Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во бубрезите

Болеста на бубрезите (во бубрегот) може да укаже на одредена болест поврзана со бубрезите. Особено, овие може да бидат следниве болести:

 • уролитијаза;
 • пиелонефритис (болката во овој случај не е премногу силна, според природата на манифестацијата притиска, се забележува или од едната страна или се манифестира во билатерална форма);
 • бубрежна нефроптоза (нејзино пропуст), хидронефроза;
 • формирање на тумор во бубрегот (малигни или бенигни).

Ако зборуваме за воспалителни заболувања на бубрезите, тогаш во овој случај болката се јавува настрана, постепено се зголемува интензитетот на манифестацијата, кога се допира површината на локацијата на бубрезите, се појавува и болка. Покрај тоа, температурата се зголемува, мокрењето станува почеста, се појавува гадење.

Болест на бубрезите исто така може да укажуваат на болести кои не се директно поврзани со бубрезите, што исто така треба да се земат предвид кога се појавуваат соодветните симптоми.

Следните симптоми укажуваат на релевантноста на бубрежна болест:

 • болка во долниот дел на грбот и локација на бубрезите;
 • пруритус;
 • болно мокрење, печење при уринирање;
 • намален вид;
 • честа мокрење, придружено со ослободување на мала количина на урина;
 • промени во надворешните карактеристики на урината (матни лобуси, крв во урината итн.).

Болести за кои се јавува болка во бубрезите:

 • бубрежна фиброма, аденом на бубрезите;
 • пиелонефритис;
 • уролитијаза;
 • бубрежна хидронефроза;
 • бубрежна нефроптоза;
 • рак на бубрезите итн.

Сподели го овој напис:

"Болка во бубрегот" се забележува кај болести:

Хидронефротична трансформација или хидронефроза на бубрегот е болест, како резултат на која започнува патолошкото проширување на бубрежниот систем на карлицата. Патолошкиот процес се должи на фактот дека процесот на одлив на урина е нарушен во бубрезите. Како по правило, болеста влијае само на еден бубрег. Младите жени се најмногу осетливи на болеста.

...

Нефропатија е патолошка состојба која се карактеризира со лезија на гломеруларниот апарат и реналниот паренхим. Како резултат на тоа, функционалноста на органот е значително намалена, што може да предизвика прогресија на опасни компликации. Етиологијата на болеста е доста разновидна. Вреди да се напомене дека бубрежната нефропатија напредува полека и во раните фази на развој, симптомите може да не се појават. Затоа, самиот човек дури и не сфаќа дека развива таква опасна патологија.

...

Туморот на бубрезите е патолошки процес кој се карактеризира со пролиферација на органските ткива, што се манифестира во форма на очигледни квалитативни промени во структурата на овој орган. Тежината на патолошкиот процес во бубрежен тумор ќе зависи од типот на малигните или бенигни тумори. За да се утврди природата на таквата болест е можно само со спроведување на сеопфатен преглед, кој задолжително вклучува КТ (компјутерска томографија) и МНР.

...

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...

Ракот на бубрезите е малиген тумор кој се развива во еден или двата бубрези, претежно расте врз основа на епителниот слој (површинскиот слој) на погодениот орган и е склон на метастази. Ракот на бубрезите, симптомите на кои најчесто се забележува кај мажите на возраст од 55-75 години, исто така е дијагностициран кај жените, а за време на периодот на проверка на неодамнешните статистички податоци има зголемување на инциденцата кај луѓето во развиените земји.

...

Циститис кај жени е воспалителен процес кој влијае на мукозниот слој на мочниот меур. Оваа болест се карактеризира со чести и болни пориви да ја емитираат урината. По процесот на празнење на мочниот меур, жената може да почувствува горење и остри грчеви, чувство на недоволно празнење. Често, урината излегува со слуз или крв. Дијагноза и третман на циститис кај жените се состои од цела палета на алатки. Да се ​​спроведат такви активности, како и да се објасни како да се третираат циститис кај жените, може да биде само високо квалификуван уролог. Покрај тоа, спречувањето на оваа болест е можно самостојно дома.

...

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.