Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во скротумот

Болката во скротумот е специфичен симптом кој може да биде знак на одреден патолошки процес во машкиот урогенитален систем или реакција на телото на механичко оштетување на органот. Невозможно е да се игнорира овој симптом, бидејќи може да доведе до развој на сериозни компликации. Точниот третман го пропишува само лекар, по испитување и откривање на етиологијата. Овој симптом може да се забележи кај возрасни мажи и адолесценти.

Етиологија

Болката во скротумот може да се должи на следниве етиолошки фактори:

 • траума орган;
 • сексуално преносливи болести;
 • инфективни или воспалителни процеси во урогениталниот систем;
 • тестикуларна торзија;
 • ингвинална хернија ;
 • акумулација на течност во скротумот;
 • проширени вени во органот ( варикоцела );
 • простатит ;
 • орхитис ;
 • епидидимитис ;
 • онколошки процеси во урогениталниот систем;
 • сексуална над-стимулација без последователни сексуални односи.

Покрај тоа, болката во скротумот може да се забележи по хипотермија. Во овој случај, непријатноста е краткотрајна, но може да предизвика развој на други болести.

Симптоматологија

Природата на болката во скротумот и интензитетот на симптомите може да укажат на типот на патологија.

Заеднички знаци вклучуваат следново:

 • еден тестис станува помал и помек од другиот;
 • има честа потреба за уринирање , кои често не носат олеснување;
 • болката во скротумот му дава на областите на препоните;
 • локална стапка на топлинска енергија;
 • неволно уринирање и непријатност во семинозните тубули;
 • влошување на потенцијата.

Ако болката во скротумот се должи на сексуално пренослива болест, овие дополнителни симптоми може да бидат присутни:

Болка во скротумот може да укаже на воспалителен процес во додатокот или проширување на вените во органот. Можеби манифестацијата на такви специфични карактеристики:

Varicocele

Ако болестите на оваа етиологија стануваат хронични, болката во скротумот се дава во препоните, забележани при мокрење, за време на сексуалниот однос.

Во отсуство на правилен третман, воспалителниот процес станува гноен, што може да доведе до сериозни компликации.

Болката во скротумот на акутен карактер што дава на површината на анусот може да биде знак на простатитис, што подразбира појава на такви симптоми:

Ако скротумот боли по сексот, тогаш ова може да укаже на тоа дека семената течност не излезе целосно. Ова е можно со прекинат сексуален однос. Покрај симптомите на болка, мажот може да има чувство дека органот е отечен.

Дијагностика

Ако скротумот боли, треба да го контактирате вашиот уролог. Доколку е потребно, лекарот може да го упати пациентот кон хирург или консултација со дерматовенеролог . Дијагностичката програма ги вклучува следните:

 • темелно физичко испитување, со палпација;
 • собирање на општа историја;
 • собирање семе за анализа;
 • Ултразвук;
 • општ уринарен тест;
 • биохемиски и општи анализи на крвта;
 • СТД анализа;
 • испитување со радионуклиди;
 • Доплер ултразвук.

Можно е да се додели дополнителни дијагностички процедури, во зависност од моменталната клиничка слика и собраната историја.

Третман

Основна терапија ќе зависи од дијагнозата и идентификуваниот етиолошки фактор. Во некои случаи, конзервативниот третман може да биде недоволен или неефикасен. Во такви случаи, се избира методот на оперативна интервенција.

Терапијата со лекови може да вклучува употреба на вакви лекови:

 • лекови против болки;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антибиотици;
 • пробиотици;
 • цефалоспорини;
 • антимикробна.
Класификација на цефалоспорини

Во одредени заболувања и во почетната фаза на развој, лекарот може да пропише физиотерапевтска процедура.

Индикации за хирургија се:

 • гноен процес во тестисот;
 • хроничен орхит;
 • присуството на густи болни формации во телото;
 • варикоцела (проширени вени во скротумот).

Во повеќето случаи болката во скротумот се третира сеопфатно. Одлуката за хоспитализација на пациентот се врши поединечно.

Можни компликации

Болести во клиничката слика за кои постои овој симптом може да предизвика такви компликации:

 • влошување на потенцијалот;
 • повреда на ејакулација;
 • развој на апсцес;
 • машка неплодност

Меѓутоа, ако лекувањето започне веднаш, компликациите може да се избегнат.

Превенција

За да се спречат болестите што доведуваат до развој на овој симптом, следните препораки треба да се применат во пракса:

 • исклучување на секојдневен секс без кондом;
 • правилна елиминација на сите инфективни и воспалителни болести;
 • исклучување на стрес , прекумерна работа , нервозна пречка;
 • исклучување на прекумерниот сексуален однос;
 • со продолжена сексуална апстиненција, треба да изведите посебни вежби за да ја олесните стагнацијата во карлицата.

Покрај тоа, треба редовно да го посетувате урологот за рутинско испитување.

Сподели го овој напис:

"Болка во скротумот" се забележува кај болести:

Микоплазмозата е патолошки процес, чие формирање е под влијание на бактеријата Mycoplasma Hominis и гениталиумот. Овие микроорганизми имаат негативно влијание врз ефикасноста на генитоуринарниот систем и предизвикуваат разни заболувања. Ако телото ја заразило Mycoplasma пневмонијата, тогаш тоа претставува закана за развојот на болести на горниот респираторен тракт.

...

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...

Тестикуларната торзија е патолошки процес кој се развива како резултат на одредени етиолошки фактори и води кон извртување на сперматичниот мозок. Оваа состојба е опасна, бидејќи ако третманот не се започне навремено, тогаш некрозата се развива на позадината на прекинот на снабдувањето со крв во организмот. Треба да се напомене дека оваа повреда може да се појави кај возрасен човек и дете. Според меѓународната класификација на болести, патологијата е назначена со код според ICD-10-N45. Во почетната фаза е можно елиминирање на патологијата без операција. Во посложени случаи, само хируршки третман, до целосно отстранување на органот.

...

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...

Машки тестиси се машки генитални органи лоцирани на дното на скротумот и се одговорни за формирање на сперматозоиди и производство на тестостерон. Во епидидимисот на тестисите, сперматозоидите зреат и преку нив, исто така, влегуваат во одвоениот канал. Ако зборуваме за рак на тестисите, тогаш - ова е тумор на онколошка природа, која непредвидливо се развива и се карактеризира со ширење на клетките на ракот низ телото преку лимфниот проток и протокот на крв.

...

Сперматоцелата е една од најчестите болести на скротумот (7%), во која семената течност, клетките и сперматозоидите се акумулираат во каналот на епидидимисот, формирајќи празнина со транспарентна или млечна содржина. Оваа состојба се јавува поради неможноста за комплетен одлив на секреција од епидидимисот. Болеста се случува и стекнати, и вродени. Со други зборови, таквото нарушување се нарекува епидидимска циста, бидејќи е претставено со абдоминална овална формација во фиброзната капсула која не е поврзана со околните ткива.

...

Уреаплазмата предизвикува кај мажите и жените таква патологија како уреаплазмоза. До 1998 година, медицинската заедница ја припишува оваа инфекција на сексуално преносливи болести, но подоцна беше одлучено дека патогенот припаѓа на опортунистичката микрофлора, односно, микроорганизмот е во здрава состојба во организмот во мали количини, но може да предизвика болест појавата на поволни услови за нејзина активна репродукција. Така, и покрај фактот дека уреаплазмата не е СПБ, сепак се пренесува од човек на човек преку секс (во 45% од случаите). Но, исто така, може да биде инфицирано од домаќинства (обично, ова води кон развој на уреаплазма инфекција кај различни органи). Инфекција се пренесува и од бремена жена до бебе за време на породувањето.

...

Циститис кај мажи е болест од инфективна или неинфективна природа, која се карактеризира со воспалителен процес во лигавицата на мочниот меур. Според статистичките податоци, жените често се соочуваат со циститис, но, сепак, понекогаш мажите мора да го искусат целиот "шарм" на оваа патологија.

...

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.