Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Папочна болка

Болка во папокот или на страната може да предизвика сериозни болести кои се развиваат во телото. Ова предизвикува непријатност, во тоа време тешко е да се работи, но дури и да се движи.
Многумина, особено мажите, не сметаат дека е неопходно повторно да се оди кај лекар поради мали болни сензации, но таквите симптоми не треба да се игнорираат, бидејќи зад ова се честопати скриени сериозни болести. Постојат многу причини, од цревни болести до апендицитис, жените може да почувствуваат непријатност за време на периодот на овулација.

Причини за незгода

Болката во близина на папокот може да биде ненадејна и тешка, и може да биде хронична и да има наклонет карактер. Интензивна количка често се јавува со гадење и повраќање, треска. Таквата болка во страната е измамен и не секогаш се одразува на местото каде што се наоѓаат засегнатите органи. Што може да укаже на непријатност?

Најчестите болести кои ја придружуваат болката во десната страна:

 1. Онколошки болести.
 2. Воспаление на тенкото црево.
 3. Опструкција на тенкото црево.
 4. Воспаление на левиот бубрег.
 5. Акутен апендицитис.
Левата абдоминална болка може да има многу причини

Болката од лево може да биде причина за вакви заболувања:

 1. Болести на гениталиите.
 2. Воспаление на бубрезите лоцирано лево.
 3. Цревни нарушувања во областа на дебелото црево.

Покрај тоа, не само локацијата (десно или лево) на болка, туку и нивниот карактер игра улога:

 1. Болкиви болки што личат на тап притисок - ова е начинот на кој болеста на тенкото црево (ентеритис) е бактериска или вирусна.
 2. Остра остра болка која станува неподнослива кога ќе се притисне - веројатно секој знае (а кој не знае, треба да знае дали тој не е непријател) дека причината е најверојатно воспаление на цекумот, веќе споменатиот апендицитис.
 3. Повлекувањето на болката, потсетува на контракции (за мажите, се разбира, тешко е да се разбере како се чувствуваат контрацепциите, полесно за жените) - најверојатно, тоа е торзија на цревата.
 4. Тешка болка, додека во областа на папокот е очигледно (опипливо) солидно образование - консултирајте се со вашиот лекар за папочната хернија.
 5. Широка болка низ абдоменот, особено лево од папокот, може да го зголеми температурниот дивертикулитис на цревата.
 6. Хронично, потоа се смирува, потоа станува неподнослива болка, придружена со знаци на општа слабост: гадење, повраќање, треска - најлошата опција, слично се манифестираат и болести од областа на онкологијата.

Ги погледнавме симптомите што се вообичаени за мажите и жените, а сега да разговараме за одредени точки.

Болка за време на бременоста

Стегање на болки во папокот за време на бременоста

Овој дел ќе биде интересен, пред сè, за жените, но нема да биде излишно за мажите да читаат. Болката во папокот за време на бременоста е познат феномен и главно е поврзана со развојот на фетусот и, следствено, со растот на абдоменот. Често ова е причината што жената пред зачнувањето водеше неподвижен начин на живот, не играше спорт. Таквата болка е привремена и не бара лекување, таа ќе помине веднаш по раѓањето на детето. Ако процесот на бременост е нормален, тогаш треба да одиме повеќе, да правиме гимнастика за бремени жени.

Сепак, понекогаш болката, која се појавува во папокот, може да биде предизвикана од болест. Така, на пример, грчевите грчеви во абдоменот во близина на папокот, придружени со гадење, дијареа, може да бидат предизвикани од инфекција за време на бременоста. Голем број патогени токсини на бактерии може негативно да влијаат на развојот на фетусот, што може да доведе до спонтан абортус. Откако ќе се отстрани болеста, ќе биде потребно да се процени состојбата на детето.

Остра болка во абдоменот или на страна може да биде знак на апендицитис, иако ова се случува ретко за време на бременоста, бидејќи проширената матка го менува. Болката во десната страна, во регионот на десниот хипохондриум, почнува да ја мачи жената. Симптомите може да бидат придружени со гадење и треска. Болката во страната е многу силна, не дозволува да спие, а при најмало движење станува уште посилна. Акутен апендицитис може да предизвика некои компликации. А бремена жена може да почне да се оддели плацентата, фетална хипоксија, која е оптоварена со абортус.

На првите знаци на апендицитис за време на бременоста, жената е итно хоспитализирана за хируршки третман.

Болката во папокот може да биде поврзана со абнормалност на желудникот, панкреасот или црниот дроб. Во овој случај, болката се забележува над папокот. Покрај тоа, жената се соочува со тешки металоиди и стомачни грчеви по јадење. Олеснувањето на болката над папокот во овој случај е можно само со посебни препарати што ги пропишал лекарот што присуствувал.

Женскиот дел од нашата приказна е завршена, следниот дел најверојатно ќе биде информативен и за мажите и за жените.

Болка кај дете

Болка во папокот на детето

Значи, сите од следниве се препорачува да се читаат на мажите и жените, односно на родителите, бидејќи ќе се фокусираме на болката кај децата. Многу често, родителите се соочуваат со таков проблем што детето има болка во стомачната област или на страната. Неопходно е да се разбере дека симптомите, незабележливо на прв поглед, може да доведат до несакани последици. Болката во папокот е разновидна и може да биде акутна, досадна или досадна. Понекогаш е многу тешко да се откријат причините за болеста.

Честа болест кај детето е папочна хернија, која се карактеризира со болка околу папокот, зголемен пулс на срцето, неправилни столици и повраќање. Палпабилни круг или триаголник во близина на папокот. Во најмала знаци на болеста треба да се консултирате со лекар.

Болката околу папокот е предизвикана од акутен апендицитис. Детето доживува болна, влошена болка. По извесно време, слабоста во областа на паповите е префрлена на десната страна и станува акутна. Може да се појави гадење, повраќање, дијареа. Таквите пациенти имаат потреба од задолжителна хирургија.

Често постои таква болест како инверзија на тенкото црево, што доведува до интестинална опструкција. Детето има остра болка над папокот, што се зголемува со текот на времето. Може да започне повраќање и дијареа. За да избегне болка, детето ги притиска нозете против стомакот, може да плаче и да крикнува во болка. Во овој случај, треба брзо да го хоспитализирате бебето.

Болката околу папокот, на или малку над или подолу, често е предизвикана од болест на желудникот и дуоденумот. Оваа слабост трае долго време, се изострува, потоа се смирува. Болката, различна по сила, често започнува по јадење. Може да започне депресија, во горниот дел на стомакот се појавува тежина на десната страна.

Кога болката на улкусот и гастритисот, напротив, се појавува на празен стомак, и откако детето ќе се јаде - престанува. Може да се почувствува болен, најчесто наутро. Има проблеми со тоалетот, од устата има гаден, кисел мирис. Ако не постои голема болка, нема гадење и повраќање, можете да направите без лекар. Потребно е да се следи исхраната и да се јадат мали порции.

Децата имаат психогени болки во близина на папокот. Ова се должи на неподготвеноста да присуствуваат на училиште за да го привлечат вниманието на родителите. Ова главно се однесува особено на емотивните деца. Може да почнат напади на колика, започнува гадење, се појавува бледило. Чудно однесување, треска, или, обратно, може да се појави комплетна пространост. Се забележува дека помеѓу абдоминалните болки, детето се чувствува сосема здраво. Ако ова однесување ви пречи, треба да се консултирате со детски психолог.

Болката под папокот кога е притиснато во стомакот десно може да биде предизвикана од цревни паразити. Дополнителни знаци на инфекција со црви може да бидат гадење, промена во столицата. Детето не спие добро, забивајќи ги забите, тој може многу да изгуби тежина. Болка во папокот кога ќе се притисне - причина да се консултирате со лекар кој ќе ги присили да ги пренесат фецесот за анализа и да пропишат третман.

Ако постои силна незрелост, веднаш треба да се консултирате со лекар, не треба да се лекувате само, може да биде смртоносно, па затоа е подобро веднаш да ги примените неопходните мерки.

Сподели го овој напис:

"Болка во папокот" се забележува кај болести:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Аденоматозниот полип (синдром Аденома, гландуларен полип) е најчестата бенигна лезија со можна локализација кај секој орган, но најчесто се јавува кај матката, желудникот и цревата. Главната опасност од тумор е тоа што со долготрајно отсуство на третман постои голема веројатност за малигнитет на лезијата во цревата.

...

Ascarids се хелминтски паразити на семејството нематоди (roundworms), кои паразитираат во човечкиот гастроинтестинален тракт. Секоја година, многу деца и возрасни стануваат заразени со аскари, што предизвикува тие да развијат сериозни симптоми и компликации. Во напредни случаи, дождовите можат да предизвикаат смрт на пациентот, предизвикувајќи коморбидни заболувања на внатрешните органи.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Випл-овата болест (Син. Виппловата болест, Виппловата болест, мезентериската липогрануломатоза, липофагичната интестинална грануломатоза, интестиналната липодистрофија, цревната липодистрофија) е ретка системска патологија во која најчесто се јавува тенкото црево. Како што напредува болеста, може да бидат вклучени органи на дигестивниот, нервниот и кардиоваскуларниот систем.

...

Цревните воспаленија се гастроентеролошко нарушување кое може да биде локализирано во малиот, дебелото црево или сигмоидот. Во зависност од локализацијата на воспалителниот процес, клиничката слика исто така ќе се појави.

...

Речиси секоја личност мораше да се доживее како непријатни симптоми како повраќање, варење, вртоглавица и општа слабост. И појавата на ладна пот или зголемување на температурата ја дополнуваат целокупната клиничка слика за повреда на гастроинтестиналниот тракт, најчесто тоа е ротавирусен гастроентеритис. Општо земено, дигестивниот систем е физиолошки создаден со цел да биде еден од првите и најмоќните заштитни елементи кои се спротивставуваат на разни инфекции, чии причински агенси влегуваат во нашето тело со вода и храна. И тогаш е потребен активен третман на гастроентеритис.

...

Црвите кај децата се прилично честа појава, бидејќи се поподложни на ефектите врз животната средина, а црвите влегуваат во нивните тела со нечисти раце, преку песок и слабо измиена храна (зеленчук и овошје). Некои хелминци се пренесуваат преку крвта на мајката на детето интраутерино, и така тој веќе е роден со паразити кои живеат во неговите црева или други дигестивни органи.

...

Хернија од белата линија на абдоменот е патологија која се карактеризира со протурка низ луменот меѓу тетивните плексуси на поткожното масно ткиво и петелките на малите и големите црева. За попрецизно да се разбере што е хернија на белата линија на абдоменот, треба да разберете некои од анатомските нијанси. Нормално, постојат мускули на двете страни од средната линија на стомакот, кои во централниот дел се поврзани едни со други од тетивите зглобови, што изгледа како еден вид на споеви. Слободните краеви на мускулите поврзани со тетивите ја формираат белата линија на абдоменот, односно претставува еден вид надворешна рамка - функцијата на оваа рамка е да ги заштити стомачните органи.

...

Дисбактериозата за време на бременоста е доста непријатна појава со која жените често се соочуваат при носењето на детето. Претежно, жените развиваат вагинална дисбиоза кога односот на лактобацили и опортунистички микроорганизми се нарушува поради намалувањето на целокупниот имунитет. Но, и цревната дисбактериоза за време на бременоста е исто така честа, што исто така се јавува поради смртта на нормалната микрофлора и зголемената репродукција на патогени микроорганизми во организмот.

...

Илеитис е болест која се јавува во акутна или хронична форма, што влијае главно на дисталната тенкото црево (илеумот). Често се комбинира со други воспалителни болести на дебелото црево, како што се тифлит, јејунитис, дуоденитис и други. Илеитис ги напаѓа луѓето помеѓу 20 и 40 години, главно мажи.

...

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...

Giardiasis е прилично честа болест која се развива поради оштетување на црниот дроб и тенкото црево. Ѓардијаза, симптоми кои предизвикуваат паразити како Giardia, може да се појават и со благ и со тежок степен на сопствени манифестации. Исто така се случува носителите на паразити да не се разболат, но тие слободно ги инфицираат луѓето околу нив, бидејќи во овој случај нивното тело делува како прилично удобен и безбеден контејнер за Giardia.

...

Maldigestia - кршење на процесите на варење. Малдигестичниот синдром се јавува паралелно со речиси секоја болест на гастроинтестиналниот тракт, може да се појави во присуство на некои конгенитални абнормалности. Клиничката слика е неспецифична, затоа треба да се консултирате со вашиот лекар за совет. Третманот се пропишува поединечно, по правило, се спроведува сеопфатно и задолжително вклучува диета.

...

Акутен гастроентеритис е прилично честа нарушување во кое воспалението истовремено влијае на поставата на желудникот и тенкото црево. Болеста може да го погоди апсолутно секој човек, нема ограничувања за возраста и сексот. Болеста има поинаква природа, но најчеста причина за воспаление се патогени. Сепак, се разликуваат и прехранбените и алергиските предиспонирачки фактори.

...

Ентеропатија е колективен концепт кој подразбира развој на хроничен патолошки процес на не-воспалителна генеза. Како по правило, развојот на таквата болест кај возрасните или кај децата се должи на повреда или комплетен недостаток на производство на одредени ензими кои се вклучени во апсорпцијата и преработката на хранливи материи.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.