Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Болка за време на столица

Дефекацијата, како што веројатно го знае читателот, е процес на ослободување на ректумот од акумулацијата на фецесот во дигестивниот тракт, кој се јавува преку анусот. Дефекацијата обично се случува во просек 1-2 пати на ден, иако нормално е да се има движење на дебелото црево 1 пат за два дена. Честите дефекации се карактеризираат со физичките карактеристики на столицата, како што е, всушност, ретка дефекација (запек). Честите столици, според тоа, имаат течна, речиси водена конзистентност, додека столицата со запек, напротив, станува цврста и груба.

Многу често, болката за време на дефекацијата е придружник на таква болест како хемороиди, болката во овој случај се манифестира во акутна форма. Кога на хемороидната локација е сличен на сличен начин, постои чувство на болка и дистензија на страната на анусот, зголемените чувства се особено изразени за време на одење.

Болката за време на дефекацијата исто така е придружник на болест, како што е аналната пукнатина. Болка во акутната форма на оваа патологија се јавува при движење на дебелото црево одеднаш, во процесот на излачување на измет. Во некои случаи, може да има чувство на палење. Болеста се трансформира во хронична форма во отсуство на соодветен третман. Во овој случај, болката не е толку интензивна, придружена со чешање и чувство на одредена количина на спутум, концентрирана од страна на анусот. Дефекацијата може да биде проследена со крвав исцедок.

Акутната болка може да биде придружена со таков феномен како апсцес, концентриран во регионот на цревниот ѕид, како што е парапроктитис - болест во која се развива гноен воспаление што влијае на поткожното ткиво од анусот.

Сподели го овој напис:

"Болка за време на дефекацијата" се забележува кај заболувања:

Цревниот аденокарцином е рак кој влијае на ректумот. Таа е една од најчестите форми на онкологија на дебелото црево. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 50-70 години. Клиничарите забележуваат дека неодамна аденокарциномот на цекумот има позитивен тренд.

...

Атоничен запек - промена во нормалното функционирање на цревата, како резултат на што има одложување на дефекацијата. Состојбата е предизвикана од нарушена цревна подвижност. Жените се соочуваат со проблемот на атоничен запек почесто од мажите. Меѓутоа, ако ова е изолиран случај, не треба да се грижите, бидејќи е многу полошо кога болеста го придружува лицето константно и станува норма.

...

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...

Кронова болест е болест која се карактеризира со појава на грануломатозен воспалителен процес, како резултат на протокот на кој еден или друг интестинален дел може подоцна да биде засегнат. Кроновата болест, симптомите на кои ја разгледуваме во денешната статија, со оваа варијанта на курсот главно влијае на тенкото црево (нејзиниот краен дел). Кронова болест може да се развие кај било која личност, дури и потполно здрава, и без оглед на возраста и полот.

...

Везикулитис е воспалителна лезија која се јавува во семенските везикули. Везикулитис, чии симптоми се претежно измазнети, нема акутни манифестации, што доведува до задоцнето лекување на пациентите за обезбедување на соодветна медицинска нега, а исто така идентификува некои тешкотии кои се релевантни во процесот на дијагностицирање.

...

Воспаление на матката е патологија која се формира поради влегувањето на патогените во органската празнина. Доста често, воспалението влијае и фалопиевите туби и јајниците. Затоа, во медицината, овие болести се обединети во една група "воспалителни болести на карличните органи". Лекарите во оваа група на болести вклучуваат патолошки процеси на воспалителна природа во матката и додатоците, карличниот перитонеум и масното ткиво на карлицата.

...

Хемороидите, болест што ќе се дискутира во нашиот денешен напис, не може да се наречат ништо друго освен деликатен проблем. Покрај тоа, хемороидите, симптомите на кои ќе ги разгледаме денес, во многу случаи, пациентите се обидуваат сами да се лечат, што, за жал, на никој начин не го фаворизира својот тек и последици кои произлегуваат од сличен став кон него.

...

Гонорејата кај жените е болест која се пренесува сексуално или трансплацентно. Предизвикувачкиот агенс е патоген организам гонокок. Со вагинален секс, ризикот од инфекција е 100%, нешто помалку со орален сексуален контакт, но само поради антибактериските својства на плунковната течност.

...

Гонореа кај мажи (инфекција со гонекокална инфекција, фрактура, хлопка) е инфективно-воспалителен процес кој влијае на органите на генитоуринарниот систем. Се јавува супрарација на мукозната мембрана, предизвикувајќи карактеристични симптоми. Самотретувањето во овој случај е невозможно, бидејќи може да доведе до сериозни последици, особено неплодност.

...

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...

Акутен простатитис - болест од акутна воспалителна природа, која влијае на простатата, може да биде и независен патолошки процес и компликација по аденомот на простатата. Најчесто се дијагностицира болеста на возраст од 20 до 45 години, но развојот на акутната форма на простатитис не е исклучен во староста.

...

Перианален дерматитис е болест која се манифестира во форма на воспаление на кожата во областа околу анусот. Перианален дерматитис, чии симптоми се придружени со оток, чешање и сериозна црвенило, често се алергични, контаминирани, габични или бактериски по природа, кои произлегуваат како резултат на инфламаторни заболувања на цревата, со хемороиди, ентеробиози или анални пукнатини.

...

Полип од дебелото црево (синични тумори на дебелото црево, полипоза на колонот, колоректален полип) е мала форма на мали или големи стебленца, која се состои од вроденото ткиво на овој орган. Таквите тумори можат да бидат единечни или повеќекратни. Исто така, вреди да се земе предвид дека некои типови полипи може да се претворат во малигни неоплазми.

...

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

...

Фистулата од ректумот е претежно резултат на акутна или хронична форма на парапроктитис, се манифестира во форма на патолошки канали кои лежат во областа помеѓу кожата и ректумот или помеѓу адректалното влакно и ректумот. Фистула од ректумот, чии симптоми се појавуваат на оваа позадина како гнојни празнења измешани со крв или крварење од дупка формирана како резултат на патолошки процес, исто така е придружена со силна болка, иритација на кожата и локален чешање во комбинација со изразена форма на воспаление.

...

Фрактурата на ректумот, исто така, одговара на дефинициите за патолошкиот процес релевантен за него, како што се аналната пукнатина или аналната пукнатина. Фрактура на ректумот, чии симптоми се манифестираат како резултат на прекин на ректалната лигавица (во поголема или помала мера), се дијагностицира во повеќето случаи кај оние пациенти за кои е важно проблемот со хронична констипација или дијареа, претпочитање за анален секс кон традиционалниот, како и неактивен начин на живот.

...

Ендометриозата е гинеколошко не-неопластично заболување, проследено со пролиферација на внатрешната постава на матката (ендометриум) надвор од границите на неговата празнина. Едноставно кажано, ткивата што се наоѓа во матката кај здрави жени со ендометриоза растат во други органи. Ендометриозата, симптомите на кои се соочуваат жените, се развива за неодредени причини, иако постојат некои основи за изолирање на имунолошкиот, хормоналниот, наследниот и некои други фактори.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.