Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во интеркарпискиот регион

Болката меѓу рамениците е симптом на патолошки процеси во регионот на 'рбетниот столб, интервертебралните дискови или нервните корени. Треба да се напомене дека во некои случаи, овој симптом може да укаже на развој на болести во областа на респираторниот систем, кардиоваскуларниот систем, градниот кош и гастроинтестиналниот тракт.

Без оглед на локацијата на симптомите и природата на манифестацијата на болка, треба да се консултирате со лекар, а не да се само-лекувате или да го игнорирате овој симптом.

Етиологија

Болката во грбот помеѓу лопати може да биде предизвикана од патолошки процеси, како и резултат на прекумерна физичка активност. Патолошките процеси на мускулно-скелетниот систем, во клиничката слика за кои постои овој симптом, треба да вклучуваат:

Болестите кои не се поврзани со мускулно-скелетниот систем, но може да предизвикаат таков симптом, вклучуваат:

Исто така, акутната болка помеѓу лопати може да биде предизвикана од повреда на градите или грбот.

Класификација

Природата на протокот разликува две форми на овој симптом:

 • акутен;
 • хроничен.

Природата на манифестацијата на клиничката слика ќе зависи од главниот фактор.

Симптоматологија

Во зависност од основната болест и тежината на нејзиниот тек, вкупните симптоми ќе бидат надополнети со карактеристични знаци.

Кај сколиозата, болката во 'рбетниот столб може да биде придружена со следниве симптоми:

 • рамената се на различни висини (асиметрија);
 • зголемен замор на грбот на мускулите;
 • болка во градите која може да биде локализирана и на десната и левата страна;
 • болната болка помеѓу рамената може да го вознемири лицето и за време на физичкиот напор и во мирување;
 • како што патологијата се продлабочува, деформациите на 'рбетниот столб се многу јасно видливи однадвор.
Знаци на сколиоза

Исто така, причината за манифестацијата на овој симптом може да биде остеохондроза. Со оваа болест може да се појави следната клиничка слика:

Како што болеста се влошува, грбот и болката во градите може да го нарушат пациентот дури и во состојба на комплетен одмор или со минимална физичка активност.

Кај интервертебралната хернија, болката во 'рбетот меѓу рамените може да биде придружена со следната клиничка слика:

 • синдромот на болка се изговара, се грижи лице дури и во состојба на целосен одмор, поради што е принуден да ја заземе истата положба;
 • локализацијата на болката не се менува, но постепено може да се даде на целиот грб и градите;
 • искривување на 'рбетот , поради постојаната напнатост на мускулите;
 • тешка болка во градите, што не е спречено од лекови против болки.

Во тој случај, ако меѓуребрената невралгија предизвика појава на овој симптом, пациентот може да ги забележи следните промени во себе:

 • болки во грбот помеѓу лопати на рамената што му пречат на пациентот во секое време од денот;
 • со минимално физичко влијание врз градите, болката се зголемува;
 • ограничено движење;
 • замор, слабост .

Треба да се забележи дека оваа болест се јавува само кај луѓе по 40 години. Кај децата, болеста од овој тип не е дијагностицирана.

Во ангина, болката меѓу лопатините може да биде придружена со следните клинички знаци:

 • болка пароксизмална, не повеќе од 5 минути;
 • од интеркарпуларниот регион, болка може да се даде на левата рака;
 • по таблетата со нитроглицерин, симптомите исчезнуваат.

Ако причината за манифестацијата на силна болка помеѓу лопатките на рамото е миокарден инфаркт, тогаш може да се појават следниве симптоми:

 • болката се забележува само во една половина од градите, може да се даде на раката и вилицата;
 • отежнато дишење и отежнато дишење;
 • недостаток на здив ;
 • зголемено ладно потење ;
 • низок крвен притисок;
 • брз пулс ;
 • бледило на кожата;
 • паника состојба на лице, чувство на страв;
 • губење на свеста
Симптоми на миокарден инфаркт

Со оваа клиничка слика, веднаш треба да побарате медицинска помош, бидејќи постои висок ризик од смрт.

Болката меѓу лопатините може да биде знак на гастроентеролошка болест. Значи, со холециститис, овој симптом може да се комбинира со следниве симптоми:

 • остар болка во грбот е прободување, симптоматски, може дури и да се појави во состојба на комплетен одмор;
 • чувство на тежина и непријатност во десниот хипохондриум;
 • болка може да се даде на раката и лумбалниот регион;
 • жолтило на кожата;
 • гадење , често со напади на повраќање ;
 • горчлив вкус во устата ;
 • горушица , поткопувајќи со непријатен мирис;
 • треска .

Кај панкреатитисот, болката меѓу лопатините се комбинира со следните клинички знаци:

 • зголемена телесна температура;
 • гадење, со напади на повраќање, кои не носат олеснување;
 • полошо или без апетит;
 • надуеност , зголемена надуеност;
 • напади на дијареа;
 • кај хроничен панкреатит, болката во подрачјето на рамената се гори, досадно.

Како по правило, симптомите стануваат поинтензивни во случај на консумирање на "тешка" храна.

Кај болести на респираторниот систем, овој симптом може да биде проследен со симптоми од ваква природа:

 • зголемена телесна температура;
 • недостаток на здив;
 • тешкотии со дишењето;
 • зголемено потење;
 • цијаноза на кожата ;
 • кашлица , прво сува, подоцна со спутум ;
 • болката се зголемува со длабока инспирација или физички напор;
 • општо влошување на здравјето.

Треба да се напомене дека кај некои болести може да се забележи само сува кашлица .

Спондилоартрозата исто така може да биде причина за болка помеѓу лопати. Оваа болест се карактеризира со оштетување на зглобовите меѓу соседните пршлени, што доведува до формирање на коскена испакнатост. Клиничката слика, во овој случај, е речиси идентична со остеохондрозата, докторот може да утврди точна дијагноза само со рентген.

Ако причината за симптомот на болка во областа на лопатините се повреди, може да се приложат следниве симптоми:

 • оток, црвенило на местото на повреда на кожата;
 • формирање на субкутана хематом;
 • со минимално физичко влијание, болката може да се зголеми, да се даде на целиот грб или градите. Природата на манифестацијата на болката и интензитетот ќе зависи од самата повреда.

Во секој случај, без оглед на тоа каков вид непријатност се забележува кај некое лице, во блиска иднина треба да се консултирате со доктор. Одложувањето на третманот или користењето на средствата по своја дискреција може да доведе до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Дијагностичката програма ќе зависи од тековната клиничка слика и собраната историја за време на почетниот преглед. За да се направи точна дијагноза, лекарот може да ги пропише следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • рентген на граден кош во две проекции;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • Ултразвук на абдоминалните органи и срцето.
Срцева ултразвук

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да направи точна дијагноза и да избере најефикасна стратегија за лекување.

Третман

Текот на третманот ќе зависи од утврдената основна болест што предизвика појава на овој симптом. Треба да се напомене дека во некои случаи, конзервативната терапија не е соодветна, така што операцијата може да биде пропишана.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • хондропротектори.

Ако причината за симптомот е гастроентеролошка болест, тогаш покрај лекувањето со лекови, треба да се потпираат додатоци во исхраната.

Во случај на заболувања на мускулно-скелетниот систем или повреди, покрај општата терапија, се потпишува и физиотераписки вежби, мануелна терапија, а се избираат посебни корективни и зајакнувачки преливи.

Не постои општа програма за третман, како и превентивни методи, бидејќи тоа е симптом на неспецифична природа. Општо земено, прекумерниот физички напор, повредите треба да се исклучат и сите болести треба да се третираат веднаш. Ако се појави таков симптом, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

"Болка во интеркарпуларниот регион" се забележува кај заболувања:

Хернија на хранопроводот, која исто така е честопати дефинирана како хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата (или АМЛ), е болест со карактеристично поместување на органот лоциран во абдоминалната празнина во градите шуплина преку езофагеалниот отвор кој се наоѓа во дијафрагмата. Хернијата на хранопроводот, чии симптоми имаат изразени клинички манифестации, исто така е поврзана со спецификите на сопствената формација, која го одредува својот вроден или стекнат карактер, но хернијата може да се појави како резултат на повеќе причини.

...

Кардиогениот шок е патолошки процес, кога неуспешната контрактилна функција на левата комора се влошува, снабдувањето со крв во ткивата и внатрешните органи се влошува, што често завршува со смрт.

...

Опструктивниот бронхитис кај децата е воспалителен процес во бронхијалното дрво, кое продолжува со симптоми на опструкција. Тоа доведува до стеснување на луменот на бронхиите, што предизвикува кршење на протокот на воздух врз нив. Се јавува кај деца од една до шест години, и е најчеста детска болест (од се што влијае на респираторниот систем). Во некои случаи, воспалението може да се повтори неколку пати. Најсилно погодени деца се оние кои посетуваат градинка.

...

Пневмокониозата е болест со хроничен тек кој се развива во ткивата на белите дробови поради редовните ефекти на човечкото тело на различни видови прашина. Нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Спондилоза на торакалниот 'рбет е патолошки процес кој води кон деформитет и дистрофични промени на површината на пршлените. Како резултат на тоа, почнува формирањето на остеофити или коските. Таквите неоплазми можат да достигнат значителни големини, што, како резултат на тоа, доведува до аккреција на пршлените и ограничена подвижност.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.