Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Главоболка

Болката при вртење на главата е појава на непријатни чувства во процесот на тоа како лицето ја претвора главата кон лево или десно. Карактеристична особина е дека фокусот на болката може да се наоѓа во различни области, на пример, во задниот дел на главата, вратот или увото.

Многу често, болката се формира наспроти позадината на патолошкиот процес што веќе се појавува во човечкото тело, кое често се поврзува со лезии на 'рбетниот столб, но не е исклучена можноста за влијание на други патологии.

Болката при острите вртења на главата е често првиот и главен клинички симптом, врз основа на кој се развиваат други симптоми. Најчесто, тоа е придружено со непријатност и чувство на печење, чувство на стегање и пулсирање, како и флуктуации на срцевиот ритам и крвниот притисок.

Можно е да се направи точна дијагноза само откако клиничарот се запознае со резултатите од инструменталните дијагностички испитувања. Врз основа на самото присуство на синдром на болка, невозможно е да се утврди причината за нејзиното појавување.

Коренот и третманот се два зависни фактори. Во зависност од изворот, терапијата може да биде конзервативна или оперативна, но често е сложена.

Етиологија

Постои широк спектар на предиспонирачки фактори кои влијаат врз појавата на силна болка при вртење на главата. Изворот може да се разликува од каде се наоѓа болката.

На пример, болка во вратот при вртење на главата е предизвикана:

Кога ќе ја свртите главата налево или надесно, болката во задниот дел од главата често се изразува, а тоа може да биде предизвикано од:

Болката при вртење на главата може да биде предизвикана од невралгија на очниот нерв.

Провокатори сериозна болка во грбот при вртење на главата:

 • остеохондроза;
 • интервертебрална хернија;
 • рак или метастази;
 • спондилоартроза;
 • искривување на држењето на телото.

Ретко, фокусот на болката ќе биде во опашката. Ова може да биде предизвикано од:

Најреткостите жаришта на болка се:

 • фронтален дел од главата - во овој случај, баротраума , фрактура на фронталната коска, потрес на мозокот , енцефалитис , менингитис и други воспалителни процеси може да послужат како причина;
 • храм - укажува на дисфункција на централниот нервен и кардиоваскуларен систем, развојот на тригеминална невралгија и хипертензија, мигрена или астматичен синдром;
 • ушите - најверојатно, лицето има хипертензија или гноен отитис , воспаление на тригеминалниот нерв или поставата на мозокот, како и формирање на приклучоци за сулфур;
 • носнен мост - болка за време на остриот пресврт на главата во овој дел укажува на синус или синузитис , фронтален или ганглионитис, невралгија на назалниот нерв;
 • градите - болка во градите кога вртењето на главата е често резултат на торакалгии;
 • вилица - вели дека за кратко време еруптира заб за мудрост.

Симптоматологија

Влијанието на сите исти фактори погоре, исто така, може да влијае на сериозноста на болката во вратот при вртење на главата или на друга локација. Појавата на болка не зависи од времето на денот, и разни фактори можат да влијаат врз зголемувањето на неговата тежина, почнувајќи од стресот до процесот на консумирање храна.

Најчесто акутната болка при вртење на главата е надополнета со:

Пациентите треба да имаат предвид дека симптомите ќе бидат индивидуални. Ако еден пациент има овој или оној дополнителен симптом е изговорен, а другиот - може да се повлече во позадина или, воопшто, да биде отсутен.

Дијагностика

Кога изразуваат болка, треба да се консултира со општ лекар кој ќе манипулира со примарната дијагноза и доколку е потребно, ќе го упати пациентот за дополнителни испитувања на лекарите од потесни области на медицината.

Присуството на болка во задниот дел на главата или на друга локација при вртење на главата не може прецизно да го посочи протокот во човечкото тело на одредена болест. Од ова произлегува дека за да се идентификува етиолошкиот фактор неопходно е да се спроведе цела комплексна дијагностичка манипулација, вклучувајќи:

МНР
 • проучување на историјата на болеста;
 • запознавање со животната историја на пациентот;
 • темелно физичко испитување и палпација на фокусот на болка;
 • детално истражување на пациентот - ова е неопходно за лекарот да го одреди интензитетот и природата на тежината на главната манифестација, како и да обезбеди комплетна слика за симптомите;
 • општа клиничка анализа и биохемија на крв - за откривање на знаци на било кој патолошки процес во човечкото тело;
 • флуороскопија на абдоминалната и градна празнина;
 • Ултразвук на черепот;
 • КТ и МРИ на 'рбетот.

По утврдувањето на прелиминарната дијагноза, терапевтот може да го упати пациентот за дополнителен преглед на гастроентеролог или ортопед , невролог или ендокринолог , специјалист за педијатри или заразни болести .

Третман

Елиминирање на болка е можно само со помош на лекови против болки, традиционалните рецепти за лекување во овој случај ќе бидат неефикасни.

Примарната терапија треба да биде насочена кон елиминирање на предиспонирачкиот фактор кој влијаеше на почетокот на болката додека лицето ја врти главата. Конзервативните методи на лекување можат да бидат насочени кон:

 • земање лекови;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • физиотерапевтски постапки, особено електрофореза, ултразвук и магнетна терапија;
 • поминува низ курс на терапевтска масажа;
 • Терапија за вежбање и вежби за дишење;
 • употребата на алтернативни терапии е рефлексотерапија и терапија со кал, како и хомеопатија;
 • само-масажа.

Прашањето на оперативниот третман се решава поединечно со секој пациент, но често тоа е неопходно во случај на рак или метастаза на рак, интервертебрална хернија, миелопатија и радикулопатија.

Превенција и прогноза

Специјални превентивни мерки кои го спречуваат појавувањето на главната карактеристика, не постојат. Ова се објаснува со фактот дека болката при вртење на главата во задниот дел на главата, во мускулите на вратот или било која друга локализација е само симптом, а не посебна патологија. Луѓето треба само:

 • се откаже од лошите навики;
 • води активен животен стил;
 • побарајте стручна помош при првото појавување на еден толку алармантен симптом;
 • избегнувајте хипотермија;
 • обезбеди удобно држење за спиење;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во клиниката.

Што се однесува до прогнозата, таа е целосно диктирана од етиолошкиот фактор.

Сподели го овој напис:

"Болка при вртење на главата" се забележува кај болести:

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...

Глиомот на мозокот е неоплазма формирана од различни глиа клетки, што пак е ткиво кое ги покрива невроните и обезбедува нивно соодветно функционирање. Механизмот на развој и предиспонирачките фактори кои доведуваат до формирање на таква неоплазма остануваат потполно непознати, и покрај развојот на неврохируршките технологии.

...

Krivosheya кај децата е конгенитална аномалија на грлото на матката на 'рбетот, или поточно, на стерноклеидомастоидниот мускул. На болеста ретко се дијагностицира - само 2% од вкупниот број на новороденчиња.

...

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...

Невралгија на окципиталниот нерв е болест која прогресира како резултат на иритација и стегање на влакната на окципиталниот нерв. Оваа патологија може да биде или независна нозолошка единица или да се развие по втор пат, врз основа на постоечките патолошки процеси во човечкото тело. Оваа состојба не претставува посебна закана за човековото здравје и живот, но неопходно е да се третира така што акутниот процес не стане хроничен.

...

Паратонзиларен апсцес (синоним ококомундален апсцес, флегмонална ангина, паратонсилитис, лакунарна ангина) - е неоплазма, локализирана во палатинскиот крај. Таквиот тумор е исполнет со гној, затоа е индициран интегриран пристап кон терапијата. Во отсуство на третман се формираат компликации опасни по живот.

...

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

...

Сублуксацијата на грлото на матката е патолошка состојба која е предизвикана од еден или друг етиолошки фактор, поради што постои чести поместувања на артикуларните површини на два соседни пршлени. Во повеќето случаи, ова е изолиран тип на повреда, така што прогнозата е поволна. Сепак, ова е забележано само ако жртвата е навремена медицинска помош и се следат сите упатства на лекарот во врска со физичката активност на пациентот.

...

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...

Што е фронтот? Ова е патолошки процес, проследен со воспаление во фронталниот синус. Формирањето на воспаление се јавува во мукозната мембрана, која се наоѓа во предниот синус. Оваа болест е друго име - фронтален синузитис. Од сите видови на синузитис, фротитисот има најтешка форма на проток.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.