Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во коленото

Болката во колената е една од најчестите непријатни чувства што секоја личност доживеала барем еднаш. Прогресијата на болестите што можат да предизвикаат болка, поради фактот што човечкото колено се состои од многу структури, и секој ден тие се под потпорен стрес. Оштетувањето може да влијае на еден од лигаментите или тетивите, или специфичните кеси кои се полни со течност, како и ткивото на 'рскавицата. Овој симптом може да биде сигнал за болести, не само поврзани со коленото, туку и за вообичаени болести на телото или на системите.

Исто така, неопходно е да се направи разлика на движењата на болката, на пример, болката во коленото кога виткањето е вродено во луѓето што водат активен животен стил и често зборува за нарушување на структурата на зглобовите и коските. Таквите спазми главно се појавуваат во подоцнежните фази на текот на болеста, кога не треба да се направи без третман со помош на хируршка интервенција. Често повредуваат и кршат колена кога сквотираат, ова може да укаже на тоа дека ткивото на 'рскавицата е избришано (главно забележано кај спортистите поради постојано трчање). Болката од внатре се јавува поради различни патологии на зглобот или појава на тумори. Појавата на болка по породувањето се должи на фактот дека за време на бременоста женското тело подлегнало на многу промени, што може да предизвика некои болести.

Важно е да се утврди зошто е изразена болка во колената, бидејќи некои болести може да се излечат само со помош на оперативна интервенција, а за некои ќе биде доволно да се користи традиционалната медицина.

Етиологија

Како што споменавме погоре, постојат многу причини зошто колената болат, и тие не се секогаш директно поврзани со повредите, болестите и повредите на колената. Првата група фактори се нарушувања кои директно влијаат врз коленото, меѓу кои се:

 • Гонартроза е нарушување кое најчесто се јавува кај луѓе на возраст над четириесет години. Патологијата обично влијае на двете колена. Главниот симптом е болка и криза за време на неизлечувањето и сквотирањето. Грчевите се остри и остри. Степенот на интензитет се намалува во склопот на позиција;
 • крварење во заедничката празнина;
 • оштетувањето на менискусот може да се случи на која било возраст, без разлика на пол. Често е зафатено само едно колено. За таква болест се карактеризира со манифестација на силна криза и болка во коленото кога се свиткани или по трчање. Покрај тоа, едно лице ја губи способноста да се движи, бидејќи тој наидува на неподнослива болка при најмало движење на ногата;
 • артритис - нарушувањето се развива многу брзо, воспалителниот процес се шири на коленото зглобови на двете нозе. Третманот најдобро се започнува што е можно порано, бидејќи болеста се шири на други зглобови;
 • нарушување на интегритетот на лигаментите поради прекин, најчесто тоа е предмет на внатрешниот лигамент, многу поретко е од страната. Во исто време, постои оток и ограничување на моторните функции;
 • разни тетивни воспаленија - од кои многу се предизвикани од, на пример, заразни болести или ефекти на бактерии, повреди или модринки, алергии на лекови или абнормалности во структурата на телото. Во такви нарушувања, болката во коленото се изразува внатре;
 • поместување или дислокација на пателата - е многу ретка и главно кај деца или спортисти, по интензивен напор или водење;
 • воспаление во зглобната кеса. Во случај на задоцнето лекување, може да настанат компликации, кои ќе треба да се отстранат само со помош на медицинска интервенција;
 • патолошки процеси во синовијалната мембрана која го покрива зглобот;
 • појавата на циста во внатрешноста на коленото, доведува до болка под коленото од зад;
 • уништување на интегритетот на масното ткиво што го покрива зглобот. Нанадвор, ова се манифестира во форма на едем на оштетеното колено;
 • остеоартритис , во кој ткивото на 'рскавицата станува потентно;
 • разни заразни болести, појавата на која може да доведе до артритис. Изјави болка во коленото при одење, како и по сквотови;
 • коскена туберкулоза ;
 • патологиите на 'рбетот предизвикуваат чувство дека коленото боли при одење;
 • метаболички нарушувања или депозити на солето во коленото често предизвикуваат колена да болка кога сквотираат.
Причини за болка во колената

Втората група на причини се други ефекти кои предизвикуваат болка во колена:

 • претерано висока телесна тежина;
 • надворешни повреди или модринки на колената;
 • услови за работа, поради што лицето мора да биде на нозе неколку часа по ред;
 • интензивен физички напор - затоа ова нарушување најчесто се забележува кај професионалните спортисти, на пример, по трчање;
 • лош став при работа;
 • носи непријатно високи потпетици чевли.

Недостатокот на физичка активност во текот на работен ден е белег на канцелариското работење. Немобилност, продолжен престој во непријатна положба предизвикуваат прекумерен стрес на зглобовите и предизвикуваат болка, непријатност и постепено уништување на 'рскавицата. Затоа, канцелариските работници се советуваат редовно да вршат гимнастика, а исто така треба да добијат средства за заштита и обновување на 'рскавицата, хондропротектори. На пример, Глукозамин-Максималниот додаток во исхраната, хондропротектор кој содржи две активни супстанции, глукозамин и хондроитин, се покажа добро. Тие се природни структурни елементи на здравото ткиво на 'рскавицата, добро се апсорбираат поради нивната природна природа и ги стимулираат метаболните процеси во `рскавичните клетки и ја обновуваат структурата на ткивото на` рскавицата.

НЕ МЕДИЦИНА

Постојат неколку причини зошто колената на жената болат за време на бременоста:

 • зголемување на телесната тежина (во некои случаи до дваесет килограми);
 • недостаток на калциум и други минерали во телото;
 • производство на специфичен хормон кој го омекнува лигаментското ткиво.

По породувањето, сите непријатни чувства треба да си одат сами, но ако тоа не се случи, треба да се консултирате со доктор, бидејќи тоа може да биде знак за болестите опишани погоре. По раѓањето, жената може да има болки во колената кога сквотираат, стануваат и зацрвстуваат. Тоа е предизвикано од следниве причини:

 • интензивна мускулна работа за време на трудот;
 • принудно ненадејно движење во процесот на постоење на бебе може да предизвика дислокација;
 • ако жената имала разни болести на мускулно-скелетниот систем пред породувањето;
 • при доење на детето течноста се акумулира во женското тело, што негативно влијае на зглобовите, поради тоа болката се чувствува кога се крева и зацврстува колена.

Симптоми

Покрај изречените знаци - болка со различен интензитет и крцкање при сквотирање, оваа манифестација има дополнителни симптоми кои се карактеристични за болеста, што предизвикало колено да се боли кога одеше или други движења на нозете:

 • нарушувања на спиењето;
 • треска;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • вкочанетост на движење;
 • зголемување на болката при одење. Постои значително подобрување во седење или лежење;
 • забележителен отекување на повреденото колено - може да се забележи однатре;
 • неможноста да се движи тежината на заболената нога;
 • деформација на пателата;
 • промена на бојата на кожата на коленото;
 • треска.

Кога ги изразувате првите знаци, веднаш треба да ја контактирате медицинската установа за дијагноза и ефикасен третман.

Дијагностика

Бидејќи многу нарушувања го предизвикуваат фактот дека коленото боли при одење, по трчање, при сквотирање и станување, дијагнозата треба да се состои од:

 • детален преглед на пациентот во врска со појавата на првите симптоми, интензитетот на болката, местото на нејзиниот изглед (од надвор или внатре), можните причини (на пример, при одење, по бегство или раѓање), што предизвикува болка;
 • палпација на коленото од страна на лекарот кој присуствувал за да дознае поцелосна слика за локализацијата на болката, како и да се идентификува едемот;
 • Артроскопија на коленото
 • крвен тест на пациентот за општо и биохемиско истражување;
 • Х-зраци - при што секоја патологија на структурата на коленото ќе биде јасно видлива;
 • земање на течности со пробивање - се спроведува доколку лекарот кој присуствувал има сомневање за коскена туберкулоза;
 • течност за панкреасот од колена;
 • артроскопија - извршена во случаи на повреда на менискусот, што предизвикува болка во коленото однатре. Овој метод се изведува не само за дијагноза, туку и за време на третманот;
 • мерење на густината на коскеното ткиво;
 • Ултразвук на коленото ;
 • испитување на пациентот со МРИ и КТ.

Третман

Не постои еден начин да се излечат сите болести и нарушувања. Методот на лекување за секој пациент се пропишува индивидуално и зависи од причината за изгледот и степенот на интензитет на грчевите, ако коленото боли при одење, по трчање, при сквотирање или стоење. Методи на лекување кои се пропишани за сите пациенти, без исклучок, вклучувајќи жени по раѓање:

 • намалување на оптоварувањето на долните екстремитети, така што нема ни најмала симптоми;
 • наметнување на прицврстување завој на повреденото колено;
 • затоплување на коленото со загревање масти или облоги. На лекарскиот рецепт се користат ладни облоги, но не повеќе од петнаесет минути дневно;
 • антиинфламаторни лекови.

Доколку е потребно, лекувањето се врши со помош на хируршка интервенција.

Покрај тоа, постојат традиционални лекови кои можат да ја намалат манифестацијата на симптоми, но тие може да се користат само по консултација со лекар. Таквите третмани за болка вклучуваат:

 • јодна мрежа;
 • компресира од сопствената урина;
 • мешавина од суровини компири со керозин;
 • лосион од јаболков оцет измешан со жолчка од јајце;
 • маст од смачкан компир со рен;
 • компресија од лак, за ова е неопходно да се сече на половина и да се закачи на половина на надворешната и внатрешната страна на коленото;
 • раствор на колонска вода и глуварче;
 • тинктури на коренот девисала и алкохол;
 • црна малина, компир од камилица и бор масло;
 • лосион за календари;
 • мешавина на сенф и мед.

Народните лекови не се препорачуваат да се користат кај жени за време на бременоста и по породувањето, кога доите се јавуваат кај доенчето.

Превенција

За да избегнете болки во колената при одење, по трчање или сквотирање, мора:

 • се придржуваат до здрав начин на живот;
 • секогаш следи држење на телото;
 • да ја задржите нормалната телесна тежина;
 • загревање на мускулите пред вежбање, со цел да се избегнат спазмите на коленото по трчање и вежбање;
 • носат само удобни чевли;
 • навремено лекуваат сите болести што можат да доведат до ова нарушување;
 • неколку пати во текот на годината се подложени на рутински преглед на клиниката;
 • врши гимнастика, доколку начинот на живеење или работните услови на лицето се одржуваат во постојана или седечка положба;
 • избегнувајте хипотермија;
 • на првите симптоми, особено по породување или трчање, консултирајте се со доктор.

Сподели го овој напис:

"Болка во коленото" се забележува кај болести:

Хоф-овата болест е дегенерација на масното ткиво околу коленскиот зглоб, што предизвикува воспаление и ја нарушува функцијата на ублажување. Овој патолошки процес ја ограничува подвижноста, предизвикува непријатност и води до куцање.

...

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...

Schlätter-овата болест е состојба во која постои асептично уништување на тибијалната туберозна коска и неговото јадро. Оваа болест најчесто се развива поради хронична повреда на овие елементи за време на растот на скелетот. Во медицината оваа состојба се нарекува Osgood-Shlatter болест или остеохондропатија на тибијалната туберозита.

...

Бејкерската циста е патолошка форма на течност во областа на поплитеалната јама која се јавува како резултат на одливот на синовијалната течност. Други имиња за патологија се бурзитис на поплитеалната фоса или хернија. Големината на таквата неоплазма во поплитеалниот регион може да биде толку мала што може да достигне неколку сантиметри во дијаметар. И колку е поголема големината на образованието, толку е очигледно лицето се соочува со симптоми.

...

Коксартрозата е прилично честа болест, дијагностицирана главно кај пациенти со средна и старост како дегенеративно-дистрофична патологија на зглобот на колкот. Коксартроза, чии симптоми во доцните фази на нејзиниот тек се манифестираат во форма на мускулна атрофија на погодената област во комбинација со скратување на екстремитетот, се развива постепено во период од неколку години.

...

Контрактура е болест која се карактеризира со постојано ограничување на моторната функција. Овој патолошки процес може да се должи на инфективни болести, болести на мускулно-скелетниот систем и мускулно ткиво, повреди и некои медицински мерки.

...

Конусен зглоб контрактура е патолошка состојба во која постои повреда на опсегот на движење во овој зглоб. Тежината на болеста може да варира од мало ограничување на подвижноста до целосно отсуство на флексија и / или продолжување.

...

Мезикопатијата е група на патологии кои вклучуваат дегенеративни-дистрофични промени кај мениси. Најчесто, прекршување на оваа природа е последица на повреда. Нема ограничувања за возраста и полот.

...

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различна локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...

Остеохондрозата на коленото (дисекција) е болест на дистрофично-дегенеративниот тип. Тоа главно ги погодува луѓето на рана возраст, во повеќето случаи има поволен курс и завршува со закрепнување на пациентите.

...

Остеохондропатијата е колективен концепт кој ги вклучува болестите кои влијаат на мускулно-скелетниот систем, а деформитетот и некрозата на погодениот сегмент се јавуваат на позадината. Вреди да се одбележи дека ваквите патологии се најчести кај децата и адолесцентите.

...

Концептот на пателофеморална артроза е отсутен во меѓународната медицинска пракса. Најчесто овој термин се користи за да се опише почетната фаза на развој на артроза, која не се карактеризира со изразена манифестација на симптоми. Оваа болест бара навремена дијагноза и соодветен третман, така што компликациите не се развиваат.

...

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...

Кршливото прекинување на лигатурата е патолошка состојба која се развива како резултат на траума на колената. Оваа траума на ПКС е една од најопасните, но со навремено откривање, обезбедување на помош и целосен третман, нема да има никакви последици за некое лице. Тој ќе може да продолжи со нормален живот. Најчесто прекинот на крутиот лигамент на коленото се јавува кај луѓе кои се активно вклучени во спортот, особено тенисот, кошарката и фудбалот.

...

Руптура на менискусот е една од најчестите внатрешни повреди на колената. Често, професионалните спортисти се предмет на тоа, но можно е ова нарушување да се појави кај луѓе кои не се поврзани со постојана препресија на долните екстремитети. Постојат два вида на менискус надворешни (странични) и внатрешни (медијални). Често оваа болест се дијагностицира кај луѓе од осумнаесет до четириесет години. Кај деца под 14-годишна возраст, нарушувањето е ретко. Раскинувањето на медијалниот менискус на колената е почест од надворешниот. Многу ретко е истовремено прекин на два менискуза.

...

Tenosynovitis - воспаление на сврзното ткиво обвивки околу тетива, кои се случуваат во акутна и хронична форма.

...

Фиброзна дисплазија е болест која се карактеризира со системска лезија на скелетот, во кој се случува замена на здрава коска од страна на сврзното ткиво. Основным фактором развития болезни выступает генная мутация, но клиницисты выделяют множество других источников недуга, которые могут отличаться в зависимости от формы её течения.

...

Хондромаляция надколенника — патологический процесс, в результате которого происходит разрушение хряща задней поверхности надколенника. В народе данный недуг довольно часто называют «колено бегуна». Чаще всего болезнь диагностируется у женщин после 40 лет. Но и люди более молодого возраста не исключение.

...

Эпифизеолиз – это поражение зоны ростовой пластинки кости. Под этой областью подразумевается часть хрящевой ткани, которая размещается на конце длинных костей и постоянно развивается. От формирования ростовой пластины зависит длина и форма кости у взрослого человека.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.