Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во левиот хипохондриум

Болката во левиот хипохондриум е честа причина за пациенти кои бараат медицинска помош. Оваа патолошка состојба може да се појави во неколку варијанти - синдромот на болка може да биде локализиран и пред и зад, носи пирсинг, сечење или досадна карактер. Исто така, непријатноста може да варира во интензитет и времетраење. Но, сето ова вели едно нешто - треба да се јавите во медицинската установа што е можно поскоро. За да се идентификува причината за појавата на болка, може да има само квалификуван специјалист, по дополнителни инструментални и лабораториски студии.

Левиот хипохондриум е дел од човечкото тело, кое се наоѓа под 2 долни ребра во левиот дел на средната линија на абдоминалната празнина. И покрај нејзината мала големина, тука се локализирани неколку анатомски структури:

 • јамки од мали и дебело црево;
 • слезината;
 • дел од стомакот;
 • панкреас;
 • левата страна на дијафрагмата;
 • снопови;
 • левиот бубрег, нејзиниот уретера.

Најчесто, болката во левиот хипохондриум е првиот симптом на фактот дека целосното функционирање на овие органи е оштетено. Но, не треба да се исклучува таква опција дека болката може да настане и во присуство на патологии на органи кои се локализирани во други делови на телото (пренесени од нервните завршетоци).

Абдоминална област

Етиолошки фактори

 • патологија на желудникот. Обично, појавата на болка во левиот хипохондриум е знак за прогресија на чир или гастритис (за време на дијагнозата важно е да се размисли дали болката настанува по јадење);
 • патологија на левиот бубрег ( нефритис , хидронефроза , уролитијаза, итн.);
 • болести на слезината;
 • панкреатична патологија. Во овој случај, панкреатитот може да предизвика болка;
 • воспалителни процеси, напредувајќи во репродуктивниот систем на жената ( воспаление на додатоците );
 • хернии, тумори, воспалителни процеси на дијафрагмата (синдромот на болка се манифестира при вдишување или издишување);
 • пневмонија на белите дробови (во овој случај, карактеристичен симптом е појавата на болка при кашлање);
 • патологија на срцевиот мускул. Често, болката во предниот дел на левиот хипохондриум укажува на прогресија на коронарна артериска болест , ангина , срцев удар ;
 • покачен нато. товари;
 • повреда на областа;
 • постоперативни ефекти. Често болката се манифестира откако ќе се изврши оперативна интервенција во оваа област.

Видови

Во медицината, користете ја следнава класификација на болка во левиот хипохондриум, врз основа на природата на нејзината манифестација:

 • пирсинг;
 • влечење;
 • сечење или остри;
 • досадна или болна.

Секој тип на болка служи како еден вид на сигнал дека функционирањето на одредени органи е оштетено. Од природата на болката, лекарите дури можат да одредат кој одделен орган е засегнат. Затоа, на првичниот прием, тие обично ги поставуваат пациентите како се манифестира болка во нив.

Остри болни сензации

Острата болка е најопасниот тип, бидејќи обично укажува на присуство на сериозно оштетување на органите. Во случај на манифестација, пациентот треба веднаш да биде хоспитализиран за понатамошна помош во болнички услови. Болката е толку остра, што често по појавувањето на лицето едноставно може да ја изгуби свеста. Но, ова не е секогаш случај. Ако свеста е зачувана, тогаш лицето почнува да се обидува сама да најде таа позиција во која интензитетот на синдромот на болка се намалува до незначителен степен.

Причини за појава:

 • бубрежна циста , која е заробена во околното ткиво;
 • ренална колика ;
 • панкреатит во акутна форма;
 • перфориран гастричен улкус;
 • цревни перфорации;
 • повреди на левиот хипохондриум со различна тежина. Болката може да се појави по скршено ребро, руптурирана слезина или бубрег итн.
Бубрежна циста

Долна болка

Долна болка во левиот хипохондриум е сигурен знак дека се случува хроничен патолошки процес во оваа област. Често пати, пациентите брзо се навикнуваат на таква непријатност, па немојте да одите кај докторот за да ја дознаете вистинската причина за нивниот изглед. И ова само ја влошува ситуацијата. Болната болка во левиот хипохондриум често се јавува пред јадење или после јадење.

Причини за појава:

 • хроничен гастритис (често се појавува синдром на болка после јадење или пред да се зема);
 • панкреатитис (појава на непријатност поврзана со јадење);
 • пиелонефритис ;
 • ентеритис ;
 • воспаление на додатоците (кај жени);
 • присуство на тумор од бенигна или малигна природа во левото белодробно (постои појава на болни сензации при вдишување и издишување, како и кашлање);
 • ракот на панкреасот , црниот дроб или слезината често е проследен со досадна болка во левиот хипохондриум;
 • дуоденитис ;
 • исхемична срцева болест (зголемена инспираторна болка);
 • состојба на преинфакција .

Нагрнување болка

Болката со влечен карактер е карактеристика на поразот на слезината. Овој орган има особеност да се зголеми во случај на појава на хронични автоимуни и инфективни процеси во човечкото тело. Ако се појави спленомегалија , тогаш често постои болка која се влече.

Спленомегалија

Често, овој тип на болка може да се појави со хепатитис , заедно со болка во десниот хипохондриум. Состојбата на лицето може да се влоши по јадење мрсна храна. Клиничката слика е надополнета со хепатомегалија и тежина во стомакот.

Болен лидер

Болка во шевовите може да се појави кај луѓето против пиелонефритис или уролитијаза. Како по правило, непријатност во овој случај може да зрачи. Клиничката слика е често дополнета со симптоми како што се еметски нагон, хипертермија , слабост, оштетен исцедок на урина и така натаму. Болката може да се влоши откако лицето ја менува својата положба (формираните конгломерати почнуваат да се движат и му нанесуваат мукоза на мочниот меур и бубрезите).

Настани во случај на болка

Ако некое лице почувствува непријатност во левиот хипохондриум по јадење, вдишување, кашлање или во состојба на комплетен одмор, веднаш треба да контактирате со медицинска установа за да ги дознаете вистинските причини за оваа состојба. Дијагнозата вклучува неколку лекари:

 • кардиолог;
 • хирург;
 • гинеколог;
 • ендокринолог;
 • гастроентеролог и други.

Ако означеното место на телото почнало да му наштети, не можете да се само-лекувате, бидејќи само може да ја влоши состојбата и да предизвика прогресија на компликации. Исто така, строго е забрането да се загрее областа на локализација на болка. Единственото нешто што можете да го направите е да ставите студ на погодената област. Строго е забрането, кога има болка во левиот хипохондриум при кашлање, после и пред јадење, во мирување и сл., Земајте антиспазмодици. Тие ја намалуваат болката, со што се комплицира процесот на дијагностицирање и откривање на вистинската причина за нејзината манифестација.

Брза помош треба да се повика во такви случаи:

 • досадна болка придружена со кашлица, повраќање со крв;
 • акутна болка што одеднаш се јавува;
 • болка што не застанува за еден час;
 • прободување на болки кои не продолжуваат 30 минути и имаат тенденција да се зголемуваат со промена на положбата.

Сподели го овој напис:

"Болка во левиот хипохондриум" се забележува кај болести:

Хемобластозата е неопластична болест која се карактеризира со лезии во хематопоетските и лимфните ткива. Тие вклучуваат системски болести - леукемии и регионални - лимфоми. Формациите се разликуваат меѓу себе не само на локацијата, туку и во квалитетот на патологијата. Всушност, кај леукемија, болеста се наоѓа во крвта и се нарекува леукемија или леукемија, туморот се наоѓа во границите на коскената срцевина. Кај лимфомите, туморот е локализиран во лимфните јазли, предизвикувајќи силни метастази низ телото со оштетување на коскената срцевина.

...

Инфарктот на слезината е тешка состојба. Зборуваме за некротични промени во структурата на органите, што брзо се развива поради тромбоза, спазам на васкуларните елементи. Малиот исхемичен инфаркт на слезината не може да се појави воопшто, но обемните лезии секогаш се придружени со интензивна болка, непријатност и тежина. Зоната на нивната локализација е јасно дефинирана - ова е левиот хипохондриум.

...

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...

Цревата на панкреасот е формирање на шуплина која е полна со ензимски супстанции и е формирана на панкреасот. Вродените аномалии и разни болести може да предизвикаат развој на панкреасни цисти. Абдоминалните формации можат да прекинат, што доведува до сериозни последици и компликации.

...

Метаплазијата е широко распространета патолошка состојба која се карактеризира со трансформација на нормалните клетки на еден орган, на пример, цревото, во патолошки. Опасноста од процесот е дека во отсуство на терапија, ракот се развива.

...

Миелоидната леукемија или миелоидна леукемија е опасен канцер на хематопоетскиот систем, во кој се зафатени матичните клетки на коскената срцевина. Кај луѓето, леукемијата често се нарекува "леукемија". Како резултат на тоа, тие целосно престануваат да ги исполнат своите функции и брзо да се размножуваат.

...

Миелофиброзата е прекумерно зголемување на сврзното ткиво во областа на коскената срцевина, што е придружено со исчезнување на хематопоетската компонента. Екстра-церебралната хематопоеза е значително зголемена. Миелофиброзата е хронична болест со развиен модел на курсот. Паралелно со патолошкиот процес, може да се развијат и други процеси, како фиброза на коскената срцевина или миелоидна метаплазија на спленична мрежа.

...

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...

Површниот гастродуоденит е гастроентеролошка воспалителна болест која влијае на ѕидовите на желудникот, мукозната мембрана и тенкото црево.

...

Рак на слезината е опасна патолошка состојба која се карактеризира со формирање на малигни тумори во ткивата на овој орган (на пример, саркоми, антисаркоми, фибросаркоми итн.). Оваа болест во медицинската пракса е ретка. Многу научници го припишуваат овој факт на фактот дека слезината е самиот орган кој е способен за производство на супстанции кои негативно влијаат на клетките на ракот. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста.

...

Спленомегалија е патолошка состојба која се карактеризира со зголемена слезина. Ова не е независна болест, но важен симптом на друга болест. Исто така вреди да се напомене дека зголемувањето на слезината може да се дијагностицира кај 5% од сосема здравите луѓе.

...

Уретерохидронефрозата е патолошка експанзија на бубрежната карлица и чаши, како и уретерот. Се развива поради нарушување на природниот проток на урината. Како резултат на овој процес, функционалните клетки на бубрегот умираат.

...

Фиброзата (склероза) на панкреасот е комплексен процес кој се карактеризира со замена на високо квалитетни и функционални клетки на овој орган со сврзно ткиво. Самиот железо се состои од два типа ткива кои се различни во вид - тоа е паренхим и строма. Строма е еден вид скелет на овој орган, а паренхимот е формиран, тие произведуваат хормони и панкреатичен сок. Ако негативните фактори долго време влијаат на жлездата, ова ќе доведе до неповратна клеточна смрт.

...

Хроничен холецистопанкреатитис е болест кога панкреасот и жолчното кесе се воспалени истовремено. Наспроти ова, постои нарушување на процесот на варење на масти и јаглени хидрати, распаѓање на протокот на жолчката и ослободување на дигестивни ензими. Ваквите промени доведуваат до појава на специфични симптоми.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.