Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лимфни јазли болка во вратот

Болката во цервикалните лимфни јазли е неспецифичен симптом кој е еден од белегот на клиничката слика на патолошкиот процес. Болката во лимфните јазли се јавува со воспаление, кое се нарекува лимфаденитис . Ако во оваа фаза не се преземат потребните медицински мерки, воспалението ќе помине во гноен процес, кој ќе предизвика апсцес. Нема исклучок фатален. Покрај тоа, треба да се разбере дека болката во лимфните јазли во вратот може да биде знак на онколошки процес. Самолечението е неприфатливо, треба да се консултирате со лекар.

Етиологија

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за болка во лимфните јазли во вратот:

 • инфективна патологија на горниот респираторен тракт;
 • заболувања на забите кои се развиле во акутен воспалителен или гноен процес;
 • малигнен тумор;
 • вирусни заболувања;
 • метаболички нарушувања;
 • тироидна патологија;
 • хроничен алкохолизам;
 • автоимуни болести;
 • СПБ;
 • ХИВ ;
 • механичка повреда;
 • општо намалување на имунитетот.

Во медицината, докажано е дека развојот на таков патолошки процес е поверојатно ако имуниот систем на личноста е премногу слаб. Во овој случај, лимфниот јазол може да биде воспален и повреден дури и со ARVI .

Ако го имате овој симптом, веднаш треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе. Земањето лекови може привремено да го елиминира симптомот, но не и самата болест. Покрај тоа, ваквите неовластени дејства доведуваат до замаглена клиничка слика, што ја комплицира дијагнозата и може да доведе до несоодветен третман.

Симптоматологија

Симптоми на лимфаденитис

Болката во лимфните јазли речиси секогаш има дополнителни знаци на клиничката слика. Треба да се напомене дека општите симптоми се секогаш дополнети со специфични симптоми, чија природа ќе зависи од основната причина.

Ако лимфните јазли во болки во вратот, севкупната клиничка слика може да ги има следните дополнителни знаци:

 • воспалено грло , кое само се влошува при голтање, зборување;
 • пониска температура;
 • локална пораст на температурата;
 • кожата на местото на воспаление може да стане црвена;
 • главоболка

Ако цервикалните лимфни јазли болат заради заразен процес, тогаш општата клиничка слика може да биде дополнета со следните симптоми:

Во случај кога причината за болка во цервикалните лимфни јазли е венерична болест, општата клиничка слика може да биде дополнета со следните симптоми:

 • лимфните јазли значително се зголемуваат во големина;
 • постои локална температура се зголемува;
 • осип може да се појави во гениталната област;
 • болка или непријатност за време на сексуалниот однос;
 • честа мокрење што не носи олеснување;
 • намалување на сексуалната желба.

Треба да се напомене дека присуството на таква клиничка слика може да биде манифестација на друга болест од генитоуринарниот систем. Затоа, само-лекувањето е строго забрането. Во повеќето случаи, ваквите активности доведуваат до развој на сериозни компликации.

Дијагностика

Што предизвикало лимфните јазли во вратот да му наштетат, само еден доктор може да каже, по целосен преглед и точна дијагноза. Ако имате таков симптом, прво треба да го контактирате терапевтот или педијатарот (ако симптомот е забележан кај дете). По првичниот преглед, лекарот ќе го упати пациентот до специјализиран медицински специјалист.

Прво, лекарот врши детален физички преглед на пациентот со палпација на местото на воспаление и појаснување на општата историја. За време на разговорот, лекарот мора да дознае како пациентот јаде во последно време, кои лекови ги зел. Ако пациентот земал лекови за да ја елиминира болката во лимфните јазли, треба да се каже за ова пред да започне дијагнозата и да се покаже пакувањето на лекот.

Стандардната дијагностичка програма ги вклучува следните лабораториски и дијагностички мерки:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • имунолошки студии;
 • ХИВ тест;
 • тестови за СПБ;
 • рендгенско испитување на внатрешните органи;
 • Ултразвук на органи.
Х-зраци испитување на внатрешните органи

Точната дијагностичка програма ја дава лекарот, врз основа на моменталната клиничка слика, историја и општа состојба на пациентот.

Третман

Зошто лимфните јазли во вратот болат и како да се елиминира овој симптом, само еден лекар може да каже, по точна дијагноза. Третманот ќе зависи од основната причина.

Општо земено, третманот мора да вклучува терапија со лекови, која ги вклучува следните групи на лекови:

 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • антифунгални;
 • антихистаминици;
 • антивирусна.

Времетраењето на третманот, дозата, режимот на лекот го пропишува само лекарот кој го посетува. Не можете да го менувате текот на третманот без дозвола.

Ако факторот на основната причина дозволува, тогаш лекарот може да вклучи и третман на физиотерапевтски постапки:

 • УХФ - назначен само ако етиологијата не е заразен процес и е исклучена онкологијата;
 • ласерски третман;
 • галванизација.

Што се однесува до традиционалната медицина, несоодветно и опасно е да се третира воспалението или да се обиде да ги елиминира болките во лимфните јазли со такви методи. Употребата на традиционалната медицина е можна само по препорака на лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето.

Превенција

Не постојат специфични методи на превенција, бидејќи не е посебен патолошки процес, туку симптом на одредена болест. Во принцип, треба да се придржуваме на правилата за здрав начин на живот и да побараме медицинска помош навремено. Покрај тоа, не треба да го игнорираме редовниот медицински преглед. Следењето на таквите основни правила може да го минимизира ризикот од развој на болеста, во симптомите на кои постои лимфаденитис.

Сподели го овој напис:

"Болка во лимфните јазли во вратот" е забележана кај заболувања:

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...

Лакунарната ангина е акутна болест на инфективна природа, која се карактеризира со локално воспаление на еден или повеќе елементи на лимфаденоидниот прстен на фаринксот. Вообичаено, воспалението ги покрива крајниците, но исто така е можно оштетување на ларинксот и фаринксот. Патогените микроорганизми може да предизвикаат таква болест, вклучувајќи менингококи, стрептококи, хемофилус бацил и така натаму. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Воспалителни процеси кои се јавуваат во коскената срцевина, укажуваат на болест на остеомиелитис на вилицата. Развојот на слабост е резултат на пенетрација на инфективните организми во коскеното ткиво. Оваа болест е комплексна и е една од најопасните заболувања. Покрај тоа, како резултат на остеомиелитис на вилицата, се појавува генерализација, односно состојба во која не е засегнат само одреден дел од коската, туку целиот човечки коскена систем. Болеста се шири на сите коскени ткива и е предизвикана од развојот на воспаление и инфекција на телото.

...

Периодонталниот апсцес е воспалителен процес во гума, наспроти позадината на која се формира формација со големини кои се движат од мал грашок до орев и пурулентна течност внатре во фокусот. Мажите и жените се подеднакво погодени од патологијата.

...

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често предизвикуваат дијагноза на хроничен стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...

Фоликуларно воспалено грло - болест која се карактеризира со гноен воспаление на фоликулите на крајниците. Во случај на прогресија на таква болест, гној се наоѓа на површината на лимфоидните формации на фаринксот во облик на одделни лезии. Патолошкиот процес може да влијае на фарингеалните, палаталните, тубалните и јазичните крајници. Прогресијата на фоликуларната ангина е придружена со регионален лимфаденитис и тешка хипертермија.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.