Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во носот

Болката во носот е симптом кој укажува на моментална назална болест. Болката предизвикана од појавата на вриење, се манифестира интензивно, се карактеризира со ширење на храмовите и челото. Зголемена болка се јавува со постепено зголемување на отокот поради оваа формација. Ткаенини се во состојба на стрес, постои црвенило.

Исто така, болката во носот е феномен кој ја придружува траумата од оваа област. Болестите кои се појавуваат со лезии на параназалните носните синуси (на пример, синузитис) се придружени со појава на интензивна болка, под услов да има одлив од синусите кои се патолошки за нив како дел од овој процес на контенција, болката треба да се намали. Концентрацијата на болката е забележана од страна на синусот во кој се развива воспалителниот процес (исто така е можна билатерална лезија).

Кога синусната болка се концентрира во подрачјето на образите со ширење во носот, со воспаление локализирано во фронталниот синус, соодветно, болката се концентрира на челото кога се шири до носот. Исто така, болката може да се зголеми со притисок на ѕидовите на погодениот синус, на образите или на челото, како што се шири кон задниот дел на главата, круната и храмот.

Кај хроничен ринит, нарушено е назално дишење, кое, пак, е придружено со нарушувања на назалната циркулација, интраокуларниот и интракранијалниот притисок. На оваа позадина се забележуваат нарушувања во работата на кардиоваскуларниот систем, во работата на респираторните органи и во движењето на лимфата.

Исто така, болката во носот ја придружува невралгијата на носниот нерв, ова заболување е дијагностицирано кај пациенти на возраст под 40 години. Болката во овој случај манифестира пароксизмално, горење, пука, се шири на челото. Појавата на болка е забележана ноќе, болката може да трае од десетици минути до неколку часа, во некои случаи до неколку дена. Како дополнителни симптоми, црвенило на очите и лакримација може да се идентификуваат, носната слузница отекува.

Меѓу болестите поврзани со болка во носот, може да се идентификува:

  • ринитис;
  • синузитис;
  • gingloneuritis;
  • врие;
  • невралгија на назалниот нерв, итн.

Сподели го овој напис:

"Болка во носот" се забележува кај заболувања:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...

Озена е атрофичен прогресивен процес во карциногените и коскените структури на носот и мукозната мембрана на носните пасажи, придружени со ослободување на слуз со непријатен мирис и формирање на фертидни кора. Оваа болест е позната во антиката, а денес ваквата патологија е исклучително ретка, а жените од средна возраст како и децата почесто страдаат од неа. Често се појавуваат случаи на озона кај луѓе кои живеат во неповолни услови.

...

Перихендритис - е група на болести кои влијаат на перихондромот, што се јавува во однос на позадината на инфекцијата. Вреди да се спомене дека воспалителниот процес се развива прилично бавно, но може да се прошири и на други области. Во најголем дел од случаите, повредата на 'рскавицата може да предизвика перихондротис. Ретко, болеста е секундарна по природа и се развива против позадината на заразни болести.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.