Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во градите

Болката во градите е неспецифичен симптом кој секој човек наишол најмалку еднаш во својот живот. Спротивно на погрешно мислење, таков симптом е карактеристичен не само за женките, туку често се среќава кај мажи.

Често, оваа манифестација е поврзана со појава на било која болест која негативно влијае на млечната жлезда, особено може да укаже на формирање на малигнен тумор. Сепак, во некои случаи, таквата болка е сосема нормална.

Најчесто, во позадина на главниот симптом, сосема специфични симптоми се развиваат, особено, оток и едем на погодената жлезда, црвенило на кожата и изглед на лесно палпибилни фоки.

Во случај на таков алармантен знак, треба да побарате помош од специјалист за дојка , кој покрај темелниот физички преглед ќе назначи неколку лабораториски и инструментални испити.

Болката во млечната жлезда со притисок е елиминирана со помош на конзервативни методи, но целосно да се ослободи од таков знак, неопходно е да се излечи основната болест.

Етиологија

Болката во градите може да се појави во апсолутно секој човек, без разлика на пол. Што се однесува до децата, ваквата манифестација за оваа возрасна категорија е ретка.

Вреди да се забележи дека кај мажите и жените, и истите и индивидуалните предиспонирачки фактори можат да предизвикаат таков аларм.

На пример, женските претставници развиваат болка во позадина:

 • хормонални промени во телото, кои можат да бидат поврзани со формирањето на менструалната функција или со периодот на носење на детето. Вреди да се напомене дека болката може да се појави и во рана и во доцна бременост;
 • терапија со неплодност, која често се изведува со лекови, поретко со хирургија;
 • неконтролиран внес на одредени групи на лекови, особено орални контрацептиви или антидепресиви;
 • предменструален синдром - во такви случаи појавата на болка кај девојчиња и жени, ако не се придружени со други знаци, е сосема нормална. Ако болката исчезне со почетокот на менструацијата, тогаш нема потреба да се консултирате со лекар;
 • Климактеричен - болката во млечната жлезда за време на менопаузата исто така не е невообичаена и без изразување на други симптоми нема патолошка основа;
 • цистични или канцерогени израстоци - во такви случаи, болката во пукањето и треперењето се изразува во погодените гради. Покрај тоа, клиничката слика е надополнета со живописни специфични симптоми, како што се испуштањето на слузницата или сирењето на брадавиците;
 • доењето бебе - во такви случаи се чини како да градите постојано болат;
 • механичко оштетување или повреда на градите;
 • развој на широк спектар на воспалителни процеси;
 • формирање на бенигни промени или формации;
 • интеркостална невралгија ;
 • лактостаза - со карактеристична стагнација на мајчиното млеко. Ова често се поврзува со носење непријатен градник за време на HB, неподготвеност за доење или нецелосно празнење на дојката;
 • абсцеси на гради или фиброаденои;
 • реакции на органи на градни импланти или друга пластична хирургија.
Главните причини за болка во вилинските жлезди

Болките во млечните жлезди кај мажите на десната или левата страна се развиваат неколку пати поретко отколку кај жените. Сепак, развојот на таков симптом може да биде предизвикан од:

 • гинекомастија - во овој случај градите се зголемуваат кај женскиот тип. Тешка болка е многу често еднострана;
 • маститис и атером ;
 • аденомот е бениген тумор, причините за кои остануваат непознати;
 • масна некроза на ткивото на дојката;
 • етазија на канали;
 • Mondor синдром;
 • малигни тумори;
 • текот на дијабетес ;
 • нарушување на функционирањето на ендокриниот систем, кои се одговорни за производство на хормони;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • хиперплазија е патолошка пролиферација на ткивото на дојката.

Сепак, најчестите причини за болка во млечните жлезди во силната половина на човештвото се претставени со повреди, неоплазми, прекумерни товари, практики на борба против спортот и хормонални пореметувања.

Покрај тоа, постојаното влијание на стресот , зависноста од лошите навики и хипотермијата на телото игра значајна улога во развојот на болката кај двата пола. Таквите фактори во голема мера ја зголемуваат веројатноста за развој на секоја од горенаведените заболувања или патолошки состојби.

Класификација

Во зависност од зачестеноста на појавата, болката во групата на мајчината жлезда е поделена на:

 • циклична - најчесто се појавува кај жените пред менструацијата, а кај мажите - на позадината на спортот или прекумерниот физички напор;
 • нециклични - таква природа на болка може да биде поврзана со некоја од горенаведените болести;
 • Масталгија (второто име за болката на оваа локација) не е поврзано со патологиите на млечните жлезди. Често постои таква болка во млечните жлезди во остеохондрозата , меѓуребрената невралгија, невролошките и менталните нарушувања. Вреди да се спомене дека меѓуребрената невралгична осетливост се шири на градите, поради што може да изгледа дека млечната жлезда боли лево или десно.
Видови на болка во вилинските жлезди

Новите болки можат да бидат од таков карактер:

 • снимање и остри;
 • болка и горење;
 • глупав и прободен;
 • мачна и остри;
 • сечење и влечење.

Покрај тоа, за време на дијагнозата обрнете внимание на следниве класификации:

 • на местото на локализација - еднострано или билатерално;
 • во траење - болката е константна, наизменична и се појавува само со притисок;
 • од преваленцата - симптомот е поделен на локално и дифузно.

Симптоматологија

Болката во левата града или во десната града често дејствува како прв, но не и единствен знак на одредена патологија.

Многу често, дополнителни клинички знаци се:

 • индурација и оток;
 • зголемување на градите во големина;
 • црвенило на кожата;
 • промена на обемот на регионалните лимфни јазли на голем начин;
 • груби брадавици;
 • екскреција на патолошка течност, особено слуз или гној, колострум или крв;
 • сензитизација на погодениот сегмент;
 • зголемувањето на локалната температура - ова значи дека десната или левата града, кога се допираат, ќе бидат потопла во споредба со вкупната температура на кожата.

Болката во градите мастопатија може да биде придружена со:

 • билатерална лезија;
 • појавата на тежина и непријатност;
 • појава на нодули или оток во градите кои се лесно палпабилни;
 • ширење на болка во пазувите;
 • постепено зголемување на интензитетот на сериозноста на главниот симптом кој предизвикува тешкотии во секојдневниот живот.

Болка во рак на дојка и во случаи на формирање на цистични тумори ќе ги имаат следните симптоми:

 • горење, тежина и непријатност во една од коските на жлебови;
 • појавата на густи и мобилни пломби, кога се допираат, што се појавува со болка;
 • структурни промени на кожата на погодената млечна жлезда, имено нејзино повлекување, набрзина или задебелување;
 • деформитет на градите и промена на бојата на кожата поставена над областа на образованието;
 • отечена брадавица.
Први симптоми на рак на дојка

Треба да се има на ум дека горенаведените симптоми се само најкарактеристични. Клиничката слика ќе биде индивидуална и се разликува во зависност од етиолошкиот фактор.

Дијагностика

Можно е да се утврдат причините зошто акутната болка во млечните жлезди кај мажите и кај жените се јавува само по спроведување на лабораториски тестови и инструментални испитувања на пациентот. Сепак, пред тоа, мамулогот треба самостојно да изврши неколку манипулации:

 • да ја проучи историјата на болеста - да го утврди можното присуство на предиспонирачки фактор со патолошка основа;
 • да се соберат историјата на животот на пациентот - во случаи кога спортот стана извор на болка, повреда, бременост или доење;
 • да се спроведе темелен физички преглед, насочен кон палпација на млечните жлезди - ова може да укаже на присуство на фоки, тумори или нодули и нивниот број. Таа, исто така, ја оценува сериозноста и природата на болката, бидејќи болката за влечење или болка може да укаже на сосема различни болести;
 • спроведе детален преглед - да изготви комплетна симптоматска слика.

Лабораториска и инструментална дијагностика се базира на:

 • општа и биохемиска анализа на крв;
 • крвни тестови за хормони;
 • бактериска култура на течност излачена од брадавиците;
 • Ултразвук на дојка, КТ и МРИ;
 • радиографија;
 • мамографија и диктографија;
 • пневмоцистографија;
 • пункција биопсија.

Третман

Болката во левата млечна жлезда кај жени или мажи, како и друга локализација, може да се запре само со елиминирање на основната болест.

Во случаи кога во процесот на дијагностицирање се дозна дека болката не е предизвикана од функционални нарушувања, тогаш се спроведува само симптоматска терапија, која е ограничена на такви конзервативни методи:

 • земајќи хормонални лекови, ензими и витамински комплекси;
 • почитување на штетна исхрана, вклучително и отфрлање на слатки и сода, силно кафе и алкохол;
 • користејќи рецепти од традиционална медицина - најефикасни се декокиотите за лосиони или загадувањето базирано на celandine и burdock, сукцесија и коприва, кантарион и корен од глуварче.

Оперативната терапија зависи од спецификите на основната болест. Најчесто пропишана хируршка интервенција за онкологија или рак на дојка, цистични и бенигни неоплазми, со цел нивна ексцизија. По интервенцијата е индицирана употреба на лекови против болки, имуномодулатори и антитуморни супстанции.

Превенција и прогноза

Со цел женската и машката половина од човештвото да имаат проблеми со болката во вимените жлезди, треба да се следат следниве општи правила:

 • целосно се откаже од зависноста;
 • избегнувајте хипотермија;
 • земете ги само лековите што ги пропишал лекарот;
 • јаде право и избалансиран;
 • да се спречи развојот на болести, чија компликација е појавата на таков знак;
 • неколку пати годишно да се подложи на целосен превентивен медицински преглед.

Што се однесува до прогнозата, тоа ќе биде поволно во случаите кога болката настанала во текот на менопаузата, во текот на периодот на носење на дете или доење на бебе, како и врз основа на други нефункционални нарушувања. Во други случаи, постои голема веројатност за развој на компликации од провокативната болест, а во некои ситуации тие можат да бидат фатални.

Сподели го овој напис:

"Болка во градите" се забележува кај болести:

Аденозата на дојката е бенигнен тумор кој се поврзува со формата на фиброцистична мастопатија и е поврзан со растот на ткивото на ткивото на градите. За таква болест се карактеризира со формирање на цврсти нодули во градите и празнење од брадавицата, често има болка.

...

Аденомот на градите е образование кое често има бениген тек и се состои од ткива на жлезди или влакнести епителии. Вреди да се забележи дека главната ризична група се состои од млади жени, а по 45 години патологијата практично не е дијагностицирана.

...

Ектопичната бременост подразбира патологија на текот на бременоста, во која оплодената јајца се припишува на области надвор од матката, каде што вообичаено се јавува. Ектопична бременост, чиишто симптоми се манифестираат како во вообичаениот тек на бременоста, е состојба во која медицинската грижа мора да му се обезбеди на пациентот, како итно прашање, поради итноста на ризикот од смрт од компликации поврзани со оваа патологија.

...

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...

Контрактура е болест која се карактеризира со постојано ограничување на моторната функција. Овој патолошки процес може да се должи на инфективни болести, болести на мускулно-скелетниот систем и мускулно ткиво, повреди и некои медицински мерки.

...

Лактостазата е патолошки процес, поради што постои целосна стагнација или одложување на млекото во екскреторните канали на млечната жлезда на старечка жена. Ако не започнете третман навремено, може да започне воспалителниот процес, за што ќе биде потребна оперативна интервенција. Може да предизвика развој на инфициран маститис.

...

Маститис, или како што е исто така дефинирано, градите е болест во која млечната жлезда е подложена на воспаление. Маститис, симптоми кои можат да се појават кај жени на возраст од 15-45 години, во поголемиот дел од случаите е поврзан со доењето, но можноста за појава на оваа болест непосредно пред породувањето или без врска со нив и бременост не е исклучена.

...

Мастопатијата е бенигна (во најголем дел од случаите) болест на дојка која се јавува на позадината на хормоналната нерамнотежа во женското тело. Мастопатија, симптоми кои се јавуваат кај жени од репродуктивната возрасна група (во период од 18-45 години), се карактеризира со развој на патолошки процеси во ткивата на жлездите во форма на раст.

...

Полицистичното оваријално заболување е хормонална болест што се јавува кога овулацијата не е во женското тело. Полицистични јајници, чии симптоми се манифестираат со значителен пораст кај нив и голем број други специфични манифестации, доведува до формирање на површината на јајниците на бројни цисти во форма на фоликули исполнети со течност со неподредени овци кои се наоѓаат во нив. Како резултат на полицистична и специфична пролиферација на цисти кои го карактеризираат нејзиниот тек - неможноста на почетокот на бременоста кај жената и, соодветно, на неплодност.

...

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...

Нодуларна мастопатија е патолошки процес кој се карактеризира со формирање на цисти и печати на бениген карактер во градите. Таквите неоплазми во дојката кај жените можат да бидат единствени или групирани меѓу себе.

...

Фиброцистичната мастопатија е патологија која е фиброцистична по природа, која се карактеризира со брза пролиферација на клетките во ткивата на млечните жлезди, како и абнормален однос на компонентите на епителот и сврзното ткиво. Оваа болест во медицината спаѓа во групата на диспластични процеси на бениген тек кај болестите на млечната жлезда.

...

Фиброматозата е патолошки процес во текот на кој се случува замена на нормалното мускулно ткиво со сврзно ткиво. До денес, не беше можно да се дознае главната причина и патогенезата на појавата на таквата болест. Сепак, некои клиничари веруваат дека болеста е формирана во однос на позадината на генетската подложност и промени во хормоналните нивоа.

...

Филаријаза - тропска болест, чиј развој е забележан како резултат на пенетрација на човечкото тело на паразитски црви, наречени филарии. Во медицинската литература, оваа патологија се нарекува и слонова болест. Филаријазата има можност да се зарази како од болен човек, така и од животно, а како резултат на убод од инсекти. По пробивањето на човечкото тело, црвите најпрво се населуваат во лимфните јазли и садови, па така болеста има и друго име - лимфатична филаријаза. Исто така, црви навлезат во шуплината на човечкото тело, гениталиите, очното јаболко и под кожата.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.