Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пета болка

Пета болка при одење е прилично чест симптом кој може да биде предизвикан од широк спектар на физиолошки и патолошки причини. Оваа состојба често се забележува кај луѓе од различни возрасни категории. Вреди да се напомене дека претставниците на прекрасната половина на човештвото често се жалат на болка во петицата. Причината за ова е доста едноставна - жените сакаат високи потпетици, а многу од нив речиси ги носат.


Човечката пета е уникатен дел од телото. Таа има посебна анатомска структура, како и прилично густа маснотија. Сето ова ѝ дава можност да издржи огромни товари. Но, и покрај сето ова, петицата исто така е прилично ранливо место, бидејќи нервните влакна и крвните садови минуваат низ него. Тоа е оштетување на нервните влакна, што честопати станува главната причина зошто повредите болат кога одите, по спиење и така натаму.

Етиолошки фактори

Сите причини поради кои потпетиците можат да бидат болни при одење, за време на сон, па дури и при мирување, клиничарите условно се делат на неколку големи групи:

 • етиолошки фактори кои немаат врска со патолошки процеси во човечкото тело;
 • болести во кои патолошкиот процес директно влијае на структурата на петицата и ногата како целина;
 • траума;
 • патологија во човечкото тело, во која влијае остео-артикуларниот апарат.

Причини за болка во пета кои не се поврзани со патолошки процеси:

 • стрес елементи на ногата во текот на долг временски период. Болката во петиците во овој случај се должи на носење непријатни чевли, или на фактот дека едно лице троши многу време на нозете;
 • процесот на масна атрофија во петата. Во овој случај, болката во петицата се манифестира ако лицето има драматично намалување на телесната тежина, или врши дневни физички активности кои не се соодветни за него (премногу интензивно);
 • професионалната активност исто така може да предизвика болка во петицата. Обично, луѓето кои поради својата работа мора да бидат "на нозе" се жалат на таква неудобност;
 • дебелина или брзо зголемување на телесната тежина. Болки во пета се случуваат поради сериозно преоптоварување.

Патологија на стапалото, поради што потпетици може да болка кога одење:

 • бурзитис ;
 • плантарски фасцитис. Токму оваа болест најчесто станува причина, поради што повредите се повредуваат при одење или дури по спиење;
 • тарзален синдром;
 • апофизитис на калцинеус. Често станува причина за болка кај петата кај децата. Често се манифестира по долг рок или интензивен физички напор;
 • Хаглунд-Шинц-ова болест;
 • ахилодинија;
 • компресивна невропатија на плантарните нерви;
 • валгус деформитет на стапалото;
 • сензорна невропатија, која има наследен тип. Се карактеризира со појава на болни сензации не само при одење, туку и по спиење, па дури и при одмор.
Причини за болка во петицата

Патологиите што доведуваат до оштетување на зглобните зглобови и коскените структури:

 • метастатска болест;
 • коскена туберкулоза . Прво, повредите болат при одење, подоцна болката се јавува наутро (по спиење) и го придружува пациентот во текот на денот. Со голема лезија, постојано се забележува болка во петицата;
 • анкилозантен спондилитис ;
 • формирање на малигната природа, напредувајќи во коските на нозете. Во овој случај, потпетици повредени наутро, а подоцна болката станува хронична;
 • ревматоиден артритис ;
 • еритромелалгија;
 • остеомиелитис ;
 • гихт ;
 • болка во петата, исто така, може да се случи со прогресија на болести предизвикани од инфективни агенси кај луѓето;
 • напукнати потпетици.

Дијагностика

Бидејќи болката во петицата при одење може да биде предизвикана од многу причини, во случај на нејзина систематска манифестација, треба да се консултирате со лекар за квалификувана медицинска помош. Забрането е да се направи нешто за целите на третманот, бидејќи е можно само да ја влоши состојбата. Ако е болно да се повлечеш на петицата, тогаш треба да контактирате со ортопедски трауматолог или ревматолог . Повремено може да се побара дополнително советување од специјализирани лекари.

Лекарот ќе спроведе физички преглед на пациентот, ќе ја разјасни историјата, потоа ќе може да назначи план за дијагностички мерки. За точна дијагноза, ако има болка во пета при одење, ќе треба да помине и инструментална и лабораториска дијагностика.

Лабораториски методи:

 • крвен тест ;
 • крвна биохемија ;
 • пункција на артикуларната кеса со цел да се добие ексудат. По постапката се врши бактериоскопско испитување на материјалот;
 • донација на крв за откривање на тумор маркери;
 • бактериолошка анализа на ексудат од артикуларната кеса;
 • крв за шеќер.

Инструментална дијагностика:

Радиограф на ногата
 • Важен дијагностички метод за манифестација на болка во пета при одење е радиографија. Таа дава можност да се процени состојбата на коскените структури. Тоа може да се направи за пациенти од различни возрасни категории;
 • пункција на синовијалната кеса. Да ја направите оваа постапка само во случај на сомневање за прогресија кај бурзитис на лице;
 • електронеуромиографија;
 • коскена пункција - метод кој се користи за да се добие парче коскена срцевина;
 • Ултразвук;
 • МНР на ногата и глуждот ;
 • КТ на стапалото .

Медицински настани

Лекарот, за попрецизна дијагноза, ќе треба да ги евалуира резултатите од тестовите, и само по тој ќе може да пропише оптимален план за лекување. Но, за терапијата да биде ефикасна, пациентот треба:

 • да се намали телесната тежина, ако значително ја надминува нормалата;
 • намалување на товарот на нозете;
 • прават посебни вежби за нозете;
 • носат ортопедски чевли.

Во зависност од тоа кој патолошки процес предизвикал појава на таков непријатен симптом, се назначи план за лекување. Да се ​​направи нешто, без одобрение на лекарот што е присутен, е забрането.

Планот за лекување може да вклучува:

 • рецепт за антибиотици;
 • антиинфламаторни лекови;
 • масажа;
 • спроведување екстраартикуларна блокада на лекови;
 • употребата на физиотерапевтски методи;
 • облоги на пета;
 • сет на вежби.

Сподели го овој напис:

"Пета болка" се забележува кај болести:

Анкилозирачки спондилитис или анкилозен спондилитис е системско хронично воспаление кое се јавува во зглобовите и е концентрирано, обично во 'рбетот. Анкилозирачки спондилитис, чии симптоми се манифестираат во ограничувањето на мобилноста на погодената област, е главно релевантен за мажи во возрасната група од 15 до 30 години, а за жените оваа болест се наоѓа во пракса 9 пати поретко.

...

Achillobursitis е воспалителна болест која влијае на ахиловата тетивска синовијална кеса. Како резултат на прогресијата на патологијата, ексудат се акумулира во рамките на артикуларната артикулација, предизвикувајќи компресија во близина на голем број локализирани ткива, што доведува до оштетена моторна функција. Во медицинската литература, оваа болест се нарекува и ахилодинија или Албертовата болест. Локализацијата на воспалителниот процес е поврзаноста на Ахиловата тетива и каменене. Achillodinia лесно може да се излечи, главната работа е да побарате медицинска помош од квалификуван специјалист во времето.

...

Шинц-ова болест (синхронизирана болест на Хаглунд-Шинц, остеохондропатија на каканален кртулак) е еден од видовите на остеохондропатија, која се карактеризира со уништување на канцерната коска на какапниот кртулак, што се јавува во позадината на нарушувањето на локалната циркулација на крвта. Најчеста дијагноза се дава на адолесцентните девојки.

...

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...

Пета поттикне е вид на раст на пределот на коски и ткива, локализиран во областа на приврзаност во подножјето на лигаментите и во некои случаи има остеофит. Пета поттикната, симптомите кои главно се појавуваат кога пациентот е нарушен од метаболизмот, може да се појави и во случај на рамна нога како резултат на прекумерно претерување на стопалото.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.