Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во езофагусот

Болката во езофагусот е симптом кој е поврзан со оштетена моторна функција на мазните мускули на овој орган. Најчесто болката води до фактот дека едно лице не може да ја проголта храната и чувствува горчливо чувство во градите.

Гастроентеролошките заболувања се најчести провокатори на болка, но постојат голем број причини кои не се директно поврзани со гастроинтестиналниот тракт.

Болката во хранопроводот е скоро секогаш главната клиничка манифестација, но никогаш нема да биде единствениот симптом. Често е придружена со гадење и повраќање , анорексија и вознемирена столица.

Гастроентерологот може да направи точна дијагноза, но само по спроведување на серија лабораториски и инструментални испитувања. Покрај тоа, физичкиот преглед на пациентот е многу важен.

Третманот на таков симптом е ограничен на употреба на конзервативни методи на терапија, но хирургија може да биде неопходна за да се ослободи од основната болест.

Етиологија

Тешката болка во хранопроводникот укажува на нарушување на функционирањето на овој орган. Проценувањето на интензитетот на сериозноста и природата на курсот му овозможува на лекарот да се сомнева во одредена болест пред почетокот на сеопфатното истражување.

Најчестите причини за болка се:

 • потрошувачка на претерано жешка или цврста храна;
 • пенетрација на туѓ објект што води до микротравми на хранопроводникот. Често такво туѓо тело е рибините коски;
 • злоупотреба на алкохолни пијалаци, предизвикувајќи изгореници на мукозниот слој на овој орган;
 • текот на воспалителниот процес во внатрешните органи, кои се анатомски блиску до хранопроводникот;
 • ахалазија на кардија ;
 • Езофагитис - болест што предизвикува воспаление на поставата на езофагусот. Карактеристика на болеста е тоа што може да влијае на длабоките слоеви на таков орган за храна;
 • ГЕРД е патологија, врз основа на која содржината се фрла назад во стомакот. Патологијата може да биде асимптоматска, како и придружена со силна болка;
 • формирање на малигна или бенигна неоплазма на ѕидовите на езофагусот. Често, онкологијата станува извор на болка. Главната карактеристика е тоа што се јавува при доаѓањето на храната и во процесот на голтање;
 • спонтана руптура на ѕидот на езофагусот;
 • широк спектар на повреди, кои се поделени во затворени и отворени. Првата категорија ја вклучува внатрешната лезија на мукозната мембрана од различни стимули. Втората група вклучува повреда на лице во градите или вратот;
 • улцеративна лезија на дуоденумот или стомакот ;
 • формирање на камења во жолчниот меур или жолчните канали;
 • развој на дијафрагмална хернија - ова предизвикува промена на дигестивните органи во градната коска, што за возврат предизвикува развој на воспалителниот процес.
Причини за езофагеална болка

Во прилог на горенаведените предиспонирачки фактори кои водат кон непријатност во хранопроводникот, постојат неколку провокатори на овој симптом, кои не се директно поврзани со гастроинтестиналниот тракт. Може да бидат претставени ретки причини за силна болка:

 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • неправилно избрани протези - додека лицето не е внимателно џвакање храна, што доведува до повреда на хранопроводот;
 • појавата на заразни болести, како што се мали сипаници , црвена треска , херпес или грип ;
 • воспалителна лезија на интеркосталниот нерв, која е вклучена во функционирањето на хранопроводот;
 • менингоенцефалитис - со оваа болест, воспалителниот процес е локализиран во поставата на мозокот;
 • неконтролиран внес на лекови, предозирање кое негативно влијае на сите внатрешни органи и особено на дигестивниот тракт.

Исто така вреди да се истакне таков предиспонирачки фактор како период на бременост на детето - жените за време на бременоста често се соочуваат со такви манифестации како болка во хранопроводот. Оваа ситуација често не станува причина за загриженост, бидејќи симптомот е поттикнат од активен интраутеричен раст на фетусот. Сепак, не треба да се исклучи негативното влијание на горенаведените патологии и негативни состојби. Во секој случај, треба да побарате квалификувана помош.

Класификација

Специјалисти од областа на гастроентерологијата одлучија да одвојат такви форми на болка во езофагусот:

 • примарно - поради дисфункција на нервни завршетоци;
 • рефлекс - предизвикан од појава на асоцирани болести или од влијание на патолошките состојби.

Во зависност од локацијата на симптомот, болката може да влијае на:

 • горниот езофагус;
 • крајот на езофагусот;
 • сфинктери на овој орган.

Во процесот на дијагностицирање клиничарот посветува внимание на природата на болката, која може да биде:

 • болка и пароксизма;
 • тап и остар;
 • нож и пирсинг;
 • влече и постојано.
Видови на езофагеална болка

Покрај тоа, болката е поделена на:

 • дифузен - се појавува кога мазните мускули се нарушуваат по целата должина на езофагеалната цевка;
 • сегментален - се јавуваат кога се појавува силен грч во спазам во одредена област на овој орган. Во такви ситуации, храната не може да помине понатаму по дигестивниот тракт.

Исто така, болката во хранопроводникот при голтање е акутна и хронична.

Симптоматологија

Во повеќето случаи, болката во хранопроводот дејствува како прва клиничка манифестација, против која се развиваат други симптоми. Важно е да се забележи дека болката може:

 • локализирајте во градите;
 • имаат лезија во епигастричната зона;
 • се шири низ езофагусот или градната коска;
 • зрачат во регионот на вратот, ушите и долната вилица;
 • даде назад и рамен појас;
 • се зголемува со внес на храна и вежбање. Ретко, болката станува посилна во процесот на голтање на плунка или дури и во сон.

Бидејќи фокусот на болка може да се појави во градите, честопати пациентите ја користат оваа манифестација како знак на срцеви патологии, поради што погрешно бараат помош од специјалисти од областа на кардиологијата.

Симптоми кои ја дополнуваат клиничката болка во хранопроводникот при голтање:

 • горушица , предизвикувајќи силно чувство на печење во градите;
 • напади на гадење, завршувајќи повраќање. Многу често, повраќање носи олеснување на состојбата на лицето. Сепак, многу е опасно ако вомитус има патолошки нечистотии како што се гној, слуз и крв;
 • горчлив вкус во устата ;
 • чувство на грутка во грлото ;
 • проблеми со голтањето на храната, и доследноста на садовите не е важна. На почетокот на прогресијата на болеста постои непријатност за време на консумирање на цврста храна, но во процесот на развивање на патологијата, лицето не може да проголта течност без проблеми;
 • зголемена плунка ;
 • прекршување на чинот на дефекација, кој често се изразува во промена на дијареата и констипацијата ;
 • надуеност ;
 • надуеност ;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • ртење со непријатниот мирис на неодамна јадената храна;
 • слабост на телото и општа слабост;
 • брзо намалување на телесната тежина.

Пациентите треба да бидат свесни дека наведените симптоми се индицирани, што е надополнето со силна и остра болка во езофагусот. За секој пациент, клиничката слика ќе биде индивидуализирана, бидејќи е диктирана од основната болест.

Дијагностика

Врз основа на горенаведениот симптом комплекс, гастроентерологот нема да може да направи точна дијагноза, бидејќи е карактеристична за голем број патолошки состојби. Поради оваа причина, дијагнозата бара интегриран пристап.

Првата фаза од пребарувањето за предиспонирачкиот фактор се врши директно од специјалист и е насочена кон:

 • проучување на историјата на болеста кај човекот - да се бараат хронични гастроентеролошки заболувања, чија егзацербација може да започне со болки од хранопроводот за време на оброкот;
 • собирање и анализа на животната историја - неопходно е да се најде извор кој нема патолошка основа;
 • внимателно испитување на пациентот - насочено кон палпација и перкусија на предниот абдоминален ѕид. Во процесот на спроведување на ваквите манипулации, лекарот го следи одговорот на пациентот;
 • потребно е темелно испитување за да се утврди за прв пат и да се утврди сериозноста на двете главни и дополнителни симптоми.

Лабораториски и инструментални дијагностички мерки вклучуваат:

Гастроскопија
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • микроскопско испитување на измет;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • бактериско сеење на измет;
 • крвен тест за тумор маркери;
 • дневно следење на гастричната киселост;
 • градите на градите на градите;
 • гастроскопија е ендоскопска студија за внатрешната површина на желудникот и езофагусот;
 • рендгенска контрастна студија на засегнатиот орган;
 • биопсија - да се потврди или побие малигната природа на туморот;
 • Абдоминален ултразвук;
 • КТ и МРИ.

Доколку по ова не можеше да се утврди етиолошкиот фактор, гастроентерологот ќе го упати пациентот за дополнителни консултации на кардиолог , невролог , неврохирург , специјалист за заразни болести или стоматолог .

Третман

До денес постојат многу начини за ублажување на болката во езофагусот - за ова доволно е да се користат конзервативни методи на терапија.

Третманот со лекови вклучува прием на:

 • лекови против болки;
 • антациди и седативи;
 • антидепресиви и антагонисти на калциум;
 • ензими и витамини.

Ефикасно да се елиминира болката во хранопроводникот по јадењето рецепти од традиционалната медицина, кои се наменети за подготовка на медицински отцепувања засновани на:

 • ленено семе и анасон;
 • хлебни и камилица;
 • валеријана и календула;
 • Белс и Дороса;
 • равнец и нане.

Третманот на болката, исто така, придонесува за исхраната, која има неколку правила:

 • внес на храна во мали делови, но до 6 пати на ден;
 • спроведувањето на оброците дневно во исто време;
 • Основата на исхраната треба да биде јадења варени со вриење и испарување, чување и печење;
 • целосно отфрлање на масни и зачинета храна, пушено месо и кондиторски производи, кисели краставички и конзервирана стока, мешунки и печурки, зелка и нус-производи, како и газирани пијалаци и силно кафе;
 • џвакање храна внимателно;
 • потрошувачката на храна е само на собна температура;
 • изобилен режим на пиење.

Вреди да се напомене дека сите препораки во врска со исхраната се лекарот што посетува.

Горенаведените методи на третман не можат да се ослободат од провокатор на болеста. Елиминацијата на етиолошкиот фактор ќе биде чисто индивидуална за секој пациент. На пример, кај нервни заболувања, е индицирана физиотерапија, а ако се открие малигнен тумор или странски објект, се врши хируршка операција.

Превенција и прогноза

Со цел лицето да не има проблеми со болката во хранопроводникот и да ја проголта храната, треба да ги следите општите превентивни мерки:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • активен животен стил;
 • балансирана исхрана;
 • користете само оние лекови што ги пропишува лекарот;
 • избегнување на стрес ;
 • третман и спречување на егзацербација на патологии кои можат да предизвикаат болка во горниот дел или друг дел од хранопроводот;
 • посетете ги сите специјалисти неколку пати во годината за рутинска инспекција.

Прогнозата на болка во езофагусот е многу поволна, бидејќи не може да се игнорира. Сепак, не треба да заборавиме дека секој патолошки етиолошки фактор може да предизвика сериозни компликации.

Сподели го овој напис:

"Болка во езофагусот" се забележува кај болести:

Горушица - чувство на печење во градите, кое е придружено со непријатност од различни степени на манифестација, и е еден од главните симптоми на гастроинтестинални заболувања. Често се појавува веднаш или во рок од еден час по јадење храна. Најчестите причини за изразување на такво чувство се прејадување или јадење премногу жешко оброк. Таквото нарушување може да се случи дури и кај луѓе кои никогаш не страдале од горушица. Оваа група вклучува бремени жени. Лекарите велат дека од четворица бремени жени, три ќе покажат знаци на горушица.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.