Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во глуждот

Болката во зглобот на зглобовите се манифестира со оштетување на една од трите коски - тибијален, перонеален или талус. Мускулите во подрачјето на заедничката помош ја преместуваат ногата кога се работи за флексија на задниот дел и плочата.

Болката во глуждот е формирана од модринки, прскања, фрактури на коските, sprain на лигаментите, артритис или артроза . Со артритис, прилично лесно е да се детектира воспаление, бидејќи другите зглобови почнуваат да се разгорат. Во овој момент, глуждот отекува, а во текот на ноќта симптомот се зголемува.

Етиологија

Во тој момент, кога ногата почнува да боли за прв пат, многу пациенти се заинтересирани за прашањето зошто се случува овој процес и како се предизвикува. Доста често, причина за синдромот се болести за кои е карактеристична болка во глуждот. Овие патологии вклучуваат:

 • механичко оштетување на глуждот и ногата;
 • дистрофични заболувања;
 • воспалителни патологии во зглобовите;
 • Ахилова тетива штета.

Болки во зглобовите, обично од оштетување. Етиологијата вклучува спори, фрактура на надворешниот глужд, задниот раб на тибијата, фалангите на прстите, коските во петицата или дислоцирањето на стапалото. Можно е да се предизвикаат овие оштетувања со вртење на ногата во или надвор, паѓајќи од височина на пета или нога.

Сублуксациите често се дијагностицираат кај лица со вишок тежина или со ослабен лигаментен апарат. Слабите лигаменти го предизвикуваат фактот дека едно лице често ја извиткува ногата. Како резултат на тоа, почнува отекувањето на ногата, која поминува за неколку недели. Ако пациентот често има дислоцирани нозе, може да се развие артроза, бидејќи е оштетена 'рскавицата во зглобот.

Од тешки повреди на глуждот, лицето може да развие сериозна компликација што ќе предизвика зголемена болка. Често со неправилна терапија, луѓето развиваат деформативна артроза на зглобот. Таквата болест може да предизвика различни дополнителни симптоми, како што се зглоб на оток, болка во мускулите на долниот дел на ногата и ограничување на движењето.

Остеоартритис на зглобот на глуждот

Болниот во глуждот може да не само од повреда на мускулно-скелетниот систем, туку и од други причини. За да предизвикаат развој на синдромот може да се појават такви патологии и фактори:

Како резултат на овие фактори, зглобот на зглобовите може да биде болен кај лице, што предизвикува развој на разни мускулно-скелетни нарушувања.

Симптоматологија

Болно глуждот при одење од различни причини и со различен интензитет. Ако предизвикувачкиот фактор бил поттик, тогаш лицето чувствува остра болка и мал тумор се формира на ногата. Ако го допрете глуждот, тогаш постои посилен напад на синдромот.

Кога надворешниот глуждот е скршен, пациентот ги чувствува истите знаци и силата на болката. Меѓутоа, ако еден пациент има повредени два зглобови и се дислоцира стапалото, зглобовите почнуваат брзо да се зголемуваат волуменот. Во човекот, сите движења се закачени и со мало движење чувствува остри болки. Допирање на воспаленото место во глуждот, лицето чувствува силен напад на болка.

Кога calcaneus е оштетен, петицата се врти нанадвор и се губи, а целата нога исто така се зголемува. Пациентот не може да застане на ногата поради синдромот на остра болка, кога ќе ја притиснете петицата, симптомот се зголемува.

На фрактура на дијафизата во метатарзалните коски, кај пациентот се формира хематом, ногата се зголемува и се почувствува силна болка кога лицето се движи напред на ногата.

Во случај на дислокација и сублуксација, глуждот е исто така оштетен. На пациентот му се дијагностицира задебелување и промена на состојбата на зглобот, петата се врти навнатре. На спротивната страна на пациентот се појавува голем хематом. Овој тип на дислокација често се манифестира кај луѓе кои се со прекумерна тежина.

Друга причина за набивање на нозете може да биде слабоста на артикуларните лигаменти. Откако лицето ја повреди ногата, тој веднаш има тумор и оток во воспалената област.

Со деформирачка артроза, пациентот може да го наруши целиот мускулно-скелетен систем. За секој човек, оваа патологија се манифестира со различни симптоми и со различен карактер. Сепак, лекарите идентификувале неколку знаци кои се јасно манифестирани - оток на зглобовите, болка во мускулите, ограничено движење, нарушување на походот. Пациентот ја зголемува болката при одење, особено при одење на долги растојанија.

Во случај на болка во зглобот на зглобовите при одење, треба да побарате лекарска помош во здравствената установа каде што ќе се врши испитувањето и лекувањето.

Дијагностика

МНР на зглобот на зглобовите

За да се утврди зошто се појави оток на нозете, пациентот треба да контактира со трауматолог или ортопед. Дијагнозата на болеста започнува со целосен преглед на пациентот, појаснување на клиниката. Пациентот додели инструментални методи за испитување:

 • радиографија;
 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца.

По целосен преглед, лекарот може да препише индивидуален третман на пациентот, во зависност од идентификуваната болест.

Третман

Болката во зглобот на зглобовите има индивидуални причини и третман, кои се базираат исклучиво на дијагнозата. За третман на оваа болест, лекарите препишуваат лекови и ги постигнуваат овие цели:

 • подобрување на циркулацијата на крвта;
 • намалување на пропустливоста на васкуларните ѕидови;
 • елиминира ексудат;
 • подобрување на тонот на вените.

Првично, терапиите им овозможуваат на лекарите да користат лекови против болки и масти за да ја намалат болката. Третманот со такви агенси може да се врши дома. Ако причината е потешка болест, артритис или артроза, тогаш препорачливо е да се изберат нестероидни лекови.

Ако болната болка во глуждот се развила од повреда, тогаш пациентот не може без помош на лекарот. Во овој случај, на пациентот се препорачува брзо да се обезбеди прва помош:

 • ја имобилизираат ногата;
 • направи ладна компресира;
 • кога се протега да се стави цврста завој;
 • држете ја ногата малку подигната за да го намалите протокот на крв.

Лекарите обезбедуваат специјализирана помош за пациентот со цел да се ослободат од болка и оток во зглобот на глуждот:

 • траума дијагностика;
 • употребата на лекови против болки;
 • имобилизација на оштетениот нос;
 • во случај на комплицирана фрактура, се врши операција;
 • за коска да растат заедно или да се лекува раната, ногата мора да се остави сама;
 • можна физиотерапија;
 • лечење маст;
 • земајќи лекови за регенерирање на клетки и спречување на инфекција.

Ако некое лице има често болка во зглобот многу често, тогаш што да направите за да го отстраните симптомот? За да се намали ширењето на синдромот на коленото, ногата и целата нога, лекарите понекогаш препорачуваат користење на народните лекови. Однесувајте се кон знакот може да биде компреси на кефир, сецкан кромид и раствор за сапун и сол. Со елиминирање на болката во зглобот на зглобовите и на врвот на ногата на традиционален начин, лекарите нужно пропишуваат физикална терапија, масажа, UHF третман, фонофореза, магнетна терапија, ласерска терапија за пациентите.

Сподели го овој напис:

"Болка во зглобот на глуждот" е забележана кај заболувања:

Артритис на глуждот е воспалителна болест која влијае на глуждот. Треба да се забележи дека како независна болест е исклучително ретка. Најчесто деформирачкиот артритис на глуждот се развива во позадината на системските заболувања, имено системски лупус еритематозус, гихт, анкилозен спондилитис.

...

Остеоартрит на зглобот на зглобовите е дистрофично дегенеративно патолошко нарушување кое се карактеризира со постепено уништување на 'рскавицата, зглобовите и соседните коскени структури, како и лигаментите, па дури и мускулите, што доведува до оштетена мобилност, па дури и попреченост на пациентот. Причината за развојот на таквата патологија може да биде трауматска повреда, која развива посттрауматска артроза на зглобот на зглобовите, метаболичко нарушување во телото или некои воспалителни болести.

...

Остеоартритис на зглобот на зглобовите е патолошка состојба која се карактеризира со повреда на артикуларна артикулација со последователно нарушување на неговото функционирање. Повозрасните луѓе претежно страдаат од болеста, но оние кои страдаат од прекумерна тежина може да се разболат со оваа патологија дури и на млада возраст. Оваа болест влијае не само на зглобовите, туку и на околните ткива - лигаментите, 'рскавицата, коските, па затоа болеста предизвикува сериозни непријатности за лицето, бидејќи тој не само што доживува болка, туку има и нарушувања во одеа поради деформација на глуждот - во овој случај зборуваат за деформирање на остеоартритис на глуждот.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.