Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во долниот дел на грбот

Болката во долниот дел на грбот е симптом кој се манифестира во секоја личност барем еднаш во животот. Медицинската статистика е таква што во текот на неговиот живот болните чувства во оваа област се манифестираат кај околу 80% од жителите на европските земји. Во исто време, лекарите почнуваат да го озвучуваат алармот, бидејќи таков симптом стана "помлад". Ако претходната болка на десната или левата страна, која може да даде или не се откаже, беше привилегија на само постари луѓе, сега просечната возраст на нејзината примарна манифестација е од 35 до 45 години. Често се дијагностицира дури и кај адолесцентите. Сето ова укажува на тоа дека на прашањето зошто долниот дел од грбот боли, секој треба да го знае одговорот, бидејќи никој не е имун од појавата на таквите болни сензации.

Всушност, постојат многу причини за прогресија на таквата патолошка состојба. Често болката во лумбалниот регион ја придружува остеохондрозата , ишиасот , лумбаго, разни лумбосакрални патологии. Важно е да се разбере дека ако овој симптом се манифестира, тогаш во никој случај не може да се игнорира. Се разбира, тоа може да предизвика доста физиолошки причини, како што се зголемен физички напор или хипотермија. Но, исто така, болката во оваа област може да биде прв знак за прогресија на сериозни патологии во човечкото тело. Важно е веднаш да одите за да видите квалификуван доктор кој може да ја утврди вистинската причина за оваа состојба и да го пропише правилниот третман.

Видови

Болка во долниот дел на грбот

Во зависност од нејзината локација:

 • локален Во овој случај, синдромот на болка се манифестира на едно одредено место во лумбалниот регион. Во некои случаи, болката се откажува. Често постои болка во задниот дел под половината;
 • генерализирани. Во овој случај, синдромот на болка го опфаќа не само лумбалниот регион, туку и целосно целиот грб.

Во зависност од времетраењето на болката, постојат:

 • наизменична болка;
 • постојан.

Интермитентна болка

Овој симптом го доби своето име поради фактот дека тој исчезнува по елиминирањето на фокусот на болката, а лицето целосно се опоравува. Најчесто, непријатноста од овој тип се манифестира како резултат на абнормални физички напор или физиолошки карактеристики на човечкото тело. Но, често причината за појава на периодични болки станува патологија на внатрешните органи на акутна природа. Вреди да се напомене дека болката предизвикана од болести на виталните органи е од два вида:

 • озрачувачки;
 • рефлектира.

Постојана болка

Обично причините за овој тип на болка се:

 • воспаление во структури на коски и 'рскавици;
 • процесите на дистрофија и уништување во коските и 'рскавицата;
 • нарушувања на циркулацијата на крвта во садовите на нозете.

Многу поретко, причината за постојана болка во лумбалниот регион е оштетување на мускулните структури или внатрешните органи. За прогресијата на болката од овој тип тие велат дека за елиминирање на патолошкиот фокус е речиси невозможно, бидејќи механизмот на дегенерација на коските и 'рскавицата е веќе започнат. Целата поента тука е дека во медицината сега практично нема средства кои целосно може да ги елиминираат дистрофичните или дегенеративните процеси во човечкото тело.

Главните причини за постојана болка:

 • оштетување на нервните влакна што произлегуваат од лумбалните пршлени;
 • оштетување на нервните нодули локализирани во близина на 'рбетниот столб во сакралниот регион, како и на лумбалниот дел.

Епидемии, чиј проток е придружен со појава на постојана болка во лумбалниот 'рбет:

Синдромот на болка кај жените

Често, прашањето зошто болката во болка е побарано од претставници на прекрасната половина на човештвото. Болката во долниот дел на грбот на десната или левата страна може да биде еден од првите знаци на прогресија на опасни гинеколошки заболувања.

Аднекситис

Причини за болка во долниот дел на грбот десно и лево кај жени:

 • аднекситис . Најчесто болни сензации локализирани во долниот дел на стомакот, но исто така често се даваат во долниот дел на грбот, па дури и во ногата;
 • торзија на цисти на јајниците;
 • менопауза ;
 • бременост

Болка во долниот дел на грбот кај мажите

Болката во долниот дел на грбот лево или десно од посилниот пол често се манифестира поради природата на нивните професионални активности. Но, тие исто така може да го сигнализираат прогресијата на следните патологии:

 • простатит ;
 • епидидимитис . Главната локација на локализација на болка е област на препоните. Но, таа исто така може да даде назад и нога.

Чести причини за болка

Болката во долниот дел на грбот лево или десно се манифестира поради прогресијата на патологиите на гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, болестите на виталните органи кои се заразни во природата. Исто така, овој симптом може да биде знак за растење на рак или хируршка компликација, последица на метаболичко нарушување.

Причини за болки во грбот лево и десно може да бидат како што следува:

 • апендицитис . Во овој случај, главната локација на локализација на болката е вистинскиот илијачен регион, но може да се даде во долниот дел на грбот. Обично се манифестира болка во грбот на десната;
 • холециститис . Болката често се манифестира во десниот хипохондриум и зрачи до долниот дел на грбот. Постои манифестација на болка во долниот дел на грбот на десната страна (поради локацијата на погодениот жолчен меур);
 • панкреатитис ;
 • адхезии по хируршка интервенција;
 • патологија на бубрезите. Во овој случај, може да има и болки во грбот и акутна болка. Во зависност од тоа кој бубрег ќе се подложи на патолошки процес, болката во долниот дел на грбот ќе се појави десно или лево. Болни сензации се придружени со пиелонефритис , гломерулонефритис , нефросклероза и така натаму. Акутната болка во грбот често се манифестира во позадина на уролитијаза , кога формираниот конгломерат поминува низ уринарниот тракт;
 • дебелина 4 степени. Болката во болки во долниот дел на грбот се јавува како резултат на зголемен товар на оваа област;
 • миозитис Остра болка во долниот дел на грбот со такви патологии обично се манифестира по тешка хипотермија;
 • инфективни процеси кои се јавуваат во коскеното ткиво. Оваа состојба се карактеризира со акутна болка во грбот;
 • тумори. Во раните фази на болка не може да биде. Акутна болка во грбот се манифестира во фази 3-4 од рак.

Медицински настани

Вообичаено, пациентите не се загрижени само за прашањето зошто грбот е болно, но исто така се прашуваат што да прават во оваа ситуација? Алгоритмот на дејство може да варира во зависност од тоа дали причината за болката е позната или не.

Ако пациентот нема поим што предизвика акутна болка во грбот, тогаш првото нешто што треба да го направи е да ја измери температурата на неговото тело. Ако е покачена, тогаш веројатноста е голема што болните чувства се предизвикани од прогресијата на инфективните или воспалителни процеси. Не е препорачливо да направите нешто самостојно - подобро е веднаш да се јавите на лекар или да одите во здравствена установа за советување и дијагностика.

Ако причината за болката е мускулите влакна или модринки, тогаш можете да започнете да го направите следново:

 • земете антиинфламаторни лекови. Таквата мерка на третман ќе помогне во ублажување на болката и намалување на интензитетот на воспаление;
 • може да земете диуретичен лек за лекување себе;
 • фиксација на мускулите и коските на долниот дел од грбот со крпа.
Препорачана положба за болки во грбот

Што да не се прави:

 • ако постои систематска манифестација на болки во грбот, која, исто така, се откажува, тогаш не се препорачува цело време да се употребуваат лекови против болки. Елиминацијата на главниот симптом (болка) може подоцна да го комплицира дијагностичкиот процес;
 • како метод на третман не може да се прибегне кон греење. Многу луѓе веруваат дека ако го загреете погоденото место, болката ќе престане. Ова не е случај;
 • Нема потреба веднаш да се обратите за третман на хиропрактр ако е нарушена положбата на пршлените. Ваквите промени можат да бидат последица на дистрофичните процеси, па затоа не може да се применат мерки за лекување се додека не се заврши комплетно испитување на телото.

Третманот на болка во лумбалниот регион го врши невролог. Планот за лекување е развиен во зависност од она што предизвика манифестација на болка. Методите може да бидат конзервативни и оперативни. Обично, лекарите прво решаваат да се приберат кон конзервативни методи на лекување, и само поради нивната неефикасност, тие прибегнуваат кон хируршка интервенција.

Третманот со лекови може да се состои во земање такви лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • глукокортикоиди;
 • диуретици;
 • антиспазмодии;
 • пробиотици и други работи.

Сподели го овој напис:

"Болка во грбот" се забележува кај болести:

Бубрежниот апсцес е ретка болест која се карактеризира со формирање на ограничена област на воспаление исполнето со гноен инфилтрат. Патолошкиот фокус е одделен од здравите ткива на овој орган со гранулациона осовина. Болеста се однесува на бројот на заболувања кои бараат итна операција.

...

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...

Анурија е состојба во која урината не влезе во мочниот меур и, како резултат на тоа, не се испушта од неа. Со оваа состојба, количината на емитирана урина дневно се намалува на педесет милилитри. Со овој клинички симптом, не постои само отсуство на течност во мочниот меур, туку и потреба да се испразни.

...

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...

Астенинскиот синдром (астенија) е невропсихијатриска болест која обично е вклучена во клиничката слика на невропсихијатриски, нозолошки форми, како и соматски комплекси на симптоми. Оваа состојба се манифестира со емоционална нестабилност, слабост, зголемен замор.

...

Ахондроплазијата е конгенитална патологија во која се јавува патолошко нарушување на коскениот раст, имено коскеното ткиво на скелетот и черепот.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Бергерската болест (igA-nephropathy, igA-nephritis) е неинфективна форма на гломерулонефритис, која се карактеризира со бавен клинички курс, зголемување на хематурија, протеинурија и ренална инсуфициенција. Болеста е опасна, бидејќи специфичниот третман за него не е развиен.

...

Шеуерман-Мау-овата болест (синхерманска кифоза, дорзална (јурнална) јуфилна кифоза) е прогресивен деформитет на 'рбетот кој се развива за време на активниот раст на телото. Без навремено лекување може да доведе до сериозни последици.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Воспаление на бубрезите - болест која се карактеризира со прогресија на воспаление во апаратот на пекторалниот карцином, гломерули, тубули и садови на бубрезите. Оваа болест подеднакво ги погодува и жените и претставниците на посилниот пол. Можно е појава на воспаление на бубрезите и кај деца од различни возрасни групи. Како патоген дејствува условно патогени микроорганизми кои живеат во човечкото тело.

...

Гастроптозата е болест во која стомакот зафаќа анатомски абнормална положба, многу пониска во споредба со нормата и во однос на другите внатрешни органи. Клиничарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на оваа болест, но тие ќе се разликуваат во зависност од неговата форма.

...

Хематурија е термин кој го користат лекарите за да укажат на присуство на крв во урината во количина што е многу повисока од нормалната. Хематурија не е независна болест, тоа е симптом кој укажува на прогресија на патологиите на бубрезите и уринарниот тракт. Во овој случај, постои боење на урина излачена во црвено-кафена боја.

...

Хемоглобинуријата е една од формите на хемоглобинемија, која се карактеризира со оштетување во садовите. Во оваа состојба, црвените крвни клетки се протегаат над васкуларниот кревет и влегуваат во урината. Ако урината ја менува бојата во темница, содржи хемоглобин. Ова укажува на интензивна дезинтеграција на црвените тела предизвикани од внатрешна болест или од влијанието на надворешните фактори. Симптоматично, болеста се манифестира со бледило на кожата, жолтица, повраќање, треска.

...

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...

Хиперволемија - повреда на циркулирачкиот волумен на крв во крвните садови во насока на зголемување. Во медицината, оваа состојба е поделена на едноставна, олигоцитемска и полицитемична. Тие се разликуваат во зависност од нивото на хематокрит. Постои, исто така, хиперволемија во пулмоналната циркулација - изолиран тип на хиперволемија, кој исто така се нарекува пулмонална хипертензија.

...

Хиперпротеинемијата е патолошка состојба која води кон значително зголемување на содржината на протеини во човечката крв, што е поврзано со намалување на количеството на вода во васкуларниот слој или со развој на патолошки протеини за време на акутните фази на воспалителните процеси во телото.

...

Хипертоничноста на матката е контракција на органот долго пред назначениот период на работа, што понекогаш може да се манифестира во раната бременост. Со други зборови, тоа е симптом кој укажува на развој во телото на жената на патологија која може да доведе до спонтан спонтан абортус.

...

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

...

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...

Хипоменореа (син Сиромашна месечна) - прекршување на менструалниот циклус, кога мала количина крвава течност се секретира од гениталниот тракт (помалку од 50 милилитри). Патологијата може да биде примарна и секундарна.

...

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...

Кај луѓето, 'рбетот игра голема улога. Таа служи како поддршка за телото и главата, ги омекнува ударите, го штити 'рбетниот мозок, а исто така врши и други важни функции. Затоа и малите неправилности во работата на 'рбетот може да доведат до проблеми.

...

Бубрежна дистопија е конгенитална болест која се карактеризира со повреда на топографијата на органи. Може да биде една или двострана. Клиничарите забележуваат дека таквите конгенитални абнормалности се доста ретки - кај една кај 800-1000 деца. Третманот може да биде и конзервативен и радикален, се користи само со развој на сродни компликации.

...

Дисфункција на билијарниот тракт - е патолошки процес поврзан со нарушен проток на координирани моторни процеси на мускулните ткива на жолчниот меур и жолчните канали. Најчесто ова се случува наспроти позадината на нарушување на сфинктерот, кога не ја исфрла жолчката од црниот дроб во дуоденумот.

...

Јариска дисфункција - повреда на хормоналната функција на репродуктивниот систем. Ова нарушување често се развива на позадината на нарушувањата во ендокриниот систем, како и воспаление кај внатрешните женски генитални органи. Најголема опасност е тоа што оваријската дисфункција може да предизвика рак на дојка, па дури и неплодност.

...

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.