Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка за време на сексуалниот однос

Болката за време на сексуалниот однос (диспареунија) кај жените е симптом на одреден патолошки процес или последица на трудовата активност. Најчесто, овој симптом се карактеризира со непријатност и болка во областа на надворешните и / или внатрешните генитални органи.

Често, болката за време на сексот може да биде психосоматски по природа или да биде последица на недоволно раздвојување на мукозните секрети во вагината. Во секој случај, ако овој симптом често се јавува, треба да се консултирате со лекар за совет и понатамошен третман.

Етиологија

Болка при сексуален однос кај жените може да биде предизвикана и од патолошки промени во телото (најчесто тоа се заболувања на урогениталниот систем) и од физиолошки фактори.

Патолошката етиолошка група треба да вклучува:

Физиолошките фактори кои можат да доведат до болка за време на сексуалниот однос вклучуваат:

 • постпартален период;
 • страв од сексуален однос, што може да се должи на психолошка траума;
 • неправилен пол или апстинирање од пол;
 • недостаток на возбуда;
 • сувост на вагината .

Болката за време на сексуалниот однос по породувањето може да се должи на паузи за постпартално или постоперативно шиење.

Причините за појава на болни сензации при сексуални односи кај мажите може да бидат:

Простатитис
 • солзи член за узда;
 • тесна коска;
 • простатит ;
 • пролонгирана апстиненција од секс;
 • сексуален контакт, не завршен со ејакулација;
 • превисока долна облека;
 • сексуално преносливи болести.

Симптоматологија

Во овој случај, тешко е да се изолира целокупната клиничка слика, бидејќи природата на болката ќе зависи од водечкиот фактор.

Вагиналната болка при сексуален однос кај жените може да се должи на недоволна влага, атрофија на ткивата на гениталните органи и други слични патолошки процеси. Во овој случај, манифестацијата на таква клиничка слика е можна:

 • сувост на вагината;
 • чувство на болка и непријатност директно за време на сексуалниот однос;
 • чешање и горење, што може да се зголеми при мокрење по секс.

Кога се јавува воспаление на додатоците, клиничката слика може да биде дополнета со следните знаци:

 • болката е локализирана на левата и десната страна;
 • како што патолошкиот процес се влошува, болката може да се зголеми;
 • повреда на менструалниот циклус ;
 • болка при мокрење;
 • чешање и горење во гениталниот дел;
 • болка може да се даде на областа на препоните.

При заразни болести, болката при сексуални односи кај жените и мажите може да се карактеризира со следнава клиничка слика:

Болката по сексуален однос кај жените може да биде предизвикана од болеста и венска стагнација поради ретки сексуални односи. Во овие случаи, клиничката слика може да се карактеризира како што следува:

 • длабока болка во карлицата, која може да се прошири и во областа на препоните;
 • повреда на менструалниот циклус;
 • чувство на тежина во левата или десната страна;
 • абдоминална болка .

Болниот сексуален однос може да се должи и на сексуално преносливи болести, кои се манифестираат во форма на следната клиничка слика карактеристична за мажите и жените:

 • болка забележана при мокрење по сексуалниот однос, дава препоните;
 • ослободување од трети лица од гениталиите;
 • осип во областа на препоните;
 • зголемување на регионалните лимфни јазли;
 • локална пораст на температурата;
 • знаци на општа интоксикација .
Симптоми на сексуално преносливи болести

Со ендометриоза, болката во стомакот и за време на сексот може да се надополни со следните клинички манифестации:

 • повреда на менструалниот циклус, болка;
 • темна боја на менструалниот проток и подолг циклус;
 • крварење без оглед на менструалниот циклус;
 • чувство на тежина во препоните;
 • спонтан абортус за време на бременост (спонтан абортус).

Треба да се напомене дека во присуство на таква болест, ако третманот не се започне навремено, можно е неплодност.

Ако појавата на овој симптом е предизвикана од онколошки процес, симптомите може да бидат следниве:

 • обилно бело мукозно празнење во периодот меѓу менструалниот проток;
 • крварење за време на секс, поради траума на полипот;
 • непријатност во долниот дел на стомакот;
 • чешање и горење при мокрење.

Абдоминалната болка по секс, исто така, може да биде последица на зависност од неконвенционални типови на сексуални односи. Во секој случај, ако постои таков симптом, жените треба да се консултираат со специјалист по медицина, особено со гинеколог и мажи, уролог.

Дијагностика

Прво, објективно испитување се врши со собирање на историјата на болеста, животот и поплаките. Со цел да се утврди етиологијата на овој симптом, се спроведуваат следните методи на лабораториски и инструментални испитувања:

Колпоскопија
 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • комплетна крвна слика;
 • тестови за присуство на СПБ;
 • Ултразвук на генитоуринарниот систем;
 • колпоскопија (за жени);
 • дијагностичка лапароскопија;
 • тест за инфекција.

Покрај испитувањето на гинекологот кај жените и урологот кај мажите, можеби е неопходно консултација со психотерапевтот, бидејќи манифестацијата на овој симптом може да се должи на психосоматиката.

Третман

Треба да се забележи дека во некои случаи третманот со лекови можеби не е доволен или несоодветен, затоа се изведува хируршка интервенција.

Во однос на лекувањето со лекови, лекарот може да ги пропише следниве лекови:

 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • антифунгални;
 • антиинфламаторно;
 • антибактериски.

Ако причината за овој симптом е онколошки процес, тогаш се изведува операција со последователна хемотерапија или радиотерапија.

Доколку главниот фактор не е патолошки процес, лекарот може да препише специјални масла за да ја навлажне вагината или хормоните.

Бидејќи психосоматиката често е причина за болка за време на сексуалниот однос, советувањето со терапевт може да биде неопходно како дел од третманот. Ако е можно, психотерапијата треба да се одржи во врска со партнерот.

Општо земено, ако лекувањето започне веднаш, а причината е не-онколошки процес, тогаш прогнозата може да биде поволна и може да се избегнат сериозни компликации. Инаку, жените може да развијат неплодност, кај мажи - проблеми со потенцијата, намален либидо.

Превенција

Во овој случај, тешко е да се идентификуваат насочени методи за превенција, но можете да го намалите ризикот од развој на овој симптом ако ги следите овие препораки:

 • навремено и правилно ги третираат сите заразни и габични заболувања;
 • да бидат заштитени со кондоми при сексуални односи;
 • жените користат масла за сувост на вагината;
 • Избегнете го стресот и нервната напнатост што е можно повеќе.

Ако се појави таков симптом, треба да се консултирате со лекар и да не го игнорирате проблемот или да се обидете сами да го поправите.

Сподели го овој напис:

"Болка за време на сексот" е забележана кај болести:

Атерокарциномот на матката е онколошки процес кој води до развој на малигни тумори во женскиот репродуктивен систем. Карактеристична особина на оваа болест е поразот на горниот слој на матката - ендометриумот. Тумор формиран од абнормални клеточни структури на ткивото на жлездата е асимптоматски во првите фази. Нема ограничувања во однос на возраста. Сепак, жените на возраст од 40-60 години се изложени на ризик.

...

Бактериски вагинитис (син бактериски колит) е воспалителна болест која ги зафаќа органите на женскиот репродуктивен систем, која зафаќа едно од водечките места во гинекологијата. Вреди да се напомене дека патологијата често се развива во текот на периодот на раѓање.

...

Peyronie-овата болест е патологија која е карактеристична само за машката половина на човештвото. Оваа болест се карактеризира со појава на болка за време на ерекција, што се јавува во однос на позадината на фиброзните промени во протеинската мембрана. Болеста е ретка, и таа е почеста кај мажите кои се на возраст меѓу четириесет и шеесет години.

...

Рајтер-ова болест - е класифицирана како ревматски заболувања. Патологијата се карактеризира со комбинирана лезија на урогениталниот тракт, поставата на очите и зглобовите. Инфекционо-воспалителни промени можат да се развијат истовремено и последователно.

...

Вагиналната кандидијаза е болест со која се соочуваат повеќето жени. Ова е габична инфекција предизвикана од прекумерно активен раст на габичната флора во вагината. Нормално, во вагината на жената, габичната флора се наоѓа во скудна количина, но под одредени услови, габите почнуваат да се размножуваат и ја принудуваат нормалната микрофлора, предизвикувајќи живи симптоми.

...

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...

Пролапс на матката е промена во локацијата на внатрешните органи на женскиот репродуктивен систем со делумно или целосно излегување на матката на надворешноста преку гениталната пресек. За време на развојот на патологијата, пациентот чувствува силна болка и напнатост во подрачјето на сакрумот, сензација на туѓо тело во гениталниот јаз, оштетено мокрење и движење на дебелото црево, зголемена болка за време на сексот и непријатност при движење.

...

Диспареунија е состојба во која сексот предизвикува болка. Болката може да биде локализирана во карличниот регион и во областа на надворешните генитални органи. Оваа патолошка состојба се развива кај жените и може да има и психолошка основа и органска. Диспареунија го нарушува квалитетот на животот на жената, бидејќи сексот не му носи задоволство, поради што нејзиното либидо се намалува и почнува да го избегнува сексуалниот однос. За возврат, ова води кон зголемување на раздразливоста, нервозата, депресијата и директно влијае врз односот во двојката, што често води маж и жена кон идејата за потребата да се прекине врската.

...

Кандидијаза на кожата е инфективна болест која се развива како резултат на оштетување на одредени делови од кожата со габички слични на квасците на родот Кандида. Со таква патологија како кандидијаза на кожата, многу луѓе се соочуваат. Оваа болест е предизвикана од габи од родот Кандида, кои активно се развиваат на кожата или мукозните мембрани, предизвикувајќи ги овие или онаа симптоми.

...

Кандида вулвовагинитис - воспалителен процес кој се развива во вагината и надворешниот дел на гениталните органи. Како по правило, се појавува кај постари жени или кај млади девојки. Што се однесува до децата, болеста се манифестира дури и кај новороденчињата. Причината за ова може да биде елементарен недостаток на хигиена.

...

Вагинална циста е шуплива маса исполнета со транспарентни содржини. Може да се формира во горните делови или на задниот дел на вагината. Често постои цистична трема од вагината. Обемот на тумори може да варира од еден до десет сантиметри. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување го има шифрата N76. Оваа болест не е многу честа - кај гинекологијата таа се јавува само кај два проценти од женските.

...

Крауроза на вулвата е хроничен атрофичен процес на кожата и мукозната мембрана на гениталиите кај жените, што е директно поврзано со промените поврзани со возраста. Во гинеколошкото поле, оваа патологија се нарекува позадина дистрофични лезии на женските генитални органи. Краурозис може да се јави кај жени од различни возрасни групи. На возраст од 30 години ретко се појавува. Најчесто симптомите на постепена атрофија се јавуваат кај жените за време на менопаузата од четириесет до шеесет години.

...

Често во рана бременост се јавува дрога, па дури и во 3-от триместар кај жените. Причинителот на болеста е габичен тип на габи од родот Кандида, и затоа болеста често се нарекува кандидијаза. Оваа габа живее во репродуктивниот систем, но популацијата на микроорганизми обично е многу мала и може да трае долги години. Тогаш кога популацијата на габата се зголемува дека едно лице се развива болест како што е дрозд.

...

Гениталните брадавици се мали лезии кои влијаат на органите на репродуктивниот систем. Ретко, во анусот или на оралната мукоза можат да се формираат мали носали на месо од месо. Излези може да бидат единечни или во голем број. Во вториот случај, тие често се спојуваат едни со други, сосема ја погодија областа.

...

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...

Рак на матката е малигна неоплазма на ендометријални клетки, односно ткивата што го поставува органот. Се смета за една од најчестите облици на онкологија. Често се дијагностицира кај жени над 60 години, во млада возраст се јавува во изолирани случаи.

...

Синдром на исцрпна исцрпеност (синдром на ШИР, оваријална инсуфициенција, предвремена деплеција на јајниците, хипергонадотропна аменореа, ендокрина неплодност, предвремена менопауза) е патолошка состојба која се карактеризира со прекин на функционирањето на таквите органи кај жените под 40-годишна возраст. Вреди да се спомене дека на почетокот на болеста не му претходи нарушување на менструалната или репродуктивната функција.

...

Фиброма - е бенигна формација која се состои од влакна на зрелите сврзни ткива, кои се наоѓаат во речиси сите органи и системи. Од ова произлегува дека туморот може да има апсолутно никаква локализација.

...

Хроничниот ендометритис е хронична воспалителна болест која влијае на внатрешниот слој на матката. Таа е предизвикана од разни инфективни агенси - вируси и бактерии. Оваа болест е многу опасна за здравјето на жената, бидејќи поради прогресијата во репродуктивниот орган се нарушени процесите на раст и отфрлање на ендометриумот. Ова, од своја страна, доведува до нарушување на менструалниот циклус, крварење на матката, спонтан абортус и неплодност. Но, ако е време да се дијагностицира патологијата и да се излечи, тогаш работата на женските генитални органи е нормализирана и ќе биде можно да забремените.

...

Ектопија на грлото на матката - болест што се развива кај жените кога се движи цилиндричниот епител на дел од матката, локализиран директно од вагината. Нормално, цилиндричниот епител покрива цервикален канал, и само со влијанието на разните негативни етиолошки фактори на ендогениот и егзогениот тип може да почне да расте.

...

Ендометриоидна оваријална циста - тумор на површината на јајниците, тој е исполнет со "чоколадна" течност, која се состои од коагулирана крв, изолирана за време на менструацијата. Во некои околности, цистата не манифестира симптоми и не се зголемува во големината, додека кај други се карактеризира со акутна болка, силно празнење за време на менструацијата, неспособност за забременување и големи димензии. Третманот се изведува само со вршење на операција, проследено со долга постоперативна хормонска терапија. Ефективен метод за превенција е употребата на народни лекови.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.