Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во сакрумот

Болката во сакрумот е знак на одреден патолошки процес, кој може да биде знак на одредена болест и да дејствува како резултат на траума. Треба да се забележи дека во некои случаи, болката во сакрумот се јавува во рана бременост или во текот на менструацијата, што е природен физиолошки процес. Меѓутоа, ако овој симптом е придружен со дополнителни клинички знаци, веднаш треба да побарате лекарска помош, а не да се лекувате само со себе.

Етиологија

Причината за болка во сакрумот може да биде патолошки процес и влијанието на надворешните негативни фактори. Вторите треба да вклучуваат:

 • силен механички ефект;
 • прекумерна вежба;
 • хипотермија;
 • чест стрес , силен емотивен шок;
 • дебелина .

Патолошки причини за манифестација на овој симптом се:

 • инфективни и воспалителни болести;
 • остеохондроза ;
 • тромбофлебитис на карличните и илеалните вени;
 • метаболни болести на коските;
 • болести на уринарните органи;
 • жените имаат гинеколошки заболувања;
 • за мажи, хроничен простатит ;
 • малигни тумори на карличните органи.

За да се утврди точната причина за манифестацијата на овој патолошки процес може да биде само лекар, откако ќе го спроведе потребното испитување и ќе го утврди главниот патолошки процес.

Симптоматологија

Природата на болката во сакрумот и присуството на дополнителни симптоми ќе зависи од причината за манифестацијата на овој симптом. Заеднички знаци вклучуваат следново:

 • болка, болка во болка може да се зголеми со одење;
 • зрачење на болка во препоните или задникот;
 • ограничено движење;
 • болката може да се влоши кога лежи на тврда површина.

Во зависност од почетната причина за овој симптом, севкупната клиничка слика ќе биде придружена со специфични знаци.

Значи, ако остехондрозата предизвикала болка во сакрумот, главниот симптом ќе биде проследен со следните симптоми:

 • болката во подрачјето на сакрумот може да се откаже;
 • непријатни чувства, влошени од наклон или минимална физичка активност;
 • чувство на напнатост во задниот дел;
 • вкочанетост при вртење на торзото;
 • кај болниот синдром на болка може да се потисне;
 • вкочанетост во нозете , чувство на студ во прстите;
 • како што патолошкиот процес се влошува, непријатност и ограничено движење може да го наруши пациентот дури и во мирување.
Спинални промени кај остеохондрозата

Болката во сакрумот може да биде предизвикана од тромбофлебитис на карличните и илијачните вени, што се карактеризира со следнава клиничка слика:

Манифестацијата на овој симптом може да се должи на болести на карличните органи. Мажите можат да ги направат следните жалби:

Ако болките во грбот и сакралната област кај жените се должат на патолошки процеси во карличните органи, тогаш може да бидат присутни следниве симптоми:

Исто така, треба да се напомене дека, со таква етиологија, болката ќе биде тешка, може да се откаже од целиот грб, доста често не престанува по земањето лекови против болки.

Во метаболните болести на коските, симптомите може да бидат отсутни. Со влошување на патолошкиот процес, можно е само појавување на влечна, досадна болка, што е отежната од физичката или моторната активност.

Болка во сакрумот за време на бременоста, обично поради позицијата на фетусот. Меѓутоа, ако се присутни дополнителни симптоми, веднаш треба да побарате медицинска помош и да не се лекувате само со себе.

Без оглед на тоа што се случува во клиничката слика, треба да побарате лекување од квалификуван специјалист. Самолечение може да доведе не само до развој на сериозни компликации, туку и на замаглена клиничка слика, што значително ја комплицира понатамошната дијагноза.

Дијагностика

Пред сè, лекарот спроведува темелно објективно испитување на пациентот со собирање на анамнеза на болеста на животот и појаснување на жалбите. Во текот на испитувањето, лекарот мора да определи кога и под кои околности почнува болката, што се во природата и времетраењето. Ако пациентот зема лекови за да ги ублажи симптомите, треба да го известите специјалистот пред да ја започнете дијагнозата.

МНР на карличните органи

За да се утврди причината за овој симптом, може да се спроведат следните лабораториски и инструментални дијагностички методи:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • биохемиски крвни испитувања;
 • МНР на карличните органи;
 • КТ скенирање на карличните коски;
 • КТ скенирање на лумбосакралниот 'рбет;
 • Ултразвук на карличните органи;
 • радиографија.

Само врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да ја утврди главната болест која предизвика манифестација на овој симптом и пропишува правилен третман.

Третман

Програмата за третман ќе биде целосно зависна од основната причина за болеста. Лекарот може да ги вклучи следниве лекови во терапијата со лекови:

 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Покрај третманот со лекови, таквите постапки може да се пропишат:

 • рачна терапија;
 • терапевтски вежби;
 • UHF;
 • акупунктура;
 • масажа

Исто така може да ви треба корекција на диета. Често треба да го преиспитате креветот, бидејќи причината за болката може да биде премногу тежок или мек душек.

Во некои случаи, конзервативниот третман можеби не е доволно или воопшто не е ефикасен. Во вакви случаи, операцијата се изведува со последователна рехабилитација, која може да вклучува и терапија за вежбање, масажа, курсеви за мануелна терапија.

Што се однесува до превенцијата, не постојат насочени методи. Треба генерално да ги следите правилата за здрав начин на живот, да го отстраните прекумерното вежбање и да се консултирате со лекар навремено, наместо само-лекување.

Сподели го овој напис:

"Болка во сакрумот" се забележува кај болести:

Природни пори (или црн лак, како што беше наречено пред) е многу заразна вирусна инфекција која влијае само на луѓето. Големата сипаница, чии симптоми се манифестираат како општа интоксикација во комбинација со карактеристични осипи кои ја покриваат кожата и мукозните мембрани, е завршена за пациенти кои претрпеле, делумно или целосно губење на видот и речиси во сите случаи останале по лузни на улкусот.

...

Паратитисот е воспалителен процес на циркулаторното ткиво во кое се наоѓа голем број на венски и лимфни садови. Во повеќето случаи, болеста се развива во позадината на сложениот абортус или на трудот, воспоставувањето на интраутерински помагала со оштетување на ткивата на матката. Секоја хируршка интервенција само го предизвикува ширењето и развојот на инфекцијата.

...

Простатитисот е болест во која простатата станува воспалена. Простатитисот, симптоми кои се најчести кај мажи со репродуктивна возраст (20-40 години), се дијагностицира во просек кај 35% од населението. Во зависност од потеклото, простатитот може да биде бактериски или не-бактериски, во зависност од природата на курсот - акутен или хроничен.

...

Рефлуксот на мочниот меур - уретрален рефлукс - е прилично честа појава, која во повеќето случаи се дијагностицира кај деца и е дека постои повторно преместување на урината од мочниот меур до бубрегот. Нормално, ова не треба да се случи, бидејќи меѓу овие органи постои сфинктер кој не дозволува урина да тече назад во уретерот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.