Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка кога се поклонуваш

Болка на главата е појава на болка кога лицето ја навалува главата во различни насоки. Вреди да се спомене дека болката може да биде локализирана на различни места. Во речиси сите случаи, симптомите се развиваат во однос на позадината на постоечка или болест што се развива. Таква клиничка манифестација се јавува кај луѓе од било која возраст и пол.

Болката во огромното мнозинство на случаи дејствува како прв симптом, наспроти позадината на која се развиваат други клинички знаци. Симптомите ќе се разликуваат во зависност од тоа кој е етиолошки фактор.

И покрај фактот дека болката при поместување на главата е прилично специфичен симптом, невозможно е да се направи точна дијагноза врз основа на само таков симптом. Тоа е поради тоа, за да се утврди изворот, дијагнозата е неопходна.

Третманот, како и симптомите, ќе се разликуваат во зависност од причината за главниот симптом.

Етиологија

Голем број на предиспонирачки фактори можат да предизвикаат болка при наведнување на главата, што ќе се разликува во зависност од тоа каде болката оди.

Така, болката во вратот кога главата е навалена напред или на страна може да биде предизвикана:

 • се протега на мускулите на вратот;
 • спондилоза - формирана на позадината на дегенеративни промени во цервикалните пршлени. Појавата на остеофитите често се забележува, што ги претставува израстоците на коските долж нивните рабови;
 • синдром на дискогена болка - се развива поради нарушување на структурата на еден или повеќе вертебрални дискови;
 • субуксуации на фасети зглобовите, кои се наоѓаат по должината на рабовите на интервертебралните дискови и најчесто доведуваат до појава на болка во вратот додека се движи главата;
 • повреди на вратот, по што формирањето на пломби кои се мешаат со движењата;
 • абнормална калцификација;
 • спондилогена миелопатија;
 • радикулопатија на вратот.

Болката во главата кога се навалува напред или назад, како и лево или десно може да биде предизвикана од:

Видови на синузитис

Појавата на болка во задниот дел на главата кога се поместува главата често е засегната:

 • наклонетост на цервикалниот 'рбет со патологии како што се спондилитис, сублуксации и псоријаи;
 • цервикална спондилоза;
 • затегнување на мускулите во цервикалниот 'рбет;
 • хипертензија ;
 • долг престој во непријатна положба.

Причините за фактот дека кога ќе ја навалите главата назад, го повредува твоето чело или храм:

Тоа може да предизвика болки во грбот кога ја нафрлува главата:

Слични причини, исто така, доведуваат до болки во долниот дел на грбот кога главата е навалена напред или во други насоки.

Болката во увото кога вртење на главата најчесто се јавува во позадина:

Капа на сулфур во увото

Вреди да се напомене дека болката може да се појави во еден ушен канал, како и во двете уши.

Болката во носот може да биде предизвикана од:

Ако за време на лице кое се обидува да се потисне, болката се јавува во градите , ова може да се должи на интеркосталната невралгија , која е позната како торакалгија.

Болката во опашката кога ја нафрлува главата може да биде предизвикана од слични причини како сензација на болка во лумбалниот регион. Сепак, се смета дека се сметаат за дополнителни фактори:

Зглобовите при движење на главата многу често се јавуваат поради ерупција на мудрост заби.

Симптоматологија

Природата на болката ќе се разликува во зависност од тоа која болест беше поттикнувач за изразување на сличен симптом. Болката при виткање на главата може да биде или остра или болка, нож или силна, пароксизмална или трајна. Зголемувањето на интензитетот на болката може да биде под влијание на голем број фактори, почнувајќи од влијанието на стресните ситуации до употребата на одредени видови на храна. Покрај тоа, тие може да се појават без оглед на времето од денот.

Многу често, болката во вратот од позади, како и со било која друга локализација, може да биде придружена со:

Пациентите треба да сметаат дека клиничките манифестации може да бидат индивидуални.

Дијагностика

Воспоставувањето на изворот на болка во окципиталните зони, како и во долниот дел на грбот, грбот, ауриката и на која било друга локација кога главата е навалена бара интегриран пристап.

Од ова произлегува дека дијагностичките мерки ќе вклучуваат:

КТ
 • Детално истражување на пациентот - да се направи комплетна симптоматска слика, за да се одреди времето на појава и интензитет на изразување на главниот симптом или дополнителни знаци;
 • клиничка историја и животна историја на пациентот;
 • објективно испитување - да се разјасни локализацијата на болката со наведната глава;
 • лабораториски тестови на крв и урина за контрола на функционирањето на внатрешните органи и системи, како и за откривање на знаци на инфламаторен, инфективен или друг патолошки процес;
 • инструментални испитувања на пациентот, меѓу кои и предната страна на ултразвукот, радиографијата и КТ.

Откако терапевтот ќе ги испита сите резултати од испитувањето, тој ќе го упати пациентот за консултација на потесен специјалист, на пример, специјалист за ЕНТ , кардиолог , гастроентеролог , ортопед и хирург . По запознавањето со податоците од примарниот испит може да се назначат дополнителни лабораториски и инструментални испити.

Третман

Главната терапија ќе биде насочена кон елиминирање на причината за болка кога главата е навалена. Конзервативниот третман може да вклучува:

 • земање дрога;
 • диета терапија;
 • физиотерапија;
 • терапевтска масажа или терапија за вежбање;
 • употреба на алтернативна медицина.

Прашањето за хируршка интервенција се решава поединечно за секој пациент.

Превенција

Специфични превентивни мерки кои го спречуваат појавувањето на главниот симптом, не постојат. Ова се должи на фактот дека болката при виткање на главата е само клинички знак, а не посебна патологија.

Луѓето треба само да водат здрав и активен начин на живот, да бараат медицинска помош кога ќе се појават вознемирени симптоми и да се подложат на целосен превентивен медицински преглед неколку пати годишно.

Сподели го овој напис:

"Болка при наведнување на главата" се забележува кај болести:

Вообичаениот течење на носот може да се развие во покомплексен вид на болести за краток период, но луѓето се навикнати да не даваат соодветно внимание на ваквите проблеми. "Тоа ќе помине само по себе, јас сум само крвав со мојот нос!" - скоро сите луѓе мислат така. И само кога се јавува компликација на назалното дишење или назална конгестија, луѓето брзаат во клиниката за да ги избегнат овие симптоми.

...

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

...

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...

Што е фронтот? Ова е патолошки процес, проследен со воспаление во фронталниот синус. Формирањето на воспаление се јавува во мукозната мембрана, која се наоѓа во предниот синус. Оваа болест е друго име - фронтален синузитис. Од сите видови на синузитис, фротитисот има најтешка форма на проток.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.