Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во тетикот

Тестивите се во скротумот, нивните функции се следните: производство на сперматозоиди и полови хормони. Болка во тестисите може да се појави кај секој човек на која било возраст. Како причини кои предизвикуваат оваа патологија, можно е да се означи ефектот предизвикан од инфективни или воспалителни болести, вклучувајќи го следното:

 • кламидија;
 • епидидимитис;
 • орхитис;
 • тестикуларни тумори;
 • простатит;
 • уреаплазмоза;
 • повреди;
 • микоплазмоза;
 • хидроцела;
 • варикоцела;
 • ингвинална хернија
 • тестикуларна торзија, итн.

Во одредени случаи, не е можно да се утврдат причините за болка кај тестисот (или тестисите). Често се случува таква болка да се случи кога незадоволната сексуална возбуда, која е предизвикана од акумулацијата на крв во пенисот, и, всушност, кај тестисите.

Болката во тестисите исто така може да биде резултат на недостаток на ејакулација со актуелна сексуална возбуда. Нема потреба да се елиминира оваа болка - дури и без ејакулација, тие исчезнуваат сами по неколку часа. Елиминирајте го во овој случај, сепак, тоа е можно - поради мастурбацијата.

Спротивната опција во причините за болката може да се идентификува и таква, во која болката кај тестисите се појавува со премногу честа ејакулација во краток временски период. Слично како и во минатото, таквата болка исчезнува сама по себе, без потреба од какво било влијание.

Сподели го овој напис:

"Болка во тестисот" се забележува кај болести:

Варикоцела е промена на вените во регионот на сперматичниот мозок, кој е формиран како резултат на изложеност на проширени вени и се јавува во комбинација со кршење на одлив на венска крв од тестисот. Варикоцеле, чиишто симптоми се манифестираат како лажење и извлекување на болка, сериозност и непријатност локализирани во скротумот, како и видлива венска дилатација, често се јавува поради воспаление и руптура, што е придружено со крварење во скротумот.

...

Камењата на бубрезите се една од најчестите манифестации на уролитијаза, во која се формираат камени соли, всушност камења, во бубрезите. Камењата на бубрезите, чиишто симптоми се манифестираат во форма на напади на ренална колика, пиурија (гној во урината), хематурија (крв во урината) и болки во грбот, може да се отстранат и со конзервативна терапија, чиј ефект им овозможува да се растворат и хируршка интервенција во која камењата се отстрануваат со оперативниот метод.

...

Орхит е болест која предизвикува воспаление на тестисот, што, како по правило, е компликација предизвикана од заразни болести. Орхит, чии симптоми можат да се манифестираат во акутна или хронична форма на сопствениот тек, како независна болест е исклучително ретка.

...

Оршоепидидимитисот е опасно машко уролошко заболување на инфективната етиологија, во кое воспалителниот процес влијае на тестисот и оди до својот додаток. Во повеќето случаи, болеста се развива кај зрели мажи на возраст од 16 до 40 години (за време на периодот на активен сексуален живот). Но, оркепидидимисот често се развива кај постари пациенти.

...

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...

Епидидимитис е воспаление на епидидимисот на инфективна или неинфективна етиологија. Овој додаток изгледа како спирална цевка и се наоѓа на задната површина на тестисот, прицврстувајќи го со сперматичниот канал. Ако воспалителниот процес влијае истовремено и на тестисите и на додатокот, орхидидидимитисот се развива кај човекот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.