клиничката слика, која ќе ја надополни болката во подлактицата, зависи од провоцирачкиот фактор. Значи, кај болести на мускулно-скелетниот систем, може да се присутни следниве симптоматски комплекс:

 • ограничена подвижност на зглобовите;
 • болка во подлактицата, која може да се врати на целата рака, назад. Природата на синдромот на болка ќе зависи од видот на болеста - болка, акутна, остра;
 • оток и црвенило може да се појават во областа на зафатениот зглоб;
 • утринска вкочанетост на зглобовите;
 • мускулна тензија на грбот;
 • се наведнува, пациентот зема присилна позиција;
 • појава на контракција на рамената;
 • локална пораст на температурата;
 • намалување на работниот капацитет;
 • зголемување и изразен деформитет на зглобовите во подлактицата;
 • зголемување на телесната температура , до 40 степени;
 • треска и треска;
 • зголемување на слабост , поспаност ;
 • губење на апетитот ;
 • кожен осип ;
 • главоболка ;
 • општо влошување на здравјето.

Треба да се забележи дека ова се вообичаени симптоми кои можат да бидат присутни со одредена заедничка болест. Во секој случај, ако третманот не се започне навремено, симптомите ќе напредуваат, што во крајна линија може да доведе до целосна онеспособеност на лицето и неповратноста на патолошките процеси.

Покрај болестите на мускулно-скелетниот систем, силната болка при подигнување на раката може да биде знак за коронарна срцева болест, која ќе се карактеризира со следнава клиничка слика:

Исхемична срцева болест

Таквата состојба на пациентот е екстремно опасна по животот, поради тоа, со вакви симптоми, итна потреба да се побара медицинска помош.

Со поразот на нервниот систем, болката може да биде присутна не само при подигнување на раката, туку и при комплетен одмор. Во овој случај, следнава клиничка слика може да се забележи:

Тешка болка во двата подлакти може да биде присутна со ќерамиди, кои ќе се карактеризираат со следниов симптомски комплекс:

Во зависност од формата на болеста, осипот може да се трансформира во чирови, а потоа да се трансформира во некротични области.

Болката во подлактицата кога се подига раката може да укаже на длабока венска тромбоза. Во овој случај, можна е следната клиничка презентација:

 • тежок едем во областа на зафатениот зглоб;
 • црвенило на кожата ;
 • на кожата се појавуваат виолетови или сина ленти;
 • тешки ограничувања на движењето;
 • во пазувите на лимфните јазли се зголемуваат;
 • болка и ограничена подвижност на соседните зглобови;
 • локална треска, во некои случаи, општ пораст на телесната температура;
 • сафенозните вени се проширени и видливи;
 • чувство на експлозија во екстремитетите;
 • чувство на тежина во раката.

Како што патолошкиот процес се влошува, синдромот на болка ќе биде трајно болен, што доведува до целосна неподвижност на зглобот.

Без оглед на тоа што точно се јавуваат симптомите, веднаш треба да го контактирате докторот, бидејќи болката во подлактицата може да биде знак на опасна по живот болест. Навремената дијагноза и правилниот третман значително ги зголемуваат шансите за целосно закрепнување и го минимизира ризикот од компликации и повторување на болеста во иднина.

Дијагностика

Ако постои таков симптом, пред сè, треба да се консултирате со општ лекар. Врз основа на личен преглед и анамнеза, докторот може да го упати пациентот до специјалисти:

Понатамошната дијагностичка програма ќе зависи од собраната историја и тековната клиничка слика. За точна дијагноза може да се користат следните лабораториски и инструментални методи за испитување:

 • ОВК и БАК;
 • крвен тест за коагулација;
 • Доплер ултразвук;
 • радиоаска флебографија;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • КТ скенирање;
 • сцинтиграфија;
 • електромиографија;
 • артроскопија.
Рамкартроскопија

Врз основа на резултатите од тестовите, лекарот може да ја утврди основната причина и да го пропише правилниот третман. Во зависност од утврдената корелација, третманот може да биде и конзервативен и радикален.

Третман

Во овој случај, третманот може да биде:

 • симптоматски;
 • етиолошки;
 • патогенетски.

Врз основа на пристапите за отстранување на основната причина, третманот може да биде:

 • лекови;
 • хируршки;
 • физиотерапија;
 • преку традиционалната медицина.

Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • антиспазмодии;
 • антибиотици;
 • антихипоксанти;
 • бета блокатори;
 • нитрати;
 • хондропротектори;
 • стероидни антиинфламаторни;
 • статини;
 • метаболички;
 • антифунгални;
 • антикоагуланси;
 • фибринолитици.

Дозата на лекови и режимот се пропишува исклучиво од лекарот што посетува, невозможно е да се направат корекции на текот на земањето на лековите, тоа може да доведе до сериозни компликации.

Хируршко лекување може да се врши со следниве методи:

 • маневрирање;
 • стентирање;
 • симпатектомија;
 • оперативно отстранување на анатомската формација, што доведе до компресија на нервот или блокирање на крвните садови.

Во најекстремните случаи, ампутацијата на раката се користи на ниво на подлактица или рамо. Индикации за таков радикален метод на третман се:

 • гангрена ;
 • примарна или секундарна метастаза;
 • тешка смрзнатини, што неизбежно ќе доведе до ткивна некроза.

Физиотерапија исто така може да се препише:

 • електрофореза;
 • магнетна терапија;
 • балнеотерапија;
 • инфрацрвен ласерски третман;
 • УХФ-терапија.

Исто така, лекарот може да препише специјални вежби физикална терапија, курс на масажа и рачна терапија.

Прогнозата ќе зависи целосно од основната причина. Сепак, во секој случај, навремено започнатиот третман значително ја подобрува понатамошната прогноза.

Што се однесува до традиционалната медицина, тие можат да се користат само по препорака на лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето. Треба да се напомене дека во повеќето случаи, таквите методи на терапија се користат само за да се елиминираат симптомите, за целосно да се елиминира патолошкиот процес на овој начин не е секогаш можно.

Превенција

Наменски методи на превенција, во врска со болка во подлактицата, бр. Неопходно е да се почитуваат превентивни мерки во однос на оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Болка во подлактицата" е забележана кај заболувања:

Невропатија на радијалниот нерв (синусен невритис на радијалниот нерв) е лезија на сличен сегмент, имено, метаболна, посттрауматска, исхемична или компресија, локализирана во било кој дел од неа. Оваа болест се смета за најчеста кај сите периферни мононевропатии.

...

Ревматската полимиалгија е воспалителна болест која се манифестира како болка во мускулите на рамото и на карличниот појас, што често може да биде придружено со треска и значително губење на тежината. Точната етиологија на патологијата сеуште е непозната. Симптомите на темпоралниот артритис може да се додадат во целокупната клиничка слика. Најмногу се погодени луѓе од 50 до 75 години. Жените страдаат од оваа болест многу почесто од мажите.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.