Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во тепан

Болка во препоните - симптом кој е знак на заболувања на уринарниот систем, гастроинтестиналниот тракт, поретко патолошкиот процес во областа на друг систем на телото. Ненадејната и ненадејна манифестација на таков знак бара итна жалба за медицинска помош. Треба да се забележи дека овој симптом може да се манифестира и кај мажите и кај жените.

Етиологија

Општите етиолошки фактори кои можат да предизвикаат развој на овој симптом треба да вклучуваат:

 • болести на генитоуринарниот систем;
 • збрчкан нервен лумбален;
 • траума;
 • хернија ;
 • апендицитис ;
 • гастроентеролошка патологија;
 • сексуално преносливи болести.

Болката во препоните кај мажите може да се должи на следните патолошки процеси:

Болка во препоните кај жените може да се должи на следниве етиолошки причини:

Аднекситис - можна причина за болка во препоните

Болката во препоните за време на бременоста не е секогаш манифестација на патолошкиот процес, бидејќи во повеќето случаи тоа е последица на природниот физиолошки процес - карличните коски се шират пред почетокот на трудот. Меѓутоа, ако има дополнителни симптоми и симптомот е долг во природата, итна потреба за контакт со гинеколог. Во овој случај, одложувањето е неприфатливо, бидејќи може да има закана и за здравјето на мајката и детето.

Покрај тоа, со вообичаените причини што може да се развие болка во препоните, хипотермијата, долготрајно носење тесна облека, прекумерна вежба, кревање неподносливи товари може да биде. Во вакви случаи, како по правило, нема дополнителни симптоми, а откако ќе се отстрани причинскиот фактор, болката исчезнува. Сепак, треба да се забележи дека за време на хипотермијата постои висок ризик за развој на ИУТ.

Класификација

Природата на манифестацијата на овие видови на болка во препоните:

 • остар;
 • влечење;
 • пулсирачки.

Со природата на локализацијата, манифестацијата на симптом може да биде:

 • лево едностран;
 • право;
 • билатерален карактер;
 • со зрачење во ногата, лумбална.

Природата на манифестацијата на овој симптом и неговата локализација зависи од основната причина.

Симптоматологија

Манифестацијата на симптоми ќе зависи од основната причина за болеста.

Болката во препоните на десната страна кај мажите (еднострана) може да биде манифестација на цревни болести и да бидат придружени со такви дополнителни симптоми:

 • надуеност ;
 • промени во фреквенцијата на столицата и конзистентноста (пролонгиран запек , остри напади на дијареа, водени столици);
 • губење на апетитот или недостаток на тоа;
 • гадење , што често може да биде придружено со повраќање ;
 • надуеност;
 • чувство на нецелосно измет од дебелото црево.

Причината за болка во препоните на лево кај мажите или жените може да биде апендицитис, што е придружено со следниве симптоми:

 • ниска одделна телесна температура ;
 • гадење, повраќање;
 • напнатост на абдоминалните мускули;
 • нестабилен стол;
 • како што патологијата се влошува, болката може да зрачи со ногата (болки во нозете во препоните) и лумбален регион.
Симптоми на апендицитис

Со патологии на генитоуринарниот систем, болката во препоните може да биде придружена со такви дополнителни симптоми:

Ако причината за овој симптом е венерична болест, следните знаци може да се додадат на горенаведената клиничка слика:

 • непријатност, болка за време на сексуалниот однос;
 • осип, чешање на гениталијата;
 • намален либидо ;
 • воспаление на ингвиналните лимфни јазли;
 • низок степен на треска.

Болката во препоните кај мажите и жените може да биде манифестација на ингвинална хернија, која може да биде придружена со следниве симптоми:

 • остри болки;
 • испакнати во развојот на патологијата;
 • палпација на формирање на болка;
 • нестабилен стол;
 • гадење, често придружено со повраќање.

Бидејќи овој патолошки процес се влошува, може да се развие убод, што може да доведе до некроза на органот кој оди во хернијалната вреќа.

Во присуство на горенаведените симптоми за да се разјаснат причините за развојот на симптомите и назначувањето на правилен третман треба да побараат медицинска помош.

Дијагностика

Дијагностичките мерки ќе зависат, во поголема мера, од моменталните симптоми. Во секој случај, првично се врши темелно физичко испитување, со палпација на болната површина и собирање на поплаки, историја на болест и живот. За дијагнозата може да се користат такви инструментални и лабораториски методи на испитување:

 • општа клиничка анализа на урина и крв;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • крв за СПБ;
 • Ултразвук на абдоминалната празнина и карличните органи;
 • радиографија;
 • ендоскопија;
 • иригоскопија;
 • цистоскопија;
 • цистографија.

Во случај на манифестирање на овој симптом кај жените, потребна е консултација со гинеколог, можно е да се препишат такви испитувања:

 • вагинален тест за да се утврди патолошката флора;
 • хистероскопија;
 • дијагностичка лапароскопија.
Хистероскопија

Ако има таков симптом кај мажите, дијагностичката програма може да вклучува:

 • уретрална размаска;
 • анализа на секреција на простатата.

Дијагностичката програма може да се прилагоди, во зависност од моменталните симптоми. Доколку пациентот земал лекови за ублажување на симптомите, мора да го извести лекарот пред испитувањето.

Третман

Основната терапија ќе зависи од основната причина. Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • лекови против болки;
 • антиспазмодии;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антибиотици;
 • антивирусна;
 • хормонален.

Покрај тоа, може да се препише и физиотерапија:

 • магнетна терапија;
 • УХФ-терапија;
 • електрофореза.

Во некои патологии, конзервативната терапија не може да биде ефикасна, така што операцијата е пропишана.

Само лекарот може да регистрира програма за терапија по испитувањето и етиологијата. Само-третманот е неприфатлив, бидејќи може да доведе до сериозни компликации, не е исклучок и необработен патолошки процес.

Целни превентивни мерки за болка во препоните таму, бидејќи тоа е симптом на неспецифична природа.

Сподели го овој напис:

"Болка во препоните" се забележува кај болести:

Аденокарциномот е процес на рак кој води до развој на малигнен тумор во жлездата и епителните клетки. Поради фактот што скоро целото човечко тело се состои од такви клетки, овој тип на рак нема ограничувања во однос на локализацијата. Во медицината, често се нарекува рак на желудникот. Точната етиологија на развојот на оваа болест во моментов е непозната. Нема ограничувања во врска со сексот. Во старосната група на ризични луѓе од 40 до 85 години, во зависност од видот на болеста.

...

Артритисот на зглобот на колкот е патолошки процес кој се карактеризира со појава на воспаление кај еден од најголемите зглобови кај лице - во колкот на колкот. Во повеќето случаи, тој е придружен со силна болка на местото на повреда. Ако ги пропуштите првите симптоми на артритис и ја започнете болеста, тоа ќе доведе до деформација во артикулацијата на одредени зглобови и целосна имобилизација на лицето.

...

Остеоартритис на зглобот на колкот е болест која се јавува и под името на коксартроза, и обично ги зафаќа луѓето над четириесет години. Нејзината причина е намалување на волуменот на екскреција на синовијалната течност во зглобот. Според медицинската статистика, жените имаат тенденција да страдаат од коксартроза почесто од мажите. Тоа влијае на еден или два зглобови на колкот. Во оваа болест, исхраната на ткивото на 'рскавицата е нарушена, што предизвикува негово последователно уништување и ја ограничува подвижноста на зглобот. Главниот симптом на болеста е болка во областа на препоните.

...

Бактериуријата е патолошки процес во кој присуството на патогени микроорганизми ќе се открие со дијагностички методи во урината. Нормата е отсуство на бактерии во урината, таа е стерилна, но кога станува инфицирана, организмите се размножуваат и можат да ги инфицираат најблиските органи преку растечките канали.

...

Баланопоститисот е прилично честа воспалителна болест на кожата на пенисот. Според статистичките податоци, секоја година на Земјата 11% од мажите страдаат од оваа болест. Баланопоститис кај мажи, според МКБ-10 (меѓународна класификација на заболувања), е двојна болест, бидејќи вклучува воспалителен процес и во главата и во внатрешниот леток од кожичката.

...

Феморалната хернија е форма на торба која се карактеризира со излез од цревните петелки и оментумот надвор од абдоминалната празнина. Во овој случај, внатрешните органи "паѓаат" во туморот, кој надворешно се манифестира во форма на тумор во феморалниот триаголник.

...

Воспалението на простатата е болест која е карактеристична само за мажите и се карактеризира со прогресија на воспалителниот процес во простатата. Болеста се јавува на возраст од дваесет до педесет години, но главната ризична група се мажи постари од триесет години.

...

Спиналниот хемангиом е болест што се карактеризира со присуство на полека развиен бенигнен тумор. Пренесената болест може да се појави со болка или безболна. Нејзиното формирање се јавува во кое било коскено ткиво. Хемангиом е еден од најчесто дијагностицираните примарни тумори на 'рбетот.

...

Хиперстимулацијата на јајниците (синдром на оваријална хиперстимулација) е гинеколошко пореметување, чија појава е предизвикана од прекумерна употреба на хормонални лекови со цел да се стимулира овулацијата за да се зачне детето.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Дизурија е патолошки процес кој е предизвикан од кршење на процесот на мокрење. Нарушувањето на оваа природа може да се должи на гинеколошки заболувања кај жените и, соодветно, уролошки - кај мажи. Дизурија не е исклучена кај деца и кај возрасни во однос на болестите на урогениталниот систем, недоволната исхранетост и недоволната внес на течности. Психосоматски фактор се јавува, особено кај бебиња.

...

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...

Крипторбитизмот кај деца или возрасни е нарушување во кое еден или двата тестиси не се спуштаат во скротумот за одреден период. Нормално е тестисот да се намали во периодот од развојот на фетусот во утробата до една година по раѓањето. Болеста е опасна компликација која може да влијае на репродуктивната функција на возрасно лице.

...

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различни области на локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...

Ингоиналната хернија кај децата е болка која се карактеризира со испакнување на хернијаната вреќа заедно со неговата содржина, кои вклучуваат петелка на дебелото црево, дел од оментумот и јајниците. Во појавата на болеста фундаментална улога е доделена на полот и генетската предиспозиција. Најчесто болеста е детектирана кај момчињата, а кај девојчињата се формира неколку пати помалку.

...

Ингоиналната хернија кај мажите е болест што се карактеризира со издавање на внатрешните органи кои ја сочинуваат абдоминалната празнина, преку пресечената јаз во областа на препоните. Хернијалната кесичка може да вклучи мочен меур, апендикс, поголем оменум, дел од слепиот, сигмоид и тенко црево.

...

Воспалението на пелвичниот перитонеум во женското тело се нарекува пелвиоперитонит. Оваа болест е предизвикана од патогени, како што се стафилококи, Escherichia coli, гонококи, кламидија и разни вируси. Во ретки случаи, комплексна провокација на болеста е својствена, што го комплицира не само текот на болеста, туку и борба против неа.

...

Тестикуларната торзија е патолошки процес кој се развива како резултат на одредени етиолошки фактори и води кон извртување на сперматичниот мозок. Оваа состојба е опасна, бидејќи ако третманот не се започне навремено, тогаш некрозата се развива на позадината на прекинот на снабдувањето со крв во организмот. Треба да се напомене дека оваа повреда може да се појави кај возрасен човек и дете. Според меѓународната класификација на болести, патологијата е назначена со код според ICD-10-N45. Во почетната фаза е можно елиминирање на патологијата без операција. Во посложени случаи, само хируршки третман, до целосно отстранување на органот.

...

Фрактура на колкот - оштетување на интегритетот на коската на колкот во горниот дел на регионот. Фрактурата на коската се јавува во јазот меѓу главата на бутот и поголемиот трохантер. Ризичната група е составена од постари луѓе над шеесет и пет. Поединечно, фрактура може да предизвика опасни ефекти кои го загрозуваат здравјето на луѓето и дури можат да бидат фатални.

...

Аортна дисекција е поделбата на внатрешните и средните ѕидови на садот на два дела. Како резултат на овој процес, создава лажна дупка во која крвта може да тече.

...

Салпингоофоритис е воспалителен процес кој напредува во јајниците и фалопиевите туби. Се појавува поради пенетрација на патогенот од перитонеумот, вагината, апендиксот. Патогенот, исто така, може да влезе во фалопиевите туби и јајниците на хематоген начин.

...

Фиброза на простатата (друго име за простата склероза) е болка која често влијае на членовите на силната половина на човештвото. Се развива кај мажи од различни возрасни групи. Се карактеризира со воспаление на уринарниот систем, кое се развива како резултат на брзиот раст на сврзното ткиво. Колку повеќе расте, толку повеќе ќе се компресираат семето и уринарните канали. Сето ова е полн со кршење на процесот на мокрење, како и појава на проблеми во сексуалниот живот.

...

Флебитис е болест на вените што предизвикува воспаление на нивните васкуларни ѕидови. Оваа болест е главно важна за долните екстремитети - флебитис, чии симптоми се јавуваат во овој случај, се појавува во однос на позадината на варикозната болест која е релевантна за пациентот.

...

Флегонадниот апендицитис е воспалителен процес на акутна природа во регионот на процесот на вермиформите, во кој постои акумулација на гној и таложење на фибрин на површината на сегментот. Со таков развој на патологија, потребна е итна хируршка интервенција, во спротивно смртта неизбежно ќе се појави.

...

Кламидија кај мажи (син на урогенитален хламидија, хламидијален уретритис, хламидијална инфекција) е инфективен процес во органите на уринарниот систем. Главната опасност е тоа што болеста често има асимптоматски тракт, кој е полн со оштетување на внатрешните органи и системи.

...

Хроничниот простатитис е воспалителен процес кој влијае на ткивата на простатата и доведува до неуспех во неговото целосно функционирање. Недуг является одним из наиболее распространённых среди расстройств в работе мужских половых органов.

...

Цистит у мужчин – заболевание инфекционной или неинфекционной природы, характеризующееся воспалительным процессом в слизистой мочевого пузыря. По статистике с циститом чаще сталкиваются женщины, но, тем не менее иногда и мужчинам приходится на себе испытать все «прелести» этой патологии.

...

Эпидидимит — это воспаление придатка яичка инфекционной или неинфекционной этиологии. Данный придаток выглядит как спиралевидная трубка и располагается по задней поверхности яичка, скрепляя его с семявыводящим протоком. В случае если воспалительный процесс затрагивает одновременно и яичко, и придаток, у мужчины развивается орхоэпидидимит.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.