Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бели ленти на ноктите

Белите ленти на ноктите (леуконихија) - симптом кој се карактеризира со патолошка промена на ноктите, може да биде знак за појава на патолошки процеси во телото или се манифестира по механички оштетувања.

Точната причина зошто белите ленти се појавуваат на ноктите на рацете можат да се одредат само со спроведување на физички преглед и неопходни лабораториски и дијагностички постапки.

Етиологија

Вертикалните или хоризонталните бели ленти на ноктите може да се должат на следниве етиолошки фактори:

 • акутен недостаток на минерали во телото;
 • хипервитаминоза или хиповитаминоза ;
 • гастроентеролошки болести;
 • недоволно количество аминокиселини;
 • анемија ;
 • бубрежна болест;
 • габични заболувања;
 • патолошки процеси во црниот дроб;
 • дијабетес мелитус ;
 • хормонски нарушувања;
 • акутна срцева слабост ;
 • чест стрес, екстремна нервна напнатост, хроничен замор;
 • механичко оштетување на ноктите;
 • чување премногу строга диета;
 • болести на кардиоваскуларниот систем.

Природата на бендовите и нивниот број доста често укажува на самиот етиолошки фактор, меѓутоа само квалификуван лекар може точно да го утврди ова. Не се препорачува само-третман, бидејќи ова може да доведе до последователни компликации.

Класификација

По природата на појавата, попречните или надолжните ленти на ноктите на нозете или на рацете можат да бидат:

 • точно - укажуваат на промени во структурата на нокната плоча, или може да настанат поради механички оштетувања;
 • лажни - укажуваат на развој на патолошки процеси во телото.
Крст бели ленти на ноктите

Од природата на лезијата леуконихија може да биде:

 • ограничен - лентите се набљудуваат на 1-2 шајбни за нокти;
 • вкупно - влијае на повеќе од 20% од ноктите, во секој случај, доказ за неправилности во телото.

Препорачливо е веднаш кога на ноктите на нозете или рацете се појавува попречна или надолжна лента за да се консултира лекар за навремена дијагноза и третман.

Симптоматологија

Бидејќи ова е симптом, а не посебна болест, клиничката слика целосно ќе зависи од основната причина. Треба да се напомене дека доста често појавата на ленти на ноктите е единствениот симптом во почетната фаза на развојот на болеста, која во повеќето случаи не обрнува внимание.

Ако има недостаток на витамини и минерали, може да се појават следниве клинички знаци:

Покрај тоа, хроничните болести, доколку ги има, може да се влошат. Исто така, со недостаток на витамини, имуниот систем е ослабен, што предизвикува развој на други болести.

Ако причината за бендовите на ноктите е гастроентеролошка болест, може да бидат присутни следните клиники:

 • абдоминални болки со различна локализација и карактер;
 • промена на фреквенцијата на движењата на дебелото црево и конзистентноста на изметот;
 • губење на апетит , наспроти позадината на која може да има губење на тежината;
 • диспептични нарушувања.

За патологии во црниот дроб, лентите се наоѓаат во долниот дел на ноктите. Може да има слична клиничка слика со следните додатоци:

 • болка и чувство на тежина во десниот хипохондриум ;
 • жолтило на кожата и склерата;
 • болката во засегнатиот орган може да се проектира на долниот дел на грбот, назад.

Кај пациенти со бубрежна болест, следните симптоми може да бидат загрижувачки:

Бели ленти на ноктите

Кога нарушувања во нервниот систем, белите ленти се појавуваат на нокната плоча по случаен избор во форма на мали цртички. Таквите дополнителни симптоми може да бидат присутни:

Во случај кога причината за манифестацијата на таков симптом не е патолошки процес, туку едноставно механичко оштетување на ноктите, тогаш, по правило, нема дополнителни знаци.

Дијагностика

Во овој случај, пред сè, треба да се јавите кај општ лекар, кој по првичниот преглед, доколку е потребно, ќе упати упат за високо специјализиран доктор. Може да е потребен совет:

Покрај првичниот преглед, може да се препишат и такви дијагностички постапки:

 • ОВК и БАК;
 • општа анализа на урина и измет;
 • ендоскопски студии на гастроинтестиналниот тракт;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • КТ скенирање;
 • МНР;
 • ЕКГ;
 • имунолошки студии.
ЕКГ

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика и историјата собрана за време на почетниот преглед.

Третман

Текот на основната терапија ќе зависи само од основната причина за болеста. Симптоматскиот третман во овој случај не е, бидејќи лентите на ноктите самите не предизвикуваат физички непријатности.

Покрај третманот со лекови, лекарот може да пропише исхрана (за гастроентеролошки заболувања, болести на црниот дроб и бубрезите). Витамин и минерален комплекс исто така може да се препише.

Во случај конзервативниот третман да не даде соодветен резултат или воопшто да не е препорачлив, се користи хируршка интервенција.

Прогнозата ќе зависи од тоа што предизвика формирање на бели ленти на ноктите на нозете или рацете. Во секој случај, колку е побрзо третманот започна, толку подобро.

Превенција

Во овој случај, невозможно е да се изолираат специфични превентивни мерки, бидејќи ова е симптом, а не посебна болест. Вообичаено е препорачливо да се почитуваат превентивните мерки во врска со оние болести кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

"Бели ленти на ноктите" се забележани кај заболувања:

Алкохолната цироза е болест која има хроничен тек и е предизвикана од редовното труење на клетките на црниот дроб со алкохол и нивната последователна смрт. Во денешниот свет, алкохолот е широко достапен, а многу луѓе го користат пред јадење како аперитив. Сепак, малкумина мислат дека редовната консумација на алкохол води до оштетување на клетките на црниот дроб, со последователен развој на цироза. Обично се верува дека само оние лица кои пијат алкохол често и во големи количини може да страдаат од оваа патологија, но всушност алкохолната цироза на црниот дроб може да се развие дури и кај оние кои пијат малку, но редовно.

...

Дариевата болест (фоликуларна дискератоза) е патолошки процес во кој постои постојана кератинизација на епидермалните клетки. Болеста се пренесува со автозомно доминантен тип со различни степени на сериозност.

...

Леиконихија е патолошка девијација во ноктите на лицето, кое се карактеризира со појава на белузлави дамки на ноктите. Се однесува на еден од видовите на дистрофични нарушувања и нарушувања на пигментацијата. Оваа болест може да се појави од разни причини, од кои најопасни се заразни или соматски заболувања, е доста честа појава.

...
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .
X

Почитувани посетители!
Ве покануваме да се придружите на нашата група. Само докажани и интересни информации за медицината и здравјето.