Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во очите

Болката во очите е симптом на одреден патолошки процес, не секогаш од офталмолошка природа. Треба да се напомене дека манифестацијата на овој симптом може да се должи на вообичаениот замор поради продолжената тензија на органите за читање на видот, работењето на персонален компјутер и слични фактори. Сепак, треба да разберете дека долгорочната манифестација на овој симптом бара задолжителна консултација од специјализиран лекар специјалист. Инаку, може да се развијат сериозни компликации, а не целосно губење на видот.

Етиологија

Клиничарите идентификуваат три групи на етиолошки фактори:

 • егзогени;
 • ендогени;
 • мешани

На егзогените етиолошки причини за болка во окото вклучуваат следново:

 • механичко оштетување на окото и ткивото над окото, во областа на веѓата;
 • директно погодена од соларни или вештачки ултравиолетови зраци;
 • навлегувањето на микроорганизми, што подразбира развој на инфективна или воспалителна болест;
 • изгори;
 • носење несоодветни очила или контактни леќи;
 • реакција на одредени лекови.

За ендогените етиолошки фактори, во клиничката слика за која има болка во окото, спаѓаат:

Конјунктивитис е можна причина за болка во очите.

Патолошки процеси кои се предизвикани од надворешни фактори, како што се алергиски реакции, заразни болести кои се пренесуваат преку домаќинство значи или преку близок контакт со болно лице, може да се припишат на мешани етиолошки причини. Исто така, често пати очите болат поради компјутерот. Во такви случаи, нема разговор за развојот на патолошки симптом, едноставно треба да се нормализира работниот распоред или да се користат заштитни очила.

Класификација

Врз основа на општоприфатената класификација, која се заснова на причините за развој на таков симптом како болка во окото, се разликуваат следниве форми:

 • трауматски;
 • механички;
 • предизвикани од преоптоварени мускули или пролонгирана главоболка (ова често се забележува кај мигрена);
 • предизвикани од воспалителниот процес;
 • постбурнење;
 • предизвикани од заразна болест;
 • поради дефект на централниот нервен систем или мозокот.

Од природата на манифестацијата, постојат такви видови на болка во окото:

 • болки;
 • стегање;
 • пирсинг

За времетраењето и интензитетот на манифестацијата, болката во окото може да биде постојана, периодична или се појавува со одредени иритирачки фактори. На пример, кај одредени офталмолошки болести, болката во очите може да се интензивира со светлосен стимул.

Ако очното јаболко боли и се присутни дополнителни симптоми, тогаш ова најверојатно укажува на развој на одреден патолошки процес, а не само прекумерна работа. Во овој случај, треба да контактирате со офталмолог или заразни болести .

Симптоматологија

Следните карактеристики може да се припишат на општата клиничка слика:

Во зависност од основната причина, севкупната клиничка слика може да биде дополнета со специфични знаци. Значи, со воспалителна офталмолошка болест, може да се појават следниве симптоми:

 • болка во очите е надополнета со чешање и горење;
 • хиперемија, подпухналост;
 • пилинг на очните капаци;
 • зголемено кинење;
 • фотофобија ;
 • формирање на кора во аглите на окото;
 • сензација на песок или туѓо тело во органите на видот;
 • гноен или мукозен исцедок.

Во покомплексни случаи станува болно за лицето да ги движи очите, непријатноста се зголемува со трепкање, неговиот вид може да се влоши малку.

Ако аголот на окото боли и има мала надворешна формација, тогаш можеби симптомот е манифестација на јачмен. Во овој случај, патолошкиот процес е придружен со следната клиничка слика:

Јачмен на око

Како по правило, ваквата болест е само еднострана.

Во хронични офталмолошки заболувања, болката во окото може да биде придружена со следната клиничка слика:

 • чувство на зголемен притисок на очите;
 • преосетлива реакција на светлина;
 • заматен вид;
 • благо зголемување на ученикот.

Во некои клинички случаи, симптомите може да се надополнат со знаци на општа интоксикација на телото, ако болката на окото е предизвикана од заразен процес.

Кога се надградува органите на видот, болката во очите е краткотрајна и може да биде придружена со знаци на општа клиничка слика. Како по правило, по остатокот симптомот исчезнува. Но, треба да разберете дека таквото зголемено оптоварување на очите може да доведе до формирање офталмолошки заболувања, па овој фактор не треба да се игнорира.

Дијагностика

Зошто боли очите, само лекарот може да каже, по испитувањето и точната дијагноза, идентификување на етиолошкиот фактор. Прво, се врши темелно физичко испитување на очните школка и општа историја. Ако при проверката не се пронајдени туѓи предмети во окото, тогаш се вршат голем број лабораториски и инструментални дијагностички методи:

Постапка на пахиметрија
 • око биомикроскопија;
 • бактериолошко испитување за потврдување или исклучување на заразна природа на болка во окото;
 • пахиметрија - студија за дебелина на корнеата;
 • проучување на мрежницата и состојбата на рожницата;
 • мерење на интраокуларен притисок;
 • дефиниција на производството на солза.

Доколку во сегашната клиничка слика постојат симптоми кои не се поврзани со офталмолошки заболувања, може да се користат дополнителни дијагностички постапки за да се разликува една или друга болест.

Третман

Основниот третман ќе зависи целосно од основната причина и конечната дијагноза. Општо земено, терапијата со лекови може да ги вклучува следните лекови:

 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • имуномодулатори;
 • оксолинска маст;
 • капки левомицитин.

Времетраењето, дозата и начинот на администрирање на лековите се определува само од лекарот што посетува. Вие не можете да користите било какви лекови, вклучувајќи капки.

Ако странски објект стана причина за болка во очите внатре, прво од сите медицински мерки се преземени за да се отстрани, а потоа и истовремени терапевтски мерки.

Може да се користат методи на традиционална медицина, но само по консултација со вашиот лекар. Во овој случај, може да се применуваат компреси и лосиони од decoctions на билки - камилица, хлебни, листови од алое, celandine.

Превенција

Не постојат насочени превентивни методи, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. Општо е потребно внимателно да се третираат органите на видот, да се користат заштитни очила кога се работи на компјутер и да се консултираат со лекар навреме, наместо само-лекување.

Сподели го овој напис:

"Болка во очите" се забележува кај болести:

Аденовирусната инфекција е заразна болест која припаѓа на групата на САРС. Тоа влијае на мукозната мембрана на респираторниот тракт, очите и дигестивниот тракт. Речиси една четвртина од луѓето дијагностицирани со САРС имаат заболување предизвикано од аденовирусите. Аденовирусната инфекција може да влијае на индивидуите, како и на епидемиолошките.

...

Во медицината, амблиопија или мрзлив очен синдром во медицината се однесува на намалување на визијата на еден или двата очи, што нема никаква врска со неточната работа на оптичкиот нерв. Обично за време на дијагностичкиот преглед на окото, лекарот не ги идентификува причините за појава на таква болест. Со прогресијата на патологијата, острината на видот во една од очите се намалува поради нарушување на целосното и правилно функционирање на мозокот и визуелниот апарат.

...

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...

Анофталмосот - се однесува на офталмолошките заболувања, кои се карактеризираат со отсуство на очното око во орбитата. Патологијата се смета за ретка: децата со анофталмологија се наоѓаат кај 2 на 10 илјади бебиња родени, а кај возрасните преваленцата на болеста е 21-22 на 10 илјади од населението.

...

Астенопија е состојба или оштетување на видот во која сликите или буквите се замаглуваат и стануваат нејасни, што е предизвикано од силен вирус на очите. Промените може да бидат краткотрајни, да исчезнат по одмор, но тие можат да бидат постојани, а подоцна и да се развијат во очни болести.

...

Апакија е вродена или стекната болест која се карактеризира со отсуство на леќа во органите на видот. Најчесто, патологијата е секундарна по природа и се развива претежно кај лица постари од 40 години. Недостатокот на терапија води до целосно губење на видот.

...

Баротраума - оштетување на ткивото кое е предизвикано од промена на волуменот на гасот во телесна празнина поради промена на притисокот. Овој патолошки процес може да се забележи во ушите, белите дробови, забите, гастроинтестиналниот тракт, очите и параназалните синуси. Клиничката слика за таквата повреда е доста изразена, поради што проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Третманот го пропишува само квалификуван лекар.

...

Behcet-овата болест е болест која се карактеризира со воспаление на ѕидовите на вените и артериите од мали и средни калибар. Патологија се однесува на системски васкулитис. Како што напредува Behcet синдромот, повторливи ерозивни и улцеративни лезии на мукозните генитални органи, усната шуплина и кожата покритие почнуваат да се развиваат. Процесот ги вклучува виталните внатрешни органи, како и големите и малите зглобови.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Хортоновата болест или темпоралниот артеритис е акутна системска болест, чија прогресија резултира со акутно воспаление на темпоралните и каротидните артерии. Оваа болест припаѓа на групата на васкулитис. Во некои извори, болеста се нарекува артерит на гигантски клетки. Во повеќето случаи, тоа влијае само на постарите лица. Оваа болест е именувана по американскиот лекар Хортон, кој прв го опишал во 1932 година.

...

Вирусен конјунктивитис е најчеста болест предизвикана од инфекција на конјуктивата на окото. Оваа болест може да се појави во епидемија или епизодна форма. Најчесто овој тип на конјуктивитис се развива во позадина на ослабен имунолошки систем. Тоа влијае на луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца.

...

Хемофталм - патолошка состојба која се карактеризира со хеморагија во стаклестото тело на окото. Може да се јави кај пациенти од различни возрасни групи. Нема ограничувања во врска со сексот. Вреди да се напомене дека хемофталмусот обично е симптом на некои други заболувања, особено оние кои влијаат на крвните садови.

...

Хетерохромијата на очите е карактеристика на бојата на ирисот на окото, во која нејзината боја се појавува нерамномерно или асиметрично. Според статистичките податоци, ова се наоѓа само кај 1% од населението. Во суштина, оваа функција се развива во фаза на развој на плодот. Вродена хетерохромија се јавува кога блиските роднини, исто така, имаат таква аномалија.

...

Хифема - формирање на згрутчување на крвта во окото како резултат на повреда или медицинска манипулација. Оваа состојба доведува до зголемување на интраокуларниот притисок и оштетената светлина до мрежницата. За дијагноза со користење на лабораториски и инструментални методи на испитување, резултатите од кои лекарот ќе ја одреди најефикасната стратегија за лекување.

...

Глиомот на мозокот е неоплазма формирана од различни глиа клетки, што пак е ткиво кое ги покрива невроните и обезбедува нивно соодветно функционирање. Механизмот на развој и предиспонирачките фактори кои доведуваат до формирање на таква неоплазма остануваат потполно непознати, и покрај развојот на неврохируршките технологии.

...

Дакријалитис (воспаление на лакрималните жлезди) е патолошки процес кој предизвикува воспаление на лакрималната жлезда. Патологијата ретко се случува самостојно, во основа процесот се развива како одговор на основната болест, што е причина за компликација во развојот на секундарна болест. Тоа може да се случи во две форми, класично и хронично.

...

Дакријоцитис е опасно воспаление или пурулентна инфламаторна болест која влијае на лакрималната кеса и назолакрималниот канал. Обично, оваа патологија се развива поради конгенитално или стекнато стеснување (понекогаш целосно преклопување) на екскреторниот лакримален канал.

...

Дирофиларијаза - болест предизвикана од паразитирање на црв од родот Dirofilaria во човечкото тело. Кој е типичен, најчесто болеста влијае на миленичиња - мачки или кучиња. Едно лице се пренесува од угриз од комарци. Паразитот го започнува својот процес на живот под човечката кожа, но како што расте, се движи кон органите на видот. Дирофиларијазата е хронична бидејќи паразитот полека се развива во телото на случаен домаќин.

...

Distichyas е болест на очниот капак кога се појавува дополнителен ред на трепките, на постоечките. Ова отстапување од нормата е доста ретко и се јавува и кај луѓето и кај животните (кај одредени раси на кучиња). Може да биде асимптоматска ако влакната се меки, но има и непријатни последици.

...

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...

Иридоциклитис се нарекува воспалителен процес во предниот дел на очното јаболко. Во неговото јадро, оваа болест е вид на болест како што е предниот увеитис. Обично тие се болни луѓе на возраст од 25 до 45 години. Оваа болест се карактеризира со релапс и се развива во предниот дел на хориоидот, вклучувајќи ја ирисот, воспалението кое се нарекува иритис.

...

Кератитис е болест на рожницата на окото, придружена со воспаление. Таквата болест може да биде од вирусно или бактериско потекло. Многу ретко, лекарите дијагностицираат габични лезии на рожницата. Често придонесува за појава на патолошка повреда на корнеата. Око кератитис е многу сериозна болест која бара итна медицинска помош.

...

Кератоконус - од гледна точка на офталмологијата се смета за исклучително ретка болест која ја зафаќа рожницата. Болеста се јавува во иста мера кај двата пола, но децата и адолесцентите ја сочинуваат главната група за ризик. Факторите кои предизвикуваат формирање на патологија се моментално непозната, но лекарите изнесоа неколку теории во врска со неговото потекло.

...

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...

Q треска - акутна природна фокална инфективна болест, спаѓа во групата на рикетциоза, има и други имиња (Burnet-ова болест, Q-треска, коксиелоза). Рикетиозите се специфични отпорни на околината и се способни за спорулање на бактериите кои предизвикуваат болест кога се проголта.

...

Менингиомот е тумор кој се јавува во регионот на 'рбетниот мозок или мозокот од арахноидните пајакови школки. Може да има или сферична форма или форма на потковица, и многу често се поврзува со тврди мембрани на 'рбетниот мозок или мозок, а центарот на растот во него најчесто не е еден, туку неколку.

...

Mydriasis (syn. Дијалација на учениците) е болест која може да има и физиолошка и патолошка основа. Од ова произлегува дека апсолутно секој човек е предмет на ова нарушување, без оглед на возрасната категорија и полот.

...

Миопија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетена рефракција на едното око и на двете. Во овој случај, главниот оптички фокус е локализиран помеѓу ретината и леќата на оптичкиот апарат. Поради таквите патолошки промени, болно лице почнува слабо да прави разлика меѓу предметите што се наоѓаат на одредено растојание од него.

...

Невритот е воспалителна болест која ги зафаќа периферните нерви. Како резултат на тоа, се забележуваат патолошки промени во структурата на нервниот ткиво. Ако воспалителниот процес го погоди багажникот на периферниот нерв, тогаш лицето ќе има моторни оштетувања, како и намалување на чувствителноста. Во тешки клинички ситуации, невритисот може да предизвика парализа.

...

Оптичкиот невритис е воспалителна болест која влијае на оптичките нервни влакна. Воспаление истовремено влијае на ткивото и обвивката на нервот. Типично, оваа болест напредува во позадината на невролошките болести, во која постои уништување на влакната одговорни за целосната спроводливост на нервните импулси.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.