Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во градите

Болката во градите е една од најчестите непријатни сензации, кои произлегуваат не само од разни болести, туку и од позадината на многу причини кои не се поврзани со патологиите на внатрешните органи. Но, во секој случај, лицето треба да помине клиничко испитување за да ги идентификува факторите кои предизвикуваат такво непријатно чувство.

Болка во градите може да се појави од кардиоваскуларни заболувања, нарушувања на респираторниот систем, гастроинтестинален тракт, 'рбетот, мозокот и централниот нервен систем. Локализацијата на болката може многу да му каже на личноста, на пример, болката во градите на десната може да значи дека треба да обрнете внимание на црниот дроб, цревата и жолчниот меур, а болката во градите лево често е асоцирана со срцеви заболувања, но исто така има проблеми со органите ГИ и слезината. Но, најчесто болни сензации се случуваат во средината на градите, поради што едно лице често се чувствува болка во градите додека вдишува. Таквото чувство кај адолесцентите може дури да доведе до мало поместување на коската. Болка во градите кога кашлањето значи пневмонија .

Некои процеси во телото на жената, на пример, менструација или доење на детето доведуваат до таков непријатен симптом. При дијагностицирање на пациентот, многу е важно да се опише местото каде што се јавува непријатност и интензитетот на нејзината манифестација, благодарение на што лекарот ќе може брзо да разбере со кој орган ќе работи.

Етиологија

Бидејќи главната цел на градниот кош е да ги заштити виталните органи, може да има многу причини за појава на овој симптом. Причините не се секогаш поврзани со внатрешните болести.

Болести кои предизвикуваат болка во средината на градите:

 • чиреви во желудникот или дванаесеттиот дуктус ;
 • разни срцеви заболувања, како што е срцев удар , промена на срцето, аортна дилатација;
 • појава на згрутчување на крвта во артериите на белите дробови;
 • промена на бројот на леукоцити во една или друга насока;
 • широк спектар на повреди или повреди на градите;
 • поместување на 'рбетниот диск;
 • VSD ;
 • плевритис предизвикува градна болка при кашлање;
 • пневмонија - степенот на болка зависи од фазата на болеста;
 • воспаление на трахеалната мукоза;
 • бронхитис , особено хронична природа;
 • недостаток на кислород во мускулите на срцето;
 • формирање на малигни или бенигни тумори.

Болка под десната дојка се јавува кога:

 • хепатитис ;
 • заболување на црниот дроб;
 • патологии или заразни процеси во жолчниот меур;
 • панкреатитис ;
 • повреди или воспалителни процеси на дијафрагмата;
 • тумори во една од белите дробови;
 • туберкулоза ;
 • ментални нарушувања, како што се пролонгирани хистерии;
 • повреди или мали повреди на рбетниот столб. Особено често болката во градите од десната страна започнува да се изразува во случај на фрактури или поместување на интервертебралните дискови.

Ако има болка под левата града, следните фактори придонесоа за ова:

 • разни болести или патологии на слезината (поради што најчесто болката може да се забележи на десната страна);
 • прекин на телото или појава на онкологија;
 • абнормално зголемување на слезината;
 • стомачни чиреви ;
 • хернија на езофагусот ;
 • малигни тумори во дигестивниот тракт.

Овие болести и нарушувања доведуваат до појава на болка во градите не само кај жените, туку и кај мажите.

Главната причина за болка во градите при вдишување е перикардитис , но болката се појавува само на одредена положба на телото и поминува со нејзината промена. Вирусни процеси во бронхиите или белите дробови предизвикуваат појава на болка во градите при кашлање.

Покрај тоа, постојат голем број на причини за болниот синдром во дојката, карактеристичен само за жените:

 • бенигрен раст на градите, кој во областа на медицината се нарекува мастопатија . Но, таквото пореметување може да биде дијагностицирано само од лекар или онколог ;
 • нерамнотежа на хормони може да се забележи не само за време на менструацијата, туку исто така е главен фактор во појавата на болка во градите за време на бременоста;
 • континуирано изложување на директна сончева светлина;
 • дефицит на јод;
 • предменструален синдром . Често, жените забележуваат дека градите се зголемува толку многу што едноставно е невозможно да се спие на стомакот веќе некое време, има тежина при одење, долната облека станува тесна;
 • претерано висока маса на телото доведува до зголемување на бројот на машки хормони во телото на жената;
 • непријатно градник. Многу често, жените избираат тврда долна облека која може да ги притисне лимфните јазли, што, пак, предизвикува болка во средината на градите.
Главните причини за болка во градите

Причини зошто болката се јавува во период кога жената донесува дете:

 • млечните жлезди се активираат за да се произведе млеко потребно за бебето;
 • пукнатини во брадавиците;
 • несоодветно одземање на градите кај новороденчето;
 • неточна хигиена на градите и брадавиците;
 • завршување пред времето на хранење на бебето, кога мајката насилно ја отстранува градите од устата на бебето.

Симптоми

И покрај фактот дека болката под градите е главен симптом на многу болести, таа може да биде придружена со некои знаци кои се својствени на нарушувањата во заднината. Така, болката под левата града е придружена со:

 • болка во горните гради, која е карактеристична за почетната фаза на нарушувања на таквите внатрешни органи како стомакот, панкреасот, тенкото црево или слезината;
 • гадење и повраќање е главната манифестација на пептичен чир;
 • остри грчеви, изразени поради патологии во кардиоваскуларниот систем;
 • треска;
 • тешка градна болка лево може да укаже на формирање на згрутчување на крвта. Често може да се шири низ градите, левата рака или да оди наназад. Најчесто ова укажува на појава на срцев удар;
 • шевове во градите, а не поврзано со срцеви заболувања, но поврзано со проблеми со 'рбетот;
 • чувството на печење е дополнителен симптом кој укажува на миокарден инфаркт.

Покрај тоа, болката под левата града може да се прошири на здрава десна страна. Во случај на интензивно изразување на болка во градите лево, неопходно е веднаш да се повика брза помош или да се однесе жртвата во медицинска установа што е можно поскоро.

Болката во градите на десната е придружена со следниве симптоми:

 • остар манифестација на болка сугерира дека лицето има проблеми со 'рбетот. Ова е често симптом на интервертебрална хернија ;
 • појавата на синдром на акутна болка е прв знак дека работата на органите и белите дробови на респираторниот систем е оштетена. Покрај тоа, оваа болка во десниот граден кош е изразена и кај други нарушувања, тешки модринки, фрактури или други повреди;
 • Колика на десната страна значи дека лицето има проблеми со дигестивниот тракт;
 • болката во градите од десната страна на лелекавиот лик е изразена не само кај срцеви заболувања, туку може да се појави и поради фрактура на ребрата . Често ова предизвикува болка во средината на градите.

Покрај тоа, чувството на болка во десната дојка не е секогаш локализирано на ова место, често се случува вистинската причина за болката од десната страна да помине болка од левата страна.

Треба да се забележи дека болката во градите пред менструацијата е придружена кај жени со други симптоми кои се карактеристични за овој период:

 • тежина и непријатност во средината на градите;
 • општа слабост;
 • промени на расположението;
 • поспаност;
 • појава на болка во абдоменот, нозете и грбот.

Дополнителни симптоми кои можат да бидат придружени со болка во десниот или левиот дел од градниот кош кај жените за време на доењето на детето:

 • чувство на горење;
 • појавата на пукнатини;
 • тежок чешање.

Ова сугерира дека можеби биле заразени бактерии. Поради ова, жената чувствува непријатност не само за време на хранењето, туку и после неа.

Болката под градите, или подобро, во средината на тоа, има неколку дополнителни специфични симптоми. На пример, напади со тешка кашлица предизвикана од пневмонија. Карактеристично, болката може да се прошири и на други делови од градите или делови од телото. Незгодното голтање или непријатност за време на овој процес е предизвикано од фактот дека во човечкото тело има туѓ предмет. Ова е најчесто кај малите деца.

Дијагностика

При утврдувањето на основната болест, локацијата и степенот на интензитет на симптомите кои се манифестираат играат важна улога. Во дијагностиката на патологиите поврзани со манифестацијата на болка во десната дојка, се преземаат следниве мерки:

Градна радиографија
 • собирање на целосни информации за времето на првите симптоми, точната локација и природата на болката, како и обезбедување на медицинска картичка од страна на пациентот, така што докторот ја знае целата своја медицинска историја;
 • испитување на пациентот од лекар;
 • пулс и мерење на притисок;
 • радиографија на градите;
 • земање крв за општа и биохемиска анализа ;
 • хардверско испитување на пациентот со КТ;
 • ЕКГ - снимање на активност на срцето.

Откако ќе се добијат сите резултати, лекарот ќе може да утврди кој орган е засегнат или која болест се јавува кај едно лице.

Дијагностички техники за болка под левата дојка вклучуваат:

 • преглед на историјата на пациентот од страна на лекарот кој присуствува;
 • мерење на крвниот притисок, отчукувањата на срцето и телесната температура;
 • рендгенско испитување на градите;
 • Ултразвук;
 • тестови за крв и урина за последователни лабораториски студии за откривање на инфективен или воспалителен процес;
 • испитување на пулмонални садови;
 • КТ и МРИ.

Невозможно е да се дијагностицира болка во градите лево - овие настани треба да се вршат само од специјалист.

Третман

Во зависност од дијагнозата, третманот со болка е пропишан под левата града, која се состои од:

 • медицинска интервенција со можна руптура на слезината;
 • рецепт лекови кои можат да ги елиминираат проблемите со гастроинтестиналниот тракт;
 • земајќи аналгетици за повреди или болести на белите дробови;
 • консултирајте се со невролог.

Терапијата со болка на десната страна на градниот кош е:

 • одмор во кревет и обезбедување на целосен мир на лице кое има проблеми со позадината на проблемите со дишењето;
 • за чирови, пробиотици и строги диети се пропишани;
 • хемотерапија за леукемија;
 • медицинска интервенција или специјални корсети се пропишани за болести на 'рбетот;
 • психотерапија, ако причината за болката се ментални нарушувања.

Но, ова се само вообичаени третмани за болка во градите. Поцелосен третман се доделува на секој пациент поединечно, во зависност од причините и интензитетот на болката.

Терапијата на болка во градите кај жените додека го хране детето се состои во соодветна грижа за брадавиците, носејќи специјална долна облека. Покрај тоа, потребно е да се научи како правилно да се храни бебето, како и да се ограничи предвременото прекинување на овој процес.

Сподели го овој напис:

"Болка во градите" се забележува кај болести:

Алергиската астма е најчестата форма на астма, која се јавува кај речиси 85% од детската популација и кај половина од возрасните кои моментално живеат во земјата. Супстанции кои продираат во човечкото тело за време на вдишување, и предизвикуваат прогресија на алергии, наречени алергени. Во медицината алергиската астма се нарекува и атопична.

...

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...

Аневризмата на срцето е екстремно тешка патолошка состојба, која во секое време може да предизвика масовна загуба на крв и да доведе до смрт на пациентот. Аневризма се формира поради разредување и испакнување на миокардниот дел, а со секој последователен срцев импулс, неговите ѕидови стануваат само потенки, па затоа само прашање на одредено време, кога, без лекување, аневризмата на срцето ќе прекине.

...

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...

Аритмијата имплицира сите оние состојби во кои се менуваат секвенците на отчукувањата на срцето, нивната фреквенција и сила, како и ритамот. Аритмија, чии симптоми се јавуваат како резултат на кршење на главните функции карактеристични за срцето (спроводливост, возбудливост, автоматизам), во едно име е генерализирана верзија на патологијата, што значи какви било промени во срцевиот ритам кои се разликуваат од стандардниот синусен ритам.

...

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Брадиаритмијата е болест која се карактеризира со палпитации - стапка на намалување е помала од шеесетина отчукувања во минута. Ова се случува поради дефекти во синусниот јазол, кој го координира срцевиот ритам. Работата на други структури на срцето не е нарушена.

...

Брадикардијата е вид на патологија во која синусниот ритам е контролиран, контролиран од синусниот јазол, односно непосредниот "возач" на ритамот. Брадикардија, чии симптоми се состојат од намалување на срцевиот ритам (во рамките на 30-50 отчукувања / мин), се дефинира како синусна брадикардија со намален автоматизам во синусниот јазол.

...

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...

Хистиоцитозата е група на патолошки процеси со слабо утврдена етиологија која може да влијае на белодробните и другите ткива на човечкото тело. Патогенезата на Лангерханс хистиоцитозата е дека телото почнува да произведува абнормални клетки, што доведува до пролиферација на сврзното (оскудно) ткиво. Овој процес на замена доведува до нарушување на функционирањето на засегнатиот орган и развој на сродни компликации.

...

'Рбетот е еден од најважните делови на човечкото тело, и сите проблеми со него може да предизвикаат многу проблеми. Една од најчестите болести поврзани со 'рбетниот столб е хернија од торакалниот регион. Интервертебралниот диск малку се поместува, испакнува кон надвор, поради што повеќе не може целосно да ја изврши својата задача за обезбедување флексибилност и амортизација на пршлените.

...

Дифузната пневмосклероза е секундарна патологија за која е карактеристична пролиферацијата на сврзното ткиво во белите дробови. Наспроти позадината на таков процес, функционирањето на ова тело е оштетено. Во поголемиот дел од ситуациите, болеста се формира во однос на позадината на појавата на туберкулоза или пневмонија, бронхитис или венска стаза. Сепак, други клинички предиспонирачки фактори се идентификувани од страна на лекарите.

...

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

...

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...

Смртта на дел од срцевиот мускул што води кон формирање на тромбоза на коронарната артерија се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...

Кардиогениот шок е патолошки процес, кога неуспешната контрактилна функција на левата комора се влошува, снабдувањето со крв во ткивата и внатрешните органи се влошува, што често завршува со смрт.

...

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...

Еболата е акутна вирусна, високо заразна болест, т.е. болест пренесена од болно лице / животно на здрави луѓе / животни подложни на патогенот, како таква во овој случај е вирусот Ебола. Симптомите на Ебола треска се манифестираат во прилично тешка форма, болеста како целина се карактеризира со висок степен на морталитет.

...

Мастодинија (мастолгија) - периодични или редовни болки во дојката, што се предизвикува со промена на нивото на хормони или текот на патолошки процеси во градите или во некои други органи.

...

Микроинфаркт (тип на коронарна срцева болест) е мала фокална миокардна лезија која се развива во позадината на недоволната циркулација на крвта и се карактеризира со некроза на мали делови на срцевиот мускул. Ова е една од најчестите болести на кардиоваскуларниот систем, што служи како предвесник за развој на посериозна срцева болест - срцев удар.

...

Миокардиты – это общее название для воспалительных процессов в сердечной мышце, или миокарде. Заболевание может появиться на фоне различных инфекций и аутоиммунных поражений, воздействия токсинов или аллергенов. Различают первичное воспаление миокарда, которое развивается как самостоятельный недуг, и вторичное, когда сердечная патология является одним из основных проявлений системного заболевания. При своевременной диагностике и комплексном лечении миокардита и его причин прогноз на выздоровление – самый успешный.

...

Остеопороз – это прогрессирующего типа заболевание, характеризующееся достаточно серьезными последствиями и выраженными особенностями собственного течения, а также "пористым" типом поражения костей. Остеопороз, симптомы которого заключаются, прежде всего, в поражении скелета, приводит также к снижению плотности костных тканей с одновременным нарушением их структуры.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.