Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анксиозност

Анксиозноста е проблем што секој човек наишол најмалку еднаш во својот живот, без оглед на полот, возрасната група и социјалниот статус на една личност. Тоа вклучува комбинација од такви состојби како непријатности, анксиозност, стрес, страв и возбуда.

Често, појавата на ова нарушување е под влијание на надворешни фактори со кои луѓето се соочуваат секојдневно. Во некои случаи, ова внатрешно чувство може да биде предизвикано од различни патолошки состојби. Неразумната анксиозност е исклучително ретка.

Во повеќето случаи, ова чувство е придружено со голем број на прилично изразени симптоми. Треба да се припишат главни клинички знаци - нарушувања на спиењето , топли блесоци, зголемено потење и срцеви палпитации .

Дијагнозата на немир е неопходна само во случаи кога се јавува израз на симптоми на анксиозност или се забележува значително влошување на состојбата на човековото здравје. Ова ќе бара спроведување на широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, како и совети од специјалисти од различни области на медицината.

Во моментов, постојат многу начини за надминување на чувствата на вознемиреност, и речиси сите од нив се претставени со конзервативни методи.

Етиологија

Како што споменавме погоре, голем број на предиспонирачки фактори, како надворешни така и внатрешни, што е поврзано со текот на одредена болест, може да предизвикаат анксиозност и анксиозност.

Кај здрави луѓе, анксиозноста може да се должи на:

 • лични проблеми или кавги во семејството;
 • претстојните испити или други важни настани кои влијаат врз иднината на лицето;
 • прекумерна замор, и емоционална и физичка;
 • професионални активности;
 • промена на вообичаениот начин на живот.

Сепак, постојат луѓе кои се склони кон таква состојба, без оглед на надворешната ситуација, односно, тие го имаат тоа чувство без очигледна причина.

Голем број на лекари веруваат дека ова е директно поврзано со генетската предиспозиција - ова значи дека зголемената анксиозност и анксиозност може да се наследат.

Некои психолози се склони кон фактот дека причините за вознемиреност, вклучувајќи ги и непотребните, се скриени во несоодветно конструирани врски - во семејството, на работа или во други групи, што во скоро сите случаи зависи од самодовербата.

Постојана анксиозност е забележана со голем број заболувања, а не сите од нив се поврзани со ментални нарушувања. Така, категоријата на патолошки предиспонирачки фактори може да се претстави:

Менингитисот е можна причина за вознемиреност.

Покрај тоа, неразумните напади на анксиозност или анксиозност може да бидат предизвикани од:

 • прекумерна зависност од дрога или алкохолни пијалоци:
 • предозирање со таблети или други фармаколошки типови на лековити супстанции;
 • хоспитализацијата е најкарактеристичен извор на такви чувства за луѓето од постарата возрасна група или деца;
 • недостаток на витамин, особено витамини од групата Б;
 • дијагностички мерки поврзани со воведувањето во телото на пациентот со контрастно средство, сонда или инструменти за ендоскопска дијагноза;
 • вишок на кофеин;
 • депресивна состојба.

Опасноста е дека некое лице можеби не е запознаено со текот на некои болести долго време, и може да се претпостави дека таквото чувство се јавува без причина. Поради тоа, со честа појава на анксиозност или анксиозност треба да се побара квалификувана помош, бидејќи доста често ова е прв знак за развој на опасна болест во човечкото тело.

Класификација

Чувството на анксиозност има неколку манифестации:

 • паника - во огромното мнозинство на случаи, ова се неразумни, неочекувани и периодично повторувачки напади на екстремен страв;
 • Фобиите се стравови кои немаат логична основа. Оваа категорија исто така вклучува и социјални фобии и OCD;
 • опсесивно-компулсивно нарушување - додека луѓето на редовна основа имаат ист тип на идеи, желби или мисли;
 • Посттрауматските нарушувања - најчесто искусни во животот, таквите настани се изразени во соништата, и затоа од време на време човек е принуден да ги преиспита негативните емоции или сензации. Во овој случај, анксиозноста ќе се изрази наутро;
 • генерализирана анксиозност - лицето постојано се чувствува вознемиреност, што е причина за појава на клинички манифестации, кои всушност може да бидат целосно отсутни.

Симптоматологија

Што се однесува до надворешните знаци, тие исто така се поделени во две категории. Првиот е оној што се јавува само за време на нападите на анксиозност, а вториот симптоми кои се карактеристични за болеста која го предизвикала појавата на таква состојба.

Ефектот на анксиозноста на човечкото тело

Првата група на клинички манифестации вклучува:

 • прекршување на срцевиот ритам ;
 • зголемено потење, често се истакнува токму ладна пот ;
 • треперење во екстремитети или во целото тело;
 • вкочанетост или грчеви на рацете и нозете;
 • црвенило на кожата на лицето, помалку вратот;
 • главоболки и вртоглавица ;
 • прекршување на концентрацијата;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • повремени гадење , што во ретки случаи може да резултира со повраќање ;
 • замор и страв;
 • мускулна тензија;
 • проблеми со заспивање или сон не;
 • благи конвулзии;
 • промена на студ и треска;
 • чувство на недостаток на здив;
 • сувост во устата ;
 • вознемирен столче;
 • флуктуации во крвниот тонус;
 • недостаток на здив ;
 • болка или непријатност во градите или во областа на соларниот плексус;
 • чувство на грутка во грлото ;
 • недостаток на апетит или, обратно, прекумерна зависност од храна;
 • одвлекување внимание;
 • неможноста да се подредени искуство или анксиозност за контрола;
 • појавата на опсесивни мисли, често негативни;
 • постојана анксиозност и неможност да се релаксираат;
 • чести промени во расположението;
 • чувство скршено наутро.

Вреди да се напомене дека таквите знаци можат да ја надополнат основата на симптомите и периодично и постојано.

Втората група на симптоми ќе биде чисто индивидуална по природа и имаат различни степени на сериозност, бидејќи тоа ќе биде диктирано од болеста што предизвикала постојано да се чувствува зголемена анксиозност.

Дијагностика

Ако причините за постојаните чувства на анксиозност се предизвикани од текот на болеста, тогаш широк спектар на лабораториски тестови и инструментални испитувања на пациентот ќе помогне да се одреди изворот.

Многу често, ако лицето има постојано чувство на вознемиреност, тогаш се поставува прашањето - кој доктор треба да го контактира. За да го поминете првичниот преглед, можете да ги користите услугите на терапевтот , кој мора:

 • да ја проучува историјата на болеста и да се запознаат со историјата на животот - неопходно е да се бараат хронични заболувања кои можат да доведат до слична состојба, како и други најкарактеристични предиспонирачки фактори карактеристични за одреден пациент;
 • да спроведе темелен физички преглед, кој вклучува мерење на крвниот притисок, температура и пулс, како и проценка на фреквенцијата на дишење и слушање на пациентот со користење на фоноенскоп;
 • Сослушајте го пациентот детално за потрошените таблети или лекови. Исто така е неопходно да се утврди зачестеноста на појавата на главниот симптом, присуството и тежината на асоцираните симптоми.

Лабораториски и инструментални дијагностички мерки насочени кон имплементација на:

 • клиничка и биохемиска анализа на крв;
 • скрининг за лекови кои пациентот ги зема;
 • уринализа;
 • крвен тест за хормони;
 • истражување на цереброспиналната течност;
 • Х-зраци и ултразвук;
 • КТ и МРИ.
Земање примероци од цереброспинална течност за анализа

Ова се главните дијагностички мерки, проучувајќи кои терапевтот може да го упати пациентот за дополнителни консултации за:

Во зависност од кој доктор доаѓа пациентот, ќе бидат закажани специфични дијагностички испитувања.

Третман

Шемата за тоа како да се надмине чувството на анксиозност директно ќе зависи од етиолошкиот фактор. Без оглед на причината за појавата, третманот треба да биде пропишан од искусен специјалист, бидејќи методите на контрола кои пациентите ги изберат често ја влошуваат ситуацијата.

Строго е забрането да се избере како терапија со:

 • зависност од алкохол, никотин или наркотични супстанции;
 • целосно потопување во професионални активности;
 • промискуитет;
 • консумирање големи количини на брза храна.

Најчесто, третманот составен од лекарот вклучува:

 • земајќи транквилизатори и антидепресиви;
 • организација на правилна исхрана - експертите препорачуваат луѓето со зголемена загриженост да ја збогатат исхраната со калциум и магнезиум, како и витамини од групата Б. Во исто време, вреди да се одбие од јаглени хидрати, алкохол, силен чај и кафе;
 • Употребата на рецепти за традиционална медицина - камилица и tansy, нане и бадем од лимон, валеријана и мајчина ракија се најефективни.

Ако анксиозноста и вознемиреноста немаат патолошка основа, тогаш луѓето со ова нарушување можат да помогнат:

 • вежби за дишење;
 • autotraining;
 • јога и терапевтски масажи;
 • акупунктура и хирудотерапија;
 • спортување или хобија од секаков вид.

Начините за тоа како да се ослободат од чувството на вознемиреност што се појавило наспроти позадината на одредена болест ќе ги определи лекарот кој присуствувал поединечно за секој пациент. Во такви случаи, веројатноста за третман, покрај конзервативните методи, не е исклучена од хируршката интервенција.

Без соодветен третман, постојаното чувство на анксиозност и вознемиреност може да доведе до самоубиство.

Превенција

Така што луѓето немаат проблеми со тоа како да го надминат чувството на вознемиреност, треба само да ги следите следниве едноставни правила:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • води умерено активен животен стил;
 • јаде правилно и целосно;
 • земете само лекови што ви ги препишал вашиот лекар;
 • избегнувајте физички и емоционален замор;
 • поминуваат повеќе време со пријателите или семејството на отворено;
 • земи навика да правиме хоби;
 • неколку пати годишно да се подложат на целосен физички преглед - за рано откривање на болеста, симптоми кои можат да бидат вознемиреност или анксиозност.

Периодичната анксиозност на физиолошко потекло често има поволна прогноза, бидејќи може лесно да се елиминира користејќи конзервативни методи. Спротивната ситуација е со сличен симптом кој има патолошка природа. Во такви случаи, веројатноста за појава на компликации на провокатор на болеста не е исклучена.

Сподели го овој напис:

"Анксиозност" се забележува кај болести:

Агорафобијата е болест од невротичниот спектар, која спаѓа во групата на вознемирени фобични нарушувања. Карактеристична манифестација на патолози е стравот да се биде на јавни места и на отворени простори. Вреди да се напомене дека агорафобијата вклучува не само стравот од отворен простор, туку и стравот од отворени врати, стравот од присуство на голем број луѓе. Обично, чувството на паника кај некое лице произлегува од фактот дека тој нема можност да засолниште на безбедно место за него.

...

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...

Аутизмот е конгенитална болест од овој тип, чии главни манифестации се сведуваат на тешкотиите на детето во обидот да комуницираат со луѓето околу него. Аутизмот, чиишто симптоми лежат и во неможноста да се изразат сопствените емоции и неспособноста да се разберат во однос на другите луѓе, е придружено со тешкотии во зборувањето, а во некои случаи и со намалување на интелектуалните способности.

...

Бронхијална астма кај деца е болест која се карактеризира со наизменични периоди на ремисија и периоди на опструкција на дишните патишта, кои се целосно или делумно реверзибилни. За време на нападот на болеста се јавува спазам на малите и големите бронхи, но дури и за време на периоди на нормална благосостојба на детето, се дијагностицираат воспалителни процеси во мукозната мембрана на овој орган. Болеста има претежно алергиска природа, а нејзините први знаци можат да се појават кај половина од болните деца на возраст под две години, а кај 80% од децата, до училишна возраст.

...

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...

Дијатеза кај дете е реакција на телото на детето на надворешен или внатрешен стимул. Треба да се напомене дека овој воспалителен процес може да има и наследен и стекнат карактер. Обично се појавува на возраст од два месеци до две години.

...

Дишидротичен егзема е болест на кожата која е вид на хроничен дерматитис. Болеста се карактеризира со лезии на кожата на рацете (речиси осумдесет проценти од случаите) и нозете (останатите дваесет проценти), има појава на црвенило и оток, а се карактеризира и со формирање на мали меурчиња со проѕирни содржини. Таквите меурчиња можат да се шират или исушат, формирајќи гнојни кора. Често овие тумори се изразени во групи, може да се спојат во еден голем балон. Ретко се манифестираат само едно фокус.

...

Коронарната срцева болест (CHD) е патолошки процес во текот на кој се предизвикува лезија на миокардот поради оштетено движење на крв во коронарните артерии. Затоа медицинската терминологија сугерира друго име за болеста - коронарна срцева болест. Во првата фаза на формирање, болеста се развива асимптоматски и само откако пациентот може да дојде до напад на ангина. Патологијата може да се третира со лекови или хирургија. Тука се одредува степенот на оштетување на патологијата.

...

Под таква болест како кардионеуроза, се дефинира психосоматски нарушувања на независен тип, што делува како комплекс на симптоми формирани поради дисхармонична регулација на срцето. Често морате да почувствувате непријатни чувства, па дури и прилично болни во нивните манифестации, кои не можат да предизвикаат вознемиреност за вашето здравје и живот, но често дури и најтемелното испитување не ја определува специфичната патологија.

...

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардните и други органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...

Ларинготрахеитис кај деца и возрасни е воспалителна болест која често се комбинира со оштетување на ларинксот и трахеата. Симптомите на болеста се манифестираат како резултат на пенетрација на разни бактерии и вируси во човечкото тело.

...

Леукопенија или неутропенија е патолошки процес во човечкото тело, кое се карактеризира со намалување на бројот на леукоцити во крвта (ниво под 1,5 x 109 / l). Если же лейкоциты полностью отсутствуют в крови, то в таком случае развивается патологическое состояние, именуемое «агранулоцитоз». Наиболее часто лейкопения развивается у взрослых и детей после химиотерапии. Правильное и своевременное медикаментозное лечение, а также диета помогут побороть это заболевание.

...

Психика человека – это сложная система, и в ней порой могут возникать сбои. Иногда они незначительны и корректируются несколькими визитами к психологу, но порой проблемы могут быть куда более существенными. Одним из серьёзных психических расстройств, требующих наблюдения у специалистов, является маниакально-депрессивный психоз.

...

Невроз сердца – функциональное нарушение работы органа, возникающее вследствие различных нервно-психических расстройств. Зачастую такое нарушение развивается у людей, имеющих слабую нервную систему, из-за чего они тяжело переносят различные стрессы. Болезнь не вызывает анатомических и морфологических изменений в органе, и обычно имеет хроническое течение. О таком нарушении люди часто говорят – болит сердце, и происходит это в периоды сильного психоэмоционального возбуждения. Лечение патологии в большинстве случаев направлено на укрепление нервной системы.

...

Нервный срыв заключает в себе острый приступ тревоги, в результате которого происходит серьезное нарушение привычного для человека образа жизни. Нервный срыв, симптомы которого определяют это состояние к семейству психических расстройств (неврозов), возникает в таких ситуациях, при которых больной находится в состоянии внезапного или чрезмерного стресса, а также стресса длительно текущего.

...

Нефролитиаз – в настоящее время является довольно часто диагностируемым недугом, при котором наблюдается образование камней в почках. Стоит отметить, что конкременты могут возникать как у взрослых, так и у детей. Возникает заболевания на фоне протекания в человеческом организме сложных химических процессов. Среди предрасполагающих факторов выделяют нерациональное питание, наличие инфекционных процессов и генетическую предрасположенность.

...

Обструктивный бронхит у детей – воспалительный процесс в бронхиальном дереве, который протекает с явлениями обструкции. Приводит к сужению просвета бронхов, что становится причиной нарушения проходимости по ним воздуха. Встречается у детей от одного года до шести лет, и является самым распространённым заболеванием детского возраста (из всех, которые поражают дыхательную систему). В некоторых случаях воспаление может неоднократно повторяться. Наиболее повержены болезни те дети, которые посещают детский сад.

...

Паническая атака под собой подразумевает приступы, начинающиеся у человека внезапным образом и сопровождаемые интенсивными страхами с рядом характерных симптомов. Паническая атака, симптомы которой в частности выражаются в учащении сердцебиения, потливости, побледнении, затрудненности дыхания и в прочих проявлениях, длится не более часа, возникая в среднем до трех раз в неделю.

...

Паховая грыжа представляет собой патологическое образование, возникающее при выходе какого-либо расположенного в области брюшины органа (большой сальник, кишечник, яичники) за пределы брюшной стенки через паховый канал. Паховая грыжа, симптомы которой проявляются в частности в форме опухолевидного выпячивания, локализованного в паховой области, а также в болевых ощущениях различной степени интенсивности, является самым распространенным вариантом образования грыж.

...

Пневмоторакс лёгкого – опасная патология, при которой воздух проникает туда, где физиологически он не должен находиться – в плевральную полость. Это состояние в наши дни встречается все чаще. Пострадавшему человеку необходимо как можно скорее начать оказывать неотложную помощь, так как пневмоторакс может завершиться летальным исходом.

...

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...

Пупочная грыжа подразумевает под собой характерное выпячивние, сосредотачиваемое в области пупка, при котором происходит выход за рамки пределов передней брюшной стенки внутренних органов (кишечник, большой сальник). Грыжа пупочная, симптомы которой отличаются в проявлении в зависимости от принадлежности к конкретной возрастной группе, может появиться не только у малышей, как принято считать, но и у взрослых.

...

Раздвоение личности как психологический термин существует достаточно давно. Известен он всем, более того, особого удивления раздвоение личности, симптомы которой проявляются в появлении в больном второй личности (и большего их количества), а также в осознании им себя в качестве двух и более различных индивидов, не вызывает. Между тем, особенности этого состояния известны не каждому, посему имеет место утверждение того факта, что большинством людей попросту производится неправильная его трактовка.

...

Рахит – это такое заболевание, при котором происходит нарушение опорно-двигательного аппарата на фоне нехватки витамина D. Рахит, симптомы которого обуславливаются также нарушением обмена фосфора и кальция, сопровождается, помимо этого, нарушением роста костей. Несмотря на тот факт, что смертельным это заболевание не является, оно, между тем, провоцирует развитие необратимой деформации, которой подвергается скелет больного ребенка (а именно "детским" заболеванием является рахит), а также способствует значительному торможению ряда процессов, связанных с его развитием.

...

Ринит – воспалительный процесс в верхних дыхательных путях. Проще говоря, затяжная заложенность носа. Чаще всего подвержены заболеванию дети и грудные младенцы. Слизистая оболочка носовой полости является самым важным и первым препятствием к попаданию каких-либо бактерий в организм. Различные микроорганизмы или вирусы просто уничтожаются слизью. Нарушение первостепенного барьера приводит к тому, что вирус проникает глубже в слизистую оболочку, вызывает раздражение и распространяется там. Все эти процессы являются предпосылками к прогрессированию острого ринита.

...

Синдром Мартина-Белл – распространённая генетическая аномалия, которая чаще диагностируется у мальчиков, нежели у девочек. Данные медицинской статистики достаточно неутешительны – частота рождения малышей с таким недугом составляет 1 на 6000 девочек, и 1 на 4000 мальчиков. Стоит отметить, что у представителей сильного пола заболевание протекает более тяжело, но все же бывают и некоторые исключения. Причиной проявления у девочек более стёртой симптоматики является компенсирующий эффект, которые оказывает вторая Х-хромосома в кариотипе.

...

Стенокардия представляет собой одну из самых распространенных форм ИБС – ишемической болезни сердца, основу которой составляет нарушение, возникшее на фоне атеросклероза, его течение, в свою очередь, подвергает поражению коронарные артерии. Стенокардия, симптомы которой заключаются, прежде всего, в появлении одышки и сердечной боли, именно за счет специфической симптоматики нередко определяется также как «грудная жаба».

...

Токсическая эритема – заболевание, в результате прогрессирования которого на кожном покрове человека появляется полиморфная сыпь. Недуг чаще всего поражает новорождённых детей, но не исключено его появление у взрослых пациентов. Токсическая эритема новорождённых развивается у 50% детей в первые несколько дней их жизни. Данное состояние отражает адаптационный процесс ребёнка к окружающей среде, а также к внешним факторам.

...

Ущемление грыжи - выступает в качестве самого частого и наиболее опасного осложнения, которое может развиваться при формировании грыжевого мешка любой локализации. Патология развивается в независимости от возрастной категории человека. Основным фактором, приводящим к защемлению, выступает повышение внутрибрюшного давления или резкое поднятие тяжестей. Однако этому также может способствовать большое количество иных патологических и физиологических источников.

...

Циклотимия – психическое аффективное расстройство, представляющее собой разновидность маниакально-депрессивного психоза, и характеризующееся чередованиями периодов эмоционального возбуждения и угнетённого состояния. В отличие от маниакально-депрессивного психоза, при циклотимии колебания настроения выражены слабее, а главной особенностью расстройства является периодичность. Так, при такой патологии, как циклотимия, могут повторяться либо периоды эйфории, либо депрессии, но также наблюдается и поочерёдная смена периодов.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.