Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во градите

Болка во градите (торакалгија) - непријатна сензација што се јавува кога патолошките процеси во внатрешните органи, повреди на градите или 'рбетот. Оваа состојба доведува до тешкотии во дишењето, вкочанетост на движењата и значително влошување на квалитетот на човечкиот живот. За да се елиминираат симптомите, треба да се јавите во болницата.

Етиологија

Болки во градите во средината, на десната или левата страна, се предизвикани од патолошки промени во кардиоваскуларниот систем или горниот респираторен тракт. Исто така, не се исклучок патологии кои се поврзани со 'рбетот. Општо земено, болката во градите може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • пост-трауматски синдром;
 • невролошки заболувања;
 • коронарна срцева болест;
 • кардиоваскуларна патологија;
 • остеохондроза ;
 • аортна дисекција;
 • повреди на грбот, градната коска и 'рбетот;
 • болести на респираторните органи;
 • патологија на абдоминалната празнина;
 • психосоматика.

Природата на болката во градите може да укаже на можна основна причина. Притискањето болка во градите може да укаже на состојбата на преинфаркцијата, па веднаш треба да се јави брза помош.

Причини за болка во градите

Симптоматологија

Болката во градите може да се надополни со следните дополнителни карактеристики на клиничката слика:

Во зависност од етиологијата, севкупната клиничка слика може да се надополни со специфични знаци кои им помагаат да се разликуваат:

 • тешка, силна болка во средината или во левата половина на градниот кош, зрачи на раката или вратот, може да биде знак на акутна исхемија или миокарден инфаркт;
 • болка во градите на десната или левата страна, која се јавува при физички напор и целосно исчезнува во состојба на одмор, може да укаже на ангина пекторис;
 • остра болка во левата страна на градниот кош, со реакција може да биде симптом на аортна дисекција;
 • болка во градите при кашлање или длабок здив може да укаже на развој на горна респираторна болест.

Исто така, болка во градите при вдишување може да биде знак на пневмонија и плеврално воспаление . Во овој случај, севкупната клиничка слика може да се надополни со следните манифестации:

Остеохондрозата може да биде причина за болка во градите во средината .. Во овој случај, клиничката слика може да ги има следните симптоми:

 • кога се обидува да земе длабок здив или издишување, болката драстично се зголемува и има пирсинг карактер;
 • има непријатност во десниот или левиот хипохондриум;
 • болка дава во регионот на стомакот, црниот дроб, во некои случаи во срцето;
 • напади на болка се случуваат периодично или само за време на физичката активност;
 • бледило на кожата;
 • повреда на чувствителноста на кожата;
 • намален тон на мускулите на градите.

Во присуство на таква клиничка слика итно треба да побараат медицинска помош. Инаку, може да се појават сериозни компликации, па дури и смрт, ако причината за болката е срцев удар .

Дијагностика

Зошто градите боли, лекарот може да каже само, по извршената инспекција и изјава за точната дијагноза. Ако состојбата на пациентот дозволи, лекарот што посетува детален физички преглед со појаснување на општата историја. Бидете сигурни дека ќе ја земете во предвид историјата на болеста. За точна дијагноза користејќи ги следните лабораториски и дијагностички мерки:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • анализа на спутум (ако има силна кашлица);
 • пулсна оксиметрија;
 • градна радиографија;
 • ЕКГ;
 • крв за маркери на миокарден инфаркт;
 • дијагностички лекови;
 • МНР
ЕКГ постапка

Ако постои сомневање за остеохондроза, како примарна причина за болка во градите десно или лево, општата дијагностичка програма може да ги вклучува следните дополнителни испитувања:

 • компјутеризирана томографија на цервикалниот и торакалниот;
 • контрастна дискографија;
 • миелографија - проучување на 'рбетниот мозок со контрастен агенс.

Дополнителните истражувачки методи можат да бидат назначени на дискреција на лекарот, во зависност од сегашната клиничка слика, историја и историја на медицината. Третманот може да се администрира само по точна дијагноза.

Третман

Третманот директно зависи од етиологијата на патолошкиот процес кој предизвикал развој на таков симптом. Понекогаш, придржувањето на таквите симптоми бара итна хоспитализација на пациентот.

Општо земено, терапијата со лекови за болка во градите, десно или лево, може да се состои во земање лекови од овој тип:

 • лекови против болки;
 • вазодилататори;
 • хондропротектори.

Сепак, третманот со лекови доаѓа целосно од етиолошкиот фактор кој предизвика болка во градите.

Како адјувантна терапија, за да се елиминира болката во левата страна на градниот кош или со друга локализација на симптомите, лекарот пропишува такви физиотераписки процедури:

 • ударна терапија;
 • кал терапија

Во зависност од етиологијата на болката, може да се препише мануелна терапија.

Во секој случај, само надлежен медицински специјалист треба да препише терапија. Болката на левата страна на градите, на десната страна или на средината, може да укаже на развој на сериозен патолошки процес, така што само-лекувањето е исполнето со сериозни последици.

Превенција

Специфични превентивни методи, во овој случај, бр. Ова се должи на фактот дека болката во градите е симптом, а не посебна нозолошка единица. Неопходно е да се придржувате на општата здрава начин на живот и исхрана, да вежбате или да одите во спортскиот дел, да не преовладувате, да побарате медицинска помош навремено, да не ги занемарувате рутинските прегледи на медицинските специјалисти, а исто така и да правите Х-зраци секоја година.

Сподели го овој напис:

"Болка во градите" се забележува кај болести:

Аденокарциномот на белите дробови (рак на желудникот на белите дробови) е рак на не-малите клетки, дијагностициран кај 40% од сите онколошки белодробни заболувања. Главната опасност од овој патолошки процес е дека во повеќето случаи таа е асимптоматска. Мажите од возрасната група 50-60 години се најмногу подложни на болеста. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации.

...

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...

Анисацидозата се смета за релативно нова болест на хелминтичниот тип, бидејќи првично била дијагностицирана во 1955 година. Болеста може да влијае на секое лице: полот и возрасната група нема да бидат ограничувања за пенетрација на паразитот.

...

Аномалија на Ебштајн (аномалија на Ебштајн, Епштајн аномалија) е дефект на срцето што се случил на ниво на феталниот развој. Болеста е дека постои намалување на волуменот на празнината на десната комора во однос на позадината на зголемување на празнината на десниот атриум.

...

Антракозата е повреда на белите дробови што се јавува поради вдишување на честички од јагленовата прашина, предизвикувајќи пулмонална фиброза. Главните симптоми се болка во градите, отежнато дишење, кашлица, постојан замор. Болеста може драматично да напредува. Ова е професионално заболување на рударите, коксирачките растенија и рударските и преработувачките капацитети. Се случува доста често - од 12 до 50%.

...

Аортна стеноза е патолошки процес кој води до стеснување на аортата во областа на вентилот. Како резултат на тоа, е нарушен природниот одлив на крв од комората. Овој тип на болест се однесува на злото на кардиоваскуларниот систем. Во отсуство на навремен третман, можно е развој на сериозни компликации, до смртоносен исход. Патологијата е забележана дури и кај новороденчињата. Конзервативниот третман за таков дефект речиси никогаш не се користи. Најчесто се врши замена на аортната валвула.

...

Аспергилозата е габична болест, која е предизвикана од патолошкото влијание на габите на мувлата Аспергилус. Оваа патологија нема ограничувања за половата и возрасната група, зошто дури и може да се дијагностицира кај дете.

...

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...

Ателектазата на белите дробови е прилично опасна болест во која има безвоздушно белодробно ткиво. Ова значи дека нема доволно мазнење или дифузно распаѓање на ткивата на овој орган. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои доведуваат до развој на таква болест, почнувајќи од вродени аномалии и завршувајќи со многу години зависност од пушењето цигари.

...

Атеросклерозата е прилично честа хронична болест која се карактеризира со сопствена прогресија. Атеросклероза, чии симптоми се јавуваат на позадината на афекцијата на средните и големите артерии поради акумулацијата на холестеролот кај нив (која ја одредува причината за појава на оваа болест), предизвикува циркулаторни нарушувања и голем број сериозни ризици предизвикани од оваа повреда.

...

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...

Бактерискиот бронхитис е воспаление на долниот респираторен тракт и мукозната мембрана предизвикана од патолошки микроорганизми. Главните бактерии кои ја предизвикуваат болеста се: стафилокок, пневмокок, стрептокок, голема кашлица или хемофилус бацил. Овој тип на болест не може да биде примарен, но секогаш се случува против позадината на вирусот (всушност, тоа е неговата комплицирана форма). Оваа болест никогаш веднаш не влијае на бронхијалното ткиво. Во раните фази, инфекцијата се шири во горниот респираторен тракт, како што се назофаринксот, трахеата и крајниците. Како што се развива нарушувањето, процесот на болеста продира низ долните делови, а со тоа влијае и на бронхиите. Оваа форма на болеста е многу честа кај децата.

...

Блокадата на снопот на Неговиот (BNPG) зрак е кардиолошка патологија, која се изразува со нарушување на интракардијалната спроводливост, забавување или комплетен прекин на спроводливоста по должината на гранките на Неговиот сноп. Знаците на нецелосната блокада на вистинскиот пакет на Неговиот пакет, како по правило, отсуствуваат во почетната фаза на развојот. Како што болеста се влошува, клиничката слика ќе се манифестира, која се карактеризира со слабост, вртоглавица и симптоматологија на нарушување на кардиоваскуларниот систем.

...

Шеуерман-Мау-овата болест (синхерманска кифоза, дорзална (јурнална) јуфилна кифоза) е прогресивен деформитет на 'рбетот кој се развива за време на активниот раст на телото. Без навремено лекување може да доведе до сериозни последици.

...

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...

Венска конгестија е патологија која се карактеризира со присуство на попречен одлив на венска крв со нормален артериски прилив. Причината за болеста се проблемите со еластичноста на ѕидовите на крвните садови, високиот крвен вискозитет.

...

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е патолошки процес кој е последица на влошување на моторната функција на горниот дел од ГИ тракт. Ако болеста трае многу долго време, тогаш ова е полн со развој на воспалителен процес во хранопроводот. Оваа патологија се нарекува еофагинитис.

...

Хелминтијаза е група на паразитски заболувања кои прогресираат поради пенетрација на различни видови паразитски црви во телото. Овие болести немаат ограничувања во однос на полот и возраста. Треба да се забележи дека кај децата се јавува дијагноза на хелминтијаза. Ова се должи на фактот дека децата се помалку придржуваат кон правилата за хигиена, користат неизмиени јадења и почесто играат на отворено (песок, градина, итн.).

...

Хемотораксот е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација на крв во плевралниот регион. Во нормална состојба, содржи само мала количина на сериска течност. Поради пополнување на плевралната шуплина со крв, белите дробови се компресирани, а трахеата, тимусната жлезда, аортниот лак се преместуваат во друга насока.

...

Хипоталамичен синдром - збир на нарушувања, појавата на која се должи на нарушеното функционирање на хипоталамусот. Оваа болест често се развива во адолесценција и репродуктивна возраст. Кај жените, се наоѓа повеќе пати почесто отколку кај мажите. Проблемот со ова нарушување е тоа што е доста распространет, во повеќето случаи тоа влијае на младите луѓе, се развива брзо и има многу компликации.

...

Габичната пневмонија е воспаление во белите дробови предизвикано од опортунистички габи кои постојат во телото, или од габична флора од надвор. Ако болеста се развила како резултат на активна репродукција на условно патогена микрофлора или кога инфекцијата е донесена однадвор, тогаш станува збор за примарна габична пневмонија и кога патологијата се појавила во позадина на други болести на внатрешните органи (дијабетес, бронхиектазии и др.), пневмонија. Третманот на болеста треба да биде комплексен и во секој случај да не вклучува антибиотици, што може да го влоши текот на пневмонијата.

...

Дијафрагмалната хернија се развива кога се појавува патолошко отварање во анатомската преграда која ги поврзува двата дела (торакална и абдоминална), преку која органите на торакалниот дел влегуваат во абдоминалниот дел и обратно. Во средината, дијафрагмата се состои од сврзно ткиво, и вообичаено е да се формира дефект наречен дијафрагмална хернија.

...

Смртта на дел од срцевиот мускул што води кон формирање на тромбоза на коронарната артерија се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...

Коронарната срцева болест (CHD) е патолошки процес во текот на кој се предизвикува лезија на миокардот поради оштетено движење на крв во коронарните артерии. Затоа медицинската терминологија сугерира друго име за болеста - коронарна срцева болест. Во првата фаза на формирање, болеста се развива асимптоматски и само откако пациентот може да дојде до напад на ангина. Патологијата може да се третира со лекови или хирургија. Тука се одредува степенот на оштетување на патологијата.

...

Кардигијата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на болка во левата страна на градниот кош, што не е поврзано со ангина или срцев удар. Треба да се напомене дека ова не е независна нозолошка единица, туку манифестација на голем број на различни состојби на срцето и екстракардијалното потекло.

...

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...

Кајсонската болест е патолошка состојба која напредува како резултат на транзиција на лице од регион со зголемен атмосферски притисок во регион со нормални индекси. Ова нарушување го добило името од процесот на транзиција на висок притисок во нормала. Често, нуркачите и рударите долго време се предмет на ова нарушување.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.