Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болки во грлото

Болки во грлото е непријатен симптом што едно лице постојано го доживува во текот на својот живот. Постојат многу причини за манифестирање на таква состојба, а почесто тие имаат патолошки карактер. Болното грло при голтање се манифестира со иста фреквенција кај мажите и кај жените.

Медицинската статистика е таква што, почесто отколку не, децата го доживуваат овој симптом. Ова се должи на нивната зголемена подложност кон развојот на болестите, поради несовршеностите на имунолошкиот систем (не е целосно формиран). Вреди да се напомене дека децата често имаат болно грло без треска. Повторно, поради неформиран имунитет.

Тешка болки во грлото, особено манифестирани постојано или не се спуштаат во текот на подолг временски период, служи како сериозна причина за одење на лекар. Колку побрзо ќе се идентификува причината за оваа состојба, толку побрзо лекарот може да го излечи. Планот за лекување може малку да се разликува, во зависност од локацијата на болката, причината што ги предизвикала, како и дали другите органи се вклучени во патолошкиот процес (често болно грло кога се забележува голтање при воспаление на увото). Третманот често се дополнува со народни лекови, но само по одобрувањето на лекарот што присуствува.

Етиолошки фактори

Причините кои можат да предизвикаат воспалено грло при голтање се доста разновидни. Најчесто како етиолошки фактор е ангина или фарингитис . Нешто поретко, ако болното грло се манифестира, има сите причини да се претпостави присуство на стоматитис , фарингеален апсцес или епиглотитис.

Други причини за акутно болно грло:

 • траума во грлото. Во овој случај, постои болка во грлото без треска. Исклучоци се само оние случаи кога повредата била заразена;
 • авитаминоза . Ако во човечкото тело нема доволно витамини, не е исклучок што наскоро ќе има болка во грлото. Авитаминозата треба да се третира во овој случај, со помош на рационална и урамнотежена исхрана, како и назначување на витамински комплекси;
 • често акутна болка во грлото може да се забележи во третманот на одредени фармацевтски лекови (несакан ефект). Ако постои таков феномен, брзо треба да го замени лекот со друг;
 • гастроезофагеален рефлукс ;
 • Ова може да биде предизвикано со вдишување на загадениот воздух или тутунскиот чад. Во овој случај, често се забележува течење на носот (поради иритација на горните дишни патишта);
 • габична инфекција;
 • неурамнотежена исхрана или продолжено постење;
 • аденоидитис ;
 • воспалено грло, кое се манифестира истовремено со хипертермија , регионален лимфаденитис и, можеби, болка во увото, е знак на прогресија на инфективна мононуклеоза кај дете;
 • периодонтитис ;
 • остеохондроза на цервикалниот 'рбет. Во овој случај, болката е локализирана во грлото, вратот, често дава во уво;
 • невралгија на горните ларингеални нервни влакна (болка може да се даде на увото);
 • ако пациентот има ХИВ , тогаш постојано се забележува болно грло;
 • присуството на тумори во грлото исто така често е причина за појава на болни сензации кои можат да им се дадат на увото и на грбот на вратот.
Причини за воспалено грло

Ризик фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на лице во таков непријатен симптом:

 • редовно пушење (вклучувајќи пасивни). Ако некое лице вдишува чад од тутун, мукозната мембрана на горните дишни патишта е иритирана, што резултира со манифестација на болни сензации;
 • орален секс;
 • возрасна категорија. Најчесто овој симптом е забележан кај деца од 5 до 18 години;
 • ако болката се манифестира главно во утринските часови, тогаш ова може да биде знак за прогресија на алергии;
 • прободен тип на болка се манифестира ако хемиски стимули влијаат на слузницата;
 • акутен тип на болка е последица на траума на мукозата на грлото;
 • болести на увото и носот, особено течење на носот;
 • намалена реактивност на телото;
 • хигиенските правила не се доволно почитувани. Поради ова, болестите на грлото, увото и носот се почести кај децата.

Симптоматологија

Болки во грлото обично не се манифестираат. Паралелно со овој симптом, постојат и други, директно зависни од типот на заразен агенс кој го погоди овој дел од горните дишни патишта:

 • ако има студ, тогаш истовремено со болка во грлото (често се дава на увото), постои фотофобија, течење на носот, кашлица, хипертермија;
 • грипот има болно грло, треска, хипертермија и зголемено потење. Неопходно е веднаш да се третира болеста кога ќе се појават првите знаци на прогресија;
 • инфективната мононуклеоза се карактеризира со зголемување на крајниците, главоболка со различни степени на интензитет, силна болка во грлото, регионален лимфаденитис;
 • ушите кои му даваат на грлото, намалување на аудитивната функција, вртоглавица се првите и карактеристични знаци на отитис . Факт е дека увото и грлото се тесно поврзани, и ако еден од овие органи е зафатен, честопати болните чувства се даваат на вториот (со нервни влакна или со ширење на инфективни агенси);
 • црвена треска е придружена со прилично интензивна главоболка, појава на исип елементи, како и воспалено грло и зголемување на регионалните лимфни јазли. Бидејќи патологијата е многу заразна, пациентот треба да се третира изолирано од другите луѓе.

Чести симптоми:

 • главоболка со различен степен и интензитет;
 • вртоглавица;
 • хипертермија;
 • болка во увото, која може да му даде на грлото, главата, па дури и на вратот;
 • треска;
 • мускулни болки;
 • слабост;
 • летаргија;
 • губење на апетитот се должи на фактот дека кога ќе примите храна, болката се зголемува;
 • чувство на недостаток на здив;
 • нарушена респираторна функција;
 • кашлица, главно се манифестира ноќе и вечер.

Дијагностика

Ако болката во грлото се манифестира во подолг временски период и станува причина за оштетена респираторна функција, треба брзо да го однесете пациентот во медицинска установа. За да ги дознае вистинските причини за патологијата и што треба да се направи за да се отстрани таков непријатен симптом, може да се изведе само отоларинголог по темелна и сеопфатна дијагноза.

План за дијагностички активности:

 • пациентот анкета. Лекарот треба да разјасни кога се појавило такво непријатно чувство, дали болката не им дава на другите органи локализирани рамо до рамо, кои дополнителни симптоми го придружуваат, без разлика дали лицето се обидело да го третира тоа;
 • спроведување инспекција. Лекарот ја проценува состојбата на носната празнина (често болката во грлото се манифестира поради течење на носот или истовремено со неа), усната шуплина, како и самата грло. За време на визуелниот преглед, лекарот може да открие хиперемија на слузницата на оваа област на горниот дишните патишта, присуството на плака, тумори, разни повреди и така натаму;
 • ако постои сомневање за инфективен процес, материјалот се зема од грлото за лабораториска дијагноза. Да се ​​направи таква анализа е неопходна, бидејќи ви овозможува брзо да дознаете за видот на микроорганизмот, како и неговата чувствителност на лекови, што е важно за понатамошниот третман на пациентот;
 • ако се забележи дека болката му дава на увото, тогаш може да биде неопходно да се изврши опоскопија за да се процени состојбата на надворешното и средното уво;
 • клинички тест за крв . Овој метод на лабораториска дијагностика ви овозможува брзо да го идентификувате или негирате присуството на воспалителниот процес.

Медицински настани

Всушност, лекувањето на болки во грлото може да биде доста брзо. Главната работа е да се свртиме време на квалификуван отоларинголог, кој ќе го избере најоптималниот план за лекување. Строго е забрането самостојно да се направат разни народни лекови и да се применат без согласност на вашиот лекар. Важно е да се разбере дека болеста може да се излечи брзо само ако е во рана фаза на нејзиниот развој.

Третман на болки во грлото

Планот за лекување може да вклучува такви постапки и активности:

 • елиминирање на потрошувачката на многу топла или многу ладна храна. Ова треба да се направи за да се намалат негативните ефекти на иритираната мукоза на грлото;
 • направи топла нога бањи, во која можете да додадете етерични масла или билни чаеви;
 • брзо помагаат да се справат со обструкциите на болеста, кои се препорачуваат да бидат поставени на вратот;
 • дека третманот бил колку што е можно попрактичен, исто така се покажало и обилното пиење;
 • Инхалациите со пареа со додавање на лекови и народни лекови, особено оддели и инфузии, ќе помогнат да се излечи патологијата на грлото;
 • спрејови со антиинфламаторни ефекти мора да бидат вклучени во планот за лекување;
 • за лекување на патологија понекогаш е потребно со употреба на антибактериски лекови. Најчесто, овие средства се пропишани за ангина;
 • назначувањето на бонбони со антиинфламаторно дејство.

Лекарите често препорачуваат Граммидин. Неговата активна состојка - грамицидин Ц во комбинација со антисептик - ја уништува патогената микрофлора, помагајќи да се елиминира воспалението и да се олесни голтањето, а додавањето на оваа комбинација со анестетик во Граммидин со анестетик помага да се зголеми анестетичкиот ефект.

За да се излечи разни болести на грлото може да биде преку употреба на народни лекови. Важно е само да се разбере дека е невозможно да се третира патологијата само на овој начин - неопходно е да се комбинираат методите на традиционалната медицина и модерната медицина. Само тогаш ќе се постигне најпозитивен ефект.

Лекови болести на грлото можат да бидат такви народни лекови:

 • за лекување на воспалено грло кое не е придружено со хипертермија, може да се користи нога бања со сенф;
 • лечи болно грло со гарпи со Комбуха;
 • со цел да се ослободи болката, можете да направите алатка која се состои од топло варено млеко, сода, ѓумбир, путер и парче бел леб. Основната болест не може да се излечи на овој начин, но симптомите може да се елиминираат;
 • Многумина веруваат дека многу топол чај со лимон помага да се излечат болестите на грлото. Всушност, треба да пиете само топла течност, но не и жешка;
 • За лекување на патологијата на грлото може да се користи компрес од мешавина од алкохол.

Важно е да се разбере дека само квалификуван лекар може да каже како да го ослободи болното грло. Неприфатливо е да се вклучи во само-третман за да не се започне со патологија и да се спречи нејзината транзиција кон хронична форма или развој на компликации. Ако има болки во грлото за време на бременоста, тогаш на жената му се дава нежен, но не помалку ефикасен третман. Почесто, предност им се дава на народните лекови како што е повеќе безопасно.

Сподели го овој напис:

"Болки во грлото" се забележани кај заболувања:

Аденоидитис е воспаление кое се јавува во областа на фарингеалниот тонзил. Процесот на воспаление е инфективен - алергичен по природа, додека аденоититот, чии симптоми се јавуваат по аналогија со воспалителниот процес кој се јавува во ангина, со долг тек и краток третман, може да предизвика појава и последователен развој на срцеви дефекти, болести на бубрезите, органите за варење и други патологии .

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис.

...

Стилска болест (син Juvenile ревматоиден артритис, јувенилен ревматоиден артритис) е автоимуна болест која често се дијагностицира кај лица под 16 години. Патологијата спаѓа во категоријата системски болести, односно, може да влијае на внатрешните органи.

...

Хортоновата болест или темпоралниот артеритис е акутна системска болест, чија прогресија резултира со акутно воспаление на темпоралните и каротидните артерии. Оваа болест припаѓа на групата на васкулитис. Во некои извори, болеста се нарекува артерит на гигантски клетки. Во повеќето случаи, тоа влијае само на постарите лица. Оваа болест е именувана по американскиот лекар Хортон, кој прв го опишал во 1932 година.

...

Булимија (булимија нервоза) е вид на нарушување поврзано со јадење, во кое пациентите имаат драстично зголемување на апетитот и се манифестираат во вид на напад, придружен со болна глад, болка под лажица и слабост. Булимија, чии симптоми, исто така, може да го придружуваат голем број на болести на ендокриниот систем, централниот нервен систем, се манифестира, исто така, со ментални нарушувања, како и во чести случаи станува причина за дебелина.

...

Вертебро-базиларна инсуфициенција (вертебробсаларен синдром) - абнормалности во мозокот поради слабо снабдување со крв во вертебралните и базиларните артерии. Последната голема во мозокот. Поради можно стеснување на крвните садови, мозокот нема доволно кислород, што доведува до нарушувања во централниот нервен систем.

...

Coxsackie вирусот е вирусна инфекција која припаѓа на семејството на херпетички вируси кои живеат и се размножуваат во човечкиот дигестивен тракт. Тие влегуваат во животната средина со измет, така што појавите на оваа вирусна болест често се наоѓаат во летниот и есенскиот период, кога се случува честото загадување на почвата и водата со фекалии. Мувите и лебарките се пренесуваат од вирусот, па затоа епидемиските епидемии може да се случат во области со низок животен стандард и во неразвиени земји. Децата со оваа патологија се претежно под 10 години.

...

Епштајн-Бар вирусот припаѓа на вирусите на херпес, кои, влегувајќи во човечкото тело, перзистираат за живот во него, предизвикувајќи развој на разни автоимуни и лимфопролиферативни патологии. Луѓето се заразени со овој вирус уште од детството - според статистичките податоци, до 90% од возрасната популација се носители на тоа, а 50% од нив може да бидат заразни за другите.

...

ХИВ кај мажи е опасна вирусна болест која денес не може да се излечи целосно. Има неколку начини на инфекција. Најчесто тие се болни мажи со репродуктивна возраст. Можен е премин од мајка на фетус. Во овој случај, симптомите на болеста се манифестираат во детството.

...

Гастроезофагеалната рефлуксна болест е патолошки процес кој е последица на влошување на моторната функција на горниот дел од ГИ тракт. Ако болеста трае многу долго време, тогаш ова е полн со развој на воспалителен процес во хранопроводот. Оваа патологија се нарекува еофагинитис.

...

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...

Хемофилен бацил - во областа на медицината е второто име - инфекција со инфлуенца. Акутната инфекција во поголемиот дел од случаите влијае на органите на респираторниот систем и на централниот нервен систем, а исто така доведува до формирање на гнојни јадра на различни органи.

...

Херпес болно грло е акутна инфективна болест, придружена со ненадејна промена во телесната температура, фарингит, дисфагија (голтање нарушување), во некои случаи, абдоминална болка, можна гадење, повраќање. Херпетичниот воспалено грло, симптоми кои се карактеризираат со појава на осип од мекото непце или задниот фарингеален ѕид, склони кон улцерација, главно се дијагностицира кај деца, бидејќи со право може да се нарече болест "детство".

...

Хиперестезијата (синхрониска хиперсензитивност) може да укаже на зголемена ментална ексцитабилност или прекумерна подложност на кожата, барем - заби, дел од главата, на надворешни стимули. Патологијата може да се развие кај возрасни и деца.

...

Хипертрофична кардиомиопатија е патологија која се карактеризира со задебелување на левиот вентрикуларен ѕид. Ѕидовите на десната комора многу поретко страдаат од оваа болест. Покрај тоа, срцева слабост почнува да се развива и речиси секогаш дијастолно.

...

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку парцијално, кое се нарекува афонија во медицината. Оваа патологија е реверзибилна.

...

Инфекционный мононуклеоз – это инфекционное острое заболевание, которое характеризуется, прежде всего, поражением лимфатической и ретикулоэндотелиальной систем. Инфекционный мононуклеоз, симптомы которого проявляются в виде лихорадки, полиаденита и тонзиллита, помимо этого протекает с увеличением селезенки и печени, а также с лейкоцитозом в преобладании при нем базофильных мононуклеаров.

...

Искривление носовой перегородки представляет собой такое отклонение, при котором происходит смещение перегородки к одной или к обеим сторонам от средней носовой линии. Искривление носовой перегородки, симптомы которой дают больше представления о том, что это состояние собой представляет, встречается достаточно часто, более того, идеально ровные ее параметры – явление исключительно редкое. Это, в свою очередь, позволяет утверждать, что до определенных проявлений деформация не относится к разряду патологий.

...

Истерия (истерический невроз) — это сложное нервно-психическое заболевание, которое относится к группе неврозов. Проявляется в виде специфического психоэмоционального состояния. При этом видимых патологических изменений в нервной системе нет. Недуг может поразить человека практически в любом возрасте. Женщины заболеванию подвержены больше, чем мужчины.

...

Катаральная ангина (острый тонзиллофарингит) – патологический процесс, вызываемый патогенной микрофлорой, и поражающий верхние слои слизистой оболочки горла. Данную форму, согласно медицинской терминологии, также именуют эритематозной. Из всех форм ангины именно эта считается самой лёгкой, но это совершенно не говорит о том, что её не требуется лечить. Как лечить катаральную ангину правильно может сказать только квалифицированный врач после проведения комплексной диагностики. Стоит также отметить, что для лечения недуга не всегда требуется применять антибактериальные препараты.

...

Коклюш у детей — острое инфекционное заболевание бактериальной природы. Зачастую патология протекает очень тяжело, однако у привитого ребенка отмечается стертая клиническая картина. Заболевание наиболее часто поражает детей от 2 до 10 лет.

...

Краснуха является острым вирусным заболеванием, преимущественным образом диагностируемым у детей, за счет чего ее причисляют к «детским» инфекциям. Краснуха, симптомы которой и определяют название этого заболевания, проявляется, прежде всего, в виде характерного цвета сыпи, кроме того, это заболевание также является достаточно опасным для беременных женщин, а точнее для плода, по причине прямой его связи с развитием врожденных уродств у детей и с внутриутробной смертностью.

...

Лакунарная ангина – острый недуг инфекционной природы, характеризующийся местным воспалением одного или сразу нескольких элементов лимфаденоидного кольца глотки. Обычно воспаление охватывает небные миндалины, но также не исключено поражение гортани и глотки. Спровоцировать такое заболевание могут патогенные микроорганизмы, среди которых менингококки, стрептококки, гемофильная палочка и прочее. Недуг не имеет ограничений, касательно пола и возраста.

...

Ларинготрахеит у детей и взрослых – заболевание воспалительного характера, которое часто сочетается с поражением гортани и трахеи. Симптомы недуга проявляются в результате проникновения в организм человека различных бактерий и вирусов.

...

Ларингофарингит — комплексное заболевание, при котором отмечается поражение верхних дыхательных путей, миндалин, глотки и голосовых связок. Патологический процесс состоит из двух заболеваний — ларингита, в процессе которого воспаляются гортань и голосовые связки, и фарингита (воспаляются слизистая оболочка верхних дыхательных путей и миндалины). Часто они протекают одновременно.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.