Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка во непцата

Болката во џвакањето е симптом на специфична природа, која, како по правило, укажува на развој на заболување на забите. Сепак, манифестацијата на овој клинички знак и соматска природа како резултат на болести на внатрешните органи не е исклучена.

За да се утврди природата на оваа клиничка манифестација, може да се изврши само лекар, со спроведување на потребните дијагностички процедури, лабораториски и инструментални.

Програма за терапевтски интервенции ќе зависи од етиологијата на овој симптом. Треба да се сфати дека третманот треба да го препише само лекар, земање лекови по сопствено наоѓање или лекување преку традиционална медицина може само да го влоши текот на патолошкиот процес.

Прогнозата ќе зависи од коренот на болката во непцата и од навременоста на почетокот на третманот. Во принцип, навременото започнување на терапевтски интервенции значително ги зголемува шансите за целосно закрепнување и го намалува ризикот од компликации или релапс.

Етиологија

Болката во непцата може да биде предизвикана од локални и општи етиолошки причини. Локалните болести вклучуваат забни заболувања, имено:

 • функционална периодонтална инсуфициенција;
 • мудрост на забната ерупција;
 • присуството на забен камен ;
 • гингивитис , периодонтитис , пародонтална болест ;
 • формирање на микробен филм;
 • неуспехот да се следат основните правила на лична хигиена за нега на усната празнина, што доведува до развој на инфективни процеси;
 • абнормалности во развојот и положбата на забите, што може да доведе до повреда на ткивата, компресија на непцата;
 • механичко оштетување на непцата;
 • алергиска реакција.
Ерупцијата на забот на мудроста е можна причина за болка во непцата

Што се однесува до општите етиолошки фактори кои можат да доведат до сериозна болка во непцата, овие треба да ги вклучуваат следните патолошки процеси:

 • општа интоксикација на телото;
 • ендокрини заболувања;
 • гастроентеролошки болести;
 • болести на хематопоетскиот систем;
 • заразни болести;
 • привремени промени во хормоналната позадина;
 • зрачење болест .

Покрај тоа, болка во предните заби или над забот може да биде причина за продолжена употреба на одредени лекови или носат психосоматски фактор. Во овој случај, специфичен третман не е потребен, треба само да го елиминирате провоцирачкиот фактор. Сепак, треба да се сфати дека само лекарот може да ја утврди етиологијата и затоа е невозможно само-лекување или игнорирање на симптом.

Симптоматологија

Природата на клиничката слика целосно ќе зависи од основната причина за појавата на овој симптом. Така, во случај на забни заболувања, во клиничката слика можат да бидат присутни следниве симптоми:

 • болка со мачна или нервозна природа ќе укаже на периодонтитис;
 • оток на меко ткиво, што доведува до отекување на образите;
 • болка при чистењето на забите;
 • крварење на непцата ;
 • формирање на изрази на непцата;
 • зголемена плунка ;
 • формирање на гноен ексудат во гума за џвакање, што ќе предизвика пролив на меките ткива и болна природа во соседните заби;
 • болка и чешање забележани во вратот на забот;
 • зголемена подложност на хемиски и механички стимули;
 • формирање на забен калкулус и плакета во подживеалниот регион;
 • лош здив ;
 • кога притискате на отечени непцата, може да се ослободи гној;
 • мобилност на забите;
 • формирање на темни дамки на површината на забите;
 • пониска или зголемена телесна температура , која ќе зборува за развој на инфективен / воспалителен процес во целото тело, а не локално во усната шуплина;
 • губење на апетитот , слабост , бледило, кое исто така ќе зборува за општа интоксикација на телото.

Природата на болката ќе зависи од самата болест и фазата на развој. Често синдромот на болка може да се прошири на целата усна празнина, дава на уво, предизвикува развој на главоболка .

Што се однесува до општите етиолошки фактори, во овој случај клиничката слика може да ги вклучува следните симптоми:

 • неразумно зголемување на телесната тежина или, напротив, губење на тежината;
 • губење на апетитот;
 • абдоминална болка , локализација и природата на која ќе зависи од основната причина;
 • гадење , понекогаш со повраќање. Во овој случај, повраќање може да се случи веднаш по оброкот и во текот на денот. Крв или жолчка може да бидат присутни во повраќање;
 • прекршување на фреквенцијата на движењата на дебелото црево - нападите на дијареа може да се наизменично со запек ;
 • промена на параметрите за вкус;
 • бледило или жолтило на кожата;
 • жените може да имаат повреда на менструалниот циклус , вклучително и во однос на обемот на испуштање;
 • слабост, генерална слабост;
 • намалување на работниот капацитет, чувство на замор дури и по долг целосен одмор;
 • главоболки, вртоглавица ;
 • зголемена подложност на светлосни стимули;
 • ринитис ;
 • осип на телото ;
 • висока / висока телесна температура, наспроти позадината на која може да има треска и треска.
Симптоми на ринитис

Поради фактот што клиничката слика која може да го придружува овој симптом е прилично неспецифична, треба да се побара лекарска помош од општ лекар, кој по првичниот преглед ќе утврди понатамошни дијагностички мерки.

Дијагностика

Во овој случај, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

Примарниот чекор во дијагнозата е физички преглед на пациентот, со собирање на лична и семејна историја, сегашната клиничка слика. Историјата на пациентот исто така е земена во предвид. За да се утврди етиологијата на овој симптом, може да се изведат такви лабораториски и инструментални методи на испитување:

 • ОВК и распоредени ЛХЦ;
 • уринализа;
 • Х-зраци испитување на усната шуплина;
 • определување на микробен индекс;
 • хормонални студии;
 • гастроентеролошки студии;
 • алергиски тестови.

Се подразбира дека ова е само индикативна листа на дијагностички мерки. Потребните лабораториски и инструментални методи за истражување се назначуваат врз основа на податоците добиени при почетното испитување.

Третман

Програмата на терапевтски мерки се заснова на утврдена дијагноза. Како по правило, третманот е насочен кон елиминирање на главната слабост, а болката во непцата се елиминира преку симптоматски третман. Може да препише вакви лекови:

 • антибиотици;
 • антихистаминици;
 • антипиретик;
 • лекови против болки;
 • нестероидни антиинфламаторни.

Не е исклучена употребата на традиционалната медицина за ублажување на акутните симптоми. Во овој случај, се препорачува да се подготват декорации за испирање од следниве растенија:

 • мудрец;
 • дабови кора;
 • камилица;
 • еукалиптус;
 • корен на цикорија.

Можете исто така да се подготви топол раствор за испирање од сол и сода бикарбона, користете прополис тинктура.

Превенција

Превенција на болка во непцата се состои од следниве активности:

 • лична хигиена во усната шуплина;
 • спречување на забни заболувања;
 • употреба на устата за миење садови;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • избалансирана исхрана, со широк спектар на витамини и минерали;
 • Редовни посети на забар за превентивни цели.

Почитувањето на таквите едноставни правила помага да се спречат многу болести во клиничката слика за кои постои овој клинички знак.

Сподели го овој напис:

"Болка во непцата" се забележува кај болести:

Дислокација на забот - поместување на стоматолошката единица како резултат на механички оштетувања, што доведува до поместување на забот од алвеоларната дупка и оштетување на сврзното ткиво. Овој вид нарушување на интегритетот на зглобот не може да се појави поради внатрешни патолошки процеси: главната причина е само надворешно оштетување.

...

Генерализиран периодонтитис - влегува во категоријата на најкомплицираните стоматолошки проблеми, во кои постои широко распространета пародонтална лезија. И покрај фактот дека болеста влијае на забите, нејзините компликации се однесуваат на внатрешните органи.

...

Гингивитис кај деца е воспалителна повреда на маргиналната зона на гума за џвакање, која е во директен контакт со вратот на забот и гингивалните папили, лоцирани помеѓу стоматолошките единици. Во повеќето случаи, оваа пародонтозна патологија е дијагностицирана во возрасната група постаро од 4 години.

...

Периодонталниот апсцес е воспалителен процес во гума, наспроти позадината на која се формира формација со големини кои се движат од мал грашок до орев и пурулентна течност внатре во фокусот. Мажите и жените се подеднакво погодени од патологијата.

...

Периодонтитисот е честа болест која влијае на сврзното ткиво лоцирано помеѓу коската на дупката и цементот на коренот на забот. Медицинската литература исто така го користи терминот "апикален периодонтитис". Таквата болест може да почне да напредува и кај возрасното и кај детето.

...

Тендонитисот е акутна инфламаторна лезија на тетивните или мускулните структури. Патолошкиот процес може да влијае на било која тетива или мускул. Но, најчесто болеста се дијагностицира во областа на големи зглобови. Според статистичките податоци, болеста е поподложна на мажите. Најчесто, болеста е резултат на редовна прекумерна физичка активност или спортска повреда. Ограничувања, во поглед на возраста, бр. Тендонитисот може да предизвика други покомплексни заболувања.

...

Хроничниот гингивит - се смета за една од најчестите лезии на непцата и е проток на воспаление кај нив. За болест не постојат ограничувања во однос на возраста и полот. Изворот на ваквата болест може да биде широк спектар на предиспонирачки фактори - почнувајќи од начинот на живот на лицето до текот на заболувања кои влијаат на органите на дигестивниот систем.

...

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, води кон нарушување на производството на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.