Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во десниот хипохондриум

Болката во десниот хипохондриум е првиот знак дека работата на одредени органи, локализирана во оваа област, не успеа. Но, исто така, болката синдром често се манифестира ако патологијата напредува во други органи, од кои нервните завршетоци минуваат на десниот хипохондриум или се сечат со нервните влакна локализирани таму. Во секој случај, болката во десниот хипохондриум е сериозна причина да се оди во медицинска установа за комплетен преглед (особено ако болката настанала за време на бременоста).

Болката во десниот хипохондриум може да манифестира во апсолутно секое лице, без оглед на неговата полова и возрасна група на која припаѓа. Ако непријатноста се манифестира еднаш, тоа не значи дека е време за паника и веднаш да се кандидира на лекар. Причината за контакт со специјалист редовно се повторуваат болките во десниот хипохондриум.

Во десната страна се следните органи:

Органи лоцирани во десната хипохондриумска област
 • црниот дроб;
 • дел од малиот и дебелото црево;
 • жолчното кесе и неговите канали, преку кои поминува жолчката;
 • дел од дијафрагмата.

Ирадијација на болни сензации во оваа област може да се забележи во случај на прогресија на патологиите на следниве органи:

 • срце;
 • белите дробови;
 • интеркостални мускулни структури;
 • панкреас;
 • 'рбетен столб.

Главни причини

Најчесто, болката во десниот хипохондриум може да настане поради такви заболувања на органи локализирани во оваа област:

 • акутна форма на холециститис . Во овој случај, лицето манифестира акутна болка во десниот хипохондриум, бидејќи формираните конгломерати од жолчното кесе влезе во неговиот екскреторски канал, ги повредува и проширува. Како последица на ова, воспалението на овој орган може да се развие во позадината на стагнација на произведената жолчка. Синдромот на болка остро се манифестира, и често се дава во десната рака. Овој симптом е придружен со гадење, повраќање. Човекот одбива да јаде, лежи во присилна позиција. Зголемена болка при инспирација ретко се забележува;
 • улцеративна лезија на дуоденумот . Убодната болка во десниот хипохондриум е карактеристичен знак за формирање на чир. Во овој случај, прогресијата на таквата болест придонесува за патогената активност на бактеријата Helicobacter pylori . Острата и остра болка се манифестира главно ноќе. Многу пациенти ја опишуваат оваа форма на болка во десниот хипохондриум како "нож". Треба да се напомене дека интензитетот на синдромот на болка може да се намали малку по јадење;
 • Воспаление на апендиксот
 • бубрежна колика . Болка за шиење се манифестира токму во случај на таква патолошка состојба. Како што напредува патологијата, болните чувства стануваат неподносливи и не го менуваат својот интензитет дури и во случај на промена на положбата на телото. Во десниот хипохондриум, почнува да се повредува поради фактот дека песокот и формираните конгломерати поминуваат по уринарниот тракт;
 • болка во десната хипохондрија е карактеристична за панкреатитис . Во случај на манифестација, веднаш треба да ја контактирате здравствената установа за да ја разјасните дијагнозата. Во случај на акутна форма на болеста, често е потребна оперативна интервенција;
 • акутен апендицитис . Се карактеризира со појава на акутна болка во десната страна на абдоменот. Едно лице одбива да зема храна, лежи на негова страна (интензитетот на болни сензации се намалува).

Вид на болка и можни болести

И покрај фактот дека причините за болката во десниот хипохондриум се доста разновидни, на искусен клиничар нема да биде тешко да ја одреди вистинската причина за овој симптом. За одредени болести, карактеристична е одредена болка.

Причини за болка (влечење) во десниот хипохондриум:

 • болка во болка вродена во заболувања на црниот дроб. Вообичаено, пациентите одат кај лекарот во случај кога има акутна болка, давајќи ги задните, рачните и другите делови од телото. Но, во речиси сите клинички ситуации им претходеше болна болка. Вреди да се напомене дека апсолутно секој тип на хепатитис се јавува со периоди на манифестација на болка во болка;
 • цироза на црниот дроб . Опасноста од патологија лежи во фактот дека болката се манифестира во завршните фази на нејзината прогресија. Во раните фази, нема болка, и ова го зема предвид фактот дека воспалението во органот веќе напредува и води до смрт на многу хепатоцити. Потоа, погодените области се заменуваат со фиброзно ткиво. Телото повеќе не може целосно да функционира. Тоа е кога болката се јавува;
 • рак процес во црниот дроб . Болната болка, која се манифестира одеднаш со зголемен замор, намален апетит и губење на телесната тежина, треба да послужи како сериозна причина за одење на лекар онколог. Опишаните симптоми се карактеристични за онколошки болести;
 • воспалителен процес кој се јавува во било кој од органите локализирани во десниот хипохондриум, може да предизвика манифестација на болка во болка.

Долна болка во десниот хипохондриум се појавува на позадината на следните патологии:

 • хроничен пиелонефритис . Вреди да се забележи дека во случај на еднострана штета, синдромот на болка обично го дава местото каде што е локализиран здрав бубрег. Непријатност има тенденција да се зголемува со зголемен физички напор;
 • хроничен холециститис . Нарушувањето на функционирањето на жолчното ќесе доведува до досадна болка. Вреди да се напомене дека болката може да се зголеми по земањето оброк. Во ретки случаи, непријатност се појавува дури и со силен здив;
 • панкреатит во хронична форма . Ако патологијата не се третира навреме, тогаш ова е полн со пролиферацијата на сврзното ткиво во органот. Како резултат на тоа, тој престанува да функционира целосно. Болни сензации се појавуваат и кај десниот и левиот хипохондриум после јадење. Постои зголемување на чувството при земање масна или зачинета храна;
 • хроничен хепатитис. Присуството на таков процес може да укаже на досадна болка на десната страна под ребрата, гадење, повраќање, губење на апетитот. Незадоволите сензации по ингестија на масна храна и алкохол се интензивираат. Често даде во задниот дел;
 • хроничен дуоденитис. Воспалението на епителот на 12 дуоденален улкус се јавува на позадината на досадна болка на десната страна под ребрата или во епигастричниот регион. Апетитот на пациентот се намалува или целосно одбива да зема храна. Клиниката е надополнета со металоиди, дијареа, повраќање.

Гинеколошки проблеми и болка во десниот хипохондриум

Ектопична бременост

Кај жените, патологиите на репродуктивниот систем може да предизвикаат појава на непријатни чувства во оваа област.

Често предизвикува појава на болка ектопична бременост . Карактеристична карактеристика на оваа бременост е дека по оплодувањето, јајцето не продира во матката, туку е прицврстено на фалопиевата цевка, каде што започнува нејзиниот развој. Тешка болка се манифестира кога цевката поради таквата патолошка бременост се преврте и паѓа. Во овој случај, веднаш мора да контактирате со квалификуван лекар и да извршите абортус или отстранување на оштетена цевка. Треба да се напомене дека со ектопична бременост, интензитетот на болката е различен. Обично на почетокот на таквата патологија едвај се разликува, но подоцна станува многу силно и неподносливо (во случај на прекин).

Но, не само ваквата патолошка бременост може да предизвика болка. Патологиите на внатрешните генитални органи, исто така, често се придружени од таков симптом. Особено, торзија на цисти на јајниците, како и аднекситис .

Поретки причини за болка во десниот абдомен

 • остеохондроза во градите . Карактеристична особина - зголемена болка кога вдишувате. Честа болка дава назад. Но, постојат и такви клинички случаи кога тоа е грбот, а не хипохондриумот што го повредува пациентот повеќе, а синдромот на болка се зголемува и со инспирација и со издишување;
 • миокарден инфаркт . Болка во десниот абдомен може да се појави во случај на абдоминална форма на оваа болест. Таа има тенденција да се здобие со инспирација;
 • херпес зостер . Опасна патологија, особено ако напредува во текот на бременоста (често станува причина за смрт на фетусот). Болеста напредува по пенетрацијата во телото на вирусот што му припаѓа на семејството на вируси на херпес. Болката се јавува поради фактот дека по воведувањето на вирусот влијае на завршетоци на мембраните нерви;

 • хелминтијаза ;
 • пневмонија ;
 • апсцес на црниот дроб;
 • холангитис ;
 • хемангиом на црниот дроб ;
 • масна дегенерација на црниот дроб .

Дијагностика

Ако се појави овој симптом, особено за време на бременоста, веднаш треба да контактирате со медицинска установа. Специјалист за заразни болести или гастроентеролог се занимава со дијагностика (во бременоста, исто така, треба да советува гинеколог). По првичниот преглед и испитување се подготвува подетален дијагностички план, кој може да вклучува такви студии:

 • ЕКГ;
 • тестови на црниот дроб. Оваа анализа може да покаже комплетна слика на црниот дроб;
 • Ултразвук;
 • хемограм;
 • Х-зраци на 'рбетниот столб;
 • Х-зраци на белите дробови;
 • анализа на измет.

Медицински настани

По дијагнозата, лекарот ќе го пропише правилниот третман. Тоа може да биде различно, бидејќи сите болести кои се придружени со ваков симптом имаат поинаков третман. Може да се користи како конзервативна терапија, по што пациентот е целосно излечен и оперативна интервенција (на пример, во случај на акутен апендицитис).

Сподели го овој напис:

"Болка во десниот хипохондриум" се забележува кај заболувања:

Апсцесот на црниот дроб е процес на формирање на гној наполнета празнина во паренхимот на органот поради воведување на пиогена микрофлора во него. Причините кои предизвикуваат оваа болест може да бидат и бактерии и протозои. Ако се воведат бактерии, се развива бактериски апсцес на црниот дроб, а ако се развијат амеби и други протозои, се јавува абебен црн апсцес.

...

Алкохолниот хепатитис е воспалителна болест на црниот дроб, која се развива како резултат на продолжена употреба на пијалоци што содржат алкохол. Оваа состојба е претходник на развојот на цироза на црниот дроб. Врз основа на името на болеста, станува јасно дека главната причина за појавата е употребата на алкохол. Покрај тоа, гастроентеролозите идентификуваат неколку фактори на ризик.

...

Алвеококозата е паразитарна болест предизвикана од алвеококи и се карактеризира со формирање примарна лезија во црниот дроб. Болеста има сериозни симптоми и последици, а во многу случаи, болеста завршува дури и со смртта на пациентот. Затоа, нејзината дијагноза и третман кај луѓето треба да се спроведе навремено, со цел да се избегне развој на компликации.

...

Амилоидозата е болка која може да влијае на сите органи во телото. Главната причина за нејзиниот развој е акумулацијата на амилоидните протеини во ткивата, кои вообичаено не треба да бидат во телото. Како по правило, ова нарушување на производството на протеини влијае врз телото на луѓето од 60 години и постари. Најопасната работа е дека АА и А1 амилоидозата може да станат "катализатор" за болести како склероза, недостаток на внатрешни органи, па дури и атрофија на екстремитетите.

...

Анемија на Минковски-Шауфард (наследна микросфероцитоза, микросфероцитна анемија) е вид на анемија во која уништувањето на црвените крвни клетки се јавува побрзо од нивниот животен циклус. Овој патолошки процес е можен поради интрацелуларни дефекти на црвените крвни клетки. Преваленцата на оваа болест е прилично голема - 80% од сите случаи на анемија.

...

Аортна инсуфициенција е патолошки процес во срцето, кој се карактеризира со нецелосно преклопување на аортниот отвор со митрални валвуларни летоци. Ова значи дека меѓу нив се формира јаз, што, пак, води до прелевање на крвта во левата комора. Се протега, што го прави полошо да ги извршува своите функции. Оваа болест е втора најчеста болест на срцето и често е придружена со стеснување на аортата. Инсуфициенцијата на аортната валвула почесто се дијагностицира кај мажи отколку кај женките. Во зависност од факторите на појавата, ова нарушување може да биде примарно и секундарно. Затоа развојните фактори се вродени патологии или болести.

...

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...

Автоимуниот хепатитис е патолошка лезија на главниот хематопоетски орган, црниот дроб, кој има нејасна етиологија и води кон уништување на клетките на црниот дроб со последователен развој на откажување на црниот дроб. Меѓу сите патологии на црниот дроб, автоимуниот хепатитис зафаќа околу 25%, а и двете деца и возрасни страдаат од него. Жените се предмет на оваа патологија 8 пати почесто од мажите.

...

Бесконечен холецистит е воспаление на органот без формирање на камења, што се карактеризира со отсуство на камења во органот, за разлика од холелитијаза. Најчесто, луѓето имаат хроничен безбоен холециститис, но исто така е акутен и е поврзан со бактериска, вирусна или паразитарна инфекција на орган. Почесто, патологиите на фер секс се болни, а возраста не игра посебна улога.

...

Билијарниот панкреатит е болест на панкреасот, која е тесно поврзана со жолчни камења и формирање на камења кои го нарушуваат протокот на жолчката. Денес, бројот на луѓе со оваа болест значително се зголемил, што е поврзано со несоодветен животен стил и нездрава исхрана - јаде премногу масна и пржена храна. Затоа, исхраната мора да биде вклучена во третманот на оваа болест, бидејќи без нормализирање на внесот на масти и јаглени хидрати во телото, невозможно е да се ослободи од болеста. Тоа е, исхраната е клучот за ефикасен третман на патолошката состојба.

...

Билиарната цироза е патологија на црниот дроб, што резултира од долготрајно нарушување на одливот на жолчката поради холестаза или оштетување на билијарниот тракт. Ова е процес на хронично воспаление со автоимуна генеза. Патологијата е секундарна и примарна. Треба да се забележи дека претежно кај лицата со оваа патологија се забележува примарна билијарна цироза.

...

Бластоцистис е паразитска природа на болеста, која е предизвикана од пенетрацијата на бластоцистот во цревата. По некое време, овие микроорганизми стануваат дел од микрофлората, па некое време симптомите може да бидат целосно отсутни.

...

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...

Хемангиом на црниот дроб е болест која е придружена со формирање на бенигнен тумор. Оваа болест има извонредна природа. Често, хемангиомот на црниот дроб е комбинација од васкуларни неоплазми од бластоматозна и дизембиопластична природа.

...

Хепатитис Д е друг вид на вирусна инфекција на црниот дроб. Неговата карактеристична особина е тоа што најчесто се јавува истовремено со хепатит Б, помалку се смета за компликација на негативните ефекти на ХБВ. Провокатор е специфичен микроорганизам кој често инфицира лице со парентерален пат, т.е. преку крв. Покрај тоа, постојат и други механизми на инфекција.

...

Хепатитис Г е заразна болест предизвикана од негативниот ефект на специфичен патоген на црниот дроб. Меѓу другите сорти на оваа болест е помалку веројатно дека ќе се дијагностицира. Прогнозата целосно зависи од нејзината варијанта. Носачот на патолошкиот агенс се смета за болен човек и асимптоматски носител на вирусот. Најчеста инфекција е преку крв, но постојат и други механизми за влез на бактерии.

...

Хепатитисот Е е прилично тешка патологија која се карактеризира со вирусно оштетување на црниот дроб. Посебна карактеристика на други видови на болести е тоа што често продолжува позитивно и завршува со заздравување. Сепак, во исто време, тоа е опасно за жените во позиција.

...

Хепатомегалијата на црниот дроб е главен знак дека се појави дефект во нормалното функционирање на овој орган. Со прогресија на таква состојба, големината на црниот дроб се зголемува. Најчеста причина за хепатомегалија е труење на телото со разни отрови и токсини.

...

Хипербилирубинемијата е патолошка состојба кога нивото на билирубин во крвта се зголемува. Развојот на болеста предизвикува разни болести на внатрешните органи. Ова се болести на црниот дроб и жолчните камења. Ако процесот на хипербилирубинемија е во првата фаза на развој, тогаш не се спроведува специфична терапија. Во некои случаи, жолчното кесе започнува да се разгорува.

...

Хиперпротеинемијата е патолошка состојба која води кон значително зголемување на содржината на протеини во човечката крв, што е поврзано со намалување на количеството на вода во васкуларниот слој или со развој на патолошки протеини за време на акутните фази на воспалителните процеси во телото.

...

Хиперспленизам (хиперспленичен синдром) е уништување на клеточните елементи на крвта од страна на слезината, што помага да се намали нивото на црвените крвни клетки, белите крвни клетки и тромбоцитите во циркулаторниот систем. Во циркулацијата на крвта системот го зголемува притисокот, предизвикувајќи стагнација процеси во слезината.

...

Дикроцелиозата е паразитарна болест поврзана со хелминтијаза, со подгрупа на трематотози, придружена со оштетување на црниот дроб и жолчниот меур. Статистиката наведува дека дикроцелиазата е почеста во Азија, Европа, Африка, Америка, поретко во Русија и Сербина.

...

Дискинезија на жолчното кесе - се смета за прилично честа патологија, која се карактеризира со нарушување на функционирањето на овој орган, што предизвикува недоволен проток на жолчката во дуоденумот. Болеста може да биде примарна и секундарна, што ќе предизвика причините за нејзиното формирање да биде различно. Често се конгенитални аномалии или други заболувања на органите на дигестивниот систем.

...

Дисхолиумот на жолчното кесе е патологија која се карактеризира со промена на составот на жолчката. Ваквата состојба, како по правило, е резултат на разни болести и нарушувања во начинот на живот на една личност.

...

Дифузните промени во црниот дроб се честа патолошка состојба која се карактеризира со развојот на трансформациите на жлечното ткиво. Опасноста е дека болеста се развива дури и со мали нарушувања и не е невообичаена кај децата.

...

Жолтицата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на високата концентрација на билирубин во крвта. Да се ​​дијагностицира болеста може и возрасни и деца. Секоја болест може да предизвика таква патолошка состојба, и сите тие се сосема различни.

...

Болеста на камперс, која исто така е честопати дефинирана како холелитијаза или холелитијаза, е болест кај која камењата се формираат во жолчното кесе или во жолчните канали. Болеста на галстон, чии симптоми се забележани кај пациенти, како што е прикажано со резултатите од медицинската пракса, е неефикасно во третманот со употреба на конзервативна терапија и разни видови техники, бидејќи единствениот начин да се излечи болеста е операција.

...

Дебелината на црниот дроб, исто така дефинирана како масна хепатоза, е хронична или акутна болест на овој орган. Дебелината на црниот дроб, чија симптоми се поврзуваат со метаболните нарушувања што се јавуваат на клеточните нивоа, се јавува во врска со дистрофичните процеси кои се концентрирани во паренхимот на засегнатиот орган.

...

Стаклестата е прилично редок патолошки процес во кој пуштањето на слична супстанција или нејзиниот транспорт низ жолчните канали се забавува или целосно прекинува. Во областа на медицината, таква повреда е исто така позната како холестаза.

...

Калкулусниот холециститис е една од манифестациите на JCB, во кои се јавуваат депозити на калкулус во засегнатиот орган. Болеста не се манифестира долго време, но во периодот на егзацербација, кога еден или повеќе камења почнуваат да се движат по канал, а понекогаш и целосно го блокираат, се појавуваат симптоми на билијарна колика. Најчесто, луѓето со оваа патологија се пропишани хируршки интервенции, а најпосакуваната опција за операција е лапароскопска.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.