Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка при голтање

Болка при голтање е неспецифичен симптом на инфективен или воспалителен, поретко онколошки процес, кој може да биде придружен со дополнителни симптоми, во зависност од основната болест. Третманот треба да го препише само лекар, по потребната дијагноза.

Етиологија

Појавата на болка за време на голтањето е предизвикана од болести на горниот респираторен тракт и патолошки процеси во други органи и телесни системи.

Првата група на етиолошки фактори кои можат да предизвикаат болка во грлото при голтање треба да вклучуваат:

 • воспалителни и инфективни процеси;
 • термички или токсични изгореници на ларинксот;
 • мускулен спазам;
 • странски тело хит;
 • ларингеална стеноза ;
 • алергиски едем;
 • бенигни или малигни неоплазми.

Патолошки процеси кои не се поврзани со респираторниот тракт, но исто така може да предизвикаат болка при голтање во ларинксот, треба да вклучуваат:

 • гастроентеролошка патологија;
 • тироидна жлезда;
 • патологија во 'рбетот;
 • нервен вирус, стрес .

Клиничката слика на болка при голтање ќе зависи од дијагнозата. Третманот го пропишува само лекар, по соодветниот медицински преглед на пациентот.

Симптоматологија

Во овој случај, тешко е да се изолира општата клиничка слика, бидејќи природата на болката и присуството на дополнителни симптоми ќе зависи од основната болест.

Значи, ако болката за време на голтањето е предизвикана од воспалителен процес, тогаш може да се појави следната клиничка слика:

Болки во грлото при голтање може да бидат предизвикани од заразен процес, најчесто болки во грлото . Во овој случај, следните клинички знаци може да се појават:

Симптоми на тонзилитис

Тешка болка при голтање може да биде знак за развој на гноен процес во гркланот, кој се карактеризира со следната клиничка слика:

 • остра болка во грлото, проширување на грбот на главата;
 • висока телесна температура, која е придружена со треска и треска . Во особено тешки случаи, таква човечка состојба може да се појави до неколку дена;
 • гадење , што понекогаш е придружено со повраќање ;
 • тешко е за пациентот не само да проголта, туку и да дише;
 • сензација на туѓо тело во гркланот;
 • знаци на екстремно тешка интоксикација.

Таквата човечка состојба е многу опасна, бидејќи гноен процес може да доведе до инфекција на крвта , што значително го зголемува ризикот од фатален исход.

Чувството на туѓо тело длабоко во грлото, кое предизвикува болка во грлото, е манифестација на алергиски едем, што е придружено со следниве симптоми:

Манифестацијата на таква клиничка слика бара итна медицинска помош, бидејќи алергискиот едем може да доведе до задушување.

Поретко, но сепак се јавува, појавата на болка во градите кога се голта како знак на ларингеална туберкулоза . Во повеќето случаи, оваа болест е компликација на пулмоналната туберкулоза . Симптомите во овој случај се како што следува:

Ларингоскопска слика на ларингеална туберкулоза

Ако причината за овој симптом е формирање на бенигни или малигни тумори, тогаш пациентот може да почувствува туѓо тело во грлото. Звукот на гласот исто така може да се промени, станува рапаво, а лимфаденопатијата може да се зголеми . Во однос на болка при голтање во ларинксот, тие се манифестираат само додека патолошкиот процес се влошува.

Кај гастроентеролошките патологии, болката во езофагусот при голтање може да биде придружена со следниве симптоми:

Природата на болка во стомакот и локализација ќе зависи од основната причина.

Болка во вратот при голтање може да биде манифестација на остеохондроза . Во овој случај, можна е следната клиничка презентација:

 • болката дава градите и градите;
 • ограничено движење;
 • болката во сечењето во грлото може да биде полоша кога се голта или прекумерна вежба;
 • тензија на цервикалните и фарингеалните мускули;
 • влошување на чувствителноста во горните и долните екстремитети;
 • вкочанетост на прстите , прсти.

Исто така, може да има болка во грбот , која, како што патолошкиот процес се влошува, може да го наруши пациентот дури и во мирување.

Кај мажите и жените болката при голтање може да се должи на абнормалности на тироидната жлезда, што се манифестира со следниве симптоми.

Треба да се разбере дека манифестацијата на таква клиничка слика, исто така, може да укажува на развој на онколошки процес. Затоа, лекувањето со самопрепишување не се препорачува.

Дијагностика

FEGDS процедура

Дијагностичката програма може да го содржи следново:

 • општа тестови за крв и урина;
 • сеопфатна биохемиска анализа на крв;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • радиографија;
 • FEGDS;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • тест за тумор маркери;
 • хормонални студии.

Во зависност од тековната клиничка слика и историјата собрана за време на почетниот преглед, дијагностичката програма може да се прилагоди.

Третман

Програмата за третман ќе зависи од основната причина. Треба да се напомене дека во некои случаи, конзервативната терапија можеби не е доволно или воопшто не е препорачлива, затоа радикалната интервенција се одвива.

Терапијата со лекови може да вклучува земање такви лекови:

 • лекови против болки;
 • антибиотици;
 • антиалергични;
 • кортикостероиди;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • ако има болно грло, тогаш спрејови за да се ослободат акутните симптоми;
 • муколитици;
 • expectorants.

Исто така, лекарот може да пропише физиотерапевтска процедура. Ако причината за симптомот е гастроентеролошка болест, тогаш општата програма за лекување ќе вклучува оброци во одредена диетална табела.

Што се однесува до превенцијата, во овој случај не постојат насочени препораки. Во случај на горенаведените симптоми, треба да се консултирате со лекар и да не се третираат на ваша дискреција.

Сподели го овој напис:

"Болка при голтање" се забележува кај болести:

Алкаптониуријата е наследна болест која се карактеризира со нарушување во метаболизмот на амино киселините, што е поврзано со недостаток на ензимот хомогенизиназа во човечкото тело. Последица на оваа промена е да се запре метаболизмот во фазата на формирање на хомогентизичната киселина. Оваа супстанција се излачува преку органот на филтрација со урина и се акумулира во ткивата, зглобовите, 'рскавицата, крвните садови во големи количини.

...

Болното грло е болест од заразна природа, како резултат на прогресијата на која се јавува акутна воспаление на крајниците и другите лимфоидни формации на фаринксот. Следниве патогени може да предизвикаат развој на патологија: вируси, бактерии и габи. Во медицинската литература, оваа состојба се нарекува и акутен тонзилит. Вреди да се напомене дека ова е прилично честа болест што може да почне да напредува и кај возрасните и кај децата.

...

Ангина е една од најчестите инфективни болести кај децата, што е предизвикана од стрептококи. Вирусот го инфицира лимфоидното ткиво на фаринксот. Болеста може да предизвика сериозни компликации. Зголемувањето на болеста се забележува во есен-зимскиот период. Развојот на болеста зависи од етиологијата, возраста на детето и општото здравје.

...

Аорталната аневризма е карактеристична експанзија на типот на sacciform кој се јавува во крвниот сад (главно артерии, во поретки случаи во вена). Аорталната аневризма, симптоми на кои, како по правило, имаат скудни симптоми или воопшто не се појавуваат, се јавува како резултат на разредување и прекумерно истегнување на ѕидовите на крвните садови. Покрај тоа, може да се формира како резултат на изложеност на голем број на одредени фактори во форма на атеросклероза, хипертензија, доцни фази на сифилис, вклучувајќи васкуларни повреди, инфективни ефекти и присуство на дефекти при раѓање концентрирани во васкуларниот ѕид и други.

...

ХИВ е подмолна инфекција која не се манифестира долго време. Затоа е исклучително тешко да се одредат симптомите на ХИВ кај жените, особено во рана фаза, бидејќи тие се од општа природа, што не укажува на присуство на вирус во телото. Во исто време, ако не започнете антивирусна терапија навремено, очекуваниот животен век на пациентот е намален, бидејќи симптомите на болеста напредуваат и, на крајот, доведуваат до развој на СИДА. Првите симптоми на болеста не даваат идеја за причините за нивниот изглед, затоа лекувањето на болеста е попречено од клиничката природа на овие манифестации и неможноста да се направи дијагноза за време на периодот на инкубација.

...

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...

Дисфонија - нарушување на гласовната функција, која се манифестира во форма на засипнатост, засипнатост, намалување на тембр. Треба да се сфати дека ова не е целосно исчезнување на гласот, туку делумна, која во медицината се нарекува афонија. Оваа патологија е реверзибилна.

...

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...

Што е кандидијаза? Ова е болест што ја зафаќа мукозната мембрана, органите, кожата. Нејзиното формирање се јавува како резултат на инфекција на телото со габички како габи од родот Кандида. Таквите габи можат да бидат присутни во почвата, зеленчукот, овошјето, па дури и предметите за домаќинството.

...

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...

Цревниот грип е болест од вирусна природа, која е предизвикана од ротавирус и продолжува со клиничките манифестации на интестинална инфекција. Меѓу сите цревни инфекции, оваа патологија е широко распространета - според статистичките податоци, таа изнесува 40% од сите заразни болести на дебелото црево. И најчесто цревниот грип се развива кај децата од првата година од животот, додека возрасните се заразени со вирусот во процесот на грижата за децата.

...

Клостридиозата е инфективна болест која најчесто се јавува во акутна форма. Побудувачкиот фактор за развој на патолошкиот процес е патогени клостридиумски микроорганизми кои ослободуваат токсини, што доведува до крајно негативни последици.

...

Ларингитис е болест во која ларинксот е подложен на карактеристично воспаление на позадината на голем број фактори кои влијаат, што особено може да се припише на настинки и заразни болести, надворешни влијанија (алкохол, пушење, загаден воздух итн.), Општа преоптовареност на ларинксот. Ларингитот, чии симптоми може да се манифестираат привремено или трајно, во својата вообичаена форма трае не повеќе од две недели. Кога периодот на симптоми повеќе од овој период, препорачливо е да се разгледа неговата хронична форма.

...

Ларингитот кај децата е воспалителен процес на ларинксот, во кој се јавува речиси веднаш едем. Ларингитот е најопасен за новороденчиња и за деца до три години, бидејќи текот на болеста е придружена од недоволен воздух кој влегува во респираторниот систем. Ова може да предизвика гушење ако родителите не обезбедат рана хоспитализација.

...

Лимфаденопатија е состојба во која лимфните јазли се зголемуваат во големина. Ваквите патолошки промени укажуваат на сериозна болест која напредува во телото (често на онколошка природа). За точна дијагноза потребни се неколку лабораториски и инструментални анализи. Лимфаденопатија може да се формира во кој било дел од телото, па дури и да влијае на внатрешните органи.

...

Листериоза - болест од инфективна природа, предизвикана од патогениот тип на Listeria L. Monocytogenes. Овој микроорганизам е многу стабилен и може да преживее дури и во неповолни еколошки услови, така што секој човек кој не е одговорно одговара на прашањето за нивната хигиена може да се зарази.

...

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...

Труење со жива - едно од најсериозните труења на телото, што е опасно од неговите последици. Најчесто, живата влегува во човечкото тело во форма на прашина или пареа, со дишење или храна. Доколку оваа супстанца се појави во мала количина и само еднаш, тоа нема да нанесе штета на здравјето - живата ќе се отстрани од телото без дополнителни дејства. Кога се пушта во крвта - низ бубрезите со урина, во дигестивниот тракт - со измет. Таквиот метал, влегувајќи во телото, не се апсорбира во ткивото и не се менува.

...

Параинфлуенца е вирусно заболување на горниот респираторен тракт. Најчесто инфекцијата влијае на ларинксот. Главниот пат на инфекција од вирусот parainfluenza е воздушен. Лесно се пренесува од болен човек на здраво лице поради кивање, кашлање, како и бакнување.

...

Паратонзиларен апсцес (синоним ококомундален апсцес, флегмонална ангина, паратонсилитис, лакунарна ангина) - е неоплазма, локализирана во палатинскиот крај. Таквиот тумор е исполнет со гној, затоа е индициран интегриран пристап кон терапијата. Во отсуство на третман се формираат компликации опасни по живот.

...

Перикоронитис е воспаление локализирано во ткивото на џвакањето околу еруптираните стоматолошки единици. Најчесто, развојот на патологијата се забележува кога се појавува мудрост заб. Изворите на формирање на болеста често се забни во природата - тие вклучуваат промени во големината на забниот лак и задебелување на ѕидовите на забната вреќа. Акумулацијата на честички на храна, плакета или влијанието на патолошките агенси, исто така, може да делува како провоцирачки фактор.

...

Поткожна емфизем е патолошки процес кој предизвикува воздух да се акумулира во подрачјето на поткожното ткиво на градниот ѕид, а потоа се шири низ телото. Ваквото воздушно перниче ги стиснува големите крвни садови и артерии, како резултат на кои се повредуваат разни органи и се развива кардиоваскуларна инсуфициенција. Треба да се напомене дека овој патолошки процес не е независна болест - тоа е последица на оштетување на трахеата, бронхиите, хранопроводникот или белите дробови.

...

Затворите во крајниците (казеозни трупови, тонзилитис гнојни јамки) се акумулации на гној во лакуните на крајниците, кои најчесто се формираат по тешки и продолжени болни грла и слични болести.

...

Ракот на грлото (рак на гркланот) е исклучително сериозна болест, која се карактеризира со формирање на малигна туморска формација врз основа на ткивата на грлото. Ракот на грлото, чии симптоми се предизвикани од голем број на одредени фактори, претежно е болест што се јавува кај мажи во возраста од 40 до 70 години.

...

Рак на коренот на јазикот - формирање на овој орган на малигната неоплазма од епителните клетки на нејзината мукоза. Кај болеста, карактеристично е постепено локално или дифузно набивање на ткивата на јазикот, а на него често се формираат и чирови и патолошки процеси со различни големини. Поради фактот што болеста е брзо, со метастази во голем број на локализирани лимфни јазли, дишни патишта, мозок и црн дроб, тој има многу лоша прогноза. Исклучок е неговиот навремен третман во првата или втората фаза, кога симптомите се уште не се изречени и ширењето на метастази не се почитува. Но, во оваа фаза, ракот ретко се дијагностицира.

...

Формирањето на малигнен тумор на ѕидовите на езофагусот придонесува за развој на рак, кој во медицината се нарекува рак. Оваа болест често се среќава кај постарите лица. Претставниците на посилниот пол најмногу се подложни на болест, што првенствено се должи на употребата на алкохол и тутунски производи. Тоа е преку овие недостатоци дека оваа болест е предизвикана.

...

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...

Ротавирусната инфекција е заразна болест предизвикана од ротавирусот. Ротавирус, чии симптоми се манифестираат со умерени симптоми на ентеритис или гастроентеритис, често се комбинира со респираторни и интестинални синдроми за време на првичната манифестација на болеста. Луѓето од било која возраст се подложни на ротавирусна инфекција, пак, најчесто се забележува инциденцата кај децата од шест месеци до две години.

...

Скарлетната треска е инфективна болест која се јавува кај пациенти во акутна форма и се пренесува преку капки во воздухот. Вреди да се забележи дека црвената треска, чии симптоми се манифестираат во форма на тежок осип со мали точки, воспалено грло, треска и интоксикација, се јавува не само кај децата, како што многу луѓе погрешно претпоставуваат, туку и кај возрасните. Исто така забележуваме дека како извор на инфекција, пациентите се најопасни во првите денови од појавата на оваа болест кај нив.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.